1,201

(12 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Proponuję zakup PicoPSU i użycie zasilacza laptopowego 19V... zapewne dałoby się dopasować też zasilacz od jakiegoś PC, niektóre HP miały ATXy o połowę krótsze od standardowych. Zasilacz z MSTE/TT nie ma w sobie niczego szczególnego dla czego warto byłoby go próbować reanimować - to tandetna chińszczyzna z przełomu lat '80/'90.

1,202

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mój poradnik jest taki - jak działa to nie pchaj paluchów do środka! Filtr i potencjometr są opisane na płycie (H-Size i V-Size) ale szczerze odradzam grzebanie w monitorze kineskopowym (zwłaszcza komuś kto zadaje takie pytania).

1,203

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Akurat te klawisze nie różniły się między niemiecką, a brytyjską/amerykańską...

1,204

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Taki kineskop... jak rozciągniesz, to obraz na rogach ekranu będzie nieostry. Jak pamiętam fabryczna ramka to ok 2,5cm z każdej strony.

Z tym dławikiem (filtrem) to trzeba uważać, bo bardzo łatwo można ukruszyć jego rdzeń.

Nie można sobie od tak "zrobić brakującego portu" w CPU... zresztą ten port istnieje, tylko sygnały nie są wyprowadzone na zewnątrz i nie da się ich "dorobić". Można natomiast odtworzyć cały CPU w FPGA i wyprowadzić takie sygnały jakie się potrzebuje.

Na procu od C64 nie będzie działać magnetofon ani flop. Żeby cokolwiek działało potrzebny jest spatchowany Kernal, ale działać będzie tylko to co z niego korzysta.

1,207

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mały update - jednak nie uszkodziłem 74HC221. One generują dłuższy impuls niż 74LS221, prawdopodobnie ze względu na większą pojemność wejściową układu w technologii CMOS. W ich przypadku należy całkowicie usunąć kondensator C1.

Mam 2 szt. DB-23M ale bez obudowy... jeśli Cię interesuje - daj znać, bo mnie DB-19M jak najbardziej interesuje.

W sumie to strzał w stopę ale: https://allegro.pl/oferta/zlacze-d-sub- … 6864139138

1,209

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak prawdę mówiąc to tego LM339 to by mi się nawet nie chciało sprawdzać, mając sprawdzone wszystkie inne elementy po prostu bym go wymienił. Ta Twoja myszka to najłatwiejszy w naprawie wariant STM1.

1,210

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przyjmijmy, że częściowo się mogę zgodzić z argumentami... choć nie podchodzę zbyt poważnie do ludzi którzy godzą się płacić za komputer 50% więcej tylko dlatego, że ma plombę. Nawet gdyby miał i tak bym ją usunął i go przejrzał, zanim bym go włączył po zakupie.

Usunąłem wersję CDR (zostawiłem tylko od STM1), a do PNG wpisałem w tło słowo "replika" w adekwatnych do treści językach.

1,211

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja też zdjąłem plomby ze swoich ST, ale zdjąłem je w całości i zachowałem. W ten sposób powstały te repliki... jak ktoś będzie chciał to i tak zrobi swoje repliki (bardziej wierne, odtworzy nacięcia i "podkład"). Podstawowa obsługa Corela to nie jakaś wiedza tajemna.

1,212

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dla mnie to tylko bajer, dla wyglądu i tyle. Oryginalne plomby dawały się odklejać i ponownie przyklejać więc nie widzę problemu... a co w takim razie powiecie o replikach kartonów? W epoce niektóre serwisy również miały plomby identyczne z oryginalnymi (tylko bez logo Atari). Jak ktoś będzie chciał to i tak zrobi, a jak ktoś użyej mojej to każdy kto się zna/ma oryginał do porównania to zauważy różnicę.

1,213

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Myślę, że kolekcjoner nie powinien mieć problemu z odróżnieniem repliki od oryginału.

1,214

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak tytułem sprostowania po latach - to jest oryginalny Megafile 60, tylko przerobiony przez Digital Data Deicke. Cała przeróbka sprowadzała się do wycięcia żeberek maskownicy wentylatora i wstawienia tam metalowej kratki. Wycinane chyba ręcznie brzeszczotem... w podobny sposób "udoskonalali" drukarki SLM804 (DDD laser/8+) gdzie wycinali (w równie finezyjny sposób) w przednim panelu dziurę pod przełącznik "pauzy" (trybu czuwania).

1,215

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ostatnio się trochę bawiłem w Corelu... może się komuś przyda... a może ktoś też ma coś czym chciałby się podzielić.

