Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
Opcje wyszukiwania (Strona 48 z 49)
Ostatni (40) pin FREDDIE-ego to +5V
Po połączeniach widać, że pojemność tej kostki jest taka sama jak oryginalnej, czyli 8kB. Wynika z tego, że to ani Turbo Basic ani Basic XL, bo wymagałoby to trochę większej pojemności.
W najprostszej wersji podłącza się diodę przez rezystor ok. 330-470ohm pomiędzy +5V a sygnal CAS modułu SIMM, ale lepiej użyć dodatkowo bramki buforującej, a jeszcze lepiej uniwibratora monostabilnego przedłużającego krótki z natury impuls CAS do szerokości ok.0,2s, aby nawet pojedynczy dostęp do EXT RAM był wyraźnie widoczny.
Wygląda na to, że ktoś najzwyczjaniej w świecie zastąpił 24-nóżkowy (uszkodzony?) BASIC ROM na 28-nóżkowy OTP EPROM. A może chodziło o wprowadzenie jakichś zmian?
1 - OE (Output Enable)
2 - D0 (Data 0 IN/OUT)
3 - D1 (Data 1 IN/OUT)
4 - WE (Write Enable)
5 - RAS (Row Address Strobe)
6 - A6 (Address 6 Input)
7 - A5 (Address 5 Input)
8 - A4 (Address 4 Input)
9 - VCC (+5V)
10 - A7 (Address 7 Input)
11 - A3 (Address 3 Input)
12 - A2 (Address 2 Input)
13 - A1 (Address 1 Input)
14 - A0 (Address 0 Input)
15 - D2 (Data 2 IN/OUT)
16 - CAS (Column Address Strobe)
17 - D3 (Data 3 IN/OUT)
18 - GND (Ground)
"Inżynieria wsteczna" niewiele tu chyba pomoże. To musi działać. Chętnie bym obejrzał tą Twoją transmisję na analizatorze.
UART standardowo wysyła dane z 1 bitem stopu, jeżeli oczywiście załadowanie nowej danej do rejestru odbędzie się przed opróżnieniem parsera. Przy większych prędkościach Atarynka nie zawsze daje sobie z tym radę. Wystarczy zwykle wybranie trybu 9-bitowego i ustawienie bitu 9. To daje już 2 bity stopu, co w większości wypadków wystarcza (choć wcale nie zawsze :))
Jesteś pewny, że częstotliwość taktu UART ustala się tylko w jednym miejscu? Może w którymś momencie program przywraca starą wartość. Spróbuj ustawić normalny tryb - 19200baud i po prostu zmienić kwarc na inną, obliczoną wartość. Jak zadziała, to będziesz wiedział, czego szukać.
Jak sobie nie poradzisz, zawsze możesz poprosić o pomoc. :cool:
Transmisję z POKEY-a można odbierać korzystając z sygnału CLOCK. W drugą stronę niestety nie idzie. Próbowałem zmusić POKEY do odbioru danych przy taktowaniu zegarem zewnętrznym, ale mi nie wyszło. Wydaje się, że dane fabryczne są po prostu błędne. Zresztą nie spotkałem się nigdy ze sprzętem, który wykorzystywałby taka możliwość.
W protokole US raczej nie szukaj haków, bo testowałem go przy różnych prędkościach i wszystko działało bez zarzutu. Bardzo dobry do tego jest US turbo copier 4.0, bo ma zaimplementowany rozkaz "?" i działa z każdą prędkością, jaką mu zadasz. Daruj, że to napiszę, ale szukaj raczej pluskiew w swoim oprogramowaniu Atmela. :)
Małe pytanko: ile bitów stopu dajesz w Atmelu?
Jak sobie przypominam, w standardzie UltraSpeed cała transmisja od początku do końca odbywa się z pełną prędkością. Po to właśnie w tym systemie występuje dodatkowy rozkaz $3F, żeby przed główną transmisją, ze standardową prędkością "zapytać" stację dysków o parametr wpisywany później do AUDF3. Z tego powodu standard US jest bardzo elastyczny, bo może działać z dowolną prędkością, oczywiście, jeśli oprogramowanie umie to wykorzystać.
Różnice w prędkościach, o których wspominasz, nie są tak naprawdę istotne. Synchronizacja i tak następuje przed każdym bajtem, więc licząc 0,5 bita do 10, maksymalna rozbieżność może sięgać (teoretycznie) 5% prędkości.
To, co Ci się za Chiny nie zgadza, było podane po prostu na wyrost. Dla TopDrive, systemu działającego dokładnie przy tej samej wartości w AUDF3, podawana była prędkość 70kbaud. Ktoś sobie "podwatował" wynik, zeby lepiej wyglądało i tyle.
