1,051

(893 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No właśnie... To powodują absurdy wynikające z braku jasno postawionych granic - ale też z chęci dokopania tym "po drugiej stronie granicy". Jakież to... polskie :-(

1,052

(893 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

mono napisał/a:

Jak jest na zewnątrz to Atari tak chciało, a jak jest w środku to Atari tak nie chciało.

Czyli jak wyjdzie zewnętrzne U1MB (w drodze) to będzie "błogosławione przez Atari bo tak firma chciała" ale analogiczne wewnętrzne o takich samych (a nawet mniejszych bo bez zintegrowanego Side3) możliwościach to już jest be?

1,053

(893 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Ty lepiej powiedz, czemu od 2 lat nie ma wydanego Gravity Worms - ludzie się pytają, kupiliby a tu na obiecankach się skończyło.

1,054

(893 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

To ja też się wypowiem, również "spod" sceny. I zacznę od cytatu klasyka:
https://www.youtube.com/watch?v=T0sEQCXH7yI
"Konserwatyści" dra koty z "postępowcami" twierdząc, że wyłącznie stockowy sprzęt się liczy i nic więcej nie ma prawa istnieć (na kompotach innych niż Wild). Bo chodzi o wyciskanie siódmych potów ze starego sprzętu i robienie na nim rzeczy, których nikt inny nie zrobił. I super. I jednocześnie odrzucają dążenia "postępowców" do udoskonalania sprzętu - bo to już nie tak jak fabryka chciała. Ale jednocześnie skąd objawiona mądrość, jak chciał projektant? Jeśli ktoś mi powie, że "Atari chciało", żeby po podgrzaniu suszarką piksele się przesuwały o pół w kolejnej linii to chyba musiał na łeb upaść. Albo lepiej - niech mi pokaże wiarygodne źródło, np. dokumentację projektową. Albo nawet wypowiedź projektantów, gdzie tak zostało stwierdzone. Ze rozszerzenia są be bo takivh nie było w epoce? Nie było bo nie mogli być, bo technologia nie pozwalała. Ale sam fakt, że mogą się pojawić był przewidziany - patrz złącza PBI, ECI, rozszerzenie 1090. To, że nie weszło to na rynek to już robota księgowych, nie inżynierów. Także gadanie o tym, czego chciało Atari a czego nie to rojenia szaleńca uzurpującego sobie własność do mądrości świata. Z drugiej strony oczywiste jest, że trudno porównywać wysiłek koderów piszących na stocka z tymi co uwzględniają rozszerzenia. Problemem w bezpośredniej konfrontacji jest to, że publiczność rzadko kiedy jest zainteresowana technikaliami. Jak myślicie, czy ludzie patrzący na fps-a KK na Amigę doceniają, że to chodzi na prawie stock owej A500, że daje się w to fajnie grać, że wygląda to świetnie itp? Mała część na pewno doceni wykorzystanie moiwoaci komputera w stopniu większym niż zrobił to ktokolwiek wcześniej. Reszta będzie się cieszyć, że ma "Dooma na gołej A500". Popatrzcie na ostatni port Dooma na małe Atari, ten przeniesiony z VIC-a i dopieszczony potem. Mi osobiście jako gra się to zupełnie nie podoba. Nie miałbym ochoty w to grać nawet przez chwilę. Ale doceniam to, że udało się takie coś przenieść bo zdaje sobie sprawę, jaką to musiała być gimnastyka umysłową i koderska. Szacun za to. Ile osób "spod sceny" ma takie podejście? Jednocześnie doceniłbym bardzo, gdyby ten kod się skalował - np. po dodaniu VBXE być może korzystałby z jego ficzerów do uzyskania lepszej grafiki a z Rapidus em pozwalałby na zwiększenie rozdzielczości i płynności. O tak, to by było coś. Ale to mogę sobie tylko gdybać i marzyć - jestem za cienki, żeby zrobić to samemu.

Może więc należałoby oddzielić "stock" od "expanded" i w pierwszej kategorii dopuścić wyłącznie to, co wyszło z fabryki (chyli np. max. 130XE + stacja dyskietek) a w drugiej dowolne dodatki? I zaprzestać tych przepychanek, co jeszcze Atari jest a co już nie? Bo to nie ma sensu, wywołuje wyłącznie konflikty. Ludzie, którzy mogliby współpracować i tworzyć jeszcze lepsze rzeczy, żrą się o to, czy powtórzone w bezsensowny sposób rejestry to jest to co było planowane czy jedynie przypadek. Może koderzy popatrzyliby przychylniej na wysiłki sprzętowców próbujących popchnąć nasz złom na kolejny poziom. Bo to rodzi nowe możliwości, które można wykorzystać...

Nie wiem. Mam powyżej uszu tych przepychanek. Bo NIC dobrego z tego nie wynika.

1,055

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przełącznik jest - to będzie a zakładce "Device Control" albo opcja "Device 3 (s0)" albo "Device 4 (s1)" (zależnie od tego, do którego pinu jest przylutowany przewód) tylko działa to na odwrót - ustawienie "Enabled" wyłącza, a "Disabled" włącza.

