próbowałeś schłodzić ANTIC-a?... nie dać mu się rozgrzać :-)
Nie wierzyłem, że to może cokolwiek dać, bo on się ledwo letni robi, ale najwyraźniej trafiłeś. Zamrożenie ANTICa znacząco opóźnia wystąpienie usterki.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Posty przez _tzok_
próbowałeś schłodzić ANTIC-a?... nie dać mu się rozgrzać :-)
Nie wierzyłem, że to może cokolwiek dać, bo on się ledwo letni robi, ale najwyraźniej trafiłeś. Zamrożenie ANTICa znacząco opóźnia wystąpienie usterki.
...tylko właśnie nie mam nic na czym ujawnia się błąd i działa z BASIC'em (bez wciskania Option).
Dla formalności podmieniłem też MMU ("zrobiłem" sobie zamiennik z GAL16V8) - bez rezultatu.
Na razie to muszę coś wymyślić ze złączem klawiatury, bo się zaczęło dezintegrować od tego ciągłego odłączania i podłączania...
Może jutro będę miał drugą płytę, na podmianę elementów.
Czy jest zatem opcja aby A3 była przywarta do masy?
Z uwagi na powtarzalny czas - nie może to być efekt występowania jakiegoś sygnału przerwania, który nie powinien występować albo niewystępowania, który powinien występować?
Jeśli palnąłem jakąś głupotę to wybaczcie moją ignorancję w kwestii budowy A8 i trybów adresowania.
Stare gry 16 kB, działają prawidłowo...
To nie może być kwestia temperatury, bo test spriteów w SysInfo przechodzi za każdym razem, raz za razem ile razy bym go nie uruchamiał. Sprite'y "wykrzaczają" się w chwilę po zakończeniu testu. RAM i GTIA podstawione sprawne - bez efektu. Wyginanie płyty nic nie zmienia, jak się "wykrzaczy" to już zostaje "wykrzaczone", aż do przeładowania gry (wyjątkiem jest SysInfo, gdzie ponowne uruchomienie testu i znów działa).
***
Zmontowałem małe stanowisko testowe i rzeczywiście 74138 jest ubity - nie reaguje na wejście B (pin 2) - cały czas widzi stan wysoki. Na szybko "zrobiłem" zamiennik na GAL16V8B-15 (nie ma Y7 ale i tak nie jest używane), ale niestety dalej to samo :(
***
Oryginalny TTL też się "naprawił" - wychodzi na to, że nie łączył w gnieździe testera, ani w płytce stykowej, ale w podstawce w ATARI już tak. Czyli to był ślepy trop. No i jest dodatkowa lekcja, że 15ns GALe są wystarczająco szybkie do zastępowania TTLek w ATARI.
W River Raid jest dziwny efekt - w miejsce spriteów pojawiają się kolejne litery alfabetu.
Krzaczki wychodzą powtarzalnie po ok 6 sek. od zainicjowania spriteów.
***
Chyba będę musiał pożyczyć sprawną płytę z 800XL i podstawiać kolejno wszystkie chipy.
Właśnie dotarła do mnie od dawna wyczekiwana 800XL, kupiona w stanie "nie sprawdzona". Pierwsze włączenie - czarny ekran. Rozebrałem, wyczyściłem, wyjąłem wszystkie scalaczki z podstawek, włożyłem z powrotem - ruszyła. No niby działa ale River Raid wygląda tak (ale przez moment od załadowania jest ok):
Podobny objaw jest w Super Cobra (po wystąpieniu usterki helikopter od razu się rozbija), Pitfall, Pitfall II (demo się nie odtwarza).
W SysInfo przechodzi test kolizji spriteów i wszystko wygląda ok, a po chwili dzieje się to:
Przy czym komputer się nie zawiesza, działa dalej normalnie.
Jakieś wskazówki gdzie szukać usterki?
