1,076

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciekawostka - jeden z posiadanych przeze mnie FGTIA ma specyficzne uszkodzenie, wyglądające na wadę fabryczną. Wada objawia się brakiem 1 duszka (nie wiadomo, czy tylko - nie testowałem dalej), włączając w to niewykrywanie jego kolizji z innymi elementami obrazu. Układ jest z 28 tygodnia 1984 roku, a filmik ilustrujący wadę można obejrzeć tu:
http://www.youtube.com/watch?v=bC_SBUiGoRg

1,077

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja NTSC nie posiadam, ale jak ktoś ma, niech sprawdzi.

1,078

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrobiłem przed chwilą jeszcze jedną rzecz. Dodałem jeden rozkaz:

loop: LDA VCOUNT
LDX VCOUNT
CMP #$9C
BNE loop
RTS

Zgodnie z przewidywaniami, X wraca zawsze z wartością 0, co oznacza,  że stan 156 pojawia się na czas krótszy niż 4 cykle zegara.

1,079

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:
Simius napisał/a:

tym razem podaje 310 linii na SysInfo 2.00 i 2.03, a 312 linii na 2.20

Błędy mogą być, ale wyniki podawane przez stare wersje się nie liczą, jeśli aktualna wersja podaje taki wynik, jaki trzeba. Chwilowo jednak nie mam wyobrażenia, w jaki sposób procedura zliczająca stany VCOUNT może zliczyć ich więcej niż jest w rzeczywistości.

Trzeba byłoby dokładnie znać konstrukcję licznika linii. 155 nie jest liczbą "okrągłą" dwójkowo, więc jeśli liczenie i kasowanie nie jest synchroniczne, na pewien czas (zbliżony do czasu propagacji sygnału przez licznik) pojawi się stan 156. Po dołożeniu jedynki na stan zero i pomnożeniu przez dwa da to właśnie 314. Krótka procedura jest w stanie wykazać, że taka sytuacja ma miejsce:

loop: LDA VCOUNT
CMP #$9C
BNE loop
RTS

1,080

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W bezpośredni sposób chyba się nie da. Trzeba by może poszukać jakichś kruczków.
To nie wersja SECAM podawała liczbę 314 tylko wersja PAL. Dziś jednak odpaliłem SysInfo jeszcze raz na tym samym komputerze (PAL) i ze zdziwieniem zobaczyłem, że tym razem podaje 310 linii na SysInfo 2.00 i 2.03, a 312 linii na 2.20. Mnie raczej nic nie odbiło, więc sądzę, że jeśli już, to jemu.

1,081

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przy okazji jeszcze jedna właściwość FGTIA, którą można wywnioskować ze specyfikacji - wszystkich możliwych kolorów jest nie 128 tylko 120. Wynika to z tego, że kolor 1x jest identyczny z Fx. Za jakiś czas na wszelki wypadek sprawdzę, jak jest w rzeczywistości, bo to mi wygląda na jakąś niedoróbę. Bitów sprzętowych, kodujących kolor, jest sześć, a więc duży nadmiar. Po co jedna z piętnastu kombinacji się powtarza, przy 49 niewykorzystanych?

1,082

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Peek($d014)=1

1,083

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zła wiadomość. Ściągnąłem SysInfo w wersji 2.20 ze strony Draco, rozpakowałem, przerzuciłem na secamowską atarkę i kiszka:
Video & P/MG chip type: GTIA/PAL
Jest jednak pewna różnica. Atarka w wersji SECAM podaje liczbę linii 312, a w wersji PAL - 314.

1,084

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pamiętam, że Sikor wspominał, że ma i nie odda. Trzeba było wcześniej powiedzieć o Sysinfo, to sam bym sprawdził. Jak będę miał chwilę czasu, żeby popodłączać sprzęt, to odpalę. Chwilowo nie mam połączenia z PC. Od której wersji ma rozpoznawać SECAM, bo jakieś starsze mam?

1,085

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziewięćdziesiąt sztuk?  8-o
Słuszną linię ma nasza władza.

1,086

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Proszą, że, jeśli czegoś nie ma w katalogu, to żeby pytać. Spytać w końcu nic nie kosztuje.
Jeśli masz gdzieś coś takiego i nie jesteś z tym związany nierozerwalnymi więzami przyjaźni, to oceń swój żal z utraty eksponatu. :-)

PS. Pytałem i o CO, i o C0.  Z tym samym skutkiem.

