1,076

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Haha:-) Myślałem, że to celowo tak zrobione jest i było śmieszne:-) Ja tam wolę wersję z pierdzeniem:-)

1,077

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja czekam aż przyjdzie blaster od Chińczyków. Jak przyjdzie, to poproszę o wsad, który na ówczesny moment będzie aktualny, wtedy postaram się zrobić trochę testów, odpalę kilkadziesiąt gier i posprawdzam na tyle na ile się da. Z tym że to może być jakoś w okolicach drugiej połowy grudnia, chyba że święta spowodują, że blaster dopiero po nowym roku się pojawi u mnie.

1,078

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bardzo dobra grywalność. Fajne:-)

1,079

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A co chcesz w ogóle osiągnąć? odpalić tą płytę i ją naprawić, czy o to rozszerzenie niewiadome chodzi?
Bo jak odpalić płytę, to ja bym powywalał ten kynar i płytkę rozszerzenia i przywrócił płytę do oryginalności. Te dwa kabelki różowy i fioletowy zostaw, one są fabrycznie na tej płycie jeśli dobrze pamiętam.
No i potem dalej jazda jak zwykle, wszystko po kolei trzeba sprawdzić.
Zaczął bym od tego co było grzebane, czyli od upewnienia się co do poprawności połączeń wlutowanych podstawek i od samego kontaktu scalaków w podstawkach.
Wiem, że to niekonkretne porady, ale wiesz jak jest z tymi płytami - wróżenie z fusów na tym etapie...

Edit: a jeszcze do samego rozszerzenia. Skoro wiemy teraz, że to nie jest dołożony dekoder, tylko dekoder z płyty przełożony w płytkę, a kynar idzie do jednego z pinów portB, to patrząc na prostotę układu, może ktoś sobie dorobił jakiś przełącznik, który np. wyłączał rozszerzoną pamięć 130XE i robił z niego 65XE. Lub coś w ten deseń.

1,080

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W moim przypadku temat się rozwiązał. Rodzinę Max 10 obsługuje Quartus od wersji 14, ale jednocześnie wersja 13 jest ostatnią pod systemy 32 bitowe. Stary komp z LPT i programatorem jest 32 bitowy, a w nowych nie mam już LPT. Tak że pozostaje mi kupić USB blastera.

1,081

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, to sprawdzę najpierw czy dysponuję wystarczająca bazą sprzętowo-programową, wtedy spróbuję się połączyć po jtag-u z płytką czy mi w ogóle cokolwiek zobaczy, i dopiero odezwę się ewentualnie po wsad. Jak rozumiem przesyłasz plik jed i wystarczy zaprogramować alterę, tak?

1,082

(43 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Właśnie, wydaje się, że to chyba nie jest rozszerzenie pamięci, tylko dołożony dekoder, żeby uzyskać jakąś pulę adresową do sterowania czymś. Jakiś wynalazek indywidualny/dedykowany do czegoś konkretnego i niszowego:-)

1,083

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To ja hurtowo dołączę się do pytania o programator. Mam uniwersalny programator na LPT, zgodny dla Altery z ByteBlaster II. Da radę tym zrobić? I dalszy ciąg pytania. Stareńki komputer z Windows XP, jakimś starym Quartusem się to zrobi, czy czym? Alter nie programowałem tym jeszcze, to nie wiem trochę co potrzebuję. Głównie używam tego sprzętu do xilinxów.

1,084

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No i w czasie programowania trzymać bosą stopę na kaloryferze:-)

PS. Przepraszam, takie żarciki branżowe, oczywiście wszystko co pisze Simius to jak najbardziej słuszne uwagi o bezpieczeństwie.

1,085

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z programatora?

1,086

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No i ja na przykład do fryzjera nie chodzę, za to kupiłem sobie ostatnio Sophię dwójeczkę:-)

1,087

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

tOri: Peter mógłby liczyć trochę taniej, ale przyznasz, że również mógłby liczyć trochę drożej:-)
W dzisiejszych czasach najgorsze jest podanie ludziom wprost ceny. Lepiej by było napisać najpierw, że dostaną 1328% rabatu, gratis wszystkie sterowniki jakie istnieją na świecie, cena urządzenia to 150eur przekreślone i tylko teraz, kup natychmiast, a dostaniesz w specjalnej cenie za jedyne 63eur:-) I wtedy jest wielkie łaaauuuuu:-) a ludzie kupują po 4szt od razu:-)
Zapomniał Peter tego rozpisać dla współczesnego społeczeństwa po prostu:-)

