Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
FastBasic 4.7 Szybki interpreter języka BASIC dla komputerów Atari 8-bit oraz konsoli Atari 5200.
New Years Disk 2025 Pierwszy stycznia, a już nowe produkcje dla Atari 8-bit!
Program Lost Party 2025 Już za kilka dni odbędzie się zimowa edycja spotkań w Licheniu - Lost Party 2025.
Altirra 4.30 Kolejna wersja najdoskonalszego emulatora atarowskich ośmiobitowców!
SpartaDOS X 4.50 Nowa wersja najlepszego DOS dla ośmiobitowców.
Opcje wyszukiwania (Strona 43 z 53)
Na razie jest to w fazie: prototyp, testy, brak oprogramowania. Wypowiedzą się fachowcy od softu to się obaczy. Moduł powędruje na wschód w dobre ręce i z bliska przypatrzy mu się taki jeden od Sparty.
Nic mi nie wiadomo
Jeśli chodzi o niepokrzyżowane linie danych i adresowe to jest to konieczność. Wynika to z tego że zastosowana pamięć flash wymaga programowania sektorami. Aby zbytnio nie komplikować oprogramowania łatwiej zdecydować się by prowadzic linie danych i adresowe "po ludzku"
Z tego powodu (najpewniej) ostateczna wersja będzie właśnie taka.
Obudowa od PC, już ktoś proponował by to tam zdeponować. Trzeba być rozwojowym.
Ja pierniczę.... ta z lewej wygląda na M6 prawy gwint.
Konstruktorzy i projektanci ATARI to widzieli? Spodziewali się takiego rozrostu w górę?
Zrobił to na przełączniku czy jakoś inaczej? Szczegóły....by było tak samo.
Takie lutowanie uspokaja, a w prototypie pozwala dokonać niezbędnych zmian nie niszcząc płytki. Na "masówkę" oczywiście się nie nadaje. W kolejnym modelu linie danych i adresowe nie będą pokrzyżowane (bo tu są). Dalczego?
Będzie to ukłon dla SPARTA DOS X z pamięcią flash programowanej przez użytkownika.
Projekt w protelu.... muszę się tego nauczyć. Schemat w SERIOUSie (będzie) + reszta.
Na razie elektronika, bez oprogramowania
http://www.serious-dial.atari.pl/
E.. e ... Zenek. Ząbki mam całe.
No to jak, działa Ci to już? Czy ja słyszałem słowo piwo? Beeeee.
andrp napisał o sobie.... elektronik ze mnie żaden.... więc założyłem że odsysacza nie ma. A kupować go specjalnie dla LM358...taniej skruszyć scalak.
Oczywiście że tak. To połączenie o którym piszesz to nie jest zasilanie. Piny 8 74175 oraz 74157 to GND. Natomiast +5V podłączasz do pinów 16. Dla GALa jest tak, Pin 12 to GND a pin 24 to +5V
Scalak na płycie pokrusz kleszczami i wylutuj po jednym pinie. To brutalne ale ochronisz ścieżki przed zniszczeniem. W to miejsce wlutuj podstawkę, do niej scalak włóż. Docenisz ten zabieg gdy..... ponownie scalak padnie.
O.K. napięcia podałem orientacyjnie. Może być walnięty scalak ale ja bym szukał wpierw pękniętej ścieżki lub uszkodzonego elementu wspólpracującego z LM358. Ostatecznie możesz połączyć na stałe opornik R4 do pinu 2 nic się nie stanie. A jak się boisz że coś walnie to włącz dodatkowo opór około 100k pomiędzy pin 2 a wylutowaną końcówkę oporu R4. Sygnał wejściowy zostanie osłabiony. Gdyby dźwięk był za cichy to wlutuj opór o mniejszej wartości np.47k
Zasilacz musi dostarczać napęcie zmienne. 9V wystarczy bo podwajacz napięcia w stacji zrobi swoje. O wydajności prądowej już pisałem. Jak nie ma znaczącego spadku napięcia pod obciążeniem stacja rusza. Nie ma cudów.
Napięcie wyjściowe zasilacza mierzy się pod obciążeniem a nie na luzie. Jak zasilacz za słaby (np trafo nieodpowiedniej mocy lub użyto za cieńkiego drutu nawojowego) to pod obciązeniem znamionowym napięcie wyjściowe NA PEWNO obniży się. Jak spadnie poniżej wymaganej wartości dla stacji to zasilacz wydaje np. 1.5A ale napięcie wyjściowe jest ZA NISKIE. Stacja nie ruszy. Włącz stację i zmierz rzeczywiste napięcie jakie zasilacz podaje.
Odłączyć możesz nic się nie stanie.Przybliżone napięcia na pinach: 1- 1.90V; 2- 1.65V; 3- 1.90V; 5- 1.90V; 6- 1.90V; 7- 1.90V 8- 5V W ramach eksperymentu. Odłącz opornik R4 od pinu 6 i dołącz go to pinu 2 (kawałkiem przewodu).
Opornik R1 włączony między nóżki 6 i 7 daje sprzężenie zwrotne dla wzmacniacza
Wstąpiłem do rzeźnika. Nie mają Z80. Wniosek: Z80 nie dostaniesz w pierwszym lepszym sklepie. Musisz wstąpić do elektronicznego sklepu. Epi, precyzyjnie sie wypowiadaj.
Na pewno dobrze napisałeś? Pomiędzy nóżką 6 a 4 jest opór 8.32k? Na schemacie nie ma takiego. Na mojej płycie też nie. Jeżeli go naprawdę masz to wylutuj go i zobacz czy jest dźwięk
Szczęściarz. Następna sekunda mogła wyglądać tak: 5 sekunda: eksplozja
Służę pomocą... w zlutowaniu całości jak Ci słoń na rękę nadepnął.
Fakt, BEEP dobry to zasilanie też (powinno być dobre). Diabeł tkwi w szczegółach.
Co robić. Po kolei sprawdzać tor fonii. Za to odpowiedzialny jest układ scalony LM358 oraz elementy mu towarzyszące. Uszkodzony może być sam scalak lub któryś opornik/kondensator z nim współpracujący. Mogła pęknąć jakaś ścieżka i układ scalony nie jest prawidłowo polaryzowany. Sprawdź czy dźwięk wychodzi z pinu 7 tego scalaka potem z pinu 1. Użyj tego samego kondensatora którym sprawdzałeś POKEY no i pamietaj o masie. Sprawdź też czy ten scalak jest prawidłowo zasilany. Na pinie 8 powinno być +5V natomiast na pinie 3 i 5 mniej więcej napięcie około 2V (opory R5 3k3 oraz R11 2k2 )
Dotykasz do nóżki 37 POKEYa. Opornik drugą końcówką dołączony jest do +5V bo ten opornik w skrócie mówiąc stanowi obciążenie tego wyjścia AUDIO. Kondensator może być 0.1mF może być też o podobnej pojemności, to bez znaczenia.
Pamiętaj też o podłączeniu masy jak ktoś już tu zauważył. Ale.... równie dobrze może być uszkodzony TEN opornik więc należąłoby go pomierzyć omomierzem.
Znam assembler ale lutownica bliższa sercu....
Znalezione posty [ 1,051 do 1,075 z 1,310 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.048 sekund, wykonano 28 zapytań