901

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To może zdefiniuj ten problem, bo mnie nic o nim nie wiadomo. Wiadomo, że nie powinno się łączyć ze sobą styków złoconych z cynowanymi. Ale co jest złego w łączeniu niklu ze złotem?

902

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Lotharek
Pomyślę.

@Lt_Bri.
Wszystko zależy od rodzaju powłoki. Powłoka powstała w technologii zanurzeniowego złocenia na podłożu chemicznego niklu (ENIG) rzeczywiście jest dość słaba mechanicznie i nieszczególnie nadaje się do wielokrotnego, suwliwego łączenia/rozłączania z dużymi siłami. Niezależnie od tego, czy gniazdo jest złocone, czy niklowane. Jest też jednak w zasięgu możliwości położenie grubszej powłoki elektrolitycznego, twardego złota. I to już powinno w zupełności wystarczyć na kontakty krawędziowe. Jeśli zamówienie będzie wystarczająco duże, być może uda się wynegocjować takie pokrycie.
W Atari XL oryginalnie złocone były kontakty w gnieździe kartridża.

903

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@DELY
Trudno odmówić Ci jakiejś części racji. Taki już nasz los, atarowców, że z natury rzeczy skazani jesteśmy na korzystanie z trudno dostępnego, używanego sprzętu bez gwarancji. ;) Faktem niezaprzeczalnym jest za to, że dyski twarde psują się trochę częściej od reszty sprzętu. Twój pesymizm jest jednak o tyle przedwczesny, że dyski 2,5" ATA są ciągle produkowane i dostępne. Raczej nie powinny więc zniknąć za pół roku. Z drugiej strony prawdą jest też, że te nowe są dość drogie i dopuszczając wybór wyłącznie między nowymi nośnikami, Compact Flash-e wypadają znacznie korzystniej, nawet z przejściówką. Nie patrzyłem na sprawę od tej strony, z przyzwyczajenia uważając dyski 2,5" za równie dostępne, jak szyszki w lesie.
Rozwiązanie, jakie widzę, jest dość proste. Istnieją gotowe adaptery dopasowujące kartę CF do złącza dysku 2,5" bez kłopotania się o zasilanie. Oto dowód:
http://allegro.pl/cf-ide-44-pin-adapter … 92359.html

Ponadto, jeśli użytkownik zażyczy sobie wersję ze złączem 40-pin w rastrze 2,54mm, to taką otrzyma. Czy rozproszyłem Twoje zastrzeżenia? :)

O, widzę, że AS też znalazł taką przejściówkę. Sądzę, że powinny pasować. Są nawet tańsze, niż myślałem.

904

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Stryker
Wersji do XEGS raczej nie będzie z powodów wyłuszczonych przez Lotharka.

@Lotharek
Nie zastanawiałem się nad tym. Pomyślę.

905

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zapisy otwarte w oddzielnym topiku.
Dla osób bardzo niecierpliwych jest jeszcze jedna możliwość. Są do rozdysponowania 3 (słownie: trzy) egzemplarze prototypowe, montowane ręcznie, przeze mnie osobiście (choć na chwilę obecną zdążyłem zmontować tylko ten, co na zdjęciu, egzemplarza posiadanego przez Drac030 nie liczę). Reszta będzie gotowa jeszcze w tym tygodniu. Różnice w stosunku do seryjnych, poza sposobem montażu, są tylko w trzech szczegółach. Jeden taki, że seryjne prawdopodobnie będą miały złocone kontakty. Drugi taki, że w prototypie jeden z otworów mocujących do dysku jest przesunięty o 100mils (2,54mm), bo prawdopodobnie niepostrzeżenie "dokleił się" do elementu, który był przesuwany w trakcie projektowania o tę właśnie odległość. Innego wytłumaczenia nie znalazłem, bo rozmiary płytki i rozmieszczenie otworów było ustalane na samym początku i parę razy sprawdzane. Wielkiego znaczenia to zresztą nie ma, bo ten akurat otwór służy do mocowania rzadko spotykanych już dysków starszego typu, a generalnie do zamocowania dysku w zupełności wystarczą dwa otwory w przeciwległej linii, bo z tej sama listwa stykowa trzyma. Trzeci szczegół jest taki, że złącze przelotowe do cartridge będzie łączone z dwóch części (poza egzemplarzem ze zdjęcia, do którego wybebeszyłem własną płytę 800-ki) lub jednoczęściowe ale jednostronnie cięte, ewentualnie (na życzenie) będzie dosłane później, po dokonaniu zakupów do seryjnych płytek.
Myślałem o wystawieniu ich na Alledrogo, ale zlikwidowane zostały aukcje prywatne, więc może lepiej załatwić to tu na miejscu? Cena wywoławcza taka, jak podana dla płytek seryjnych. Koniec, powiedzmy, o północy z 24 na 25 marca. Trzy najwyższe oferty wygrywają. Wszyscy płacą cenę najniższej z tych trzech. Tak wydaje mi się lepiej niż według zasady "kto pierwszy, ten lepszy", ze względu na tych, co w tej chwili nie mogą być online. Czy to w porządku?

