76

(46 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A, OK - jak chcesz kupić dokładnie to samo czego używałeś, upatrzone, wytestowane to jak najbardziej.

77

(46 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Albo Ty nie czytasz co piszę, jak większość na tym forum - napisałem "głośniki estradowe".
Chociaż może i faktycznie posiadanie bardziej "udomowionego" zestawu spowodowałoby troszkę cichsze granie na imprezach. :)

78

(46 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A nie można wyrwać na OLX używanych estradowych głośników Unitry/Tonsila/coś w tym guście za kilka stówek? Mnóstwo tego lata.

79

(46 odpowiedzi, napisanych Zloty)

A te głośniki co mieliście na grawitację, to nie były czasem Twoje? :)

80

(27 odpowiedzi, napisanych Konsole)

ironek napisał/a:

Tyle, że yerzu ma rację.

W którym miejscu? To nie jest polityka czy filozofia by mieć rację bądź nie. Fakty są faktami, w środku nie ma żadnego prawdziwego Atari 2600, jest tylko układ firmy SST który je nieudolnie udaje na podstawie kodu napisanego dla jego architektury (bodajże STM32, nie mam pewności), nawet nie korzysta z FPGA.

Dziwną rzeczą jest też fakt, że Yerzmyey sam w rozmowie ze mną na żywo przyznał mi rację w tym temacie i to niejednokrotnie, a teraz odwala takie cyrki.

81

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeśli treść książki jest taka sama, jest wydana na papierze i tłumaczenie jest jednoznaczne, to okładka nie ma tu nic do rzeczy.
Albo nic nie zrozumiałeś, albo trollujesz.

82

(47 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@voy: Czy dałoby się wykonać patcha? :)

83

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może większość ludzi tutaj wie o co chodzi, ale fajnie byłoby wszystkie "next geny", "klony", "alternative motherboardy" i tym podobne projekty rozbić na 4 kategorie, bo bardzo często dochodzi do nieporozumień (khm, khm!) i ogólnego pomieszania w tym temacie.

Zakładamy, że nie liczę oryginalnego hardware jako osobnej kategorii, jest to nadrzędna świętość, Prawdziwe Atari™, bez żadnych rozszerzeń, dopałek czy bajerów, tak jak producent chciał. Albo przyjmijmy, że to kategoria 0.
Nie biorę pod uwagę tych samych urządzeń z dodanymi rozszerzeniami, to inny temat. Więc tak:

Kategoria 1: Projekty chcące odtworzyć pierwotne urządzenie jak najwierniej się da. Projekty jak ten, które chcą być w 100% kompatybilne z urządzeniem oryginalnym, jednocześnie wykorzystując faktyczne chipy tego urządzenia, lecz dostosowując gotowy produkt do obecnych standardów wytwarzania elektroniki (nowe kondensatory, lutowanie SMD, wielowarstwowe PCB, itd.). Nie dodają one nic od siebie, moją (ale nie muszą) umożliwiać łatwiejszy montaż istniejących już rozszerzeń, pamięci ROM często zamienione są na pamięci flash. Kompatybilność 100% w każdej konfiguracji.
Przykłady: 1088XEL, C64 Reloaded, Amiga Reloaded, Harlequin (Spectrum), GBA1000

