1,151

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zanim Ci Lizard odpowie, proponowałbym użyć lakieru do włosów i dobrze się (nomen omen) przylizać. ;-)

1,152

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chciałbym wykonać taki interfejs bo niestety nie posiadam stacji dysków ani magnetofonu. Pierwszy raz zobaczyłem coś takiego parę dni temu na Allegro, ale chyba sam zrobie to sobie duuuużo taniej niż 150zł, jeśli będę miał schemat oczywiście:). W sieci jakoś nie mogę znaleźć.

A może duuuużo szybciej będzie, jak sobie taki interfejs sam wymyślisz? Dla własnej satysfakcji przede wszystkim.

-------------------------------------
"Wy go tylko przewróćcie, a ja juz sobie poradzę."

1,153

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mam też poytanie - gdyż doczytałem w posiadanej dokumentacji co do zapisu FIFO (w dokumentacji określono to jako HUB:1 i HUB:0) - czy aby zaadresować LBA w 48 bitach w podany wyżej sposób (FIFO) jest konieczna przeróbka sprzętowa interfejsu KMK/JŻ czy też to też jest ograniczenie programowe?

Przeróbka nie jest konieczna, ale zobaczymy, czy komukolwiek potrzebna będzie obsługa dysków ponad 128GB.

1,154

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Błogosławieństwa udzielono. ;-)

1,155

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakiś czas temu nawet pytałem się o aukcję z samą płytką co powinienem wiedzieć http://atariarea.histeria.pl/forum/view … hp?t=2205. Wtedy płytka poszła za 50 zł w opcji kup teraz. W tej chwili dodano części i ciekawe ile zbito czystego zysku na samej płytce a ile się zbije na komplecie.

Zaprojektuj układ, wykonaj pierwsze płytki, posiedź nad prototypem, napisz i przetestuj niezbędne oprogramowanie, wnieś poprawki do projektu, zamów (niewielką) serię płytek w wersji wynikowej, kup wszystkie elementy, zmontuj sam lub zapłać za zmontowanie, uruchom, przetestuj, zamknij w obudowie i koś forsę aż miło. Na pewno zbijesz tyle czystego zysku, że wystarczy na wykupienie resztówek po firmie Atari Corp. i jeszcze zostanie na wczasy na Tahiti. :-)

Pełna dokumentacja była dostępna od ponad czterech lat i dopiero teraz ktoś "połakomił się" na taki kokosowy interes. Ale to tylko dlatego, że dr Kulczyk nie zagląda na AA. Inaczej na bank położyłby łapę na interesie i sprywatyzował. ;-)

1,156

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po znajomości było, to się nie liczy. ;)

1,157

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

32 bity w/g sa wystarczajace - kontroler w obecnej wersj hardware jest w stanie zaadresować sektor na 28 bitach. Dopiero dyski od 128 GB (czyli od 160 bo niema żadnego miedzy 128 a 160) potrafia - a wręcz muszą używać 48 bitowego adresowania LBA. Lecz, aby bylo to mozliwe, konieczne jest posiadanie 80 zylowego kabla i odpowiedniego dysku. - w takim adresowaniu nie używane są 4 dodatkowe bity, które pewnie znów zaczną być używane jesli 48 bitowe adresowanie znow bedzie niewystarczajace. (2x4 = 8 - po 4 bity na 40 zyl w kablu - razem 8 bitow)

To się prosi o sprostowanie. Dysk do adresowania LBA nie potrzebuje 80 przewodowej taśmy. Takie taśmy przeznaczone są do współpracy z dyskami pracującymi w trybie Ultra ATA od 100 w górę. Dodatkowe przewody nie przenoszą żadnych sygnałów, robią tylko za ekran i są połączone z masą. Złącze jest przecież ciągle takie samo -  40 stykowe. Dodatkowe bity adresujące numer logicznego sektora nie mają nic wspólnego z dodatkowymi liniami w kablu. Wszystko dzieje się na poziomie rejestrów kontrolera. W 48 bitowym LBA rejestry kontrolera określające adres są zorganizowane jako dwubajtowe FIFO, mieszczące w sobie 16 bitową liczbę, której starsze 8 bitów jest określone przez pierwszy wpis do rejestru, a młodsze 8 bitów przez drugi. Kolejny (trzeci) wpis do rejestru powoduje utratę pierwszego i przesunięcie drugiego na pozycję dotychczas zajmowaną przez pierwszy.
Po trzecim zapisie sytuacja wygląda zatem tak, że młodsze 8 bitów określone jest przez trzeci wpis, a starsze 8 bitów przez drugi.
Znaczenie rejestrów jest nastepujące: (adresy podane dla interfejsu KMK/JZ):