906

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Innuendo
Z Konradem już się umówiliśmy na jutro.

@Wieczór
Też jestem ciekaw, ale sam chyba nie sprawdzę.

@Lotharek
Przyczyną niedziałania komputera Innuendo było, pisząc ogólnie, niedopasowanie poziomu logicznego niektórych sygnałów. Co będzie w przypadku kompa Dely'ego - zobaczymy. Nie ma to nic wspólnego z O2 ani z CPU. Na temat MyIDE nic mi nie wiadomo. Z fv byłby problem, bo trzeba być płatnikiem. To bardzo ważne?

907

(70 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Otrzymałem już wstępną wycenę montażu, więc mogę podać cenę gotowego, uruchomionego interfejsu (180PLN + koszty wysyłki) i otworzyć listę chętnych. Minimalna liczba, przy jakiej w ogóle możliwe będzie wykonanie projektu, to 25 egzemplarzy. Zapisy będą trwały tak długo, aż zbierze się ta liczba, nie krócej jednak niż trzy tygodnie licząc od dziś. Gdyby jednak jakimś fortunnym zrządzeniem losu, którego całkiem przecież wykluczyć się nie da, wcześniej zebrali się chętni na 100 egzemplarzy, projekt wystartuje z tą chwilą, a kolejni zgłaszający się, będą zakwalifikowani do następnej serii.
Chętnym podane zostanie drogą e-mail konto, na które dokonają przedpłaty i będą oczekiwać na wykonanie urządzeń. Liczę, że w ciągu 30dni od otrzymania wpłat, przynajmniej w części umożliwiającej zakup komponentów, zacznę wysyłać gotowe interfejsy. Gdyby zdarzyły się jednak jakieś opóźnienia, niezwłocznie poinformuję o tym zainteresowanych.

MM: Wpisujemy TYLKO I WYŁĄCZNIE ilość zamawianych sztuk. Pozostałe posty będą kasowane - dyskusja tu.

908

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na razie jeszcze nie było u mnie - jakby to powiedzieć - listonosza. ;) Ale jak się tylko zgłosi, sprawdzimy.
Sprzętowej blokady zapisu zegara nie ma. Samo to, że żeby dostać się do jego rejestru, trzeba najpierw włączyć odpowiedni bit w PDVREG już znacznie utrudnia sprawę, a to zaledwie drobny ułamek tego, co trzeba wykonać, żeby skutecznie nafajdać w zegarze. Raczej nie powinno być problemu. Łatwiej chyba byłoby przeprogramować FLASH, bo też nie ma sprzętowej blokady, a tylko swoją własną, programową. Ale w wersji seryjnej prawdopodobnie na wszelki wypadek będzie przełącznik.

909

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Wieczór
Przyczynę naświetlę, ale jeszcze nie w tej chwili.

@Trub
Tak sobie teraz pomyślałem, że osobną kwestią jest implementacja komend SIO dla RTC w sterowniku, a osobną - driver do Sparty obsługujący te komendy. Ustal, co należy, z Drac030 i pisz.

@Pin
To prawda, że w 600XL płytka zachodzi o 4mm na gniazdo SIO. To jednak nie jest niedoróbka, bo przesunięcie gniazda PBI o te 4mm, tak żeby odsłonić SIO, spowodowałoby dla odmiany kolizję z gniazdem monitora w 800XL. Ponieważ 600XL jest rzadziej spotykany, musi zostać tak, jak jest. Kto planuje używać interfejsu z 600XL może obciąć wystające złącze XE.

910

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lotharek napisał/a:

działa z każdym kompem (oprócz delyego)

Gwoli sprawiedliwości, nie działał jeszcze z jednym komputerem, należącym do Innuendo i wyposażonym w VBXE. Ale przyczyna jest już ustalona, nie miała nic wspólnego z kalibracją i jest szansa, że i w przypadku kompa Dely'ego zadziała. Ze 130XE w wersji SECAM także testowaliśmy i wszystko działało jak należy.

