76

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do nowych 130xe  to chyba ide plus min. od wersji D, tam zaczyna się magia ;)

77

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeszcze raz.  SIDE3 + Fujinet - działa from scratch, a AVG nie.  Żeby to rozwiązać trzeba się dowiedzieć jak to zrobić i zrobić to jak napisałeś.  Dla mnie bazowym rozwiązaniem jest Fujinet, a nie AVG czy inny cart.  Fujinet mam podłączony do Atari, a carty sobie zmieniam.  Rozumiem, że część osób ma całkowicie odwrotną perspektywę, która składa się na:  AVG jako istotna część Atari + Fujinet - wcale lub opcjonalnie. 

Co do kolegi "Retro Akcja".. Nie wiem.  Ma swój pogląd na świat.  Rozwalenie czegoś w retro to nic złego.  To jest retro ;)  Tak ma być?  Czy Atari tak chciało, żeby te komputery działały kolejne 40 lat?  Nikt o tym nie myślał ;)

serwus,
Piotr

-

78

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@perinoid,

"Może nie zawsze super wygodnie," - faktycznie działa i to się nazywa "workaround / todo".

To jak kolega "Retro Akcja" na Pixel Heaven..  Nie jest fanem grzebania w Atari, więc jak ludzie chcieli pograć w ponga, to ponieważ miał coś w środku rozwalone, to musiał ściskać obudowę w trakcie gry... niezła retro akcja ;)

79

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@VLX,

Plus dla AVG/SUB.  Chyba są jakieś tam instrukcje, ale przede wszystkim jest Discord serwer, na którym ludzie pomagają, a i autor jest aktywny.

80

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dla mnie AVG ma dwa tematy do uzupełnienia:
- możliwość stałego przypisywania wolumenów, tak aby po restarcie nie trzeba było ich montować ponownie
- poprawna współpraca z Fujinet

Dlatego mimo posiadania AVG dla mnie bazą jest SIDE3.1, mimo, że AVG przy nim wydaje się ultrastabilny.

@AS,
Sądzę, że kolejne AVG będzie miało po prostu HDMI, bo w sumie czemu nie.. Jak wszystko to wszystko.  Pewnie się da i w takiego zewnętrznego carta wrzucić VBXE czy Sophię 2. 

serwus,
Piotr

81

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Mq,

Obawiaj się, że moje 1200XL nie popiera tej teorii ;)

A cała reszta Atari mówi "jak działa to nudne" :)

serwus,
Piotr

82

(65 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@cyprian,

Mam AVG (to nowe) i chyba mi wystarczy.  W sumie RAM do 1MB mam z U1MB.  Dodatkowo powyżej 1MB tych tytułów jest mało.  PokeyMax v3 mi rozwiązuje sprawę stereo, więc też luz.  To co pewnie zauważysz zmieniając AVG na SUB to pewnie wolniejsze menu i ładowanie.  Axlon 4MB... hmmm... Pewnie fajniejsza jest Antonia z 4MB, gdzie 65C816 może je obsługiwać liniowo.

serwus,
Piotr

83

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dokładnie :)   Przemek mi już wysłał płytkę złożoną i kilka do złożenia, także mnie zmobilizował do przetestowania lutowania 0402 :))))) 

W poprzednim tygodniu skończyłem przygotować do instalacji (względnie serwisować) kolejnych dwanaście komputerów Atari, więc w tym tygodniu będę je składał i testował z fixerem oraz w różnych konfiguracjach.  Jeszcze idealnie jakbym od kogoś pożyczył SIDE 3.0 z JAD 1.1, ponieważ sam mam najnowszą wersję.  Na jednej z płyt XEGS SIDE3.0/J1.1 nie chodziły i jestem ciekawy czy fixer teraz to poprawi.