1,088

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

_tzok_, czyli zapewne to jest to, co ja kiedyś próbowałem zrobić, ale mi się nie udało: po prostu driver zabootuje się z kartridża zamiast z dyskietki. Z normalnym driverem nie udało mi się tego zrobić, bo nie potrafiłem po odpaleniu drivera wrócić z kartridża do TOS-a żeby się odpalił GEM. Prawdopodobnie Peter w tym celu dostosował sterownik żeby robił po uruchomieniu odpowiedni skok i odpalił się wtedy do końca cały system z GEM-em.
Co do ceny, to chyba nie tak strasznie? Wychodzi ten interfejs sporo taniej niż Ultra Satan, a jeszcze w komplecie dostajesz drivery, które do Ultra Satana musiał byś jeszcze dokupić osobno.

1,089

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

tOri napisz tam przy okazji Peterowi, że popełnił na tej stronce błąd we własnym adresie email w miejscu gdzie go podał do zamówień.

1,090

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja tam nie chcę deprymować podpowiedzi kolegi, bo napięcie stabilne to faktycznie ważna rzecz i czasami warta sprawdzenia, ale gdyby było coś koło bliżej 4V, to by komputer w ogóle nie wstał. Druga rzecz, to gdyby problem był ze spadkami pod obciążeniem (np. jak stacja zaczyna pracować), to by były różne efekty typu zwisy i inne błędy nieregularne, natomiast z tego co rozumiem, to tutaj mamy do czynienia z pełną powtarzalnością błędów, tak? Tak że ja obstawiam dalej te same pamięci, które obstawiałem wcześniej.

1,091

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A skąd wniosek, że SIDE2 będzie widział pliki atr na innych rozszerzeniach 1MB? Nikt tak nie powiedział, wręcz przeciwnie napisałem, że rozszerzenie pamięci nie ma tu nic do rzeczy, a za działanie atr na SIDE jest odpowiedzialne urządzenie U1MB, które współpracując z SIDE potrafi sprawić, że atr działa. Samo rozszerzenie pamięci nie ma tu nic do rzeczy.

W przypadku AVGcart też napisałem wyraźnie, że nie tyle jest bez różnicy (jak to napisałeś) jakie masz rozszerzenie pamięci, tylko w ogóle nie ma to kompletnie związku, bo AVGcart działa również bez rozszerzenia pamięci i nie jest mu ono do niczego potrzebne.

1,092

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak jak napisał grzybson rozszerzenie pamięci (jakiekolwiek) nie ma związku z tym czy SIDE2 uruchomi atr. To że atr uruchamia się z SIDE2 w obecności U1MB wynika z faktu, że U1MB to nie jest tylko rozszerzenie pamięci, ale całe urządzenie realizujące szereg różnych funkcji, między innymi właśnie współpracujące z SIDE2 i wówczas w tandemie uruchamia się atr.

Podobnie kompletnie nie ma żadnego związku rozszerzenie pamięci z AVGcart. AVGcart działa z pełnią swoich możliwości na każdym Atari, również na stockowym bez rozszerzeń. W drugą stronę obecność rozszerzeń w niczym nie przeszkadza.

I na koniec: rozszerzenie SIMMexp jest w pełni uniwersalnym i kompatybilnym ze wszystkim rozszerzeniem, które nie powoduje żadnych konfliktów, i na którym działa każde oprogramowanie wykorzystujące rozszerzoną pamięć.

1,093

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może jest rzadka, a może po prostu ludzie rzadko używają tych sprzętów na prawdę, a większość po prostu lubi mieć:-) Jak robiłem różnego rodzaju rozszerzenia, to często zdarzało mi się, że ludzie to kupowali od ręki, a później za pół roku, albo za rok dowiadywałem się, że nawet paczki nie rozpakowali:-)

Simius, czy takie poprawki będą możliwe do zaaplikowania w jakiś sposób samodzielnie?

1,094

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Nie mam żadnej uszkodzonej płyty (z uszkodzoną pamięcią) i nie pamiętam jak to wygląda, może ktoś inny podpowie, bo może któryś program pokazuje który bit jest uszkodzony, wtedy na tej podstawie można policzyć która to jest kość. Chodzi o to, że mamy 16 bitów zapisywanych/odczytywanych zawsze w całości równolegle jako pełne słowo 16-bitowe i fizycznie jest to tak zorganizowane, że pod wskazany adres (ten sam we wszystkich kościach) zapisywane są wszystkie bity słowa w taki sposób, że do każdej kości trafia jeden bit. Z tego powodu najczęściej jeśli na ekranie widać, że powtarza się jakiś pattern, to widać który bit(bity) jest(są) uszkodzony(e). Zapewne można to policzyć i stwierdzić która to kość, ale ja już tego nie wiem... Powinny umieć to też wskazywać programy, bo przecież program łatwo mógłby sprawdzić na którym bicie mu się nie zgadza to co odczytał z tym co zapisał.