Co do TV to zapewne na jednym gnieździe masz obsługę RGB a na drugim nie - stąd problemy z obrazem.

1,056

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

U mnie te dema działają bezproblemowo na OS XL 1.3. I mam wersję 4 firmware (ale na 3.x też działało). Jeśli weźmiesz właściwy wsad to wgrasz właściwy plugin. Tylko czytaj.

1,057

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie aż tak dużo więcej bo dodatkowe ficzery siedzą pod Pokeyami. Różnica w rozmiarze to może 1/10" szerokości...

1,058

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tu akurat mam tak samo więc jest OK.

1,059

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Coś masz namieszane. Odpal http://atarionline.pl/utils/F.%20Diagno … 28k%5D.xex i sprawdź, czy w ogóle ci przetestuje pamięć rozszerzoną. Bo jak dla mnie to coś ci nie kontaktuje.

1,060

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Numen + Rapidus się kaszani bo nie ma innego wyjścia.
Z tymi OS-ami to jakoś dziwnie bo Atari OS B nie powinien mieć Memo Pad-a - to siedzi w OS A. Boogie Nights (może i CDrug) nie startuje poprawnie jeśli masz włączony Basic. Musisz go wyłączyć (sprawdź poziom U1MB ale i loadera).

1,061

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie musisz obsadzać całego TK-II. Część odpowiedzialna za klawiaturę może pozostać pusta, stereo będzie działać. Mam tak w jednym kompie. Oczywiście można zrobić sobie od zera jak ktoś ma czas ;-)

1,062

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Upewnij się, że wszystko porządnie siedzi w gniazdach. Niestety, w tym miejscu często coś nie łączy - pomimo założenia właściwych gniazdek itp. Zwłaszcza, jak się komputer przenosi. a im wyższe kanapki - tym gorzej. W XE masz wieżę podstawek pod Rapidusem, VBXE jest też na przejściówce. A jeśli komputer naprawiał ci Lothatek to popatrz, czy nie masz Rapidusa wyłączonego w menu U1MB (to się nie nazywa "Rapidus" ale nie pamiętam dokładnie jak oraz widać to odwrotnie bo opcję się włącza żeby wyłączyć i odwrotnie).

Ale najpierw to co pisze @pin - czyli czy masz ustawione #2 albo cokolwiek byle nie #0 jako numer urządzenia PBI dla U1MB.

1,063

(102 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli będzie miał PBI BIOS to ogarnie ATR-y bez kabla SIO. Jak U1MB. Swoją drogą, zaciera się granicą między klockami - w sumie jeśli zewnętrzne U1MB ma mieć na pokładzie Side3 i dawać rozszerzenie pamięci to po co komu Side3 luzem? Chyba tylko z powodu ceny. Poczekamy - zobaczymy. Jeszcze chwilę to na pewno potrwa.

1,064

(93 odpowiedzi, napisanych Zloty)

To czarne z pomarańczowymi gałkami? Ameprod, zdaje się.

1,065

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jest płynniejsze ale mam wrażenie, że - w porównaniu do standardowych 3.5MHz - nie jest 8 razy "płynniejsze" tylko 4 razy płynniejsze i do tego 2 razy szybsze - jakby się nie skalowało do końca poprawnie. Jakby był w stanie wygenerowanie nie 8 klatek zamiast jednej w tym samym przedziale czasu a 4 zamiast jednej i kolejne 4 zamiast drugiej w tym samym okresie (wiem, opis mętny ale nie umiem go lepiej wyrazić). słychać to po muzyce, która gra zbyt szybko.

1,066

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zawiodłem się tym demem na 28MHz bo zamiast być płynniejsze, jest szybsze.

1,067

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zerknę w poniedziałek w biurze bo mam zwłoki napędu 1050, może czujnik wciąż tam jest.

1,068

(28 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Po przeróbce SCL->TRD można odpalić z dowolnego DivIDE/DivMMC/DivSD spod ESXDOS.

https://www.youtube.com/watch?v=hOQ0tLOlplc

1,069

(26 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Jak się przyjrzysz uważnie, to naklejka nie jest krótsza - oznaczenie modelu jest w innym miejscu. Naklejka jest dłuższa ale z racji kiepskiej jakości filmu i koloru - zlewa się z obudową. Widać to tutaj:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9593
Natomiast obudowa jest szersza. Mam wrażenie, że łącznie jest taka sama na szerokość jak obudowa serii XL.

1,070

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Owszem, podstawowe też idzie z tego rozszerzenia. Jest to opisane w instrukcji montażu - trzeba zupełnie usunąć podstawową pamięć.

1,071

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To normalne. Jeśli bardzo Ci się to nie podoba to wymień 7812 na przetwornicę Traco. 7805 też możesz wymienić.

1,072

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stary FW U1MB nie wyświetlał żadnego komunikatu/ekranu przy starcie. W nowym zresztą też można to wyłączyć. Może dlatego nic się nie pokazywało.

1,073

(126 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ktoś ma ciekawe poczucie humoru.

1,074

(49 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja mam. Chętnie sprawdzę. Moja leży w pudełku bezużyteczna.

1,075

(6,160 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Stację mają własne zasilanie więc raczej nie ma.