84

(5 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@klopeks,

Gdyby pamięć Atari oznaczyć jako tablicę bajtów MEM, wówczas zapis POKE 756,204 oznaczałby MEM[756] = 204, czyli przypisanie komórce 756 wartości 204.  Odwrotnością procedury POKE jest funkcja PEEK, która podaje wartość, np. X = PEEK(756)  - co powinno zwrócić 204, jeśli wcześniej zostało wywołane POKE 756,204.  Warto zwrócić uwagę, że czasem do pamięci zapisywane są wartości szesnastkowe - zwykle, jeśli przedstawiają one adresy.  Podobnie przy odczycie. Przykładowo odczytanie adresu display list'y: DL=PEEK(560)+PEEK(561)*256   .  Tutaj widać, że komórce 561 jest starszy bajt, a w 560 młodszy bajt dwubajtowego słowa (16 bit) reprezentującego adres pamięci.

Oczywiście tak jak koledzy wcześniej pisali, jedna rzecz to zrozumienie zasady działania POKE/PEEK, a druga to znaczenie kolejnych wartości pamięci.  Tutaj jest potrzebna mapa pamięci oraz różne przykładowe programy, które przedstawią Ci różne przypadki użycia.

serwus,
Piotr

85

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Krótki update.

Została uruchomiona produkcja projektu O2 FIXER (wcześniej PHI2 SCALER) we współpracy z Lotharkiem.  Płytki już są złożone i są w trakcie testów.


serwus,
Piotr

86

(6 odpowiedzi, napisanych Zloty)

pewnie będę... ściągam też Acid Makera...

87

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@DiskDoctor,

Odniosę się do Twojego oryginalnego wątku...

To już omawiałem w innym wątku dotyczącym linii BO2.  Oryginalny projekt Atari nie zakładał, że w Atari będzie zainstalowanych wiele dodatkowych rozszerzeń, tak więc kolejne rozszerzenia, które były projektowane dla Atari, ale bez uwzględniania współpracy z innymi rozszerzeniami, wprowadzają na linię tzw. "pasożytniczą pojemność" (ang. parasitic capacitance), która
zakłóca pracę urządzeń.

Sposoby obniżania pasożytniczej pojemności:
- wymiana układów LS na serię F - wyjaśnienie:  seria "F" (FAST - skrót od F.airchild A.dvanced S.chottky T.TL) działa do 125Mhz i ma na poziomie technologicznym obniżone wprowadzania pojemności pasożytniczej
tutaj możesz wymienić układy, które są na styku z Sally: w pierwszej kolejności 74LS08 na 74F08, dalej 74LS138 na 74F138 i ewentualnie jeszcze 74LS74 na 74F74
- wymiana PIA na WDC W65C21N6TPG-14 - wyjaśnienie:  to jest 100% zgodny układ z PIA, produkowany przez Western Digital Center.  Proces technologiczny specyfikuje działanie układu do 14Mhz, co oczywiście realizowane jest również przez technologiczne obniżanie wprowadzania pojemności pasożytniczej
- zmiana Pokey na PokeyMax - wyjaśnienie:  nowszy układ i tak samo wprowadza mniejszą pasożytniczą pojemność
- zmiana GTIA na Sophia 2 - wyjaśnienie: to samo jak Pokey ; kontrowersyjne przy włożonym już VBXE

Zamiast powyższych można wkrótce będzie zamienić 74LS08 układem >02/FIXERa (wkrótce w testach i produkcji), który będzie tworzył dodatkowe sygnały BO2, które będzie można górą podłączyć bezpośrednio do PIA, Pokey'a, GTIA

@Pin,

Pisałeś gdzieś o problemie 576CompyShop z SRAM 64K V3.  Może tak być jeśli U1MB jest podłączone do O2, a nie BO2.  Oryginalnie pamięci są synchronizowane głównym zegarem Atari czyli BO2 - Buffered Phase 2 Clock, który przychodzi w serii XE przez układ Freddie (czasem błędnie oznaczane O2, ale jest tam BO2).

