926

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W temacie SIO2PC, SIO2USB itp to powiem tak - moim zdaniem nie ma sensu dawać tego wewnątrz, bo i tak nie wyprowadzimy gniazda USB ani gniazda karty. Będzie pinheader do SIO i tyle - każdy podłączy co zechce bez żadnego lutowania. Ma to sens? Jako SIO2USB pewnie wystarczy sam moduł FT232, jako SIO2BT to trzeba gadać z Montezumą. Wcześniej myślałem o samym pinheaderze SIO, teraz wydaje mi się, że trzeba też na nim wyprowadzić zasilanie.

Stereo będzie, bo to nie zajmuje dużo miejsca.

Sophia - pewnie wejdzie, ale rozumiem, że jednocześnie VBXE i Sophia nie mają sensu. Mechanicznie też oba słabo wcisnąć. W miejscu starego modulatora można zrobić mocowanie pod DVI od Sophii - to nie powinien być problem.

927

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z ekranami nie chodzi ani o zakłócenia w torze audio-video ani o stabilniejszą pracę.
Urządzenia już wtedy w Stanach musiały spełniać pewne normy, co do emisji zakłóceń elektromagnetycznych. Stąd te ekrany - żeby komputer "nie siał" po innych odbiornikach.

928

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie rozumiemy się.
Projektując płytę chcę, żeby rozszerzenia siedziały "na płycie", a nie nad gniazdami carta, jedno nad drugim itp.
Poza tym z tego wynika, że o ekranach można zapomnieć.

929

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Fotkę możesz wrzucić :) A może przypadkiem okaże się, że najlepiej zrobić płytę z identycznym jak w oryginale rozkładem scalaków? :)
Ale chyba nie. Coś podejrzewam, że u Ciebie część jest zamocowana do obudowy (jak zalecane jest z U1MB), a część "leży" na kabelkach. Ale wrzuć - będzie się czym zasugerować.

930

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie wiem, czy Lotharek nie ma obu wersji - ktoś przecież musi zaopatrywać rynek w U1MB do tych wszystkich 1088XEL :)
Ja mam wersję od Candle i ona ma piny proste.

Co do prowadzenia ścieżek - wyjdzie jak wyjdzie. Raczej płyty 4-warstwowej nie będę robił, a na dwóch to będzie ciężko. Już teraz jak patrzę na to ułożenie scalaków, to nie wiem, czy to wyjdzie. Jak wszystkie scalaki były w jednym rządku, to inna bajka, ale wtedy nie byłoby szans powkładać rozszerzenia.

931

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle: jesteśmy jak dzieci we mgle, bo nie ma tego pliku nigdzie na Twojej stronie :)
Podajesz bezpośredni link, a to inna bajka. BTW nie ładują Ci się tam grafiki na podstronie Atari -> U1MB
Tak czy siak dzięki.
Lotharek odpisał, że po VBXE też mam się zgłosić do Ciebie :)

Tymczasem wrzuciłem wstępne rozmieszczenie, na razie Rpidus i VBXE bez żadnych wymiarów, "na oko" - chodzi o to, aby zaprezentować ideę.

Nie wiem, czy U1MB nie jest za nisko i nie będzie wadzić o ekrany i klawiaturę - czy ktoś ma drukarkę A3 i może to wydrukować i nałożyć na karton i przypasować do obudowy?
Ja chwilowo jestem po operacji kręgosłupa, więc sobie tylko leżę i rysuję, nic więcej nie jestem w stanie zrobić.

Może dobrze by było, gdyby admin wydzielił wątek i może nazwał "Nowa płyta 130XE" ?

932

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do obudowy Z-7 są inne płytki:

933

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rom ma 28 nóg, złącze ma 30. Gdybym widział, jak idą ścieżki z drugiej strony PCB, nie miałbym dylematu. A miernikiem nie sprawdzę, bo chwilowo jestem daleko od mojego U1MB.
Schemat U1MB jest dostępny? Nie widzę ani u Ciebie na stronie, ani u Lotharka.
Myślę o dodaniu opcjonalnego RD4 i RD5 fix - wspominasz tam o "resistors from accessory kit" ale nie ma podanej wartości. Ze zdjęcia wynika, że to 180 ohm - zgadza się?

Tak teraz obejrzałem 1088XEL i w sumie to widzę, że miejsca na VBXE i Rapidusa są, ale nie widzę nigdzie pinheaderów pod dodatkowe sygnały. Czyli rozumiem, że z tymi rozszerzeniami, to po prostu ładnie przewidziano na nie miejsce, ale już podłączenia bez lutowania kabelków nie przewidziano? I jeszcze tak z ciekawości: po co jest opcja IRQ Enable dla drugiego Pokeya? W Stereo sygnał IRQ nie jest używany.