Stanowczo dementuję :)  jakoby obsługiwana przez interfejs pojemność dysku była ograniczona do 16*32M. Przypominam, że sterownik wykorzystuje trzy, a nie dwa bajty na numer logicznego sektora, więc uwzględniając to, maksymalna pojemność jednej partycji wynosi nie 32MB a 8GB. Ograniczenie do 16MB lub 32MB na partycję wprowadza nie sam interfejs, tylko istniejące DOS-y.

911

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Parę dni temu za dysk 6,4GB (ten, co na zdjęciach), zapłaciłem 49zł. Na Alledrogo mają ich jeszcze prawie dwie setki:
http://allegro.pl/dysk-twardy-do-laptop … 56227.html
Nie jest to może specjalnie tanio, ale Compact Flash z przejściówką tańszy raczej nie będzie, a jak będzie to niedużo.
Adapter ze zdjęcia powyżej raczej nie będzie pasował, bo nie w tę stronę. I w ogóle jest niepotrzebny, bo jeśli ktoś zechce używać interfejsu z dyskiem 3,5", to można go podłączyć bezpośrednio do interfejsu, nie montując płytki przejściowej i wstawiając złącze szpilkowe 40-pin zamiast 44. Klient nasz pan.

912

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Aha. Patent, jak patent. Z możliwości, jakie już kiedyś wyliczałem, jest to chyba najkorzystniejsze. Zworki już wyjaśniłem. Na daty na scalakach, mówiąc szczerze, nawet nie zwróciłem uwagi. Pewnie dystrybutor miał duże zapasy. Tak, czy owak, cały czas produkcja trwa i scalaki są na wyciągnięcie ręki.

913

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie wykręcaj się, tylko pisz jasno i bez kłamstwa, co Cię w ten nastrój wpędza. :)
Rezystory zamiast zworek to moim zdaniem postęp, bo zworki zajmują więcej miejsca, a zwykle się ich wcale nie rusza. To można raz, od wielkiego dzwonu, przelutować sobie rezystor. Zmian w interfejsie, zmieniających w istotny sposób jego działanie, nie ma. Układy serii ACT/AC kupuję bez większych problemów.

914

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ciekaw jestem niezmiernie przyczyn twojego duchowego uśmiechu, a już szczególnie w odniesieniu do tych 360 stopni. Zechciałbyś zaspokoić moją ciekawość, jako ja zaspokoiłem Twoją? :)
Z kartami CF ani dyskami microdrive dotychczas nie testowaliśmy (chyba, że Drac030 miał okazję na Słowacji, ale na razie nic mi o tym nie wiadomo). Na razie nie było zbyt wiele czasu. Płytki prototypowe przyszły w poniedziałek wieczorem, a we środę Drac030 musiał mieć gotową, bo przed południem we czwartek jechał już na party.

915

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Candle
Jeśli Ci to w czymś pomoże, to sobie obejrzyj. :)
http://img808.imageshack.us/img808/5589/dscf1102t.th.jpg

@Seban
Jak słusznie się domyśliłeś, dwie kości FLASH po 512kB zawierają Spartę, a trzecia BIOS interfejsu IDE. Teoretycznie można byłoby zastosować jedną 2MB i trzystanowe rejestry do przełączania banków, ale pamięci FLASH 5V o tej pojemności są trudniej dostępne i dość drogie. Poza tym, jeśli nie ma konieczności stosowania układów w rastrze 0,5mm, to tego unikam, bo zwykła wilgotność powietrza może wtedy sprawiać problemy, a problemów nie chcemy.
96kB wynika z wielkości obszaru adresowego przydzielonego dla nowego urządzenia (2kB - $D800...$DFFF), zarezerwowaniu górnej ćwiartki na pamięć RAM i zastosowania jako rejestru sterującego 6-bitowego flip-flopa 74HCT174.

916

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kalibracji być nie powinno. Dotychczasowe testy nie wskazują na taką potrzebę. Nie będzie specjalnej wersji inside, bo i tak nie ma sposobu na uniknięcie lutowania, więc musi wystarczyć możliwość obcięcia wystających części płytki ze złączami kartridża/ECI i wmontowania zamiast gniazda PBI dwurzędowej listwy szpilkowej do taśmy, którą połączy się interfejs z komputerem.

