1,026

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Zarówno FF jak i HxC, działa z ST jak i z Amigą, więc po co się szarpać z archaicznym Cortexem.

1,027

(24 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Gotek z jakim firmware?

Zworka na S0, a pliki zależą od tego czy mas FF czy HxC... ale zapewne wpinasz taśmę sygnałową na odwrót, bo w ST musi być albo taśma albo Gotek obrócona o 180°.

1,028

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ZuluGula napisał/a:

Montaż THT też ułatwia dostęp dla większej ilości osób, bo nie trzeba mieć drogiego sprzętu do lutowania.

Dla mnie to trochę dziwny argument, bo akurat jeśli chodzi o lutowanie to do THT potrzeba dokładnie takiego samego sprzętu jak do klasycznego SMD (nie mówię tu o BGA). To mit, że lutowanie SMD jest trudniejsze - nie jest, powiedziałbym nawet, że jest... łatwiejsze.

1,029

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

...ale z drugiej strony mamy płytę 800 XL którą możemy obsadzić oryginalnymi kośćmi i zainstalować w niej dowolne rozszerzenie przeznaczone dla 800 XL, bo ma zgodny layout.
Poza tym zdobycie tych kości dzisiaj to nie lata problem, więc wersja bez freediego to plus, bo jedna kość Atari mniej.

1,030

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Prawdziwe 800XL nie miało Freedie, ta późna wersja to już taki trochę "kundelek"... 65XE z PBI ;)

Z tego co widzę to dość wierna reprdukcja płyty 800XL, a nie wersja "zgodna z".

1,031

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Carty 8K i 16K o które pyta Autor chyba nigdy nie były bankowane...

Może to kwestia gustu, ale obejrzałem sobie wszystkie propozycje i dla mnie najładniejszy pozostaje Draconus, głównie za sprawą złożonej i płynnej animacji postaci, dużej postaci głównego bohatera i dynamice ruchów. Jedna z nielicznych gierek na małe Atari, które nie "biją kolorowymi pikselami po oczach". Dzięki monochromatycznej ale nie hi-res'owej grafice mamy cieniowanie, co moim zdaniem wygląda o wiele lepiej niż kolorowe ale małe i pikselowate postacie. Kolorystyka pasuje do motywu gry i nie razi brak kolorów. Po prostu jest ładnie narysowana, a żeby grafika była ładna, wcale nie musi być cukierkowa, czego dowodzi choćby demo Bad Apple.

Karateka jest ładna ale ma strasznie powolną animację, podobnie jak moim zdaniem dużo ładniejszy FRED.

Stunt Car Racer zawsze wyglądał fatalnie, może i jest technicznym majstersztykiem na A8, ale ładny na pewno nie jest i to na żadnej platformie.

ROM XE... ale już poznałem rozwiązanie zagadki ;)

Jak pisałem, sam XEX działa, problem jest z loaderem w pliku ATR. Działa tylko z OS v1 lub v2... a ja miałem ustawiony v3.

Jak w temacie - na prawdziwym XL/XE z SDrive'a się ładuje, na identycznie skonfigurowanej Altirrze ten sam ATR wychodzi do Self Testu. XEX - działa.

River Raid niewątpliwie należy do klasyki i jest jedną z moich ulubionych gier na A8, ale świadomie nie umieściłem go na swojej liście. Większość gier które tu proponujecie, wyglądają dobrze, ale na pierwszy rzut oka widać, że to gry na 8-bitowe Atari... a patrząc na takiego Draconusa czy Yoomp, wcale takiego przekonania nie mamy.

Z w/w moje kryterium "ładności" wypełnia Crownland, Ninja Commando oraz Flimbo's Quest (i ew. Ridiculous Reality). Ciężko mi zdefiniować to czego szukam, bo Draconus kolorowy to nie jest...

Flimbo's Quest wymaga 512 kB RAMu - więc DSQ ;)

P.S.
Widzieliście Valley of Rains na ZX Spectrum (48 kB)?

Jakie gry na 8-bitowe Atari w fabrycznej konfiguracji zrobiły na Was największe wrażenie pod względem graficznym? Chodzi mi o "realizm" grafiki i płynność animacji.

Dla mnie czołówka to Draconus, Yoomp, Zybex, Fred i Space Harrier, przy czym ten ostatni jest poza konkurencją, bo w czasach świetności Atari nie miał by szans się ukazać (wymaga carta 1MB, choć działa na Atari z 64kB RAMu).

Skąd bierze zasilanie CF?

Test klawiatury na automatycznym SELF-TEST to tylko animacja, niczego nie testuje.

1,038

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Klawisze Select, Start i Option są obsługiwane w inny sposób niż reszta klawiatury i sterują dedykowanymi liniami, obsługiwanymi przez układ GTIA. Linie te są aktywne poziomem niskim... są to linie S0..S2 (piny 12..14). Możesz je zwierać do masy przez rezystor 470 R bezpośrednio przy układzie i zobaczyć czy linie te GTIA działają (ew. podstawić sprawny układ GTIA).

Gniazdo możesz sprawdzić w bardzo prosty sposób - wciskasz te klawisze i patrzysz czy na R134..R136 od strony klawiatury pojawia się masa.

1,039

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tylko wskazany jest GAL 150ns (GAL16V8-15) ew. 250ns (-25). Sprawdzałem na 65XE - działa. GALa zaprogramujesz bez problemu w TL866.

