Moment, ale przeciez Candle io board ma usb i jest gotowy?
Mnie interesuje tylko USB.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Posty przez Fox
Moment, ale przeciez Candle io board ma usb i jest gotowy?
Mnie interesuje tylko USB.
Super! Kto mi to zmontuje? Na wtyczkę SIO mogę poświęcić swoje SIO2PC.
Co się teraz stosuje do połączenia malucha z piecem? Widzę tematy o konwerterach USB<>RS i ogromnych z nimi problemach. Czy nie ma bezpośredniego interfejsu SIO2USB? (nie chodzi mi o to - potrzebuję interfejs do cross-developmentu, a nie wczytywania gier i dem)
Najlepsze byłoby połączenie bezprzewodowe - Bluetooth lub Wifi. Jest to wykonalne?
Wybierz GMT w swoich ustawieniach forum. :)
Chodzi o błąd w Atari800, który poprawiłem 21 lipca 2006.
Zgadza się.
Ja jestem developerem nie userem, więc żeby podevelopować, powinienem to wszystko mieć
Moim skromnym zdaniem dla programisty ważne są przede wszystkim oprogramowanie i dokumentacja, a nie sprzęt.
Ja podejmę współpracę. Proponuję, aby zgłosił się też ktoś bardziej "rozbudowujący się", bo ja mam tylko 320 KB i wbudowany sterownik Karin Maxi. Myślę, że to ciekawy temat, bo nawet w gronie atarowców są różne zdania. Czy będzie można przedrukować w atarowskim magazynie?
Atarowcy wolą siedzieć na forumach, niż chociażby zapisać się na listę mailingową dotyczącą emulatora. Zajrzyjcie chociaż czasem do archiwum tej listy. ;)
Dokumentację biblioteki X czy programu, który jej używa?
Jeśli pominąc dokumentację
Nie rozumiem - możesz rozwinąć?
Żebyśmy się dobrze zrozumieli: ja uważam, że "we/wy" jest użyteczną książką, dokładnie tak samo, jak "podstawowe procedury", "dosy" i "atari basic".
Ja natomiast uważam, że jest to zdecydowanie najbardziej użyteczna książka z tej serii, jeśli chodzi o naukę tworzenia programów dla Atari XL/XE - DOSy i loadery nie są tu wyjątkiem, jest nim natomiast interpreter języka programowania (tu opis BASICa będzie bardziej pożyteczny).
Jak się chce napisać DOS (lub loader), to źródła DOS-u (obojętnie jakiego, może być 2.0) są bardziej przydatne, niż opis tego, co atarka ma w ROM-ie.
Właśnie nie, bo nie będzie rozumiał tych źródeł. Jeśli np. chcesz napisać program używający biblioteki X, to najpierw przeglądasz źródła programów używających biblioteki X, czy opis biblioteki X ?
GTIA/ANTIC natomiast są do tego zupełnie niepotrzebne, i nie jest istotne przy odpowiedzi na konkretne pytanie, czym autor przypuszczalnie interesuje się poza tym.
Nigdzie nie napisałem, że znajomość GTIA/ANTIC jest przydatna do pisania DOSów/loaderów. Poleciłem przydatną do tego książkę i zwróciłem uwagę, że książka zawiera też zupełnie inne informacje.
Jak widać w pierwszym poście, autor nie interesuje się wyłącznie DOSami/loaderami, więc opis ANTICa i GTIA może mu się przydać (tak jak napisałem "przy okazji").
"Procedury we/wy" jak najbardziej są właściwą lekturą przed napisaniem DOSa/loadera. Tę książkę trzeba przeczytać przed "DOSami" lub zamiast. Wspominając o archaiczności DOSów 2.x nie chodziło mi o bezużyteczność ich źródeł, lecz np. brak obsługi PERCOM, za to obsługę MEM.SAV i systemu plików DOS 2.5, dzisiaj praktycznie niewystępujących w przyrodzie.
Nie zgodzę się z przedmówcą. "Procedury we/wy" pozwalają zrozumieć SIO i CIO, a to podstawa przy pisaniu loadera i DOSa. Przy okazji książka jest warta polecenia, bo opisuje ANTICa i GTIA. Nie mam wątpliwości, że to najlepsza książka z serii.
