1,176

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

albo jakiś klucz sprzęetowy.. miałem podobne z jakimś archaicznym softem do PC w latach 90-99.

1,177

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kurcze... Larek... co profeska to profeska.... :-)

Nooo. o to jest to :-)

Mono jesteś wielki, teraz wyświetlacz działa zgodnie z zamierzeniami:

https://www.youtube.com/watch?v=A8FGVxnLplQ

po "szumie białym" mamy rysowanie punkt po punkcie i wyświetlanie po każdej lini, czyli w cyklu wypełnienia ekranu mamy 64 x przesyłaną pamięć do LCD ( w całości)
W kolejnej części filmu widać wypełnianie punkt po punkcie w całej pamięci obrazu i wysyłanie do LCD raz na cały obraz.

Reasumując, przy obecnych procedurach rysowanie po punkcie nie jest optymalne ale wystarczające :-)

Dzięki Panowie (szczególnie @mono) za pomoc.  Załączam libk-e w asm, może się komuś przyda.

Jakaś podpowiedź? :-)

1,180

(7 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To standardowe podejście przecież... weźmy na ten przykład Microsoft... po co komu 7 jak można mieć 10... z problemami, których nikt wcześniej się nie spodziewał :-)

Dzięki wielkie za prockę... kombinowałem w tę stronę ale programista ze mnie jak z koziej... sprawdzę i zaprezentuję efekt zaraz po powrocie z krótkiego urlopu :-)

Edit.

Dokonałem poprawek i jest prawie dobrze... czyli przy przykładowej sekwencji:

        ;sekwencja [0,0] do [9,9]
        ldx #$0
        ldy #$0         
        jsr plot 
               
        ldx #$1
        ldy #$1         
        jsr plot
        
        ldx #$2
        ldy #$2         
        jsr plot
        
        ldx #$3
        ldy #$3         
        jsr plot
        
        ldx #$4
        ldy #$4         
        jsr plot
        
        ldx #$5
        ldy #$5         
        jsr plot
        
        ldx #$6
        ldy #$6         
        jsr plot
        
        ldx #$7
        ldy #$7         
        jsr plot      
        
        ldx #$8
        ldy #$8         
        jsr plot
        
        ldx #$9
        ldy #$9        
        jsr plot
        
        
        ; [161,0]        
        ldx #$00
        ldy #$a1       
        jsr plot 
        
        ;[161,63]      
        ldx #$3f
        ldy #$a1       
        jsr plot 

wywołuje efekt ja na zdjęciu:

LCD01

czyli z X-sami wszystko gra, natomiast Y-ki  są jakby odwrócone.. i najstarszy jest najmłodszym w bajcie. jak to zmienić?

Taki test już zrobiłem  - jako pierwsze sprawdzenie wysłałem RAW generatora znaków Atari o wyświetlacza. Próba udana niemniej jednak reprezentacja danych w GLCD jest pionowa to i wyświetlane znaki były obrócone o 90 stopni. Zasadniczo żaden problem, można je obrócić.. Ale ja umieściłem w programie generator znaków 5x8, które wydają się bardziej proporcjonalne - no i więcej ich się zmieści (32 zamiast 20). Przygotowanie i wyświetlenie dowolnego stringa nie stanowi problemu, wystarczy wiedzieć gdzie zaczyna się pamięć każdej linii i robi się to podobnie jak w np w AVR i wyświetlaczu HD44780. Natomiast jeśli chodzi o 'produkcyjne' zastosowanie to przydały by się procki do rysowania (w końcu to GLCD) i tu nieliniowość (albo raczej specyficzna liniowość i podział na strony) pamięci wyświetlacza generuje problemy...  Problem jest typowo studencki, algorytmiczny bo przeniesienie kodu wprost z C do asemblera Atari nie jest takie proste.Ten wyświetlacz można potraktować jako 8 struktur 162x8 piksli przy czym każdemu X odpowiada kolejna komórka a Y bity 0-7 w tej komórce. Jak zbudować strukturę, którą będzie łatwo można modyfikować i wysłać jako ramkę do GLCD?

1,183

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A tak... często miewam problem z określeniem wartości na brzegach zakresów :-)

Swoją drogą - pomysł z tablicami masek i kolorów jest świetny a przede wszystkim bardzo szybki... :-)

1,184

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Czyli

:320 .byte #/8

spowoduje utworzenie tablicy 320 bajtow odpowiednio: 0,0,0,0,0,0,0,0,1,1,1,1....,40,40,40,40,40,40,40,40?

Temat jest konsekwencją zastosowanego "przykładowo" kontrolera  GLCD d1s15705 w temacie
VIAtariXE. Jeśli wezmę inny wyświetlacz sterowany bezpośrednio - problem będzie taki sam. DSI to zupełnie inna półka... tu LCD jest podpięty prymitywnie do PIA.

