76

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak BTW, tu się to wszystko zaczynało:

https://atariage.com/forums/topic/19319 … s-project/

77

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

...i teraz ta zlota rada: namow kogo trzeba aby ten mod pojawil sie w altirze :-)

Hm... ale o tym już pisałem. :) Dlatego zastanawiam się nad wciśnięciem emulacji 6809 do atari800 (bo tego używam na moim Arch'u na PC). Żeby robić to samo w produkcie windowsowym... hm... nie mam presji, bo za rzadko widuję Windows (do tego zawsze nie mój - sorry, nie mógłbym się zmusić, aby tego używać.. nawet za pieniądze. ;-)). Anyway.. cross-assembler już mam:
https://www.6809.org.uk/asm6809/

... zastanawiam się nad wygrzebaniem emulatora, który dałby się "ożenić" z w/w atari800. Muszę najpierw przejrzeć trochę dostępnych projektów:
https://github.com/topics/6809

78

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

To nie jest jak stracić $65, to jest włożyć w to pierdyliard godzin pracy :-)

Oczywiście, ale... po pierwszych kilku/kilkunastu godzinach zabawy można się zorientować, czy akcja ma szansę powodzenia i czy warto walczyć z tym dalej. Jeśli nie spróbuję, to się nie dowiem i do końca żywota będę miał dylemat, czy mogłem to zrobić, czy też nie? ;-)

pancio.net napisał/a:

Projektowi nie pomaga fakt, że jest on można by rzec komercyjny... dziwne to bo chyba póki co użytkownikiem jest chyba tylko autor projektu...

True. Od strony sprzętowej martwi mnie (na tym etapie) jedna rzecz - projekt został zrealizowany w USA, a więc kraju 60Hz/NTSC itd. Jak wiemy, procki w hamerykańskich Atarynkach mają delikatnie inne taktowanie CPU. I teraz kwestia: czy Liber809 zadziała na maszynie PAL, czy też będą jakieś dziwne akcje... Niestety nie udało mi się nic wygooglić na ten temat (co, biorąc pod uwagę popularność tej płytki ;-)) specjalnie mnie nie zdziwiło. Z tego wynika, że pewnie będę musiał wymienić kilka maili z autorem, tak czy owak...

79

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

Niestety aby wykorzystać potencjał procesora należy konwertować kod wykorzystując dodatkowe 'fjuczer' w postaci akumulatora B - co jak wiemy mogło by znacznie ułatwić i przyspieszyć  np operacje kopiowania czy łącząc A i B do operacji 16-bitowych. Nie wspominając już o tym, że rejestry X i Y również są 16-bitowe co zasadniczo ułatwia operacje na granicy stron.. procek świetny i wciąż dostępny...

Cieszę się, że odgrzebałeś temat - wszak Atari to nie tylko konsola :-)

Atari to świetny (nadal i dzięki wielu "wynalazkom" coraz lepszy komp, a nie konsola (choć konsole Atari też mam i cenię ;-))).

Wracając do tematu: oczywiście, że sama translacja kodu wiosny jeszcze nie uczyni (choć samo porównanie wydajności kompa po zwykłej translacji i przed nią... też może być ciekawe). Ale z drugiej strony... od czegoś proponuję zacząć (i translację widzę, jako pierwszy etap, który pozwoli na uzyskanie "działającego Atari" z 6809, wyglądającego jak Atari, a nie jak Coco 3 ;-).
Co więcej, chciałbym zrobić translację OSB i BASIC-a, oraz np. MAC/65 i tu można by zacząć od modyfikacji/rozszerzenia w kierunku 6809 (można by go nazwać MAC/68 po wszystkim ;-). No bo jakieś narzędzie do assemblera na takim Atari z 6809 być musi (pomimo tego, że teraz i tak 99% rzeczy robi się na "Grzybie" i przenosi na Atari.

Minusem będzie to, że na w/w (no dobra, PC), nie będziemy mieli emulatora Atari z 6809 (bo trzeba by się nieźle nadłubać, żeby przerobić np. atari800, na program emulujący Atarynkę z 6809. MADS też nie będzie chciał generować kodu dla tego CPU, a więc MAD Pascal też nie itd... czyli - przynajmniej na początku, będzie o wiele... ciężej, niż przywykliśmy mieć obecnie. :)

Ale... kto nie ryzykuje itd... ostatecznie co można stracić? $65+(wysyłka) oraz... trochę czasu.
Co można zyskać - IMHO - wiele, ciekawych doświadczeń (zawsze chciałem coś naskrobać na 6809, ale jakoś tak nigdy nie było okazji, bo człowiek siedzi w 65xx, lub 680x0 i tak jakoś... nie ma jak i nie ma kiedy... ;-)).

80

(20 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

Zważywszy też fakt, że każdy program musi zostać przekodowany z jednego maszynowego na drugi, zabawa staje się siermiężna i wymagająca zbyt wiele czasu, który można spożytkować z innymi bardziej kompatybilnymi zabawkami np. WDC65C02, który to już jest zgodny rozkazowo z 6502C a też daje trochę więcej możliwości...