Płyta niestety wygląda na grzebaną, ale ją umyłem i poprawiłem część lutów:
Prawie wszystkie chipy 74LSxxx miały ślady lutowania na pinach zasilających. W/g testera uszkodzony jest układ U2 (74LS138). Tylko, to jest dekoder adresowy (m.in. odpowiada za wystawianie sygnału /CE dla GTIA) i trochę dziwne, że w ogóle komputer działa. Niestety chwilowo nie mam na podstawienie (w moim 65XE jest lutowany, a płyta jest bardzo ładna i trochę szkoda mi ją rozlutowywać).
GTIA podstawiałem ze sprawnego 65XE (ten akurat był w podstawce) - objawy były dokładnie takie same. RAM testowałem przy pomocy tego:
https://www.jammarcade.net/shoestrings- … am-tester/ - błędów brak, mimo to podstawiłem zestaw 8-miu nowiutkich 4164... i nic.
Nie wiem czy to miało jakikolwiek sens ale wrzuciłem do niego XL/XE OS rev.03 (czyli ten z 800 XE) - to w ogóle dobry pomysł?
Jest MEGA ST2 z MEGAFILE: https://allegro.pl/oferta/atari-mega-2- … 8549198733 ...ale cena jak dla mnie zaporowa.
i dużo tańsza, ale wciąż droga sama MEGA ST2: https://allegrolokalnie.pl/oferta/atari … e-stan-bdb
Płyta w MEGA ST2 i ST4 jest ta sama, różnica jest tylko w obsadzeniu banków pamięci i napisie na obudowie.
Inna opcja to gniazda goldpin 11mm:
https://allegro.pl/oferta/gniazdo-listw … 8398340276
W tej chwili nie widzę ale na pewno są dłuższe niż 1x10.
Jak pod 68k to nie tylko za dużo pinów ale i nie ten rozstaw...
Układ stabilizatora 7805 ma wewnętrzne zabezpieczenie nadprądowe i termiczne. Osobiście nie spotkałem sie z tym, aby stabilizator liniowy 7805 przepuścił napięcie wyższe.
Ja się spotkałem i to nie raz. Raz było to w zasilaczu od 65XE.
Ja wyciąłem 100MB i tylko na tym się bawiłem. System plików to FAT16.
Nie, Amiga używa sygnału DC. Przeróbka jest taka sama jak dla ST. Dałem link do opisu na stronach PP.
Nie mam Falcona, ale myślę, że to powinno pomóc:
https://atari.8bitchip.info/flomodam.html
https://atariage.com/forums/topic/15448 … isk-drive/
Myślę, że detekcja zmiany dysku jest rozwiązana tak samo jak w ST (na sygnale Write Protect) i podobnie jak w ST sygnał HD ma być wyjściem, a nie wejściem. Niektóre stacje mają zworki pozwalające na wybranie czy pin HD (#2) ma być wejściem czy wyjściem. Sygnał Ready/Disk Change (#34) dostarcza praktycznie każda stacja z PC prawidłowo, tylko Atari z niego nie korzystało.
Linux obsługuje partycje AHDI, problem w tym, że na Atari stosowano różne "kombinowane" sterowniki w stylu HDDriver, czy PP. Problemem nie jest nawet sam sterownik co użyty program do partycjonowania. System plików jest (prawie) zgodny z MS-DOS.
Jak możesz gdzieś udostępnić ten obraz, to spróbuję "wybadać" gdzie tkwi w nim problem.
Ja bym w wymienił, ale pod warunkiem, że masz odpowiedni sprzęt i umiejętności. Na pewno dołożyłbym zabezpieczenie lub nie używał oryginalnego zasilacza.
Falcon ma wewnętrzne IDE, wystarczy zastąpić dysk kartą CF lub SD i wyprowadzić na zewnątrz (są przejściówki na flat flex). IDE ma dwa urządzenia i na upartego można zostawić wewnętrzny dysk i dołożyć kartę. Nie sądzę aby mogło być coś wygodniejszego/szybszego.