Ja nie jestem programistą - owszem, potrafię oprogramować sterownik/chip ale brakuje mi polotu w adaptacji algorytmów wysokiego poziomu.. I tak: rysować w RAM-ie potrafię jeśli wiem co i gdzie mam narysować. Wysłać ramkę do LCD też :-). Nie potrafię natomiast w prosty sposób odwzorować dynamicznego rysowania w RAM komputera tego co wyślę na LCD.

1,186

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spieranie się o wyższość jednego czy drugiego nie ma sensu - szczególnie teraz gdy każdy z tych systemów można odtworzyć niskim kosztem i przetestować. Fajnie, że w ramach hobby odkrywamy co raz to nowe implementacje. Ostatnio odnalezione:
t2k
t2k
t2k
t2k
t2k

w międzyczasie rozpykam....  :-)

1,187

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chciałbym zauważyć, że efekt kreatywności pokomunistycznego bloku trwa nadal... ku uciesze wszystkich :-) Właśnie przygotowuję T6K dla pasjonatów :-)

1,188

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

3$ na ebay - darmowa wysyłka:
https://www.ebay.com/itm/BLACK-IN-CAR-C … 2749.l2649

Początkowo chciałem się podpiąć pod poprzedni topic ale stwierdziłem, że może być mylący...

Nakreślę problem.

Atari zapisuje dane do wyświetlania grafiki w horyzontalnie bajt po bajcie i linia po linii. Upraszcza to odwołanie do pamięci reprezentującej poszczególne bity wyświetlane na ekranie. Z wyświetlaczami jest inaczej...  reprezentacja danych jest pionowa, pierwszy bajt to:
M          x,y
0B:  0,0 do 0,7
1B:  1,0 do 1,7
2B:  2,0 do 2,7
...
161B:  161,0 do 161,7
162B:  161,8 do 161,15
...
1295B: 161,56 do 161,63

Każdy piksel jest reprezentowany 1 bitem, który jest jednocześnie bitem koloru - czyli jak w gr.8 ale z mniejszą rozdziałką.
Chciałbym operować na obszarze pamięci, który po przygotowaniu wyślę w całości do wyświetlacza... i tu zaczynają się schody bo o ile wiedząc gdzie chcę umieścić dane mogę je sobie wcześniej przygotować to dynamiczne przygotowanie ramki wymaga napisania procedur (plot, line) w miarę uniwersalnych, przyjmujących parametry x,y,color. Czy ktoś podpowie jak to zrobić w najprostszy sposób? Mogę oczywiście operować na poszczególnych stronach pamięci wyświetlacza (PAGE0-PAGE7 - każda po 162 bajty) ale to wymaga przewidywania linii w którą wrzuca się dane i kicha z uniwersalności)...

1,190

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zawsze możesz zainwestować w  np. Ultimate Cart czy Uno Cart i tam wrzucić soft do turbo. Ale czy wtedy będzie Ci potrzebny magnetofon? :-)

Edit:
Przypomniałem sobie coś jeszcze - pogadaj z 'piwkoo' on zrobi Ci carta z podwójnym/poczwórnym wsadem... i nie będziesz musiał wywalać kilku stów na Ulta/Uno

1,191

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

A ja uważam że to jeden z fajniejszych pomysłów, wszystkie pozostałe systemy turbo dublują to co i tak już się znajduje w magnetofonie, w w przypadku Turbo2000F/Turbo2001 ktoś wpadł na bardzo fajny pomysł aby wykorzystać istniejący już wzmacniacz i układ kształtowania impulsów a pominąć jedynie demodulator FSK, jedyna uwaga którą można mieć do tego systemu to zastosowanie przełącznika Normal/Turbo co pociągało za sobą konieczność montowania owego przełącznika w obudowie magnetofonu i ingerencję w jego obudowę.Układ RC o którym wspominasz po po prostu "mostek" omijający demodulator FSK, nie bardzo ma się co rozjeżdżać, przynajmniej nie w stopniu większym niż komponenty firmowo znajdując się w magnetofonie.

Ale ja nie mam nić przeciwko, może moja wypowiedź zasugerowała, że skoro proste to do d..y ale nie to było intencją mojej wypowiedzi. Nie znając zasady działania tego rozwiązania górnolotnie załorzyłem, że filtr RC jest tu dyskryminatorem - stąd moja uwaga dotycząca "rozjeżdżania" się elementów. Zwracam honor. :-)

seban napisał/a:

... niemniej jednak wtedy postanowiłem że następny magnetofon nie będzie miał żadnych dziur, przełączników normal/turbo, czy to dodatkowych kabli... wtedy też powstał zalążek/prototyp czegoś co się zwało Code3 Turbo, i zapewne gdzieś to wszystko jeszcze jest i czeka na swoją kolej... jak ogarnę bieżące sprawy, poszukam tego magnetu oraz softu, który do tego rozwiązania dostosowałem i opublikuję oczywiście to wszystko. Rozwiązanie to bazowało na tym co można zobaczyć w Turbo2000F, zamiast przełącznika turbo/normal użyty był klucz analogowy sterowany stanem linii DATA_OUT (jak w przypadku Blizzard-a) ... jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to użyłem wtedy zwykłego MCY74066, który dawało się wtedy kupić na wolumenie ;)