@Trub
Zegar jest zrobiony na układzie V3021. Programowanie szeregowe bitem7 rejestru RTC znajdującego się pod adresem $D120. Ponieważ rejestr dostępny jest tylko wtedy, kiedy włączony jest interfejs IDE, dostęp do zegara w zamierzeniu ma następować przez specjalne rozkazy SIO (prawdopodobnie częściowo zgodne z APE Time). Z tego względu w zasadzie znajduje się to w kompetencjach Draco.

@Candle
Nie bardzo mam teraz czas na wyciąganie aparatu i wklejanie zdjęć. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś konkretnego, to może spytaj wprost.

@Seban
Z projektowaniem PCB radzę sobie. Druk dwuwarstwowy wystarczył. Bateria do RTC będzie. Pasują typy 2032 i 1220 z dwoma wyprowadzeniami do druku. Na zdjęciu jeszcze nie zamontowana.

Cena raczej nie powinna przekroczyć 200PLN, ale dopóki nie znam kosztów montażu, nie ma co gdybać.

917

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nowa wersja interfejsu KMK/JZ IDE właśnie się urodziła. Ciąża donoszona, poród o czasie i zgodnie z obietnicą - przed wiosną.  Aktualnie w fazie testów i przygotowania firmware. W porównaniu z poprzednią wersją posiada znacznie powiększone zasoby - 96kB ISP FLASH i 32kB RAM w bankach odpowiednio po 1,5kB i 0.5kB, przełączanych dwoma niezależnymi rejestrami. Przystosowany jest do obu serii - XL i XE. Dodatkowo moduł zawiera system operacyjny Sparta DOS X w wersji 512kB lub 1MB (ISP FLASH) i zegar czasu rzeczywistego (niezgodny z R-Time 8). Przelotki na cartridge w zamierzeniu miało nie być, ale ze względu na pojawienie się opozycji wobec takiego rozwiązania, trzeba ją było jednak dołożyć, co widać na zdjęciach:

http://img856.imageshack.us/img856/8156/dscf1080a.jpg
http://img810.imageshack.us/img810/5976/dscf1077a.jpg
http://img828.imageshack.us/img828/2448/dscf1076a.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/5498/dscf1074a.jpg

Koszt modułu będzie podany już niedługo, jak tylko otrzymam kalkulację montażu SMT. Wobec tego ze zbieraniem zamówień jeszcze się wstrzymam. Na razie naostrzcie sobie zęby. :)

918

(9,978 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie ma się co czepiać. Przynajmniej jakaś odmiana. Kiedyś podczas długiej dyskusji między komputerowcami padła propozycja:
- Panowie, porozmawiajmy w końcu o czymś normalnym. Na przykład o dupach.
Zapadła długa cisza. Wreszcie któryś zagaił:
- Moja karta graficzna jest do dupy.

919

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Do obu gniazd napięcie jest podawane przez jeden dławik 10uH. Jego wytrzymałość prądowa to około 500mA i tyle można z obu gniazd łącznie, bez obawy spalenia go, pociągnąć. To jednak zależy też od tego, jakiego zasilacza używasz i jakie rozszerzenia są zamontowane w komputerze. Jeśli żadnych nie ma, a zasilacz jest standardowy, to te 500mA uzyskasz, a może nawet i 700mA, ale wówczas dławik będzie się grzał bardziej niż ustawa przewiduje i kiedyś może przyjść czas, że się spali. Jeśli zrobisz zwarcie, standardowy zasilacz może dać nawet do 2A i dławik będzie się grzał bardzo. Jeśli potrwa to dłużej niż kilka (-naście?) sekund - spali się. Jeśli zasilacz będzie niestandardowy, o większej mocy (na przykład zasilacz od PC), to dławik spali się w oka mgnieniu (i dobrze, jeśli tylko on sam, a nie razem z jakąś ścieżką). Jeśli zasilacz jest standardowy, a w komputerze znajdują się liczne rozszerzenia i zasilacz pracuje "na styk", to może się okazać, że nie pociągniesz nawet 100mA, a jak będziesz koniecznie próbował, to komputer z powodu spadku napięcia zwiesi się lub wyłączy, ale nic więcej się nie stanie.

920

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

Pytasz zamiast czego...zamiast wskazania w czym owa Gazeta jest niepolska...fakty a nie mity...

