1,101

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jer napisał/a:

E tam, zaraz zmieniać MMU. A wyciągnąć nogi danych ROMU z druku i podłączyć przez 244 lub 245 sterowane R/W. Lebo multipleksem jakowymś...

Kiedyś tak zrobiłem karta SRAM do ST. Z lenistwa zrobiłem na switchu zapis/odczyt. Działało jakiś czas.

Po co aż tyle roboty? Nie lepiej odciąć jedną nogę ROM-u  (-OE) i podłączyć ją do odwróconego w fazie R/-W ?

1,102

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Połączenie ze sobą dwóch wyjść NMOS o przeciwnych stanach spowoduje przepływ prądu o natężeniu rzędu 30-40mA. W omawianej sytuacji taki stan będzie trwał mniej więcej połowę czasu. Nic strasznego. W życiu nie zdarzyło mi się uszkodzenie jakiegokolwiek układu cyfrowego przez zwarcie ze sobą wyjść. Zresztą w celach naukowych możesz wykonać eksperyment polegający na odczytaniu zawartości $C000, wykonaniu EOR #$FF i zapisie z powrotem w nieskończonej pętli. Można się założyć o każde pieniądze, że nic się nie stanie.

1,103

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapewne przyjęli założenie, że ewentualne zapisy, które przecież nie wiążą się z niebezpieczeństwem dla układów, mogą być zignorowane. Dodatkowe wejście MMU to konieczność zastosowania większego (i droższego) układu. W czym Ci to konkretnie przeszkadza?

1,104

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapewne krótkotrwały konflikt na magistrali danych. Przewidujesz coś innego?

1,105

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To nie PBI czegoś wymaga, tylko urządzenie do niego podpięte. Krótkie zakłócenie podczas odczytu zwykłego rejestru, czy pamięci, wywołane zbyt wczesną zmianą adresu w stosunku do mocno obciążonego FI2, przejdzie niezauważone. To samo przy odczycie pamięci FIFO (np. w twardym dysku), skrupulatnie liczącej cykle dostępu, spowoduje utratę danych (lub rozmnożenie przy zapisie), bo policzy zakłócenie jako kolejny cykl. Żeby tego uniknąć, można ustabilizować magistralę adresową (i R/-W) wokół FI2, czyli zapamiętać w rejestrze jej stan w odpowiedniej chwili. Odpowiednia chwila to taka, która: po pierwsze - występuje w nieaktywnej fazie sygnału FI2 (kiedy jest on jeszcze w stanie niskim), po drugie - kiedy adres na magistrali jest już na pewno wystawiony. Zbocze wpisujące stan magistrali do rejestru trzeba jakoś wygenerować z FI2, a w tym celu trzeba je opóźnić o (pi razy oko) 100 nanosekund. Najprościej asynchronicznie - obwodem RC.

1,106

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pecus napisał/a:

Ja sie zastanawiam po co tyle elektroniki w tym :)

Odpowiedź po roku to może trochę późno, ale lepiej niż wcale. ;) Być może już na to wpadłeś, ale wypada mi sprawę wyjaśnić. Dwa przerzutniki widoczne na schemacie tworzą rejestr przesuwający, który opóźnia sygnał na wejściu szeregowym o dwa cykle bitrate. W tym czasie komputer dokonuje pomiaru prędkości transmisji i ustawia POKEY do odbioru.

1,107

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kto właściwie ściga za użycie nielegalnych skoków? Pytam, bo samemu zdarzało mi się kiedyś korzystać z PUTLINE i teraz trochę się boję. ;-)

1,108

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli ktoś chce drogą prostego eksperymentu przekonać się o pochodzeniu prążków, niech przetnie krótką, grubą ścieżkę na spodniej stronie płyty, łączącej 9 nóżkę układu CD4050 (masa) przez przelotkę ze ścieżką masową ANTIC-a i CPU, a następnie krótkim kabelkiem połączy tę nóżkę z polem masy po lewej stronie scalaka (np. górne wyprowadzenie kondensatora C51, albo górne lewe wyprowadzenie potencjometru R38) - i zaobserwuje różnicę w wyglądzie prążków.

1,109

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żadne poprawki bazujące na dostrzeżonych różnicach w schemacie między seriami XL i XE nie zlikwidują prążków na ekranie. Prążki biorą się z powodu wadliwego projektu płyty a konkretnie - braku wystarczającej separacji między masą części cyfrowej a masą analogową. Trzeba by chyba wyrzucić na osobną płytkę cały tor video od CD4050 poczynając (dobrze wymienić go na szybszy 74HC4050), a na gnieździe monitora kończąc. Zasilanie i masę doprowadzić przez dławiki i może wtedy obraz byłby gładki.

