976

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle, jak sie domyślam, pisze nie o tym, że do VBXE trzeba dopisać parę linijek, żeby go użyć z zewnętrznym scandoublerem, tylko żeby zaimplementować scandoubler w rdzeniu. Zgadza się?

977

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Owszem. Ja nie mówiłem, że to mały układ. Kiedyś przecież wspominałem o tym w kontekście przeniesienia na niego VBXE. Innych FPGA w ogóle nie rozważałem, bo nie mam do nich żadnych narzędzi.

978

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do VBXE trzeba uciąć całe dekodowanie i matrycę SECAM, kilka scalaków odtwarzających LUM0 - w sumie jakaś połowa układu. Za to trzeba by dołożyć jeszcze jedną pamięć SRAM. Projekt układu jest gotowy. Brak woli politycznej stanął na przeszkodzie wdrożeniu.

979

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

AFS250
BTW ładnie z Twojej strony, że mi powiedziałeś, jak się nazywa ta technologia. Sam w życiu bym do tego nie doszedł. :-)

980

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niewierny Tomaszu, pitch mam 0,5mm i to nie jest BGA, bo pola są płaskie, w dodatku sąsiednie rzędy przesunięte względem siebie o pół pitch. Jak piszę, że wymaga płytki HD z przelotkami w padach, i montażu na automacie (o inspekcji rentgenowskiej nie wspominając), to tak właśnie jest i nie doszukuj się w tym drugiego dna. Jakbym miał na swoją płytkę 100 klientów po 100 dolarów sztuka, nie byłoby problemu. Dla 10 sztuk dla siebie się nie opłaca. Montaż VBXE to małe piwo przed śniadaniem.

981

(31 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Czy dotyczy to też nieco starszej serii LE40A786?

982

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Odpowiedź prosta - było to, mimo wszystko, tańsze i mniej kłopotliwe. 30 układów TTL po 50-60 gr/szt., FLASH i SRAM po kilka zł. Wszystko razem trochę, co prawda, droższe od FPGA, ale na tym koszty się nie kończą. Żebym mógł skorzystać z FPGA, trzeba by po pierwsze - znacznie droższej płytki drukowanej, w technologii HD, z wypełnianymi przelotkami w padach (seria prototypowa - 800$ netto + transport), po drugie - prosty, ręczny montaż z oczywistych przyczyn odpada. Trzeba by uzbrajać maszyny. Do prototypu nie warto robić ani jednego, ani drugiego. Prototypu rozumianego nie jako pająk na płycie EVAL, tylko, jak w moim przypadku, kilku w pełni funkcjonalnych, gotowych do użycia urządzeń, jak na zdjęciu. Eksperyment eksperymentem, ale w końcu zrobione jest po to, żeby tego normalnie używać, nie potykając się o druty.

983

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niezupełnie. Wszystko, czego potrzeba, to tylko 2x 1kB FLASH na matrycę i 2kB +1kB RAM na przechowanie linii (osobno luminancji i chrominancji). Potrzebne są jednak układy dość szybkie (FLASH max.70ns SRAM max.20ns), czyli w miarę nowoczesne, a tych nie produkuje się w tak małych rozmiarach. Połączenia zrobione są przy tym tak, żeby dało się włożyć zarówno 29C512 i 61C64 jak i 29C040 i 61C1024. Zależnie od tego, co będzie łatwiej dostępne i tańsze. Czasem oznacza to - większe.

984

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakiś schemacik. :)

985

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

ok - jeśli źródła się odnajdą to chętnie przyjmę ;)

Odnalazły się.

986

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

I don't know, how it should look. My LCD monitor doesn't support interlace modes. On the CRT monitor image blinking, but legible.