1,087

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki. Niestety, "mają prawie wszystko" w tym przypadku oznacza akcent na "prawie". :-)

1,088

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziś dostałem trzy negatywne odpowiedzi od trzech różnych firm, handlujących wycofanymi z produkcji elementami, w których ofertach google znalazło oznaczenie C020120.
Kiedyś, pamiętam, ktoś gdzieś podawał namiary na jakichś gości oferujących scalaki do Atari, ale nie udało mi się tego odkopać. Jakby ktoś sobie coś przypomniał, niech łaskawie da znać.

1,089

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Szukając namiarów na sprzedawców scalaków do Atari, natrafiłem na ten stary topik, który czemuś wcześniej przeoczyłem. Spytam tylko - Zaxon, zostały Ci jeszcze jakieś sztuki, czy wywaliłeś razem z zeszłoroczną choinką?

1,090

(14 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Niezupełnie. Jeśli zapisuje na przemian $30 i $00, to zmienia stan bitu 4 i 5 a nie 3 i 4, zatem istota sprawy tkwi w czym innym. Jeśli bity 4 i 5 =1 wtedy CA2 jest wyjściem ustawionym w stan niski (bo magnetofon wyłączony), a kiedy bity 5 i 4 =0 - wejściem, ustawionym w stan wysoki przez zewnętrzny rezystor pull-up.

1,091

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moja pierwsza Atarynka to było właśnie 600XL. Pamiętam, że na pewno chodziły na niej: Sargon II, Fire One i Diamonds. Chyba także MrRobot, ale tego nie jestem pewny.

1,092

(258 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle napisał/a:

Simus, wszystkie FPGA sa wykonane w technologi SRAM z prostej przyczyny - flash nie wyrobi, ale - niektore maja na pokladzie flash i przepisuja przy boocie

Nie jestem wprawdzie specjalistą-technologiem produkcji FPGA, ale według mojej wiedzy nie wszystkie FPGA mają strukturę wykonaną w technologii SRAM. Z prostych przyczyn. Po pierwsze - układy bazujące na SRAM są wrażliwe na szybkie neutrony, które mogą zmienić zawartość komórki pamięci, a więc uszkodzić zaprogramowaną strukturę. Po drugie - układy bazujące na SRAM mają niski poziom bezpieczeństwa informatycznego, a złamanie takiej struktury jest kwestią godzin. W niektórych zastosowaniach jest to dyskwalifikujące. Jeśli więc piszę, że układ jest wykonany w technologii FLASH, to mam na myśli strukturę logiczną. Ale to faktycznie mało istotne.

ep1k50 ma 50k le a nie bramek - nie wiem jak sie to ma do przeliczenia na bramki.

Przeliczanie wielkości układu na bramki jest tylko pewną umowną formą reprezentacji ich wielkości, a bardziej istotna jest liczba większych tzw. elementów logicznych, z których budowana jest struktura. EP1K50 według danych katalogowych ma 199k "bramek systemowych" lub 2880 elementów logicznych. Układ, o którym ja pisałem, ma 250k "bramek systemowych" lub ponad 6000 elementów logicznych.

bo pewnie o czyms takim mowisz ma ta wade, ze skomplikowalo by uklad, bo wymaga calkowitego buforowania sygnalow z atarki (3.3V max)

Nie chodzi o ten układ, a buforowanie sygnałów (choć jego obwody I/O także są zasilane napięciem 3,3V) nie jest wcale konieczne. Standard TTL wymaga UoHmin=2,8V, więc 3,3V w zupełności wystarcza. W drugą stronę istnieją mechanizmy zabezpieczające wejścia FPGA przed zbyt wysokim napięciem. Nie ma się czym specjalnie przejmować.

poza tym ep1k50 nie  pracuje do 21mhz, tylko tez pewnie do 300, acz - routing jest juz tak skomplikowany i przez to malo optymalny, ze niektore sciezki sygnalowe moga pracowac tylko do 21mhz - nie ma zadnej gwarancji ze xc3 pojdzie wyzej

Może i nie ma takiej gwarancji, jeśli chodzi o xc3, ale to nie to. W układzie, o którym piszę, da się zaimplementować core 8051, które będzie chodziło z cyklem maszynowym 1/1 przy częstotliwości 300MHz. Układ jest więc raczej szybki.

