Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Tydzień na oddanie głosu w FUJICUP! Głosowanie potrwa tylko do 22 lutego 2025...
TURGEN 9.3.1 Najnowsza wersja oprogramowania TURGEN wprowadza kilka istotnych ulepszeń.
FujiCup 2024 - głosowanie Wystartowało głosowanie w tegorocznej edycji konkursu FujiCup.
IX. Basque Tournament of Atari 2600 31 stycznia Euskal Retro Association zorganizowało IX. Baskijski Turniej Atari 2600.
Rogul 1.0f Poprawki i nowe funkcje
Opcje wyszukiwania (Strona 4 z 9)
Tak, można to zrobić za pomocą plugina Nullsoft DiskWriter, który jest wbudowany w WinAmpa (opcja Plug-ins/Output w preferencjach). Odtwarzasz plik .sap i zapisuje on Ci się do .wav-a a potem go można przerobić na .mp3.
Nie wiem, czy można to zrobić bez odtwarzania, bo plik .sap zawiera kod maszynowy 6502, który konwerter musiałby wykonać na emulowanym procesorze.
Ja mam wersję stąd i stąd. Jest też wersja taka.
Miłej zabawy!
Jest gra Robbo, w którą ja gram w autobusach. :)
Dzięki, pomogło, zapomniałem o "ficzerach". :)
Ja dostałem coś takiego:
C:\Program Files\Atari800WinPLus\Rom>md5sum.exe "QMeg+ 4.04.rom"
c62a2347337f1bbb2f0da94f67fd7a57 *QMeg+ 4.04.rom
Przy ładowaniu roma pojawia się okienko Atari800Win z komunikatem o błędnej sumie kontrolnej, można je wyłączyć, ale to nic nie zmienia. Próbowałem zresztą kilka razy, przy różnych ustawieniach (z Basicem, bez Basica...)
Może emulator jakoś źle odczytuje adres startu? Niestety, nie udało mi się jak na razie zgadnąć jaki jest prawidłowy.
Niedługo chciałbym zaprogramować sobie Eproma z tym QMegiem, ale wolałbym wcześniej sprawdzić co wgrywam. Może dałoby się zmusić emulator by go jednak odpalił?
Z tego co zauważyłem, po uruchomieniu tego QMega program wykonuje JMP (VIMIRQ), ale pod wskazywanym przez ten wektor adresem nic nie ma, procesor napotyka więc BRK, następuje restart i tak w kółko...
A tak z ciekawości, możesz mi powiedzieć jak to robisz? Ja wybieram opcję "Rom Images" i wskazuję ten plik wciskając guzik XL/XE. No ale potem wyświetlany jest komunikat "This ROM does not match the CRC expected" i mam czarny ekran. Inne Qmegi mi działają przy uruchomieniu w ten sposób, ale ten jeden nie chce. Mam emulator Atari800Win w wersji 4.0.
Czy ktoś z Was mógłby mi podesłać na maila działającą wersję Qmega 4.04? Niestety, to co znalazłem na Pigwie się nie uruchamia z powodu błędu sumy kontrolnej.
Już sobie przypomniałem skąd miałem programik włączający Turbo do stacji. Ktoś mi kiedyś go skopiował z dyskietki systemowej Toms Multi Drive. Działał też na XF-551. Poszukałem na Pigwie i oto i jest. :)
Ok, dzięki wielkie za informację, poszukam tych programów, o których pisaliście. A Spartę i QMEG-a też sobie zainstaluję, ale do środka komputera, jak radzi Pasiu na swojej stronie. :)
Pamiętam, że kiedyś jak nie miałem QMEG-a, to w DOS-ie ładowałem prosty programik na pierwszą stronę pamięci, który włączał mi Turbo w XF-551 (38400 bodów). Szukałem go na Pigwie, ale jakoś nie znalazłem.
Czy wersja Qmeg-a 4.04 byłaby dobra, czy jest jakaś lepsza wersja?
Czy ktoś z Was mógłby mi przypomnieć, którym DOS'em i w jaki sposób włącza się tryb Turbo przy odczycie ze stacji dysków (> 19200 bodów). Niestety, wiele lat nie używałem prawdziwego Atari i zdążyłem już zapomnieć.
Testuję właśnie SIO2PC z dość długim kablem i chciałbym sprawdzić, czy przy wyższych prędkościach też wszystko pracuje.
Dzięki, tak myślałem, ale wolałem się upewnić. :) Mam płytę od 130 XE i podstawki chciałem włożyć w dwa puste miejsca na pamięć dodatkową, tak więc wylutowywać nie będę musiał.
Czy na płycie Atari otwory są metalizowane (tzn. czy jest połączenie pomiędzy obydwoma stronami płyty w otworze)?
Chciałbym wlutować podstawki pod pamięci, aby móc przeprowadzić pewne eksperymenty, ale nie wiem, czy tak można, ponieważ ścieżki dochodzą do pamięci z dwóch stron a ja przylutować podstawki będę mógł tylko od spodu.
Właśnie patrzę na płytę od CA... Na kontrolerze mam napisane: "WDC'82 WD-2797A-PL". Może to jednak to samo?
Czy ktoś może mógłby mi wyjaśnić, jakie są zasadnicze różnice w budowie wewnętrznej stacji CA-2001 i LDW Super 2000? Próbowałem właśnie zgrubnie porównać schemat LDW z płytą główną CA-2001 i wychodzi mi, że zasadniczych różnic w budowie nie ma. Czy stacje te różnią się zatem jedynie programem dla procesora Z80?