$d112 (sector count) - liczba sektorów do odczytu (bity 0...15)
$d113 (sector number) LBA bity 0...7 (ostatni wpis) i 24...31 (poprzedni wpis)
$d114 (cylinder low) LBA bity 8...15 i 32...39
$d115 (cylinder high) LBA bity 16...23 i 40...47

$d116 (device/head - bez FIFO - pojedynczy zapis)
bity 0...3 - nie używany
bit4 (DEV) - wybór dysku
bit5 - nie używany
bit6 (LBA) - ustawiony oznacza tryb LBA
bit7 - nie używany

Mam nadzieję, że wyjaśnienie jest wystarczająco czytelne. ;-)

1,158

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

nie calkiem tak, b.trudno znalezc elektronika do zaprojektowania ukladu na atari i nie koszt jest jedyna przeszkoda...

a koszt?

chcialbym zapytac, ile bylbys w stanie Ty Atarowcu zaplacic za upgrade atari - upgrade taki, jaki sobie wymyslisz... przyklad i cena.

przyklad:
za projekt interface wewnetrznego o ktorym niedawno pisalem http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=2170

za prototyp kolo zawolal sobie 450zl

kto sie doklada? ;-) spoko... jak wszystko pojdzie po mojej mysli dokumentacje puszcze free

Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że zawsze sam potrafiłem zrobić wszystko, co mi do atarynki było potrzebne i zazwyczaj stać mnie na to. Jedynym problemem w tym przypadku jest czas i chęci, a tych mam coraz mniej.
W zupełności rozumiem gościa, który na tyle wycenił Ci wymienione przeróbki. Przyznam, że na przykład dla mnie idea tego interfejsu jest zbyt mało interesująca, abym przy takiej cenie przezwyciężył swoje lenistwo. Jak mawiał Duńczyk, w miarę upływu lat spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój. ;-)

1,159

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapomniałem o sprawie o podstawowym znaczeniu. Rozwiązania sprzętowe nie stanowią istotnej przeszkody w wykonaniu układu. Wszystko da się tak czy owak rozwiązać. Pozostaje pytanie, kto cały ten kram sfinansuje? Domyślam się, że gdyby układ, łącznie z ANTIC-ami, GTIA, Biport-SRAM, płytką, montażem i uruchomieniem miał się zamknąć w kwocie 20PLN, to już tak gdzieś może około połowy forumowiczów by w to weszło. Problem w tym, że realność projektu zaczyna się o rząd wielkości wyżej.

1,160

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sądzę, że spokojnie wystarczyłyby 3 zestawy ANTIC+GTIA, po jednym na każdy z kolorów i monitor RGB, ewentualnie wsparty scandoublerem.
Pozostaje tylko rozwiązanie takich rzeczy, jak dostęp do pamięci i to nie tylko RAM, ale i ROM (generator znaków), a przede wszystkim dostęp do wewnętrznych rejestrów sprzętowych każdego układu, których adresy są dekodowane wewnątrz ANTIC-a, więc trzeba by robić jakieś sztuczki z przełączaniem magistrali. Aha, i pewne kłopoty z nierównoczesnym ustawianiem pointerów Display List.

1,161

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nawet nie wypada mi przypominać, że zapowiadałeś się gdzieś tak koło sierpnia. ;-)
No to czekam.

1,162

(75 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mała ilość ROM-u na program obsługi ;-)

Właśnie mi o czymś przypomniałeś. Jak już chyba wiesz, znalazł się w końcu człowiek, któremu udało się wykonać płytki interfejsu w poprawionej wersji. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=31986233
W tej wersji ilość pamięci ROM i RAM została podwojona. Czy istniejące oprogramowanie wykorzystuje już tę możliwość?