Kategoria 2: Tak jak wyżej, lecz wykraczająca poza pierwotny sprzęt. Czyli coś co według mnie wydaje się najrozsądniejszą opcją dzisiaj. Jednocześnie wciąż korzystając z oryginalnych układów, integruje w sobie popularniejsze rozszerzenia danej platformy. Wyobraźmy sobie płytę do 130XE, która ma już wbudowany VBXE, U1MB, Stereo+Covox, PS/2, SIO2PC, IDE+ i (może ewentualnie) Rapidus. Można byłoby znacznie bardziej usprawnić integrację dostępnych już bajerów miedzy sobą (np. nie duplikować ROMu SDX w każdym akcesorium, bo tak) oraz zmniejszyć koszt produkcji, jednocześnie zachowując kompatybilność z oryginałem. Warunkiem jest, by ewentualne "dodatki" mogły być osobno wyłączane (czy to przez ROM, czy przełączniki na płycie) dzięki czemu urządzenie z wyłaczonymi rozszerzeniami staje się Prawdziwym Atari™, zaś z włączonymi może spokojnie nosić z dumą nalepkę "Pin-Ready". Jeśli chodzi o FPGA/CPLD, użycie jest OK tylko jeśli używamy do rozszerzeń i sprzęt może działać z wyłączonym, lub (w skrajnych przypadkach) kiedy jeden z oryginalnych układów nie jest już absolutnie dostępny.
Przykłady: ZX Spectrum Evolution, był też jakiś projekt dla Apple II, nie pamiętam jednak nazwy.

Kategoria 3: FPGA. Projekty, w których CPU oraz oryginalne układy są zastąpione przez FPGA lub inny rodzaj reimplementacji układów bez dodatkowych warstw abstrakcji. Temat wałkowany mnóstwo razy i dzisiaj niestety masa ludzi idzie na łatwiznę projektując takie maszyny, które w minutę z Atari XE mogą zostać "przepalone" na Amigę 500 czy C64. Kompatybilność waha się bardzo mocno, dodatkowe możliwości w postaci kontrolerów dysków, rozszerzeń pamięci bądź audio często są realizowane od zera i nie są zgodne z obecnymi dla urządzeń z poprzednich kategorii. Mimo to, ludzie to kupują i wciąż nie rozumiem czemu, jeśli chodziłoby o naprawdę bardzo rzadkie sprzęty miałoby to sens, w przypadku komputerów które można jeszcze dzisiaj dostać w oryginalnej formie bez zabijania się o ceny - nie.
Przykłady: MiST, C-One, Eclair, ZXUno, itd.

Kategoria 4: Emulatory "sprzętowe". Do tej kategorii leci wszystko, co ani nie korzysta z oryginalnych CPU (lub pochodnych z tej samej rodziny) ani układów FPGA/CPLD, lecz zostało przepisane jako software na obecnie popularne mikrokontrolery (ATTiny, ATMega, AVR…) lub odpalone jako aplikacja pod RTOSem bądź Linuksem na pełnowymiarowych ARMach czy MIPSach. Kompatybilność zupełnie tragiczna (choć w przypadku emulatorów działających pod OSem już lepiej, bo są tak dobre jak najlepszy otwartoźródłowy emulator na tej platformy). Jedynym plusem w tym przypadku jest cena, która i tak nie rekompensuje często kiepskiej jakości wykonania, szczególnie przy konsolach przenośnych.
Przykłady: Wspominany w innym wątku Atari Flashback Portable, ZX Spectrum Vega, ARMiGA (boże, kto wymyślał te nazwy), klony NESa z bazaru które nie używają NoaC (NES-on-a-chip, a właściwie NES-on-a-glut). Multi-konsole jak Retron 5, Super Retro Trio bądź "nowości" jak NES Classic Mini.

Pewnie zaraz zwolennicy obu skrajnych stronnictw (puryści sprzętowi jak i fanatycy emulacji) mnie znielubią, ale chciałbym jedynie zauważyć że to co napisałem wyżej jest tylko moją analizą, po tym jak obserwowałem wiele róznych projektów z każdej kategorii, można się z tym zgodzić bądź nie. Jeśli ktoś ma jakieś propozycje zmian, to też niech powie. Tylko bez opluwania się nawzajem.

Nie podejmowałem tematu nośników (czy dane urządzenie korzysta z oryginalnych nośników, czy emuluje stacje dysków/taśmy) gdyż każdy sprzęt z każdej kategorii (poza pierwszą) ma mocne odchyły w obie strony. - na przykład Retron 5 odtwarza gry tylko z oficjalnych kartridży będąc emulatorem (ma sprytny czytnik cartów), zaś ZX-Evo ma na płycie kontroler dysku twardego.