Z niecierpliwością oczekuję tego rozwiązania, moje XC12-ki czekają na właściwy wsad :-) Jesteś autorytetem na tym forum odnośnie rozwiązań Turbo i cartów! Szacuneczek.

seban napisał/a:

Z perspektywy czasu widzę teraz że "blizzard turbo" co prawda był o wiele szybszy i miał o wiele bardziej rozwiniętą bazę oprogramowania, jednak patrząc na to jak to się "czyta" po latach ze starych już kaset, to o wiele większe problemy występują z blizzard turbo czy innych systemów szybszych od Turbo2000F/2001 (np. Turbo ROM) które to wyciskają ostatnie soki z magnetofonów.

Blizzard pięknym turbo jest i basta! Ale nie oznacza to, że nie mogą być lepsze :-) A czy możliwy jest odczyt plików Blizzarda przez T2000F?

1,192

(21 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Tu masz schematy i wsad:

http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_2000F

1,193

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Podziękował Panowie. Pozwolę sobie jeszcze pomęczyć gdy coś mi nie fungnie :-)

A co oznacza taka konstrukcja w MADasm-ie?:

:64 .byte <(screen+40*#)

1,194

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Da się, ja właśnie takie ustrojstwo miałem.... ale to nie byłażadna hybryda 2 systemów. To był układ z uA741 i 4 bramek NAND. Nie pamiętam czy był tam dodatkowy tranzystor.. natomiast na pewno był kabelek dodatkowy. To to czytało i zapisywało T200o i Blizzarda... niestety sprzętu już nie mam a schemat raczej nie do odzyskania, nie mam też już namiaru na człowieka, który to robił w '89 lub '90.

Ale proponuję sprwdzić stokowy Blizzard z loaderem do 2K

1,195

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli jest to zwykły EPROM/EEPROM to się da... w pierwszym przypadku należy wykasować zawartość ultrafioletem przed wrzuceniem nowego softu.

Edit:
Ze zdjęcia wynika, że to EPROM 2764 - można a nawet trzeba go wypruć, wsadzić do kasownika i nagrać w programatorze... tylko czy Ci nie  szkoda oryginalnego carta z epoki? Weż uniwersalny PCB carta i se wmontuj tam nowy EPROM/EEPROM... tego co masz oszczędź dla potomnych :-)

1,196

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fajnie, że się udało :-)
Zastanawiam się tylko jak układ o tak "wielkim" stopniu skomplikowania radzi sobie np z T2000 czy innymi pokrewnymi turbo i czy właściwości układu RC się nie rozjeżdżają po latach... to chyba najprostsze turbo jakie widziałem.

1,197

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

i to się nazywa szybka pomoc :-) Dzięki.

te 2 bajty to jakoś  wygospodaruje.... btw, jak w obecności DOS-a n.p 2.5 sprawdzić które kom. są wolne?

1,198

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie jestem programistą... to na wstępie.

Chciałbym przykładowo wykorzystać prockę:

adr .ds 2

COLOR = 1  ;kolor z zakresu 0,1

;Y = y, X = <x, C = >x
plot:
  lda lnadl,y
  sta adr
  lda lnadh,y
  sta adr+1

  ldy byteoff,x
  scc
  ldy byteoff+$100,x

  lda (adr),y
  and bytemask,x
  ora bytepxl,x
  sta (adr),y
  rts

lnadl:
:64 .byte <(screen+40*#)
lnadh:
:64 .byte >(screen+40*#)
byteoff:
:162 .byte #/8
bytemask:
:162 .byte ~(1 << (7 - (# & %111)))
bytepxl:
:162 .byte COLOR << (7 - (# & %111))

I tu problem z adresowaniem na stronie zerowej... no bo nie mam gdzie tego upchać.
Tu pytanie do hakerów kodu... jak zastąpić konstrukcję lda (adr),x tak by procka mogła rezydowac w pamięci poza zero page?

1,199

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

2K też nie... to wygląda na jakiś filtr + może ustalenie wyższego (innego) prądu zapisu - bez dokładnej analizy połączeń i wartości elementów trudno stwierdzić na 100%.

A normala to to Ci odczytuje?

http://anonym.mouse.sweb.cz/schemata/t2000_2.png

Tu masz najprostsze TURBO 2K, o wiele bardziej (sic!) skomplikowane od Twojego :-)

1,200

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Łatwo - 4 śrubki, odwracasz klawiszami do góry wciskasz eject i ściągasz górną część obudowy.