Widzę, że nie zwróciłeś uwagi na sens zdania, które napisałem, zamiast tego skupiając się na niezgodności z zaprogramowanym Ci wzorcem prawidłowej wypowiedzi. Przypomnę więc, co napisałem:
"Z faktu, że teksty, o których mowa, napisane są po polsku, nie wynika bynajmniej, że to samokrytyka."
W skrócie: jeśli czyn popełniony przez Staśka krytykuje Wacek, to to z pewnością nie jest samokrytyka. Kiedy Wyborcza, rozpisując się np. na temat wydarzeń w Jedwabnem, podnosi, jako merytorycznie istotne, kryterium etniczne, pisząc, że Polacy wymordowali Żydów, choć przecież i jedni, i drudzy, byli obywatelami polskimi, to, jak przypuszczam, nie zauważasz w tym żadnej inwektywy, nieprawdaż? Jeśli więc ja zwracam uwagę na to, że artykułów Wyborczej, z tych samych powodów, nie można nazwać samokrytyką, to jest to równie merytorycznie uzasadnione. Bo to, co pisze Wyborcza na temat Jedwabnego, jest w takim samym stopniu samokrytyką, jak śmierć tych ludzi - samobójstwem.

921

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W którym miejscu kwestia polskojęzyczności została użyta zamiast czegoś i zamiast czego?

922

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

BartoszP napisał/a:

@Simius:
"..A "polskojęzyczny" to nie żadna inwektywa, tylko jedna z cech gazety.."
Dobrze wiesz o co chodzi tylko udajesz. Garbatonosy, katol, moher  to też tylko jedne z cech pewnych osób ale zabarwione z tych czy innych powodów negatywnie i nie używane do niczego innego jak tylko do obrażenia.

Może należy zastanowić się, z jakiej przyczyny są zabarwione negatywnie? Wbrew politycznie poprawnej propagandzie, państwa (i narody) mają własne, odrębne interesy, częstokroć między sobą sprzeczne. Dlatego kwestia własności mediów ma istotne znaczenie dla przekazywanych przez nie treści, choć oczywiście można, naiwnie bądź z premedytacją, tego faktu nie dostrzegać.

923

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Forum jest polskojęzyczne, ale żadnych wniosków z tego wyciągać nie można, ponieważ nie ma ono pretensji do suflowania autochtonom jedynie słusznych poglądów na Polskę. A "polskojęzyczny" to nie żadna inwektywa, tylko jedna z cech gazety.
Istotę sprawy świetnie zilustrował S. Michalkiewicz, w jednym ze swoich felietonów:

"Zdarzyło się na początku okupacji niemieckiej [...] w Polsce, Niemcy zwrócili się do Władysława Studnickiego, znanego germanofila, ale zarazem polskiego patrioty z zapytaniem, dlaczego nie pisuje do niemieckich gazet. Studnicki odpowiedział, że jakże to "nie pisuje"? Na to Niemcy, że jakże to "pisuje", skoro do "Nowego Kuriera Warszawskiego" jednak nie pisuje. Wtedy oburzony Studnicki odpowiedział, że on może pisywać do niemieckich gazet dla Niemców, ale nie będzie pisał do niemieckich gazet dla Polaków.

Jaka różnica była między niemieckimi gazetami dla Niemców, a niemieckimi gazetami dla Polaków? Ano taka, ze niemieckie gazety dla Niemców prezentowały niemiecki punkt widzenia, jako niemiecki, podczas gdy niemieckie gazety dla Polaków prezentowały niemiecki punkt widzenia, jako obiektywny."
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=490

924

(33 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

gl.h napisał/a:

dlatego moda na rozpętywaną przez Wyborczą "samokrytykę" to samodestrukcyjne frajerstwo a nie działanie szlachetne.

Gdyby Wyborcza była gazetą reprezentującą polski interes, wniosek byłby słuszny w całości. Ponieważ jednak jest gazetą, której polski interes jest najzupełniej obcy, żeby nie rzec - wrogi - (patrz stwierdzenia o "demonie polskiego patriotyzmu"), wniosek jest słuszny tylko w drugiej połowie, tzn. że nie jest to działanie szlachetne. Z faktu, że teksty, o których mowa, napisane są po polsku, nie wynika bynajmniej, że to samokrytyka.

925

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ma konkretnego układu, który odpowiada za taki efekt. To może być pamięć RAM, ROM, CPU, może być zwarcie, może być przerwa. Nie ma prostej reguły. Jeśli to nie jest przeoczona gdzieś rozchlapana kropla cyny, to trudno Ci będzie to naprawić. Pamięci się nie grzeją? Jest jakaś reakcja na przyciśnięcie klawisza reset?