Na zdjęciach, które podesłałeś widać wyraźnie (ocean i robocop), że uszkodzony jest jeden bit co 16, więc uszkodzona będzie tylko jedna kostka pamięci. Jak spojrzysz na zdjęcie płyty, które wcześniej załączył lopez, to zobaczysz że tam jest tylko połowa tych pamięci, które masz u siebie. To jest płyta 520ST. Te pamięci po tej stronie masz sprawne. Uszkodzona będzie któraś z tych w drugiej części.

Aha, kości masz 32, z czego pierwszych 16 to jest pierwszy bank pamięci 512kB, a kolejne 16 kości to drugi bank pamięci 512kB. Uszkodzenie jest w tym drugim.

Jedna rzecz: zastanów się czy jesteś w stanie w tym grzebać (obycie z lutownicą i odsysaczem), jak nie to musisz szukać kogoś kto Ci to ogarnie. Jeśli tak, to sugeruję Ci zaopatrzyć się w 2-3 (na wszelki wypadek) kostki pamięci na podmiankę, oraz kupić podstawki pod 16 kości pamięci. Nie wylutowuj wszystkich kości, bo to sporo roboty. Wylutuj tylko jedną, wlutuj podstawkę i podmień kość. W ten sposób po kolei wszystkie i trafisz na tą która jest walnięta. Jak będziesz miał szczęście, to może trafisz już przy pierwszej, a jak nie, to przelecisz wszystkie... Można by też spróbować wyjąć jedną kość i zobaczyć wtedy który piksel zniknie (nie wiem, da się tak?) - policzyć o ile dalej jest ten uszkodzony i wtedy szybciej trafić właściwą kość.

1,095

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pierwszej połowy nie można wyłączyć, komputer wtedy nie wstanie. To nie jest obojętne która połowa. A Twoje uszkodzenie zapewne dotyczy drugiej połowy, bo gdyby dotyczyło pierwszej, to nie wstał by Ci GEMDOS, a on wstaje i miał byś tylko jakieś krzaki na ekranie od razu po włączeniu kompa właśnie z tym charakterystycznym którymś tam pikselem co 16 uszkodzonym (powtarzający się pattern). Ktoś tu kiedyś umiał nawet po tych patternach pikselowych co 16 policzyć która konkretnie kość jest uszkodzona:-) A program testujący tego jakoś nie pokazuje?

1,096

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Program testujący leci w kółko tak długo jak chcesz:-) Generalnie jak wywala chociaż jeden błąd, to już go można sobie zatrzymać. Nie myślałeś chyba, że wyłapiesz programem testującym wszystkie błędy i w ten sposób się naprawi i już ich później nie będzie:-)
A tak poza tymi żartami, to nie panikuj, uszkodzenie pamięci w naszych retro sprzętach, to akurat najlepsza rzecz jaka może Cię spotkać i najprostsza do naprawy. Zrób na początek tak jak mówi lopez i upewnij się, że masz uszkodzoną drugą połówkę pamięci. Jeżeli tak, to wystarczy ją wymienić. Albo tak jak radzi lopez od razu zainwestować w 4MB, wtedy pamięć z płyty w całości się odłącza i tyle. Z tym że najpierw trzeba się upewnić, że to pamięć.

1,097

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to jak błąd za błędem, to masz potwierdzenie. Będzie trzeba pewnie pamięć wymienić. Na początek jeszcze dla 100% potwierdzenia można odłączyć pamięć z drugich 512k tak jak pisał lopez bodajże i puścić testy oraz jakieś gry na 512k.

1,098

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

goolash napisał/a:

tzn Ultima działa świetnie ale

Nie żebym się czepiał, ale... Czyli nie działa jednak świetnie:-)

1,099

(220 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zajebiste. Super wyszło. Jak dla mnie to ten produkt wygląda najlepiej ze wszystkich tych stacji robionych ostatnimi czasy. Gratuluję udanego projektu zaxon.

1,100

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cofnij się trochę w wątku, kilka postów wcześniej Simius publikował program do konfiguracji i dokumentację.