1,001

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jaką konkretnie robociznę masz na myśli?

1,002

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Draco:
Ja też. Dlatego kiedyś sondowałem temat zmiany układu na pojemniejszy.

Wieczór:
Skoro w grę wchodzi wolne miejsce w układzie, to jednak ma.

Seban
Jak napisałem - można ściągnąć z Hameryki. Z tego, co pamiętam, inne były już ściągane. Zdaje się, że Jer kupował, więc się da.

Maw:
Oczywiście można, ale cyfrowo są z tym zbyt duże problemy, a robota na sygnałach analogowych mija się z celem.

1,003

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pajero:
Schemat jest o tyle aktualny, że jeszcze nie określiłem wystarczająco precyzyjnie potrzebnych wartości elementów RC. Te, które widnieją na schemacie, są sprawdzone w miarę dobrze, ale na uniwersalnej płytce. Ze względu na to, że w grę wchodzą pikofarady, parametry samej płytki mogą w istotnym stopniu wpływać na działanie układu. Ale spokojnie. Zanim poczta dostarczy Wam płytki, powinienem zdążyć zmierzyć, co trzeba.

Maw:
Powiedzmy, że płytka + oba scalaki (za to bez złącz) + wysyłka = 10PLN.

1,004

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Schemacikiem służę. Zwłaszcza mając nadzieję, że Cię natchnie do dorobienia czegoś podobnego do VBXE. Może sam bym się wtedy skusił. W razie potrzeby mam też wersję przygotowaną pod VBXE - do przetestowania. Zarzuconą po stwierdzeniu braku zainteresowania ze strony Candle. Daj mi swój adres e-mail, żebym mógł załączyć załącznik.

1,005

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

http://img41.imageshack.us/img41/6359/scandoubler2.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/4286/scandoubler1.jpg

Wersja finalna gotowa. Do współpracy wymaga monitora (raczej LCD, bo CRT za bardzo migocze) potrafiącego pracować z częstotliwościami H=31kHZ i V=50Hz. Płytka, oprócz cyfrowego dekodowania SECAM, cyfrowego matrycowania RGB i podwajania częstotliwości linii, uzupełnia brakujący, niewystępujący w FGTIA bit luminancji, dzięki czemu dostępna jest pełna, atarowska paleta kolorów. Co więcej - nie wymaga komputera w wersji SECAM. Potrzebny jest tylko sam układ FGTIA. Płytka jest wyposażona w dodatkowe złącze DIP40, pozwalające podłączyć ją zamiast GTIA w każdym komputerze w wersji PAL. Generuje ostry i stabilny obraz, z gładkimi przejściami między kolorami, bez prążków, zakłóceń i innych śmieci. Żeby jednak nie było zbyt cukierkowo, ma charakterystyczny dla systemu SECAM, nieusuwalny, choć niezbyt dokuczliwy artefakt - do prawidłowego odtwarzania koloru potrzebuje, aby wyświetlany element obrazu miał wysokość przynajmniej dwóch linii w danym kolorze. Jeśli liczba linii jest nieparzysta - pierwsza lub ostatnia linia ma kolor nieprawidłowy.

Projekt na tym etapie nie ma charakteru komercyjnego. Dla ewentualnych chętnych znajdzie się kilka egzemplarzy, ale raczej do samodzielnego montażu. FGTIA trzeba jednak mieć własne, lub, w przypadku większego zainteresowania, można spróbować sprowadzić z Atari Best Electronics. Nie mają, co prawda, tych układów w ofercie, ale mają w magazynie. Nie chwalą się nimi, ponieważ, jak mi oznajmiono, nie mają ich jak sprawdzić, bo nie dysponują komputerem w wersji SECAM. Myślę jednak, że wysłanie im jednej, zmontowanej płytki powinno sprawę załatwić.

1,006

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moja już zmontowana.

http://img717.imageshack.us/img717/2381/gtiafixer.jpg

Nie widzę Waszych adresów w skrzynce. Mam wysyłać na Berdyczów?

1,007

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No i mam problem. Akurat trafiła się okazja dokleić płytkę do większego projektu, gdzie była akurat frezowana dziura o pasującej mi wielkości. Spodziewałem się, że dostanę z 15 sztuk, ale okazało się, że ze względu na dodatkowe wymagania technologiczne, w standardowej cenie prototypu zmieściło się tylko 6 płytek. Słownie - sześć sztuk. Jedną muszę zostawić dla siebie, pozostałe roześlę między chętnych. I tu problem drugi, ponieważ, o ile dobrze policzyłem, chętnych jest sześciu. Kogoś, proszę mi wybaczyć, muszę w tym rzucie pominąć. Pajero, ze względu na jego zaangażowanie w sprawę, nie wypada mi. Gdyby ktoś dobrowolnie zgodził się poczekać na następną serię, wybawiłby mnie z kłopotu. Czekam też na adresy, pod które mam wysłać płytki.

1,008

(4 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

EPROM już zaprogramowany. Dawaj adres na PM i jak zdążę, to dziś wyślę, a jak nie, to w poniedziałek.

1,009

(4 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jutro mam nadzieję odebrać płytki do GTIA, to Ci wyślę za jednym zamachem.