987

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chętnie bym Ci coś wysłał, ale robiłem to dziesięć lat temu i sam już nie wszystko dokładnie pamiętam. Jak odszukam źródło, to Ci wyślę. Zasada działania jest dość prosta - sygnał Command z komputera Master wywołuje przerwanie od PIA CB1 (-INTERRUPT) w komputerze Slave. Slave przygotowuje jeden z liczników POKEY-a, obsługę przerwania od CA1 (-PROCEED) i czeka na sygnał zegarowy z CLOCK OUT Master. Opadające zbocze tego sygnału wywołuje przerwanie PIA CA1. Procedura przerwania uruchamia licznik i wraca. Slave czeka na przerwanie CA1 od następnego opadającego zbocza CLOCK z Master. Kiedy ono przychodzi, Slave zatrzymuje licznik i sprawdza, czy ten zdążył już doliczyć do zera i wygenerować IRQ, co oznacza, że wywołanie jest z normalną (19,2kb/s) prędkością, czy nie zdążył, zatem wywołanie jest szybkie. Odpowiednio do tego ustawiany jest POKEY. Całość mieści się w dwóch cyklach CLOCK OUT z Master, o które układ interfejsu opóźnia przyjście sygnału DATA OUT z Master. Dalej idzie już całkiem zwyczajnie - odbierane są 4 bajty wywołania. Jeśli wywołanie było z normalną prędkością, to sprawdza się najstarsze bity DCMD i DAUX2, aby rozpoznać ew. wywołanie Top Drive lub Synchromesh. Po rozpoznaniu systemu turbo sprawdza się, czy użytkownik w programie obsługi włączył ten system, czy wywołanie dotyczy włączonego numeru napędu i czy w ogóle chodzi o dysk. Jeśli wszystko się zgadza - Slave robi to, czego żąda Master.
W razie niejasności pytaj.

988

(100 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli masz przynajmniej dwa komputery, w tym jeden z IDE KMK/JZ, możesz te wszystkie trzy przyspieszacze przetestować przy pomocy SIMDRV.

989

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Właściwie po co czekacie, skoro fotka już jest od dawna?
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 85&p=2

990

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wtórnik emiterowy to pojedynczy tranzystor w układzie OE, czyli dokładnie takim, jaki występuje w torze video - kolektor do zasilania, baza do źródła sygnału, emiter do masy przez rezystor (tu: 100ohm, ale dla samego csync wystarczy 470ohm). I tego rezystora bierzesz sygnał wyjściowy.

991

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przepuść może przez zwyczajny wtórnik emiterowy.

992

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Control + 1 i 2 odpada, bo to kombinacje wykorzystywane przez OS.

993

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Maw,
Projekt z definicji nie może być nieprzydatny, ponieważ jego przydatności nie mierzę stopą zwrotu, tylko satysfakcją z pozytywnego wyniku i uzyskanym doświadczeniem. Jeśli znajdą się jacyś chętni, aby wejść w posiadanie urządzenia, pokrywając jedynie jego koszty - będzie to miłym dodatkiem. Jeśli nie - świat się do tego nie zawali a ja nie zbankrutuję. Nie robię takich eksperymentów codziennie.

Żeby zrobić to samo z wersją PAL, potrzeba byłoby szybko mierzyć cyfrowo przesunięcie fazowe sygnałów o częstotliwości 4,433MHz, co daje długość cyklu 225ns. Kolorów jest piętnaście, więc chodzi o różnice czasowe rzędu 15ns. Dokładność nie musi być wielka, ale przydałoby się to robić z rozdzielczością nie gorszą niż 5ns. Czyli albo liczniki pracujące przynajmniej na 200MHz, albo szereg 15 kalibrowanych przerzutników monostabilnych, albo specjalna, trudno dostępna linia opóźniająca (podobna jak w 800XL, ale szybsza i dłuższa). Do tego źródło sygnału bezpośrednio uzależnione od wielkości napięcia zasilającego, a prawdopodobnie także od temperatury. Układ musiałby być znacznie bardziej rozbudowany, a kolory mogłyby się zmieniać w zależności od podłączonego zasilacza, co gorsza - w czasie rzeczywistym. Robota interesująca, ale bardziej czasochłonna i kosztowna, a prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego rezultatu - mniejsze. Możemy się tak umówić, że jak Ty sfinansujesz tę zabawę, to ja się chętnie pobawię. ;)

994

(192 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Shift + 1...5?