Ja w obecnej konfiguracji również mam podłączony U1MB do O2.

Tryb Compy Shop będę pewnie jeszcze kiedyś testował.

serwus,
Piotr

88

(40 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@x_angel,

Tu chyba nie ma jakiejś reguły.  FJC pisze pluginy, ale kody są dostępne.  Rapidus jako enable musi być wpięty do poziomu niskiego.  Bez U1MB podłącza się go do GND.

serwus,
Piotr

89

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@hichal,

1.  Spróbuj podłączyć coś innego pod euro scart, co przełącza go w RGB.  Możliwe, że ma jakiś inny poziom sygnały RGB_Ctrl.  Ostatnio oglądałem pod mikorskopem VBXE i rezystor od RGB Ctrl jest tam włożony 150R.  W kablach Sega Saturn dodawanych do SAVO są rezystory 180R.

2. Wymiana DRAM na SRAM (paski pionowe) oraz ewentualnie kondensatorów (470uF oraz 22uF - najlepiej na low esr) przy zasilaniu (muszki w tle).

serwus,
Piotr

90

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Te dwa na środkowej lewej stronie poniżej wzmacniacza operacyjnego i trzeci obok procesora, który łączy EXTAUDIO z ECI.  Ostatnio po mnie pojechano na Discordzie, że zaproponowałem jego "czasowe" usunięcie, jeśli komuś w czymś zawadza ;)
Z wiadomych przyczyn w XEGS są dwa ;)

serwus,
Piotr

91

(8 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

@madmark,

Jak chcesz to mogę Ci zamówić w czerwcu z Console5 i do odebrania na początku lipca.  Brat przyleci na początku lipca do polski z LA i kilka takich kompletów może wrzucić do walizki. 

W praktyce najważniejsza jest wymiana pierwszego kondensatora 470uF oraz 4 kondensatorów 22uF, które odpowiadają za zasilanie.  Dobrze jakby były low-esr.  Jak wiadomo jak coś ma rezystancję, to się grzeje, jak grzeje to szumi.
Ten pierwszy można wymienić nawet na 1000uF.  Taki jest w Atari XEGS.  Mam takie fajne polimerowe.  Mają 12mR wewnętrzej rezystancji i tylko 12mm wysokości - wyglądają tak jak amigowskie kondziołki ;)

@perinoid,

Dokładnie to trzy 4.7uF i są to kondensatory niepolarne.

Prawdę mówiąc cały czas mam konsternację czy "bipolarne" to dokładnie "niepolarne".  Zasadniczo tak, chociaż możliwe, że różnią się rezystancją wewnętrzną, którą BP będzie miał większą niż NP.  Z tego co wyczytałem BP to dwa kondensatory unipolarne połączone wewnętrznie plusami.

serwus,
Piotr


serwus,
Piotr

92

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@hichal,

Obraz z VBXE masz na pewno dobry.  Obejrzałem ekrany, które załączyłeś.  Wg mnie, masz zły poziom sygnały na RGB_Ctrl i to co widzisz to dokładnie s-video przez Euro SCART. Jeśli masz tam podłączone RGB_Ctrl z VBXE, to możliwe, że Twój TV tego nie łapie przez to złącze - np. w niektórych telewizorach są dwa złącza euro scart i tylko jedno z nich jest RGB. Pionowa nierówność na brzegu ekranu jest charakterystyczna dla obrazu "legacy Atari" - a dokładnie jest to niewyrównana czasowo chrominancja z luminancją.

serwus,
Piotr

93

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@takron27,

Takie rozszerzenie ma @AS u siebie w komputerze i według oświadczenia jest to produkcja Lotharka sprzed kilku lat.



serwus,
Piotr

94

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam Ultimate Cart, AVG oraz SIDE3.1 

Obecnie używam Ultimate Cart na szybko i do bardziej zaawansowanych rzeczy SIDE3.1.