Sprawdziłem. Napędy TEAC FD-55BR (360kB) są w stanie fabrycznym, czyste i sprawne. Kolor mordki oliwkowy. Mogę się pozbyć jednego za 50PLN (12 EUR/15 USD). Napęd waży 0,94kg. Paczka ekonomiczna 1-2kg w granicach Europy to 62PLN. Priorytetowa - 82PLN. Jeśli Ci to odpowiada, pisz, na PM.
Na Allegro są w tej chwili wystawione 3 napędy TEAC FD-55FV (720kB), czarne, po 18PLN łącznie z wysyłką do mnie, ale w stanie nieznanym. Jeśli wolisz takie, mogę kupić i Ci wysłać.
http://allegro.pl/item1056527860_naped_ … _03_u.html

Mam na pawlaczu dwa napędy 360kB TEAC. O ile pamiętam, sprawne, ale przygotowane do XFD601, czyli z usuniętym fototranzystorem z otworu indeksowego i symulacją tegoż otworu kontaktronem i magnesem na tarczy silnika. Bez problemu mogą wrócić do stanu pierwotnego. Wieczorem sprawdzę. Leżą popakowane w folię, w pudełkach, więc nic im się stać nie powinno.
Nie próbowałeś na ebay albo alledrogo?

1,012

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Że spytam - do czego to mają być kieliszki, bo jeśli do wódki, to nie reflektuję, bo mi niepotrzebne, a jeśli do wina to rozważę.

1,013

(15 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Pin, jedyna dokumentacja, jaka istnieje, to schemat (np. tutaj). Program zapewne posiadasz. Potrzebne Ci źródło?

1,014

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Lada chwila powinny być.

1,015

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Langsam, langsam, aber sicher.

1,016

(15 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://cgi.ebay.com/Atari-SX212-Modem-/ … 5192ab5ef3

O ile pamiętam, w Polsce pojawiały się czasem na Alledrogo z ceną rzędu 100PLN, ale czy z pudełkiem i instrukcją - nie pamiętam. SIO2SD chyba bym do niego nie włożył. Prędzej co innego, co nie wymagałoby wywalenia w obudowie dziury na wyświetlacz, bo wyglądu, bez względu na fachowość roboty, by to nie miało. Prędzej już SIO2IDE z dyskiem twardym w środku (gdybym mi był potrzebny), bo wtedy nie trzeba by wiercić ani jednej dziury w obudowie. Mam akurat jedną sztukę SX212, ale jakoś nigdy nie wpadło mi do głowy, żeby przerobić go na co innego.

1,017

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ostry rysik z węglików, albo dobrej stali narzędziowej, dobre mocowanie płyty, mocna listwa wzdłuż krawędzi cięcia. Zrobić głęboką rysę po obu stronach i złamać.

1,018

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nabijacie się z gościa, a facet jest cenny jak pierścionek po prababce. Co my, znając Atarynkę dłużej niż własne żony, możemy jeszcze wymyślić? Nowe, lepsze rozszerzenie RAM zintegrowane z RTC? Tymczasem nasz bohater jest:
a) bezrobotny, zatem ma dużo wolnego czasu.
b) wielu rzeczy nieświadom, więc i tego, czego się na Atari zrobić nie da
c) pełen zapału i dobrych chęci
c) uparty i nie zniechęcający się byle przeszkodami

Zobaczycie, że kiedyś uda mu się podłączyć antenę satelitarną przez gniazdo joysticka i zmusić POKEY do komunikacji przez Bluetooth. ;)

1,019

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak mniej więcej wygląda tworzenie obrazu w trybach GTIA. Zbadane w gołym 800XE, GTIA z datą 9038, w gr.9 i 11. Wskazana byłaby weryfikacja.

http://img38.imageshack.us/img38/8907/gtiadiagramok.png

http://img686.imageshack.us/img686/2757/gtiadiagrambad2.png

1,020

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Płytki zamówione. Ze dwa tygodnie potrwa.

1,021

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do komputera ze sprawnym GTIA nie ma po co tego zakładać, bo niczego nie poprawi. Sygnały synchronizacji, nie licząc możliwości analogowej separacji CSYNC, można odtworzyć bardzo precyzyjnie. VSYNC bezpośrednio z sygnałów AN0 AN1 i AN2, a HSYNC - z przerzutnika ustawianego opadającym zboczem CSYNC i kasowanego licznikiem do 16, taktowanym F0O.

1,022

(17 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

OK. To mi na razie wystarczy. :)

1,023

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Obciążalność statyczna wyjść ANTIC-a jest faktycznie niewielka, bo tylko 1 bramka standard TTL (100uA/1,6mA), czyli 4 bramki TTL LS. Ale gdyby tylko ten jeden 74LS175 na nich powiesić, nie byłoby jeszcze problemu. Mnie w każdym razie nie robi wielkiej różnicy, czy będzie 174 czy 175. Taką zmianę w układzie mogę zrobić.

1,024

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cena zależy od zamówionej ilości i od wyboru firmy od płytek. Najczęściej małe serie prototypowe robię w firmie Satland z Gdańska. Przyzwoita jakość, ładna maska, ale raczej niezbyt tanio. Przy 50 szt. po 9zł/szt, a przy 100 niecałe 8 zł. Kiedy jednak w grę wchodzi zamówienie o wartości rzędu 1000zł, zamawiam płytki na Tajwanie. Znam tam firmę, z którą współpracuję od wielu lat. Nikt w Polsce nie ma takiej technologii, a za 1000zł zrobiliby jakieś 200, może 300 szt.
Trochę gorszej jakości płytki można zamówić w Warszawie. Ok. 7,5zł/szt przy 50szt. Nie wiem, gdzie Candle zamawia płytki do VBXE. Może tam zrobiliby taniej?

1,025

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mogę. Jeśli zrobi się duże otwory na podstawkę typu Carrier, głęboko wpuszczaną w płytkę:
http://img219.imageshack.us/img219/4906/carrier.jpg
Wtedy z pinami bez dystansu powinna się zmieścić w 11 mm.