Fakt, sporo racji! Ale póki co... Rapidius też słabo się sprawdza (już się napalałem, do mojego XEL-a, aż kilka osób ostudziło mój zapał, mówiąc "będą zwiechy i inne problemy, a w sumie dla tych kilku programów... nie warto". No i przekonali mnie, abym nie wydawał na to kasy... :) W sumie SBC z 68816 też można kupić osobno i bawić się kodem "od zera", jak piszesz poniżej:

pancio.net napisał/a:

... w mojej ocenie zastosowanie 6809 w Atari tworzy z niego de facto nowy komputer "nie-przyda-sie". Nie mniej jednak to fajny projekt, bardzo hermetyczny i wymagający... jeśli natomiast masz zamiar się w niego zaangażować, chętnie podłączę się pod projekt poświęcając jakiegoś dawcę i będziemy mieli MCARI :-)

Pomyślałem o tym Liberze, bo mam na składzie działającą płytę 65XE (z wszystkimi, ważnym scalakami na podstawkach), która służy mi do różnych testów (np. gdy przychodzi do mnie nowy POKEY, GTIA czy CPU, to najpierw testuję go w tej płycie, zamiast pakować od razu do kompa, na którym mogłoby mi zależeć :). I tak sobie pomyślałem, że ta płyta głównie leży na półce w kopercie foliowej... można by jej zapakować takiego Libera i w wolnej chwili.. np. przetłumaczyć OS ROM, a potem BASIC z 6502. Byłoby zabawnie... wyglądałoby i działało jak "zwykłe" Atari, ale nie do końca zwykłe... a potem, może dałoby się zrobić na to kilka demek, czy jakąś gierkę, aby sprawdzić, ile daje Atarynce 6809... ot tak, w wolnych chwilach. ;-)

pancio.net napisał/a:

A jeszcze na koniec.. jak już 6809 to może od zera - będzie znacznie łatwiej:

https://www.aslak.net/index.php/2014/02 … -computer/

W sumie też można, ale nie będzie POKEY-a, ANTIC-a i GTIA ;-) A to zawsze jakoś bliższe "ciału", niż "obca" konstrukcja...

Reasumując: cieszę się, że póki co nikt tu nie napisał, że Liber jest totalnie "z czapy" i bez sensu. :) Może zacznę od próby przetłumaczenia OS ROM, skoro są dostępne jego źródła, które się ponoć kompilują do działającego kodu. Zastanawiam się nad napisaniem pod Linuksem automatycznego translatora kodu, według zacytowanego przeze mnie artykułu. Grzyb zrobi to w sekundę, o wiele dłużej zajmie ręczny tuning tego kodu potem...

Hej Atarowcy!

Jest sobie taka zabawka (temat nie jest nowy, prawie 10-letni) za $65, czyli jeszcze znośnie:
http://www.frontiernet.net/~mmarlette/C … er809.html
http://liber809.blogspot.com/
https://bytecellar.com/2012/08/03/liber … -platform/

Owszem, oryginalny autor zrobił to, aby odpalić na A8 NitroOS-9 i jego aplikacje, ale tak naprawdę 6809 zastępuje 6502 w Atarynce, a dołączony do - nazwijmy to - rozszerzenia ROM, pozwala na bootowanie w/w systemu.

Szukając czegoś zupełnie innego, natknąłem się na taki materiał:

http://boutillon.free.fr/tmp/JeanPierre … o,-192,793

... i tak sobie pomyślałem, czy biorąc pod uwagę powyższy artykuł oraz to poniżej:

http://www.bighole.nl/pub/mirror/homepa … source.htm

... nie byłoby warto po prostu "przetłumaczyć" nasz ulubiony OS dla Libre809 i właśnie jego zapakować do "ROM-u".
To dawałoby o wiele ciekawsze środowisko do zabaw z 6809, niż oryginał. Tak mi się wydaje...

Ktoś widzi jakieś ZA, albo stanowcze PRZECIW? ;-)

82

(21 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Może komuś się przyda:

Polecam te narzędzia:

https://github.com/jhallen/atari-tools

narządko o wszystko mówiącej nazwie "atr" z linii komend działa bardzo sprawnie, oczywiście daje się używać w skryptach itd.
Osobiście używam na Ubuntu i Arch Linux - często/gęsto.

-U

83

(55 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

czy w pełni sprawny tego jeszcze go końca nie można na 100% powiedzieć, aby mieć 100% pewności uruchom test GTIA z SysInfo: http://drac030.krap.pl/pl-si-pliki.php

A tak zupełnie przy okazji: czy istnieje coś podobnego (do SysInfo / Self Testu) dla oryginalnego, nierozszerzonego Atari 400 (600XL ma test systemowy, w 400 nie ma nawet tego...).

uicr0Bee napisał/a:

Dziś koleżka RetroKrypta piratuje m.in. Kowalski's Fury Gorgha... i nadal jako "KOLEKCJONERSKA KLASYCZNA GIEŁDOWA PRODUKCJA"

Nie ma innego wyjścia - zgłaszać każdą aukcję tego kolesia, aż do skutku (a potem sprawdzać, co jakiś czas, czy nie pojawiło się nowe konto z podobnymi... "okazjami". :(

-U

Mam jedno ładne 65XE z ECI (czyli to, od którego zaczyna się ten wątek). Działa w 100%, klawiatura też, jedyny "feler" jest taki, że ma GTIA z fabrycznym bugiem typ 1. Chętnie zamienię na działające, nie gorzej wyglądające 65XE bez ECI (czyli z "krótkim" portem rozszerzeń z tyłu).