Na Falconie może NetUSBee ma sens; na ST - nie specjalnie, być może dlatego jestem do niego zrażony. Niemniej nie ma szans w zestawieniu z kartą CF/SD wpinaną do czytnika w PC.
300kB/s to CD 2x, więc ciężko powiedzieć, że to szybko :/ Tzn. w 1992 to może i było (w miarę) szybko, ale nie dziś. Wewnętrzny dysk IDE Falcona jest dużo szybszy.
Nikt nie wspomniał o uiptool ... Jest mi poprostu bardzo przykro
Nie, żebym deprecjonował Twoje dzieło, ale to rozwiązanie dla cierpliwych, przynajmniej na ST, na Falconie pewnie jest lepiej, ale karty SD i tak nie pobije. No i ten soft jakby taki trochę niedokończony :/
...kupić przedłużkę SD na taśmie flat-flex i wyprowadzić poza obudowę (nie musisz nic ciąć).
Mam NetUSBee, po sieci nie próbowałem, ale pendrive jest koszmarnie wolny - nie warto.
Dla mnie Mega ST4 to zwykłe STf w obudowie desktop... niczym szczególnym mnie nie porywa. Mega STE to całkiem co innego, prawie TT. W stosunku do STE różnice są o wiele większe niż między STf a Mega ST (tam nie ma żadnych, nie licząc Blittera, którego do nowszych STf też można bez problemu dołożyć).
Z jednej strony pada argument kompatybilności MST z ST, a z drugiej opcja dopałek... to MSTE jest już fabryczne "dopalone", a ja tam specjalnego problemu w CPU w wersji PLCC nie widzę (ani nie jestem zwolennikiem głębokiego modowania retro sprzętów). ST to MC68000 @ 8MHz i tego należy się trzymać. Jak się włoży MC68020 to to już nie jest dla mnie ST. Rozumiem jeszcze dopalanie do tego co było dostępne w epoce, czyli MC68000 @ 16MHz, rozumiem MC68060 w Falcone...
Trochę off-topic ale ostatnio kupiłem sobie TV Medion MD82688. Dla mnie super, bo mały (10"), nie mam gdzie kolejnego dużego monitora trzymać. Ma wszystkie możliwe wejścia - RF, Composite, S-Video, Component, SCART-RGB, VGA, HDMI. Prawie ideał, szkoda tylko, że z ST nie chce działać po VGA w trybie ST-HIGH (obraz niby jest, ale ma jakiś dziwny pasek przez środek i wyświetla ramkę z napisem "out of range"), no i jako TV się nie nadaje, bo na DVB-T ma tylko dekoder MPEG-2.
Znalazłem 711MP na Allegro:
https://allegro.pl/oferta/monitor-commo … 8592333507
Fabryczne rozszerzenie w 520ST+ też było na przewody i "kanapkę", podobnie w pierwszych seriach STe jeden z układów, dołożony w ostatniej chwili to również kanapka z kabelkami.
Cały urok i wartość tego egzemplarza tkwi w modach z epoki. Wolę taki, niż to co robi Chris (Exxos). Drogie i przekombinowane. Takie mody mógł zrobić każdy, kto miał trochę wiedzy technicznej. Nie musiał kupować niczego poza ogólnodostępnymi (choć w PL to dość umowne pojęcie) częściami. Z punktu widzenia opóźnień i zakłóceń takie kanapki wypadają lepiej od jakichkolwiek płytek.
Może podlutowanie zasilania do HDD to przegięcie, ale co Ci przeszkadza w wyjęciu płyty razem z flopem?
Nie pomogę ale napiszę, że właśnie kupiłem taką instrukcję (w stanie powiedzmy średnim) na Allegro za ~30zł.
atari.area forum » Posty przez _tzok_
Wygenerowano w 0.049 sekund, wykonano 34 zapytań