SIDE3.1 świetnie działa z U1MB.  Bardzo dobrze też działa z Fujinetem.

AVG jest bardzo stabilny, ale działa gorzej z Fujinetem oraz nie ma możliwości stałego przypisania ATR'ów.  Po twardym resecie trzeba wszystko ponownie ustawiać.

AVG jest często wybierany jako loader + rozszerzenie pamięci.  No ale w Atari 400/800/1200XL już nie da się podłączyć kabelka PBI czy ECI.

Thomas Cherryhomes (autor Fujinet) działa na 1200XL z U1MB i to jest jego główna platforma developerska.

serwus,
Piotr

95

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@agahes,

Będę próbował.  W poniedziałek przyjdzie inpostem.

96

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

:))))))))))))

Doceniam lożę szyderców ;))))   

To było kolokwialne sformułowanie ;)  Będzie zasadzona nowa dioda, odpowiednio wygięta, żeby wchodziła w klawiaturę i muszę przełożyć styki do foli :) 

Następnym razem napiszę "zregeneruję znicz klawiaturowy Atari" ;)

serwus,
Piotr

97

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@perinoid,

Akurat miałem w tym tygodniu regenerować taką diodę w komputerze klienta... Dzięki za info :)

Cześć!

Nie.  Nie możesz tego robić.

Faktycznie Ultimate 1MB oraz SIDE2/3/3.1 ze sobą działają, ponieważ ten sam autor (FJC) pisze do tego oprogramowanie.

pozdrowienia,
Piotr

99

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@perinoid,

Tak. To są dobre pomysły.  Wezmę to pod uwagę.

serwsu,
Piotr

100

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

że Twoje eksperymenty idą w kierunku rozwiązania uniwersalnego tych wszystkich sytuacji.

To będzie właśnie robić płytka O2/FIXER.

Mq napisał/a:

Twoje eksperymenty są też obarczone tym, że zadziałają tylko w Twoim przypadku. Przecież wywaliłeś połowę oryginalnych układów z Atari,

Tak dokładnie.  To jest metoda rozwiązywania problemów.  Na początku odjąć możliwie najwięcej takich, które mogą stanowić problem, zostawić rdzeń, który jest obarczony problemem, którego już nie zmniejszyć, następnie sprawdzić, jakie kolejne kroki poprawiają sytuację w sposób inkrementalny.

Tak zostało zrobione i problem został finalnie rozwiązany, a płytka O2/FIXER będzie produkowana.

Mq napisał/a:

I jeszcze coś bardziej merytorycznego: tOri gdzieś wyżej napisał, że wg datashhetów sprawdził, iż wyjście PHI2 można obciążyć dwoma wejściami bramek 74F. Tymczasem Twoje rozwiązanie obciąża tą linię pięcioma bramkami. To by trzeba było też jednak sprawdzić, wziąć pod uwagę.

Póki co będzie prototyp budowany na pojedynczych bramkach SMD.  Zobaczymy jak to będzie chodzić w testach.

Co do testów... Mam tu kilka większych setupów do zrobienia dla klientów, więc będzie okazja testować.
W lutym miałem ok 12 płyt, praktycznie każdego rodzaju, na których testowałem sygnały narastania.

Ogólnie żadne tam historie typu szybkość bramki nie miała znaczenia.  Mam tych 74xx08 z 15-naście, różnych producentów i różnych rodzajów.

tOri napisał/a:

Na koniec zaś bardzo szybkim oscyloskopem wielokanałowym można by było wszystko zmierzyć - tylko trzeba mieć poważny sprzęt.

Mam Keysight DSOX1204G 200Mhz z 4 kanałami i generatorem, sondy mają 15pF w trybie x10, ale zamierzam kupić w czerwcu 12pF x10 oraz 35pF x1.  Chyba, że jeszcze coś większego chcesz, to musiałbym pewnie poszukać wśród znajomych.

serwus,
Piotr