Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 42 z 59)
Ze swojej strony chciałbym przekazać jedną sztukę modułu ST IKBD RTC mojego autorstwa.
Jest to moduł podtrzymywanego bateryjnie zegara czasu rzeczywistego dla Atari STf/STe, zapewniającego zgodność z rokiem 2000, bez konieczności patchowania TOSu ani używania patchy programowych. Lata powyżej roku 1999 (zapisywanego jako 99), są traktowane jako 100, 101 i t.d. Dzięki temu prawidłowo funkcjonuje np. sortowanie plików w/g daty utworzenia.
Moduł jest instalowany wewnątrz komputera, poprzez włączenie go między klawiaturę, a płytę główną. Do działania nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania, wystarczy panel sterowania.
Przedmiotowy egzemplarz posiada numer seryjny #01/SV19 i jest jedynym modułem w takim wykonaniu (oparty o moduł Pro Mini 328P) jaki zrobiłem. Moduł zostanie dostarczony przez mojego znajomego, gdyż niestety nie będę obecny na SV.
W zasadzie zapomniałem dodać, że jak wyjmujesz na płasko, to najpierw musisz podważyć lewy dolny róg płyty, tak żeby zszedł z kołka.
...aha - jeśli masz wersję z klawiaturą na mikro-przełącznikach to uważaj na jej taśmę przy ponownym podłączaniu - styki lubią się odkleić od plastiku i zawinąć.
Zaczynasz od lewego górnego rogu - postaw sobie komputer na boku, na ściance gdzie masz porty joysticka, włącznik ustaw w pozycji włączony i przy jego pomocy wepchnij płytę do środka. Będzie Ci haczył port SIO, ale delikatnie wciśnij go do środka i płyta "wyskoczy".
Wkładanie w kolejności odwrotnej - zaczynasz od włożenia portów joysticka, potem port PIO i jesteś "w domu".
...a tak, przeoczyłem ten fragment, skupiłem się na punktach 1 do 6.
Z całą pewnością zarówno schemat 800XL od Atari, jak i ten rysowany przez Jerzego Sobolę zawierają błędy w torze video (w jednym brakuje jednego węzła, w drugim jest zdublowany jeden kondensator). Niemniej patrząc na logikę wystarczające powinno być usunięcie R54 i R56. Usunięcie L7 odcina modulator (jeśli został wymontowany może zostać na miejscu).
Główna różnica między XL i XE leży właśnie w modulatorze. W XL modulator korzysta z zespolonego sygnału wizji, natomiast w XE trafia do niego rozdzielone sygnały luminancji i chrominancji i to on odpowiada za generowanie sygnału zespolonego.
Twój opis nie eliminuje wyjścia composite, jeśli zależy Ci na jeszcze lepszej jakości obrazu przez S-Video (kosztem braku wyjścia Composite), można wykonać kilka dodatkowych cięć.
Opis bliski Twojemu, tylko po angielsku: https://atariage.com/forums/topic/41580 … for-800xl/
Kwestia gustu, ale S-Video w moim 65XE jest gorsze niż Composite... oczywiście usunięcie modulatora i odseparowanie chrominancji poprawiło by sytuację, ale nie zdecydowałem się na to.
ad. 1. Na przewód warto założyć koralik ferrytowy, wykonując na nim 1, max. 2 zwoje przewodem.
Odnośnie pasów to sporo zależy od tego czym zasilamy Atari. Jeśli jest to współczesny zasilacz impulsowy, to niestety nie poprawia to sytuacji.
W 800XL które ostatnio kupiłem kondensatory okazały się być bardzo nie ok... pojemność niby trzymały, ale ESR miały na poziomie 5 Ohm i upływność na poziomie 3% (cokolwiek te % znaczą, ale na tym testerze wszystko ponad 1% oznacza sporą upływność). Pewnie podpięte pod zasilanie na kilka(naście) godzin i by się ponownie uformowały.
Mierząc miernikiem pojemności w multimetrze, gdy dostajemy wyższy wynik od znamionowego zwykle świadczy to o dużej upływności mierzonego kondensatora.
W 800XL obraz jest sztucznie rozmywany, ale nie w każdej wersji, zasadniczo wystarczy usunąć jeden kondensator i będzie ostry. W 800XL warto zrobić kilka poprawek, żeby obraz na LCD wyglądał dobrze, z 65XE sprawa jest dużo trudniejsza. Paski to efekt źle zaprojektowanej płyty głównej i przesłuchów z magistrali systemowej.
https://atariage.com/forums/topic/41580 … for-800xl/
https://atarionline.pl/biblioteka/mater … errata.pdf
http://www.retrocomputing.net/parts/ata … 130-1.html
...ale osobiście nie podoba mi się efekt fixu "SuperVideo". Subiektywnie uważam, że 800XL generuje ładniejszy obraz.
Mq napisał/a:Trzeba odciąć zasilanie toru video od innych części schematu i doprowadzić je grubym przewodem bezpośrednio z pierwszego największego kondensatora przy włączniku zasilania. To poprawia dość mocno sytuację jeśli chodzi o prążki i inne cyfrowe zakłócenia.
Na dobrą sprawę wcale nie trzeba usuwać tego dławika, samo dołożenie przewodu między kondensatorem a dławikiem też załatwi sprawę.
Wysyłkowo też mogę pomóc...
P.S.
Zwróciliście uwagę na tę dziwną płytę z 65XE? Z jednej strony wygląda jak stara 65XE, ale ma ECI jak 130XE. Z drugiej strony nie ma miejsca na EMMU, ani na drugi bank pamięci.