"DOSy" opisują DOS 2.0 (bodajże w całości jeśli chodzi o DOS.SYS), DOS XL (ZTCP to jakiś krótki rozdział) oraz DOS 2.5 (w postaci różnic do DOSa 2.0). Czy ktokolwiek jeszcze używa tych DOSów?
Można zajrzeć, ale trzeba mieć wcześniej opanowane "Procedury we/wy" i wiedzieć o tablicy skoków.
atari800 -rdevice /dev/port_w_pc
Coś mi się kiedyś wydawało iż nie wszystkie "illegal opcodes" działają identycznie na 6510 i 6502? Jestem w błędzie?
Trochę inaczej działają opcody $8B i $AB.
Chciałbym prosić jeszcze o jedną rzecz (nie chcę zakładać kolejnego tematu) znacie jakąś książkę lub artykuł który mówi o operacjach We/Wy i korzystaniu z urządzeń zewnętrznych (lub ich lista) po przeczytaniu których mógłbym napisać jakiś najprostrzy DOS czy Loader?
Książka: Wojciech Zientara "Mapa pamięci Atari XL/XE - Procedury wejścia/wyjścia". Są jeszcze trzy inne książki z tego cyklu "Mapa pamięci" (m.in. jedna o DOSach), ale ta jest zdecydowanie najbardziej godna uwagi.
W Atari działa tak samo.
lda $00
sta 560 ; POKE 560,PEEK(0)
lda #0
sta 560 ; POKE 560,0
Podobnie "cmp 0" -> "cmp #0", a można tę instrukcję pominąć, bo lda ustawia znacznik Z.
sbx #$00
Respect!
b4 SKCTL jest też na schemacie SERIN i powoduje reset zegara 4 w momencie nadejścia bitu startu. To koryguje drobne różnice między prędkością wysyłania przez stację i odbierania przez komputer - to jest to, co nazywa się "async" w tabelce dla SKCTL. Wynika z tego, że odczyt ze stacji działa dla $1x, $3x, $5x i $7x. Jeśli chcemy wysyłać do stacji, to musimy to robić na zegarze POKEYa (nie wiem, co rozumiesz przez wysyłanie asynchroniczne), więc $2x, $4x, $6x i $7x. Więc wspólne ustawienie to $7x, z tym że prędkość wysyłania ustawiamy wtedy zegarem 2, a nie 4.
Nie wiem, gdzie znalazłeś "010 transfer and recive rate asynchronous (channel 4)" - nie ma tego w pokey.pdf.
Edit:
Odpowiedź na "pytanie pokrewne" z pierwszego postu: wiele zależy od tego, jak zrealizujemy transmisję. Jeśli "standardowo", tj. opierając się na liczniku POKEYa i rejestrze SERIN, to największa prędkość dla AUDF3=AUDF4=0 to 14 cykli na bit, czyli 126675 bps (z overrun jest tak jak piszesz, rozrysowane na schematach SERIN i IRQ). Możemy też próbować odczytywać 6502 bezpośrednio każdy bit z SKSTAT - w b4 jest tam wejście szeregowe. W obu przypadkach największym problemem jest, aby strona nadająca miała zbliżoną prędkość, a zwykle nie można jej płynnie regulować. Problem ten rozwiązałoby podłączenie BCLK i użycie trybu $0x lub $4x.
Schemat wyjaśnia, jak działa BCLK. Wyjaśnia też, dlaczego nie można komunikować się w obie strony ze stacją przy SKCTL $23. Czyli są tam odpowiedzi na Wasze pytania. Nie wiem, co "rozwala" w moim pytaniu, na które chętnie poznałbym odpowiedź.
Tego z external clockiem w pokeyu chyba nikt nie rozumie, poprawcie mnie, jeśli się mylę (bo też bym chciał wiedzieć jak i czy to działa).
http://asap.sourceforge.net/pokeydoc.zip
Otwieramy index.xml. A w temacie: registers.xml#SKCTL oraz serclk.xml
Niektórzy już napisali. :) BTW. zegarek na forumie się spieszy.
atari.area forum » Posty przez Fox
Wygenerowano w 0.069 sekund, wykonano 26 zapytań