BTW mógłbyś mi podesłać wersję ROM-u 1.4, bo nie mogę u siebie znaleźć nic nowszego niż 1.2?

1,163

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Płytka jest już niewątpliwie w nowej wersji. Potrzebne elementy to głównie układy TTL w wersji LS i ALS, EPROM 27C64 (do zaprogramowania) i SRAM 6116. Do uruchomienia przyda się oscyloskop lub analizator.

1,164

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Międzymordzie wykorzystuje całe 16 bitów.

1,165

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jednym z dysków, na których testowany był prototyp interfejsu, był stary Seagate ST-157A. Nie sprawiał większych problemów.
Stanowczo dementuję pogłoski ;) , jakoby kiedyś pojawiła się opinia, że interfejs nie będzie w stanie współpracować z CD-ROM. Co najwyżej mogło zdarzyć się stwierdzenie, że (póki co) oprogramowanie nie umożliwia takiej współpracy. Nie mieliśmy wtedy, niestety, żadnych informacji na temat obsługi CD-ROM w standardzie ATAPI.

PS. Rozumiem, że nowy interfejs by Pasiu, jest zrobiony na płytce wg poprawionego przed 4 laty projektu, który otrzymało ode mnie parę osób?
Czy w takim razie mogę przypomnieć, że miałem otrzymać choć jeden egzemplarz "autorski" (gołej, niezmontowanej płytki)?
Może to nieładnie się tak upominać, ale skoro nikt nie pamiętał, żeby wysłać choćby maila o treści "pocałuj mnie w ..."   ;)

1,166

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Powiedzmy, że mam jeszcze parę sztuk. Do czego Ci tego potrzeba?

1,167

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gdzie Ty kupujesz takie drogie kości? 27C512 nie powinna kosztować drożej niż 8-10PLN.

1,168

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Weż kalkulator i policz sobie. Wychodzi 1,877ms na wygenerowanie wszystkich 256 cykli odświezania.
9 cykli odświeżania na każde 117 cykli zegarowych, czyli na każdą linię obrazu (ok. 66us). 256/9*66=1877

1,169

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mała poprawka: sprawdziłem w notatkach i okazuje się, ze coś musiałem pomylić. Nie co 5 a co 4 cykle (razem 36 cykli) i 81 cykli przerwy.

1,170

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To znaczy, ze nie wszystkie rozszerzenia widziales.  8)
Sygnał REF jest generowany w kazdym cyklu odświeżania. Poziom niski oznacza cykl odświeżania. Zmiana na REF pojawia się kilkadziesiąt ns po opadającym zboczu O2, ciut wcześniej (do 10ns) lub równo z narastającym zboczem RAS.
Obowiązuje następujący porządek (przy wyłączonym obrazie): paczka 9 cykli odświeżania co 5 cykli maszynowych (razem 45 cykli) i 88 cykli zegarowych przerwy pomiędzy między kolejnymi "paczkami".
Coś jeszcze? Może gotowy schemacik podesłać? :)

1,171

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kiedyś zwyklą PC-tową myszkę w trywialnie prosty sposób przystosowałem do ST-ka. Wystarczy 4 zbuforowane sygnały z fototranzystorów wyprowadzić na zewnątrz bez pośrednictwa układu scalonego wewnątrz myszy, służacego do obróbki tych sygnałów i komunikacji z PC.

1,172

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To stary projekt i już definitywnie zamknięty. Nie mam czasu na kombinowanie. Nie wiem nawet, czy odnalazłbym do niej program źródłowy.

1,173

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A w jakim celu? O napędy trudno. Do dyskietek 3,5" wielokrotnie się zraziłem. Są bardzo zawodne. Lepiej już gromadzić i przenosić dane na twardym dysku.

1,174

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No, to Ci zostały jeszcze 23 godziny na wyzdrowienie. :D

1,175

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari widzi ją w postaci dwóch niezależnych stacji SD/ED/DD/DSDD. Pedkość standardowa 19200kbaud lub przyspieszona - 70kbaud albo 82kbaud - do wyboru. Systemy szybkiej transmisji: UltraSpeed, TopDrive i Synchromesh. Możliwe programowanie przeplotu przy formatowaniu.

Prędkość obrotowa: 360rpm
Kontroler: WD 1770 lub WD1772

Coś jeszcze?