Jak pan moderator uzna, że post za bardzo wykoleja wątek, to można przenieść do innego, tylko bez dziwnych nazw tematów.

84

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kroll goni Falcona na CT63 i mówi, że do 95 jest stabilnie, od 100 w górę zaczynają się jazdy.
W sumie dziwne, że i tak spokojnie tyle wyciąga - Amigowcy dopiero niedawno (kilka lat temu maks) z wielkim trudem wyciągnęli 060@100Mhz na srodze przerabianych Blizzardach IV, ostatnio ktoś wykręcił 105MHz to nikt nie wierzył.

85

(47 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Mówiłem? Zabezpieczenia przed uruchamianiem na nie-Atari :)

86

(27 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Czyli faktycznie - nie wyspał się i to porządnie…

87

(27 odpowiedzi, napisanych Konsole)

To przecież mówię. To nawet nie są klony, tylko emulatory biegnące na jakimś tanim MCU.

A ty opluwasz nie wiem za co. Nie wyspałeś się dzisiaj? :)

88

(323 odpowiedzi, napisanych Zloty)

jellonek napisał/a:

komodziarze sa najliczniejsza grupa spoza atarowcow na party. nie widze problemu by w koncu oddac im troche czasu kompotow by pokazali swoje prace.

A czy atarowcy jeżdżą na komodziarskie party? W większości nie.
A jeśli już jeżdżą, to czy wielce tolerancyjni komodorowcy robią dla nich kompoty? Nie, skądże znowu! Jeszcze przy tym dorzucają czerstwe jak babka po świętach memy o węglu do Atari, czy inne podśmiechujki za plecami.

89

(27 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Tyle, że Yerzu kupi tylko "licencjonowany" produkt Atari. :)

A patent pewnie taki sam jak z ZX-Vega - jakiś tani ARM i na nim emulator, "freestanding" lub na Linuksie. Równie dobrze można sobie kupić PSP i wrzucić emulator 2600, wygoda znacznie większa, a cena nawet niższa.

90

(323 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Rozważam też możliwość zaproszenia oficjalnie na imprezę kolegów i koleżanki ze sceny C-64.

Zdecydowanie nie. Nawet nie chodzi o same kompoty - chociaż i tutaj miałbym pewne zastrzeżenia, m.in. punkt do regulaminu o długości trwania pracy :D. Problem polega na tym, że koledzy ze sceny C-64 zdecydowanie odstają poziomem, powiedzmy sobie wprost, kultury od ludzi ze sceny Atarowskiej. Sporo osób słyszało legendy o tym, co dzieje się na imprezach poświęconych głównie komodzie, niektóre "próbki" zachowań mieliśmy też w zeszłym roku okazję widzieć na żywo. To samo, choć w mniejszym stopniu z kolegami od Amigi - z jednej strony nie chcę ich wsadzać do jednego wora z C-64, bo panowie jeszcze potrafią trzymać poziom, ale w tym roku "w tylnych rzędach" jednak było dość spore "poruszenie" :)
Do tego mam żal o rozwalenie kompotów przez flooding długimi i nic nie wnoszącymi pracami do wild-compo, co obniżyło nieco frekwencję w dalszych kategoriach.

Jeśli jednak już miałyby odbywać się multiplatformowe kompoty, fajnie by było gdyby każda platforma miała oddzielny "compo block", zamiast ciągnięcia kilkugodzinnego tasiemca.

Od razu (uprzedzając pytanie) dodam, że w grę nie wchodzą inne platformy.

A skąd taka niechęć do innych platform? Ja bym bardzo chętnie widział kolegów ze sceny Spectruma, którzy nie organizują w Polsce zbyt wielu imprez, ale aktywnie udzielają się na zagranicznych. Byłoby to przy okazji pewnym "motorem napędowym" dla ludzi piszących na tę platformę w Polsce, by móc pokazać swoje prace przed ojczystą widownią, zamiast eksportu na Wschód lub okazyjnie Zachód, ewentualnie wrzutek w ogólnie "oidschool compo" czy "wild compo" na róznych losowych party.