934

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, U1MB mechanicznie już rozrysowałem, przydałby się pinout gniazd. Jeśli masz, podrzuć, jak nie, będę musiał radzić "na piechotę".

Na stronie Lotharka "Page not found" w sekcji U1MB, natomiast w sekcji VBXE jest instrukcja montażu, ale nie widzę wytycznych mechanicznych.

935

(49 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak Ci się mocno nie spieszy, to mam zamówione 3 płytki - jedna jest to GTIA fixer z wyprowadzonym pinheaderem z wyjściami LUMA0-3, CSYNC i COLOR, druga płytka to kompletne wyjście Video podłączane do tego pinheadera. Trzecia płytka to fragment z 74LS74, kwarcem i tranzystorem - wpuszczasz sygnał OSC z nogi 28 GTIA a wypuszczasz sygnał PAL na nogę 16 GTIA. Można powiedzieć, że kompletny tor video ale na zewnątrz, więc kolor powinien się pojawić.

Na pewno pomocne przy zdiagnozowaniu usterki typu "brak koloru", niewykluczone, że jakość obrazu na tym wyjściu będzie bardzo dobra :)

Kręcąc potencjometrem napięcie powinno się zmieniać w przedziale od 0 do około 9V. Kolor zaskakuje przy mniej więcej 6.5V z tego co pamiętam.

Sprawdź, czy na pewno masz Atari w PAL, ja ostatnio nabyłem XEGS w Secam :)

936

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle: podeślij mi w takim razie proszę na maila jakieś wytyczne mechaniczne oraz jakie dodatkowe sygnały wyprowadzić "luzem" z płyty.
Na stronie Lotharka nie znalazłem maila, napiszę przez forum.

Pytanie: widziałem w projekcie 1088XEL, że szyna danych jest podciągnięta R-Packiem do Vcc - któraś wersja płyty Atari posiada te rezystory?

937

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie zaczynam prowadzenia ścieżek, bo nie mam żadnych wytycznych co do wymiarów U1MB, Rapidusa i VBXE - chyba po prostu muszę się odezwać do - no właśnie do kogo w tej sprawie?

938

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie upieram się przy THT, te pamięci są tanie:
https://www.ebay.pl/itm/2pcs-HM628512LF … SwacVaveIs
Za to te Cypress są dość drogie. Są jeszcze takie (512):
https://www.tme.eu/pl/details/as6c4008- … ce-memory/

I tak, owszem, projekt 1088XEL zmniejsza ilość użytych wartości, co nie znaczy, że nie można by zmniejszyć ich jeszcze bardziej.

Candle: to nie jest taki "typowy projekt", jakie się robi w "poważnej firmie" - tu nie musimy zwracać uwagi na RoHS, elementy mogą być "ze śmietnika" bo większość dużych scalaków na tej płycie jest przecież "ze śmietnika". Nikt nie neguje tego co piszesz i nie podważa Twoich umiejętności. Chodzi konkretnie o temat tego rozszerzenia, żeby zrobić je w miarę tanio i sensownie. Gdy dojdziemy już do użycia pamięci za 12$ to trzeba będzie rozważyć zasadność powstania takiego rozszerzenia, kiedy możemy dopłacić troszkę ponad 100zł i mieć U1MB z o wiele większą funkcjonalnością.

939

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko jest to gniazdo, warto przemyśleć.
Jer: możesz mi podesłać na maila fotkę Twojej "plątaniny" kabelków w ITX? :) Chcę wiedzieć, o czym mów Candle.

940

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wolałbym pozostać przy logice 5V i układach przewlekanych, bo są jakoś tak bardziej "z epoki". Z tym sterowaniem to jest proste jak mówisz i jednocześnie nie :) Na stronie:
https://www.horus.com/~hias/atari/
autor opisuje, że były jakieś problemy z timingami z pamięciami BSI i troszkę trzeba było pokombinować z logiką sterującą. M. in. właśnie z powodu uproszczenia konstrukcji oraz niedostępności pamięci 1MB na 5V on zrobił "tylko" 512k.

Pomyślałem jeszcze, że można pójść trochę na kompromis z rezystorami - ja w swoim ITX dałem wszystkie rezystory identyczne jak w oryginalnym Atari (chodzi o wartości). Autorzy 1088XEL się nie pieścili, dawali drabinki rezystorowe gdzie się da i niektóre rezystory po prostu zmienili - nie wpływa to na działanie, ale upraszcza konstrukcję i powoduje, że musimy posiadać mniej różnych wartości rezystorów. Konkretnie to widziałem, że 220R zmienili na 100R przy porcie SIO, w oryginalnym Atari występują rezystory 3k oraz 3.3k a w 1088XEL chyba wszędzie dali 3.3k. Finalnie to chyba też wyleciała bramka buforująca sygnał O2 dla Antica.