Mam takie pytanie (sorry, jeśli się powtarza, ale nie znalazłem odpowiedzi):
kiedyś po wejściu Atari Area działała opcja 'Pliki' i można było sobie poczytać o różnych programach i je ściągnąć. Co się z tym stało? Bardzo to było przydatne.
Zainstalowałem sobie Robbo Istelle'go na swoim SE 510i i gra naprawdę mi się podoba.
Zauważyłem jeden szczegół, niby bez znaczenia: nieco inaczej niż w oryginalnym Robbo działają kolizje latających 'nietoperzy'. Widać to na przykład w planszy nr 3 - w oryginalnym Robbo nietoperz latający w pionie na tej planszy nigdy nie zderzy się od góry z tym latającym w poziomie, a na komórkowym Robbo to się zdarza. Pewnie nie spowoduje to, że będą trudności z przejściem jakieś dalszej planszy, ale kto wie...
Jednak kłaniam się jednak nisko autorowi za to co zrobił.
Pamiętam, że kiedyś w jakimś Bajtku był schemat przeróbki magnetofonu umożliwiającej transmisję o prędkości 6000 bodów. Może to jest to samo. Softu żadnego chyba wtedy Bajtek nie zamieścił.
Nie jestem elektronikiem i napisałem tylko to, co udało mi się zaobserwować. Być może przy wyższych częstotliwościach Pokey zachowuje się tak, jak napisałeś. Ja w każdym razie patrząc na jego schemat wewnętrzny nie zauważyłem elementów opóźniających, takich jak we Freddim.
Układ pracuje mi obecnie bardzo ładnie, dzisiaj na przykład sprawdzałem jak mój Pokey odczytuje sobie klawiaturę, której nie ma, ale ja udaję że jest. Być może coś przyspieszę w moim programie, bo 1KHz to wynik bardzo mizerny.
Miałem dzisiaj trochę więcej czasu niż w ciągu tygodnia i chyba udało mi się rozwiązać problem. Po obejrzeniu sygnałów magistrali D Pokeya na oscyloskopie od razu się okazało, że są one typu open-collector (sygnały "pływały") i konieczne są rezystory podciągające do +5V. Po ich wstawieniu (15k) otrzymałem piękne przebiegi logiczne i wyjaśniło się, że stan magistrali D należy odczytywać po narastającym zboczu zegarowym. Po zboczu opadającym sygnały znikają natychmiast i jest już za późno. Może komuś z Was te informacje się przydadzą w przyszłości, w każdym razie bardzo dziękuję za pomoc.
No, i teraz mam do zabawy interfejs z Pokeyem, który napędzany skryptem w Pythonie wyciąga "aż" 1KHz na wejściu zegarowym! :)
No właśnie, mnie się też wydaje że takie opóźnienie może mieć miejsce. Dzisiaj czytałem sobie dokumentację do GTIA, bo jest to układ trochę podobny do Pokeya pod względem komuinikacji z procesorem znalazłem trochę lepsze schematy przebiegów.
Wydaje mi się, że sprawę może rozwiązać prosty zatrzask (np 74574), który zapamięta stan magistrali D podczas opadającego zbocza. Być może, gdy program odczytuję magistralę D przez zboczem, dane nie są one jeszcze w pełni gotowe, a po zboczu już ich nie ma. W dokumentacji do GTIA znalazłem bowiem informację, że po opadającym zboczu dane utrzymywane są one jedynie przez kilkadziesiąt nanosekund. Może i dla Pokeya jest podobnie, ale to tylko taka moja teoria, gdyż schemat Pokeya jest bardzo nieczytelny. Popróbuję jeszcze.
Ma to być do stworzenia pełnego modelu VHDL Pokeya. Wczoraj trochę nie miałem czasu, ale dzisiaj jak przyjdę z pracy, to pooglądam sobie przebiegi na oscyloskopie i może się dowiem co jest grane.
Może i prościej. Ja na razie zrobiłem układ bez mikrokontrolera, aby było mniej układów.
Zrobiłem wczoraj test i wydaje mi się, że sposób podany przez Macgyvera nie jest dobry. Po narastającym zboczu na O2 sygnał na magistrali D szybko znika i nic nie udaje się odczytać.
Obecnie mój układ i program odczytuje jakieś dane z magistrali D przed narastającym zboczem O2, ale problem w tym, że nie zawsze takie same - czasami jeden z bitów jest przekręcony.
Czy może ktoś z Was wie, czy potrzebne są rezystory podciągające sygnały magistrali D do +5V? Rezystory takie są w prawdziwym Atari (10k).
Trochę brakuje mi dokumentacji elektronicznej do Pokeya, a w tej którą mam (pokey.pdf) są niestety błędy a niektórych istotnych rzeczy nie ma wcale.
Trochę próbowałem analizować schemat wewnętrzny tego układu i jak na razie nie widzę powodu, dla którego nie będzie on działał przy niskich częstotliwościach. Wszystko jest na bramkach i prostych MOS-owych tranzystorach.
Dzięki, macgyver. Jak to zadziała, to chyba Cię ozłocę. Sporo się napracowałem robiąc płytkę testową do Pokeya.
Znalezione posty [ 76 do 100 z 203 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.014 sekund, wykonano 59 zapytań