a na koniec - electron ma serdecznie dosc vbxe jako takiej i chetnie by porobil cos innego ;)

O, widzisz. I to jest dopiero zła wiadomość. Pytanie - ile kratek piwa trzeba, żeby ją poprawić? ;-) Z bezpośrednim wyjściem do monitora w standardzie VGA VBXE  byłby jakby trochę kompletniejszy. :-)

1,093

(258 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle napisał/a:

jako ze electron ci aktualnie nie odpowie, to zrobie to ja
problem jest pixel clock rowny 14.costam mhz - musialby byc 2 razy wiekszy, a w tym moemncie synteza w alterze jest juz tak nieoptymalna (bo syntezer sobie nie radzi z iloscia logiki jaka proboje sie w ta biedna altere wepchac) max pixel clock jak mozna osiagnac to 21mhz - a to juz definitywnie przekresla taka mozliwosc
vbxe kozysta z najwolniejszego, najtanszego ukladu fpga z serii acex 50k - z koncowka 3n - po jedyne 120pln brutto przy zakupie 60 sztuk - wersje szybsze sa drozsze - duzo drozsze, a i tak bylby problem z dostarczeniem odpowiedniego sygnalu zegarowego

A gdyby tak (rozważając teoretycznie) otrzymał dostęp do FPGA innej firmy, wykonanego w technologii FLASH, pracującego do 300MHz i zawierającego 250k bramek, w dodatku za cenę nie wyższą, a być może nawet nieco niższą niż EP1K50? Jak sądzisz - zechciałoby mu się nad tym popracować?

1,094

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Domyślam się, że to, co dla mnie wygląda jak krzaczki, to zapewne MADS? Nie chce mi się tego tłumaczyć na piechotę na bardziej zrozumiały język, więc idea jest dla mnie nieznana, ale mam poważne wątpliwości, czy GTIA jest w stanie odczytać z szyny cokolwiek w jakikolwiek sposób w cyklu, w którym to CPU ma do niej dostęp.

1,095

(258 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam takie niewinne pytanko do Electrona- co stoi na przeszkodzie, aby VBXE generowało od razu obraz w standardzie VGA?

1,096

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To prawda. Bufory CMOS są trochę wydajniejsze w stanie wysokim. Można się spodziewać przepływu jakichś 50-60mA. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nie ma szans na częstszy zapis niż raz na 4 cykle zegara, a prąd będzie płynął przez około pół cyklu, daje to średnio 6-8mA. Jakbyś trafił jakiś szczególnie szybki, wysokoprądowy FLASH to może dwa razy więcej. Chwilowe prądy tak czy owak płyną duże, bo przeładowują pojemności, więc od tej strony nie ma powodu się przejmować. Zresztą o czym tu gadać. I tak musisz wyłączać ROM, bo prawidłowego zapisu w tych warunkach nie będzie.

1,097

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jer napisał/a:

E tam, zaraz zmieniać MMU. A wyciągnąć nogi danych ROMU z druku i podłączyć przez 244 lub 245 sterowane R/W. Lebo multipleksem jakowymś...

Kiedyś tak zrobiłem karta SRAM do ST. Z lenistwa zrobiłem na switchu zapis/odczyt. Działało jakiś czas.

Po co aż tyle roboty? Nie lepiej odciąć jedną nogę ROM-u  (-OE) i podłączyć ją do odwróconego w fazie R/-W ?

1,098

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Połączenie ze sobą dwóch wyjść NMOS o przeciwnych stanach spowoduje przepływ prądu o natężeniu rzędu 30-40mA. W omawianej sytuacji taki stan będzie trwał mniej więcej połowę czasu. Nic strasznego. W życiu nie zdarzyło mi się uszkodzenie jakiegokolwiek układu cyfrowego przez zwarcie ze sobą wyjść. Zresztą w celach naukowych możesz wykonać eksperyment polegający na odczytaniu zawartości $C000, wykonaniu EOR #$FF i zapisie z powrotem w nieskończonej pętli. Można się założyć o każde pieniądze, że nic się nie stanie.

1,099

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapewne przyjęli założenie, że ewentualne zapisy, które przecież nie wiążą się z niebezpieczeństwem dla układów, mogą być zignorowane. Dodatkowe wejście MMU to konieczność zastosowania większego (i droższego) układu. W czym Ci to konkretnie przeszkadza?

1,100

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapewne krótkotrwały konflikt na magistrali danych. Przewidujesz coś innego?