Co do tego mPBI to nie wiem - tylko ich interfejs do karty CF z tego korzysta. Z tego co czytałem jest też humorzasty jeśli chodzi o zastosowane układy i karty CF. Podobno dobrze działa na układach firmy TI.

A to DIN13 na 1088XEL to chyba nie działa wcale? To znaczy działa jak wepniemy Sophia? Tu znów kłopot, bo widzisz - jak ja piszę, żeby dać DIN13 to źle, bo będzie potrzebna przejściówka na DVI, a jak w 1088XEL dali to nie problem :)

Czy ta Antonia działa jak "normalne" rozszerzenie pamięci? W sensie czy gry to widzą, czy można odpalić Numena, czy można założyć ramdysk pod jakimś DOS-em?

941

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jer: Proszę o zdjęcie na maila (na PW mogę mieć zapchaną skrzynkę)
8.33 z 25/3 też robiłem, ale trzeba więcej scalaków więc ciężko upchnąć w postaci małego zgrabnego "zamiennika generatora".

Poza tym jeszcze co do kabli, to chyba jak włożymy do 1088XEL wszelkie rozszerzenia i moduły, które oni tam przewidzieli, podłączymy wszystkie przyciski i diody, dołączymy porty joysticków itp to tam na dzień dobry masz plątaninę kabli. A płyta zaczyna wyglądać jak piętrowa kanapka. Nie dość, że moduł na module to jeszcze moduły pionowo :)
Takim tokiem rozumowania, to do każdej płyty można zrobić nakładkę w postaci drugiej płyty, na której będą wszystkie rozszerzenia.

Nic mi nie da, że zrobię płytę ATX czyli po prostu większą niż ITX - więcej gniazd na tylny panel nie wepchnę bez robienia piętrowej konstrukcji. A gniazda wewnątrz (tak właśnie u mnie jest z CART + ECI) są mało wygodne, więc robienie ich tam coraz więcej ma niewielki sens - trzeba by cały czas trzymać otwartą obudowę. U mnie zdecydowałem się na CART + ECI w celu zachowania pełnej kompatybilności z Atari. Niestety z braku miejsca dałem je na wewnętrznej stronie płyty - stwierdziłem, że chyba tak będzie lepiej, niż dać je pionowo lub na kablach.

942

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie potrzebuję całego U1MB, wystarczy podpowiedź, jak rozwiązać bankowanie itp, jak wbić to do jakiegoś GAL-a, jak ogarnąć logikę, kiedy można używać rozszerzenia podczas gdy które bity są ustawione, a które skasowane itp. Tu ładnie widać, jak jest zrobiona logika:
http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/www.a … l/256K.gif
Trzeba "dodać bitów" z PIA, wywalić multipleksery, jeśli pójdziemy w stronę pamięci statycznej. Jakaś tam baza jest.

Wywalenie PIA a wstawienie CPLD to nie wiem, czy ma jakiś straszny sens. Scalaków od tego nie ubędzie. A i tak musimy przełożyć większość układów z innej płyty, więc ten jeden akurat nie robi różnicy. Bardziej "trudnodostępne" i "drogocenne"  są GTIA, Antic i Pokey, bez nich kaplica. Freddiego można się pozbyć, PIA jest spotykany chyba również w innych urządzeniach, CPU można zamienić. Tamte trzy to "trzon" Atari - oczywiście to tylko moje zdanie.

ITX ruszył praktycznie "od pierwszego", były malutkie chyba trzy błędy (zamienione sąsiednie ścieżki), jedna dioda źle włączona. Ale to pikuś. Natomiast nie wiem, o jakiej plątaninie kabli mówisz. U mnie siedzi to w obudowie Chiefteca, mam podłączone diody Power, HDD, Reset i przycisk Power. Nie ma więcej kabli.

Generator 3.54 to żaden problem, można zrobić tak samo jak z tym generatorem 8.33MHz do XF551 - bierzesz normalny kwarc Ferdkowy i dzielisz przez 4. Mam masę płyteczek PCB do tego. Szkoda, że na 1088XEL nie zastosowano opcjonalnego footprintu na taki gotowy generator.

943

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Też ostatnio szukałem, gdzie ginie 3V w U1MB, które nabyłem razem z XEGS w Secamie. Jednak zgięte były styki w gnieździe baterii :)
Zrób fotkę jak koledzy piszą, powinno się wyjaśnić.