Repliki: Tabliczka znamionowa myszy Atari STM1, Naklejka gwarancyjna Atari w wersji angielskiej i niemieckiej.
https://obrazki.elektroda.pl/1823483800_1553721014_thumb.jpg
Remake of: Atari STM1 mouse nameplate, Atari warranty stiker in UK/US and DE versions.

1,216

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

To standardowy interfejs IDE wpinany w magistralę CPU. Tan konkretny jest autorstwa Putnika, ale C'T IDE to podobna koncepcja.

Nie nazwałbym tego emulatorem sprzętowym, na karcie były tylko ROMy, emulacja była w 100% programowa. Działał zresztą bez tej karty.

Nie widziałem innego niż programowy emulatora ST na PC... to o czym piszesz nazywa się trybem headless ale miałoby to sens tylko w przypadku aplikacji GEM. Natomiast chyba każdy (a STeEM SSE na pewno) emulator może uruchomić obraz dysku ST lub program PRG/APP we wstępnie skonfigurowanym środowisku przez kliknięcie na pliku ST/PRG/APP.

1,219

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Nie wyszło idealnie ale nie chcę przedobrzyć (a wierz mi, że się da). Malowanie sobie odpuściłem, bo jeśli myszka miałaby być regularnie używana to prędzej czy później farba zacznie się ścierać i łuszczyć, a to wyglądałoby gorzej niż trochę pożółknięty plastik. Jedyne co mi nie wyszło to chyba straciła się jedna z podkładek teflonowych (albo jej nie było, a nie zwróciłem na to uwagi). One są dwuwarstwowe - pod spodem jest biały plastik, jakby pianka i na tym jest cienka teflonowa "skórka", no i tej skórki brakuje na jednym ślizgu. Po myciu wszystkie zaczęły odchodzić, więc je podkleiłem i wtedy zauważyłem że jednej brakuje. Naklejkę od spodu musiałem zabezpieczyć przezroczystą taśmą, no i niestety ona musi już tam zostać na zawsze (przyciąłem ją tak, że praktycznie jej nie widać). W przeciwnym razie chemia rozpuściłaby papier.

https://obrazki.elektroda.pl/7328645800_1553280862_thumb.jpg

1,220

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

W tym STf mam zasilacz MeanWella... rewizja D, to ta, którą Exxos nazywa "silly board", czyli ta z CPU nad wycięciem na porty myszy/joysticka. Najgorsza jeśli chodzi o routing magistral.

1,221

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Do starszych Windowsów był sterownik powodujący, że system widział dysk USB jako dysk stały (Hitachi filter driver). Wersja x64 nie jest podpisana cyfrowo i kłopotliwa w użyciu. W Windows 10 nie ma już tego ograniczenia, że na dyskach wymiennych widzi tylko pierwszą partycję.

http://woshub.com/removable-usb-flash-d … windows-7/
http://agnipulse.com/2012/03/filter-dri … k-windows/

1,222

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trochę przy okazji znalazłem sposób na dostęp do pozostałych partycji na karcie z obrazu Putnika pod Windows 7. Otóż ta przejściówka CF-IDE z wtykiem IDE (pod taśmę), daje się wpiąć w przejściówkę USB-IDE (Unitek Y-1031) i karta jest wtedy widoczna jako dysk stały, zatem widoczne są wszystkie partycje. Dodatkowo da się odczytać... SMART. Jak się okazuje karty SanDiska nie obsługują niestety SMART. Druga rzecz to ta karta Ultra II jest chyba jakąś podróbą, bo jest strasznie wolna, Ultra I osiąga deklarowane 15MB/s, natomiast Ultra II ledwo osiąga 10MB/s.

1,223

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jakby Ci nie działała klawiatura w tym A400 to przypadkiem mam jedną "na zbyciu".

1,224

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mogę spróbować usunąć te diody z linii danych, ale nie sądzę aby to cokolwiek zmieniło. Karta z ostatniego mojego zdjęcia oczywiście jest wykrywana (ja zresztą każda karta CF jaką mam), ale nie widzi partycji na niej.

1,225

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zrobiłem taki eksperyment i działa, mimo płyty REV.D praktycznie nie ma zakłóceń na obrazie (na MC68000P8 były bardzo widoczne). Kolejna różnica to procesor w ogóle nie nagrzewa się podczas działania.

Dla niewtajemniczonych MC68HC000 to wersja CMOS procesora MC68000. Występuje zarówno w obudowie DIL-64 jak i PLCC-68. Procesory w tej wersji fabrycznie były stosowane przez Atari jedynie w modelach przenośnych - STacy i STBook.