Mnie udało się bez problemu, po wymianie w komputerze kondensatora na wyjściu danych, uzyskać w standardzie US stabilną prędkość 110kbaud (AUDF3=1)
O co chodzi? Przecież właśnie dostałeś WIARYGODNE informacje.
Według wszystkich znaków na niebie i ziemi, dla 130XE w wersji SECAM, wzór jest następujący:
BR=1781500/(14+2*AUDF3)
Kwarc wyznaczający takt procesora w tej wersji komputera nosi oznaczenie CO24923. Według dostępnych informacji, jego częstotliwość rezonansowa to 14,252MHz.
Dla wersji NTSC:
BR=1789773/(14+2*AUDF3)
Kup sobie identyczny dysk, który np. ktoś sprzedaje bo zaliczył glebę i ma teraz kupę badów, zamień płytki elektroniki i może coś uratujesz. Albo znajdź choćby kogoś, kto używa takiego dysku i będzie tak dobry, że "pożyczy" Ci elektroniki na czas odzyskiwania plików.
Kiedyś, na etapie projektowania interfejsu IDE, rozważałem rozwiązanie wykorzystujące DMA (transfer: 1,77MB/s!!!!), ale brak systemów operacyjnych obsługujących 512-bajtowe sektory sprawił, ze ów pomysł porzuciłem.
Może ktoś taki system kiedyś napisze?....
Ale Sparte trzeba najpierw miec, a o to wcale niełatwo. MyDos natomiast jest bardzo rozpowszechniony i działa całkiem dobrze, a widok ścieżki - cóż, można się przyzwyczaić.
... ludzie!! oczywiście, że chodzi o kompletny interface, proszę zauważyć, że na cenę składają się następujące czynniki:
- Koszt kliszy = 150 zł
- minimalne zamówienie 50 SZTUK płytek (druk dwustr.) płytki powlekane, cena ok. 10 zł za dcm2
- podzespoły = min. 40 zł
- obudowa 5-6 zeta
- taśma IDE
- dwa wytki
Czy nadal uważacie, że cena 70-80 zł jest wygórowana? Wcale nie mam żadnej gwarancji, że sprzeda się cały nakład, a w tym przypadku wyjde na tym w plecy. Bardziej jednak zależy mi na tym, żeby owy wynalazek trafił do ludzi, a nie skisił się na śmietniku
A czego się spodziewałeś? Żadna przysługa wyświadczona bliźniemu nie pozostanie bez kary. ;)
Cena nie jest wygórowana. Jeśli będziesz miał jakieś problemy przy uruchomieniu, daj znać.
Nie przypominam sobie, żeby były jakieś poważne problemy z obsługą dysków Caviar. Jednnym z pierwszych testowanych dysków był właśnie 30MB Caviar.
w takim razie podeślij mi sparte na majla ! pigula_shpoon@interia.pl
i jak mozesz podaj mi do czego jeszcze posiadasz dokumentacje !
może czegoś jeszcze nie mam ....
Bitmapę wysłałem. Wyszła strasznie duża (ponad 3MB - kolor!), na szczęście po spakowaniu zajmuje tylko ok. 30kB (jak to bitmapa).
Z gotowych projektów mam jeszcze gdzieś płytkę do stacji dysków XFD601(2), ale to już chyba bez znaczenia - i tak kontrolery WD1770/1772 i mikrokontrolery 80C50 są już nie do kupienia.
A po co to robisz? Ja mam od dawna rozrysowaną płytkę od Sparty. Oczywiście pod Gerbera, dokładnie tak samo jak moduł interfejsu IDE.
Jak Wam nie pasuje, to niedługo uzupełnię.
Wyslalem. Schemat jest najprostszy z możliwych, ale przeznaczony do 130XE. W innych komputerkach trzeba wstawic (lub czyms zastapic) scalak CO25953.
Mogę Ci wysłać swoje. U mnie działa. :D
Uzupełnienie: jakbyś nie miał schematu, to numery odpowiednich nóżek:
PIA PB2 - pin12 -------> CO25953 pin3
PIA PB3 - pin13 -------> CO25953 pin4
Moim zdaniem żadna z pamięci nie jest uszkodzona a błąd jest spowodowany uszkodzeniem PIA, sterownika rozszerzenia pamięci (CO25953 - to taki mały, 16-nóżkowy układ w pobliżu FREDDY-ego) , a najprędzej przerwaną ścieżką łączącą linię PB2 lub PB3 z w/w sterownikiem, lub złamanym rezystorem od jednej z tych linii do zasilania.
Sprawdź, czy kasowanie/ustawianie 2 i 3 bitu PORTB ($D301) powoduje zmiany napięcia na odpowiednich nóżkach CO25953. Zamelduj o wynikach
Znalezione posty [ 1,176 do 1,200 z 1,202 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.045 sekund, wykonano 37 zapytań