944

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Może nie to, że jest problemem, bo wiem, że zaimplementowałeś to w U1MB, tylko nie ma "gotowców", a na pniu i bez testów to tak nie bardzo - sam projekt zeżre trochę czasu, a jeszcze poboczne projekty... Chyba, że chcesz się podzielić rozwiązaniem, to czemu nie.

Z tym zmuszaniem do zakupu modułów to właśnie o to mi chodzi - ja wiem, że U1MB to fajne rozwiązanie i zastępuje rozszerzenie ramu, Spartę i parę innych, ale nie każdy je posiada i widocznie nie każdy chce. Droga, którą obrali twórcy 1088XEL jest jak dla mnie dziwna - musi być U1MB oraz UAV, z którym przez pewien czasy były problemy. Do tego jeszcze chyba V-Gate...

DIN13 są w handlu, wtyki też. U mnie w elektronicznym znane jako "wtyk do zmieniarki CD" :)

5.5/2.5 czy 5.5/2.1 - nie gra roli. Ten sam pinout, każdy zamontuje co zechce.

Możliwość instalacji innych rozszerzeń jest fajna, ale coś czuję, że będzie wymagała operacji typu "scalaki do góry nogami" jak w 1088XEL. Niby nie problem, ale warto mieć na uwadze. Na pewno skomplikuje ścieżki, ja cały czas myślę o laminacie dwuwarstwowym. Przydałyby się jakieś wytyczne od twórców U1MB, Rapidusa i VBXE dotyczące pinoutów i wymiarów.

Jak wywalę PIA to stracę joysticki i SIO - Candle: co masz konkretnie na myśli?

Gniazdo carta wewnątrz? No nie wiem, są dostępne splitery gniazda carta, carty przelotowe.
Z tego co wiem Toriman i Mono pracują też nad czymś.
Przeraża mnie taka "dziura" z góry :)

Trzeba jeszcze pomyśleć na tym, czy do niepodłączonego pinu w gnieździe ECI doprowadzić sygnał !EXTENDB (!CASINH lub !CI)

945

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na razie rozważam wszelkie przeróbki nie wymagające cięcia obudowy.

Można zrobić jeszcze inaczej - w miejscu DIN 5 od monitora dać jakieś DIN7 i na nim wypuścić dodatkowy sygnał z audio stereo. Tylko powstanie ryzyko, że ktoś tam podłączy zasilacz :) Za to będzie kompatybilne ze starymi kabelkami i będzie można dorobić nowy kabelek ciesząc się dźwiękiem stereo.

W miejscu wyjścia TV można dać zasilanie poprzez wtyk 5.5/2.5mm

W miejscu gniazda zasilacza dać gniazdo DIN13 jak w Atari ST i tam wypuścić sygnały z Sophii.

Można wszystko, tylko ciekawe, ilu będzie zwolenników, a ilu przeciwników takiego rozwiązania? No bo przecież opisy gniazd na obudowie przestaną się zgadzać :)

946

(198 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Poszło

947

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lista życzeń otwarta :)
Tak, to jest pod obudowę oczywiście z ECI, jest SIO header pod jakieś tam SIO2SD czy MIDI (chyba gdzieś coś takiego widziałem), jest pinheader pod AKI, można zrobić właśnie pinheadery pod U1MB, można pomyśleć o VBXE i Rapidusie (miejsce oraz piny z dodatkowymi sygnałami). W miejscu gniazda TV modulatora może być jack stereo audio. Co do Yamari, SONAri itp to w sumie niby miejsce jest, natomiast może powstać problem, jeśli okaże się, że na magistrali na stałe wisi milion rozszerzeń.
Problem z takim projektem zawsze będzie taki, że każdy potrzebuje coś innego mieć wewnątrz swojego Atari.

948

(107 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Impuls: jak tam rozszerzenie? Finalnie działa? Wyszło 512kB czy 1MB?

949

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak skrócę o połowę, gniazdo klawiatury wyjdzie zbyt wysoko. Ale troszkę można skrócić. Teraz porównywałem i płyta bez ECI na pamięciach 1-bitowych jest krótsza niż z ECI na pamięciach 4-bitowych. Poza tym może pojawić się marudzenie, że blachy ekranujące nie pasują.

Z tym wywaleniem Frediego jest taki problem, że zamykamy sobie drogę do wszelkich rozszerzeń pamięci, więc skazujemy użytkownika na U1MB, co dodatkowo podnosi koszty budowy takiego komputera. Chyba jedyne rozszerzenie na pamięci SRAM 512k to jest to:
https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

Pin: tu nie chodzi o "nielubienie" tylko o dodatkowe koszty. U1MB powinno być jako opcja, a nie koniecznie potrzebny komponent.

950

(18 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

A procki 6502 (nie C) + adaptery od MQ wchodzą w grę? Bo mam chyba 3 albo 4 procki i jeden adapter.