1,110

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wymiana jest możliwa, ale na stację 360k, a ta, którą wkładasz, to 1.2M.

tokugawa napisał/a:

Dręczy mnie pytanie - jak w temacie:
Po jakim czasie Atari (zwykłe najprostsze 65XE, jestem nowy tutaj :) nie mam modów itd) czyta dane z D0-D7 po wystawieniu adresu na liniach adresowych ?
Lub parafrazując "Ile mam czasu po pojawieniu sie adresu na wystawienie danych na porcie cartridge'a ?

Masz na to przynajmniej  400ns, a realnie więcej - nawet do 500ns.

Opis sygnałów i dokładne timingi znajdziesz tutaj:
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/UMC/mXyztwtz.pdf

1,112

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Od razu dementuję - nie jest to prawda.
Nie jest prawdą, że wersja SECAM produkuje pseudo-kolor z sygnałów luminancji PAL-owskiego GTIA.
W rzeczywistości jest tam inny generator obrazu, FGTIA, zawierający cyfrową część enkodera SECAM. Na płycie znajduje się część analogowa - przetwornik D-A i modulator. Liczba dostępnych kolorów (128) jest mniejsza od wersji PAL (256) za sprawą braku najmłodszego bitu luminancji, wykorzystywanego tylko w tzw. trybach GTIA.

1,113

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na sposób analogowy można to zrobić, tylko że to niewiele lub w ogóle nic nie da w porównaniu do podłączenia do wejścia S-Video telewizora. Ostre krawędzie kolorowych elementów obrazu, brak smużenia, zakłóceń i prążków w tle - to da się osiągnąć tylko cyfrowo. Można by, jak to kiedyś zrobił Electron, zastąpić GTIA funkcjonalną kopią na FPGA, ale ZTCP w jego rozwiązaniu nie było PMG i trybów wielokolorowych, a to jednak dość istotne.
Gdzieś u kogoś, w jakimś sejfie musi leżeć dokładna dokumentacja do ANTIC-a, GTIA i POKEY-a. Pytanie - komu trzeba postawić i ile piwa, żeby to wydostać. W końcu chyba nikt już z tym nic więcej nie zrobi.

1,114

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po mojemu można by było tak:
1. Generator z pętlą fazową 16*4,433MHz
2. Czterobitowy licznik binarny, taktowany sygnałem z generatora i zerowany narastającym zboczem sygnału 4,433MHz
3. Poczwórny przerzutnik typu D, do którego wpisywany byłby stan w/w licznika narastającym zboczem sygnału koloru z GTIA
4. Dekoder przekształcający stany 0...15 na wyjściu przerzutników na odpowiadające im stany linii RGB.
5. Zsumowanie z sygnałem luminancji (+ewentualna synchronizacja)

Wynik trudno przewidzieć, bo o kolorze decydują różnice czasowe na poziomie czasów propagacji układów TTL.

1,115

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do podwojenia częstotliwości odchylania poziomego wystarczy buforowanie 1 linii. Chyba, żeby ze względu na ergonomię celowe okazało się generowanie obrazu na 62,5kHz/100Hz. Wtedy dopiero trzeba by buforować ramkę.

1,116

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W porządku. Gdzie mam wpłacić?
Pomyślałem o czymś jeszcze - nie ma tam u Ciebie więcej takich "bambusów", mających na zbyciu trochę sprzętu? Jeśli mi wyjdzie to, co planuję (podwojenie częstotliwości linii, czyli standard VGA i to w znacznie prostszym układzie), może znajdzie się jeszcze paru chętnych.

1,117

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

FGTIA ma tylko 3 bity luminancji, w związku z czym wyświetla tylko 8 stopni jasności.

1,118

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobione. Zdjęcia i schemat układu można sobie pobrać stąd. Wyszły dość kiepsko, bo odbiornik TV LCD wprowadził zbyt dużo własnej inwencji w obróbce sygnału, a z CRT trudno zrobić poprawne zdjęcia. W rzeczywistości wygląda to lepiej, w szczególności jeśli chodzi o odtwarzanie kolorów (zwłaszcza zawierających zieleń). Drobny grzebień, widoczny szczególnie na granicy kolorów czerwonego i niebieskiego, wynika z niedobranych czasów propagacji w torze bezpośrednim i opóźnionym. Na schemacie rolę tę wypełnia układ U12, którego z lenistwa i pośpiechu nie zamontowałem. Ogólnie największy fragment układu to rejestr przesuwny pełniący funkcję pamięci jednej linii koloru. Kto chce, może spróbować to zrealizować przy pomocy mikroprocesora AVR. Trzeba tylko znaleźć kwarc o częstotliwości 1,5*14,31818MHz (dość trudny do zdobycia) lub podwoić częstotliwość kwarcu 10,7MHz (do kupienia bez trudu). To, co wyjdzie wykorzystać wprost do sterowania procesora (6 cykli zegarowych na cykl koloru akurat wystarcza - odczyt z pamięci [2], zapis do portu [1], odczyt z portu [1], zapis do pamięci [2]), a po podzieleniu przez 1,5 - do taktowania FRED-a (żeby było synchronicznie).
Wartości rezystorów w obwodzie matrycowania sygnałów z grubsza obliczyłem i zastosowałem bez eksperymentalnego dobierania. Efekt jest zadowalający, choć pewnie można byłoby to jeszcze nieco poprawić.