EDIT:

Co do logo - naprawdę fajne, chociaż wydaje mi się że "y" powinno być wpasowane w ten wielokąt, którego wnętrze ma być filtrem dla "lens effect" jak mniemam. A tak to po prostu wystaje i to trochę przeszkadza.

PS: Chciałbym sie poskarżyć, że forum w ostatnim czasie po raz kolejny NIESAMOWICIE zwolniło, na ekran edycji postu muszę czekać ponad minutę, na wysłanie też schodzi kilkadziesiąt sekund. A sieć mam dobrą.

91

(47 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Gra ma wbudowane zabezpieczenia przeciw uruchamianiu jej na sprofanowanych komputerach, zapewne.

92

(32 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ludziom korzystającym z małego/średniego/dużego Atari do IRC polecam wykorzystanie jakiegoś middleware do konwersji znaków z locie w obie strony, szczególnie że klienty na te maszyny nie potrafią tego robić (a w sumie sama konwersja "znaki wyświetlane" <-> "wysyłane bajty" byłaby do ogarnięcia), na przykład ZNC ( http://znc.in ), które poza konwersją kodowania daje też dużo innych fajnych funkcji (np. trzymanie sesji, powiadomienia o highlightach na różne sposoby, archiwizacja logów, auto-away przy odpinaniu "końcówek", możliwość podłączenia się do kilku serwerów jednym połączeniem, itd.)

93

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

https://www.emuparadise.me/Complete_ROM … .00)/96314 - na Emuparadise masz też cały "fullset".

Generalnie ja bym szedł w Sonica, pomimo poziomu trudności nieco powyżej przeciętnej, gra jest bardzo ciekawa i wciągająca. Nikt nikogo nie napi*, a przynajmniej nie wprost.

Albo o, Desert Bus :D

94

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Duddie napisał/a:

Osoby, które nie wpłaciły, są proszone o informację, czy dalej są zainteresowane. Jeśli nie, książki będą dostępne dla innych. Na odpowiedź czekam do 18.04.

Jestem zainteresowany, ale aktualnie jestem absolutnie bez wolnych funduszy do maja. Czy to jest tożsame? :D

95

(29 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Da się zrobić przekierowanie przy użyciu su/sudo/doas, przez 'tee' :)

 jakieśpolecenierobiącewyjście | sudo tee -a plikzwyjściem

Ale nie ma sensu mieszać człowiekom,, co to do Linuksa nie podchodzili wcześniej za bardzo

96

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Yerzu, ale pan TSL Ci go przywiezie sam, z tego co wstępnie ugadałem :)
Jeszcze montaż do ZXEvo na miejscu w pakiecie.

97

(7 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

A XaAES przypadkiem nie wspomina w dokumentacji/configu że mogą występować problemy z extenderami? Na pewno jest wspomniany BlowUP.

98

(413 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kupić też im się nie chciało, bo większość nie ma czasu kliknąć, tak jak Ty.

99

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Aktualnie mamy Slackware 14.2, może by tak upgrade? Szczególnie że możesz mieć problem z glibc.

@mono: Rozmawialiśmy o tym dawno temu co najmniej dwa razy :)

100

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Iron napisał/a:

pytanie takie czy jest jakiś soft który byłby wstanie wykryć aktywność konkretnych urządzeń podłączonych do danego routera

Tak, między innymi Wireshark pozwalający robić nasłuch dowolnego typu transmisji (WiFi, WiFi Monitor, Ethernet, USB) na różnych warstwach modelu OSI. W ten sposób otrzymasz cały zrzut Twojego ruchu w sieci, kto i co robi. Oczywiście, pamiętaj że pakiety w warstwie 4 i wyżej muszą przepływać przez Twój komputer. Można np. ustawić sobie routing.