1,040

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lopez napisał/a:

tylko nie do końca jestem pewien czy mogę go wlutować do 130XE bez efektów ubocznych?

Możesz, ale proponowałbym wstawić podstawkę ;)

1,041

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Skoro wsadziłeś chipy z tej płyty do innej, to jeszcze można wsadzić te z innej do tej.

Co jest podejrzane - wszystko co jest na magistrali DMA, czyli np. kontroler FDD.

1,042

(2 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

BOOT ERROR to "efekt" zamontowanego obrazu dyskietki (z którym jest coś nie tak).

1,043

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakby ktoś miał problem z SDrive MAX - typu niedziałający po kalibracji dotyk, odwrócone kolory, lub obraz w lustrzanym odbiciu to mogę pomóc.
Obecny developer zrobił taki sajgon z plikami konfiguracyjnymi, że zajęło mi cały dzień dojście z tym do ładu, a tak na prawdę są tylko 3 warianty wyświetlacza (ILI39xx normalny, ILI39xx z odwróconą paletą i HX8347) oraz 2 warianty digitizera (a właściwie jego podłączenia). Digitizer zależy od płytki, a nie od kontrolera wyświetlacza, dlatego opcje są bzdurą, poza tym opcje w makefile nie odzwierciedlają ustawień.

1,044

(270 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ze swojej strony chciałbym przekazać jedną sztukę modułu ST IKBD RTC mojego autorstwa.
Jest to moduł podtrzymywanego bateryjnie zegara czasu rzeczywistego dla Atari STf/STe, zapewniającego zgodność z rokiem 2000, bez konieczności patchowania TOSu ani używania patchy programowych. Lata powyżej roku 1999 (zapisywanego jako 99), są traktowane jako 100, 101 i t.d. Dzięki temu prawidłowo funkcjonuje np. sortowanie plików w/g daty utworzenia.
Moduł jest instalowany wewnątrz komputera, poprzez włączenie go między klawiaturę, a płytę główną. Do działania nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania, wystarczy panel sterowania.
https://obrazki.elektroda.pl/1804904000_1575455968_thumb.jpg
Przedmiotowy egzemplarz posiada numer seryjny #01/SV19 i jest jedynym modułem w takim wykonaniu (oparty o moduł Pro Mini 328P) jaki zrobiłem. Moduł zostanie dostarczony przez mojego znajomego, gdyż niestety nie będę obecny na SV.

1,045

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W zasadzie zapomniałem dodać, że jak wyjmujesz na płasko, to najpierw musisz podważyć lewy dolny róg płyty, tak żeby zszedł z kołka.


...aha - jeśli masz wersję z klawiaturą na mikro-przełącznikach to uważaj na jej taśmę przy ponownym podłączaniu - styki lubią się odkleić od plastiku i zawinąć.

1,046

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zaczynasz od lewego górnego rogu - postaw sobie komputer na boku, na ściance gdzie masz porty joysticka, włącznik ustaw w pozycji włączony i przy jego pomocy wepchnij płytę do środka. Będzie Ci haczył port SIO, ale delikatnie wciśnij go do środka i płyta "wyskoczy".

Wkładanie w kolejności odwrotnej - zaczynasz od włożenia portów joysticka, potem port PIO i jesteś "w domu".

1,047

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...a tak, przeoczyłem ten fragment, skupiłem się na punktach 1 do 6.

Z całą pewnością zarówno schemat 800XL od Atari, jak i ten rysowany przez Jerzego Sobolę zawierają błędy w torze video (w jednym brakuje jednego węzła, w drugim jest zdublowany jeden kondensator). Niemniej patrząc na logikę wystarczające powinno być usunięcie R54 i R56. Usunięcie L7 odcina modulator (jeśli został wymontowany może zostać na miejscu).

Główna różnica między XL i XE leży właśnie w modulatorze. W XL modulator korzysta z zespolonego sygnału wizji, natomiast w XE trafia do niego rozdzielone sygnały luminancji i chrominancji i to on odpowiada za generowanie sygnału zespolonego.

1,048

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Twój opis nie eliminuje wyjścia composite, jeśli zależy Ci na jeszcze lepszej jakości obrazu przez S-Video (kosztem braku wyjścia Composite), można wykonać kilka dodatkowych cięć.

Opis bliski Twojemu, tylko po angielsku: https://atariage.com/forums/topic/41580 … for-800xl/

1,049

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kwestia gustu, ale S-Video w moim 65XE jest gorsze niż Composite... oczywiście usunięcie modulatora i odseparowanie chrominancji poprawiło by sytuację, ale nie zdecydowałem się na to.

ad. 1. Na przewód warto założyć koralik ferrytowy, wykonując na nim 1, max. 2 zwoje przewodem.

Odnośnie pasów to sporo zależy od tego czym zasilamy Atari. Jeśli jest to współczesny zasilacz impulsowy, to niestety nie poprawia to sytuacji.

1,050

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W 800XL które ostatnio kupiłem kondensatory okazały się być bardzo nie ok... pojemność niby trzymały, ale ESR miały na poziomie 5 Ohm i upływność na poziomie 3% (cokolwiek te % znaczą, ale na tym testerze wszystko ponad 1% oznacza sporą upływność). Pewnie podpięte pod zasilanie na kilka(naście) godzin i by się ponownie uformowały.

Mierząc miernikiem pojemności w multimetrze, gdy dostajemy wyższy wynik od znamionowego zwykle świadczy to o dużej upływności mierzonego kondensatora.