Zgodnie z kartą katalogowa kondensatory tantalowe 2,2uF i 1uF, można zastąpić elektrolitycznymi 25uF. Jeśli na wyjściu planuje się użycie kondensatora większego niż 100uF, należy dodać diodę zabezpieczającą między wyjściem, a wejściem (katodą w stronę wyjścia). Oczywiście -5V można zrobić w PicoPSU tylko z -12V.
Ten jest trochę lipny, nie wiele lepszy niż oryginalna obudowa i do tego ta dziura :/ też go widziałem.
...a masz projekt ramki pod Goteka pod ST z dużym przyciskiem? Ile byś chciał za wydrukowanie jej?
Dziś jeszcze przeszedł kurację "przeciwżółtaczkową". Niestety ktoś w przeszłości podkleił brązową ramkę klawiatury, więc wybielanie odpadło (nie ma szans aby ją zdjąć). Pozostało lakierowanie i taką też metodą został odżółcony. Niestety przez nieuwagę kupiłem lakier nitrocelulozowy zamiast akrylowego (nie jest tak trwały). Za to kolor wyszedł idealny. Lakier to MAXI Color RAL1015 (Motip Dupli), oczywiście pod lakier poszedł podkład do plastiku tej samej marki. Nazwa tego koloru to "jasna kość słoniowa". Nie ma niestety gwarancji, że wersja akrylowa (Dupli Color Acryl) ma dokładnie taki sam kolor, ale jakby ktoś szukał właściwego koloru to lakier nitro z palety Motip'a o kodzie RAL1015 pasuje idealnie.
nosty napisał/a:W przypadku River Raidu PMBASE = $08, a CHBASE = $06. Uzyskałem identyczny efekt jak Twój wpisując do PMBASE = $00.
Jak można modyfikować rejestry z poziomu emulatora? Wiem, że Altirra ma wbudowany debugger ale zupełnie nie umiem się nim posługiwać.
Niniejszym oznajmiam, że ANTIC został wymieniony i 800XL znów działa. Dziękuję za pomoc.
Informacyjnie - wymieniłem też część kondensatorów i podstawkę ANTICa, bo jak pisałem nie łączyła (linia D0/pin 30). Włożyłem też z powrotem oryginalny ROM z systemem rev. B (choć tutaj mam dylemat - niby rev. C poprawiał parę błędów, ale z drugiej strony XL OS rev. C nigdy nie trafił do 800XL).
Sikor napisał/a:A próbowałeś wyczyścić nóżki, jak go już wyciągnąłeś?
Próbowałem.
Best chce $24 + przesyłka z USA, na szczęście koledzy z Forum pomogli i lada dzień powinienem mieć u siebie ANTICa... albo i dwa ;)
Podstawkę na pewno wymienię, ale to nie jej wina. W drugim Atari, z nową precyzyjna podstawką, objawy są takie same na tym ANTICu.
Są 4 ANTICi:
* C012296 — NTSC ANTIC rev. D: Atari 400, 800 i 1200XL
* C014887 — PAL/SECAM ANTIC rev. A: Atari 400, 800
* C021697 — NTSC ANTIC rev. E: Atari 600XL, 800XL i XE
* C021698 — PAL/SECAM ANTIC rev. B: Atari XL i XE
Rafał się odezwał, także ANTIC jutro wyrusza w podróż do mnie ;)
Wszystkie ANTICi obecnie wystawione na eBay są z 400/800, ew. 5200, żaden nie jest z XL/XE (wbrew opisowi niektórych aukcji).
Mogę też odratować ANTICa od uicr0Bee (o ile, poza brakiem nóg, jest "zdrowy") - będzie na zapas, albo jak ktoś będzie potrzebował...
W sposób radykalny to można przyciąć wszystkie nogi i wstawić precyzyjną listwę goldpin (standardowa uszkadzałaby podstawki) i wzmocnić Epidianem.
W dsmcz.com nie mają ("This product is no longer in stock").
rj1307 się zaoferował, że ma ale chwilowo nie odpisuje na PW, więc nie wiem co z tego będzie. Jakby co to się zgłoszę po tego "kulawego". Wprawę w przeszczepianiu nóg mam dość sporą ;)
PW przeczytane, temat do zamknięcia :)
Ma ktoś jeszcze na zbyciu ANTIC PAL rev.B (C021698)? Potrzebuję do reanimacji 800XL.
30 ale w sumie to już nie ważne, wylutowałem ANTICa z 65XE, wstawiłem podstawkę i zamieniłem ANTICi między 65XE i 800XL. Teraz taki sam problem występuje na 65XE, a 800XL działa dobrze. Czyli mam niestety uszkodzonego ANTICa, który po kilku sekundach od ustawienia "zapomina" zawartość rejestru PMBASE :(
Wniosek - potrzebuję sprawnego ANTICa... jest to w ogóle realne?
Jak zdobędę drugą płytę z 800XL będzie łatwiej, jak nie to wymienię podstawkę ANTICa, bo jeden styk mi się nie podoba... niby łączy, ale jakoś "niewyraźnie" wygląda. Piny ANTICa wyglądają jak nówki.
W związku z ustaleniem przyczyny usterki mojego nowego nabytku poszukuję sprawnego ANTICa w wersji PAL rev.B (C021698).
Znalezione posty [ 1,026 do 1,050 z 1,467 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.048 sekund, wykonano 24 zapytań