-U

Sikor napisał/a:

@pancio.net: to jak będziesz robił klona - poproszę sztukę ;) Aha, nie interesuje mnie port drukarki, więc można się skupić na funkcjonalności wyświetlania ;)

Dokładnie tak samo u mnie. Interesuje mnie wyłącznie tryb 80-kolumn zgodny z XEP80. Port LPT nie będzie użyty ani razu.

tOri napisał/a:

Układ NS405 jest dostępny więc odtworzenie XEP80 wg schematu od JERa nie powinno stanowić problemu o ile nie chodzi wyłącznie o oryginalny produkt

Owszem: https://www.ebay.pl/itm/223541479565?ha … Sw9ylc93z4 (nie wiem, co daje -B18D na końcu nazwy... ale pewnie nawet by zadziałał...)...

Czyli tak, to jest jakaś idea, ale jeśli go będę składał w takim tempie, jak montuję VBXE w moim XEL-u (póki co obsadziłem na miejscu i podłączyłem linię zegarową...), to może to trochę potrwać :D

Dlatego na razie skupiam się na upolowaniu oryginału (tym bardziej, że jest ładny... atarowski).

Azbest napisał/a:

pancio.net, undead: po wnikliwej analizie stanu wlasnego sumienia wycofuje sie z akcji. sorry. po prostu to nie jest taki pierwszy lepszy XEP.

OK, to zrozumiałe. :(

Szukam dalej... jeśli ktoś, coś? (Zapewne jest w Polsce więcej, niż jeden XEP80 na atarowskim stanie...

Drodzy Koledzy Atarowcy!

Chciałbym tylko nieśmiało przypomnieć, że założyłem ten wątek, abym to ja kupił - i mógł używać - tego XEP80 ;-))
Tak, jakby co, to czekam na oferty cenowe... oczywiście szukam go wszędzie, więc.. kto pierwszy, ten lepszy. :P

-U

Super. To jakby co... czekam na oferty sprzedaży. :)

-U

Może nie do końca odpala się bezpośrednio na Atarynce (tylko na PC), ale robi to co chcemy no i efekty są spektakularne:
http://www.atari.org.pl/informacje/c64- … 64.58/2109

92

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki Wodzu!

93

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sikor napisał/a:

W wersji cyfrowej, ciekawe jak długo?

Nadal. :) Czyli dość dłuuugo. :)

94

(316 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

ccwrc napisał/a:

Lipa jakaś. Ani 500, ani 500+ nie miały czarnego zasilacza.

... a najlepiej, jeśli trafiłby Amigę z lekkim zasilaczem, to mógłby sobie budować.. z klocków lego. :)

95

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

@wieczór: dlatego napisałem, że mam wyprowadzone na oba kanały :)

Kilka latek minęło ;-) Ale temat chyba ciągle nadaje się do odgrzania...

Niemniej, mam stereo w jednym z 800XL i... dźwięki GTIA wcale nie są wyprowadzone (to znaczy są, wyłącznie na wyjściu monitorowym). Mam więc pytanko: jak wyprowadziłeś/zmiksowałeś ten sygnał na wyjście stereo? Po prostu dolutowany kabelek w odpowiednie miejsce, czy są jakieś "haczyki"? Jakiś schemacik? Bo drażni mnie brak beepania klawiszy i.. 1-bitowych melodyjek tu czy tam :(

Jacques napisał/a:

A tymczasem z tego co widziałem na Allegro, zewnętrzny EXT-RAM Zaxona (+512KB) sprzedał się na pniu w ilości 10 sztuk :)

Wziąłbym coś takiego "od ręki", ale w wersji dla mojego 600XL ;)

Szanowni Atarowcy!

Jeśli ktoś ma działający XEP80, to chętnie zakupię za rozsądną cenę.

-U.

98

(62 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam SIDE3 i AVG CART w wersji z dodatkowym kabelkiem SIO, póki co, AVG wygrywa i używam go częściej, choć lubię oba.

99

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zasilacz od Lotharka, obecnie 2 sztuki.

100

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@perinoid z tego co widzę, owszem, ma - w przypadku wsparcia dla ATR, bo to cudo wkopiowuje sobie po prostu obraz ATR do swojego RAMu i dalej działa jak kart... Oczywiście nie analizowałem samego kodu i nie mam zielonego pojęcia, dlaczego (skoro ma 2MB SRAM na pokładzie) może wczytać tylko 180K ATR-a itd. Wydaje mi się, że są tu osoby z o wiele większą wiedzą na ten temat...