995

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W temacie konwerter vga na stronach 8 i 9 są linki do kilku zdjęć i przykładowa lista monitorów obsługujących potrzebne częstotliwości. Prawdopodobnie także inne monitory wymienionych producentów mogą je obsługiwać, ale warto to sprawdzić.

996

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jaką konkretnie robociznę masz na myśli?

997

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Draco:
Ja też. Dlatego kiedyś sondowałem temat zmiany układu na pojemniejszy.

Wieczór:
Skoro w grę wchodzi wolne miejsce w układzie, to jednak ma.

Seban
Jak napisałem - można ściągnąć z Hameryki. Z tego, co pamiętam, inne były już ściągane. Zdaje się, że Jer kupował, więc się da.

Maw:
Oczywiście można, ale cyfrowo są z tym zbyt duże problemy, a robota na sygnałach analogowych mija się z celem.

998

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pajero:
Schemat jest o tyle aktualny, że jeszcze nie określiłem wystarczająco precyzyjnie potrzebnych wartości elementów RC. Te, które widnieją na schemacie, są sprawdzone w miarę dobrze, ale na uniwersalnej płytce. Ze względu na to, że w grę wchodzą pikofarady, parametry samej płytki mogą w istotnym stopniu wpływać na działanie układu. Ale spokojnie. Zanim poczta dostarczy Wam płytki, powinienem zdążyć zmierzyć, co trzeba.

Maw:
Powiedzmy, że płytka + oba scalaki (za to bez złącz) + wysyłka = 10PLN.

999

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Schemacikiem służę. Zwłaszcza mając nadzieję, że Cię natchnie do dorobienia czegoś podobnego do VBXE. Może sam bym się wtedy skusił. W razie potrzeby mam też wersję przygotowaną pod VBXE - do przetestowania. Zarzuconą po stwierdzeniu braku zainteresowania ze strony Candle. Daj mi swój adres e-mail, żebym mógł załączyć załącznik.

1,000

(71 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

http://img41.imageshack.us/img41/6359/scandoubler2.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/4286/scandoubler1.jpg

Wersja finalna gotowa. Do współpracy wymaga monitora (raczej LCD, bo CRT za bardzo migocze) potrafiącego pracować z częstotliwościami H=31kHZ i V=50Hz. Płytka, oprócz cyfrowego dekodowania SECAM, cyfrowego matrycowania RGB i podwajania częstotliwości linii, uzupełnia brakujący, niewystępujący w FGTIA bit luminancji, dzięki czemu dostępna jest pełna, atarowska paleta kolorów. Co więcej - nie wymaga komputera w wersji SECAM. Potrzebny jest tylko sam układ FGTIA. Płytka jest wyposażona w dodatkowe złącze DIP40, pozwalające podłączyć ją zamiast GTIA w każdym komputerze w wersji PAL. Generuje ostry i stabilny obraz, z gładkimi przejściami między kolorami, bez prążków, zakłóceń i innych śmieci. Żeby jednak nie było zbyt cukierkowo, ma charakterystyczny dla systemu SECAM, nieusuwalny, choć niezbyt dokuczliwy artefakt - do prawidłowego odtwarzania koloru potrzebuje, aby wyświetlany element obrazu miał wysokość przynajmniej dwóch linii w danym kolorze. Jeśli liczba linii jest nieparzysta - pierwsza lub ostatnia linia ma kolor nieprawidłowy.

Projekt na tym etapie nie ma charakteru komercyjnego. Dla ewentualnych chętnych znajdzie się kilka egzemplarzy, ale raczej do samodzielnego montażu. FGTIA trzeba jednak mieć własne, lub, w przypadku większego zainteresowania, można spróbować sprowadzić z Atari Best Electronics. Nie mają, co prawda, tych układów w ofercie, ale mają w magazynie. Nie chwalą się nimi, ponieważ, jak mi oznajmiono, nie mają ich jak sprawdzić, bo nie dysponują komputerem w wersji SECAM. Myślę jednak, że wysłanie im jednej, zmontowanej płytki powinno sprawę załatwić.