Bitman, sprawdziłeś, ile wyniesie wysyłka?

1,119

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjmę z wdzięcznością. Podaj na @ numer konta i sumę.

1,120

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tydzień temu osobiście kupowałem. Na placu samochodowym, pierwsza alejka patrząc od strony Kasprowicza. Goście, oprócz złącz, handlują koszulkami termokurczliwymi i najłatwiej namierzyć ich właśnie po workach z tymi koszulkami.
Jest jeszcze inna możliwość. Wysyłkowo:
http://www.tme.pl/katalog/index.phtml
Po lewej stronie: złącza>złącza audio,video>złącza din audio

1,121

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Giełda Wolumen, niedziela, 2PLN za sztukę.

1,122

(60 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra wiadomość - jest (w miarę) prosty sposób na dorobienie do atarynki prawdziwego wyjścia RGB, dzięki któremu obraz kolorowy powinien być ostry jak brzytwa.
Zła wiadomość - dotyczy to, niestety, wyjątkowo rzadko spotykanych komputerów w wersji SECAM z układem FGTIA (CO20120) na pokładzie. Układ ma tę zaletę, że, w odróżnieniu od GTIA, nie dokonuje kompletnego wewnętrznego kodowania sygnału koloru, pozostawiając modulację FM układom zewnętrznym. Sam robi tylko multipleksowanie sygnałów R-Y i B-Y co linię obrazową i wyprowadza wynik na 3-bitowe wyjście. Uzupełnienie układu 228-stopniowym rejestrem przesuwnym, przełącznikiem, matrycą RGB i buforami wyjściowymi wystarcza do uzyskania pełnowartościowego sygnału kolorowego RGB. Pewnym minusem w stosunku do obrazu w systemie PAL jest o połowę mniejsza (128) paleta kolorów, a to za sprawą nieobecności w FGTIA najmłodszego z czterech bitów jasności.
Jakis czas temu wpadł mi w ręce lekko zdewastowany SECAM-owski egzemplarz 130XE (prezent od jednego z forumowiczów), który szczęśliwie udało się zreanimować. Poleżakował sobie trochę na półce, ale w najbliższych dniach mam nadzieję zmontować, co trzeba. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, zrobię kilka zdjęć demonstracyjnych. Schemacik dla chętnych też się znajdzie (jeśli tacy będą). Póki co na francuskim ebay-u trudno o 8-bitowe atari, na allegro.pl też nigdy nie zauważyłem takiej wersji. Jak ktoś znajdzie, niech się pochwali. :)

1,123

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:
toriman napisał/a:

Ja nie wiem nawet jakie wymiary ma KMK/IDE :/

Uśmiejesz się, ale ja też nie. To znaczy, nie mam oryginalnego interfejsu pod ręką.

Płytka bez złącza - 120x90,6mm. Ze złączem - 139x90,6mm. Pudełko - 129x94x25,5mm

1,124

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

toriman napisał/a:

P.S. Nogę Antica można spokojnie odciąć przy statykach a na MMU podać na stałe H na nóżce REF~ ;)
       i problem wstrzymywania jest załatwiony...

Ale problem konfliktu adresów na magistrali pozostaje, bo ANTIC nic nie wie o tym, że ma przestać odświeżać pamięć i w cyklach odświeżania nadal będzie wysyłał adres.

1,125

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sygnał EXTSEL odcina tylko i wyłącznie RAM, zarówno dla CPU, jak i ANTIC-a. Jest aktywny wszędzie tam i tylko tam, gdzie następuje jakiekolwiek odwołanie do RAM - także w obszarze odłączonego przez PORTB OS lub Basic i w obszarze pakietu zmiennoprzecinkowego odłączonego sygnałem MPD. W tym ostatnim przypadku należy zwrócić uwagę na konflikt z modułami rozszerzeń wykorzystującymi procedury NEWDEV (Karin Maxi, KMK/JZ itp.).