876

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeszcze chwila, bo muszę najpierw zmontować. Miałem to zrobić wcześniej, ale w związku z powyższym byłem trochę zajęty.

877

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niezupełnie tak. To nie sama SDX sprawiała problemy, tylko długość i położenie kabla doprowadzającego sygnał Φ2. To akurat sprawdziłem dokładnie wczoraj wieczorem, przywracając na ten czas stan poprzedni. Jeśli przewód przechodził wzdłuż i tuż obok ścieżki zasilającej - wtedy (ale tylko kiedy dysk poruszał głowicami) pojawiały się zakłócenia. Po odsunięciu od tej ścieżki wszystko się uspokajało. Zresztą znalazły się na to środki zaradcze i z innymi komputerami, w których występuje podobny montaż, będzie działało. Z komputerem Innuendo to w ogóle była drobnostka i nie ma się czym przejmować, bo nie ma prawa się powtórzyć.

878

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pracuję nad tym, ale nie wszystko na raz.
Komputer Innuendo ma (przynajmniej na razie) tylko VBXE.

879

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trudno mi powiedzieć. W tym akurat egzemplarzu jest to procesor UMC 6502I. Zresztą mniejsza o to. W tej chwili pracuję nad wycięciem tego typu śmieci w samym interfejsie, żeby nie było problemu z innymi, podobnie zmontowanymi rozszerzeniami, więc Dely jeszcze chwilkę na swój komputer poczeka.

880

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No to mamy problem, ponieważ różnica potencjałów elektrochemicznych między niklem a cyną jest większa niż między niklem a złotem. I jak to teraz rozwiążemy?
Oto zalecenia AMP-a w odniesieniu do złotych styków. Nie ma nawet śladu ostrzeżenia przed niklem:
http://www.tycoelectronics.com/document … rulrep.pdf
Wciąż aktualne pozostaje pytanie - jakim metalem powleczone są styki w złączu cart/eci w serii XE i skąd to wiadomo?

881

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wieczor napisał/a:

Proszę natychmiast popsuć komputer Dely'ego z powrotem! Albo Ty zapłacisz te miliony, które miał zgarnąć :D

Nie potrafię. W życiu nie popsułem żadnej Atarki. I żeby mi tak ręka uschła, jeślibym kiedyś spróbował. To już wolę zapłacić te miliony. ;)

882

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

dely napisał/a:

W takim razie podejrzewam, że ten problem może występować w przypadku Atari z rozszerzeniami Lotharka - mam nadzieje, że to czyta.

Na szczęście poprawka jest prosta jak konstrukcja cepa.

Jacek - zrób proszę testy polegające na skopiowaniu (np. COPY *.* /R) mocno zapełnionych partycji z jednej na drugą - właśnie przy takich manewrach występowały błędy typu bad sector itp.

Właśnie takie testy posłużyły mi za bazę.

883

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Dely nie zarobi na sprzedaży unikatowej Atarki na Allegro. Przyczyna problemów jest, jak się zdaje, ustalona i usunięta. Będę jeszcze przez jakiś czas całość testował, ale prawdopodobieństwo, że się mylę, jest niewielkie. Na Φ2 występowały krótkie, kilkunasto-nanosekundowe szpilki, indukowane w długim przewodzie podającym niebuforowaną wersję tego sygnału do płytki ze Spartą i OS ROM. Przewód skróciłem, przelutowałem na sygnał buforowany, a na wszelki wypadek, gdyby autorowi rozszerzenia chodziło o uniknięcie opóźnienia wprowadzanego przez bufor, zmieniłem go z serii LS na szybką serię F. Szpilki zniknęły i zniknęły zarazem problemy z dyskiem. Podłączanie się do niebuforowanego Φ2 to nie jest najlepszy pomysł i, jeśli można, lepiej tego unikać.

884

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Słowo się rzekło. Najniższa jest wywoławcza i ta obowiązuje. Zanim podam konto, chcę najpierw ustalić, co się dzieje z Atarką Dely'ego. Muszę mieć absolutną pewność, że nie ma żadnych potencjalnych problemów. Mam nadzieję, że w ten weekend mi się to uda.

885

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Niezupełnie, jak na focie, bo z gniazdami wprawdzie, ale za to bez dysku.

886

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To nie jest to samo. Niewłaściwość łączenia styków złoconych z cynowanymi nie wynika z różnicy ich potencjałów elektrochemicznych, tylko z korozji ciernej. Elektrokorozji nie ma się co obawiać, bo w suchym środowisku nie występuje. Chyba, że ktoś używa Atarki na morzu. :) Podejrzewam, że sama firma Atari w ogóle się tym nie przejmowała. W serii XL złącze kartridża było z całą pewnością złocone. Nie wiem, jakie pokrycie mają styki w oryginalnych kartridżach, ale jeśli są złocone, to jakoś nie powstrzymało to firmy przed zastosowaniem złącza kartridża w serii XE z innym pokryciem. Jeśli zaś styki w kartridżach są cynowane, to zignorowano korozję cierną na styku złota i cyny w serii XL. Osobną kwestią jest ustalenie, czy aby na pewno styki w XE są niklowane, bo przeglądając katalogi złącz krawędziowych widzę tylko dwa rodzaje powłok - albo złoto, albo cyna. Skąd wiadomo, że w XE styki są niklowane? To informacja z jakiegoś poważnego źródła?
Jest jeszcze inna sprawa - styki PBI w XL są cynowane, a złącza krawędziowe z pokryciem z cyny, choć w ogóle w naturze występują, to są praktycznie niedostępne. Wobec tego siłą rzeczy trzeba będzie użyć gniazd złoconych i pogodzić się z niekorzystnymi zjawiskami na stykach.

887

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wpłaty, myślę, ruszą zaraz po zakończeniu zapisów. Pojedyncze przypadki losowych opóźnień we wpłatach nie powinny opóźnić sprawy, bo na niektóre rzeczy (np. płytki) i tak trzeba będzie ok. dwóch tygodni poczekać. Dopiero, kiedy te przypadki zaczęłyby być liczne, byłby kłopot.
Jeśli chodzi o Spartę, to najpierw uruchamia się moduł najbliższy komputera. Jeśli jest wewnętrzny, to wewnętrzny. Teoretycznie (zaniedbując obciążenie pojemnościowe magistral) można byłoby połączyć nieskończenie wiele przelotowych Spart i będą się uaktywniać jedna po drugiej, od najbliższej do najdalszej. Oczywiście przy założeniu, że wyłączając każdą poprzednią pozostawi się w odpowiednim stanie bit dołączający następny kartridż. Na pewno nie ma takiej sytuacji, że jedna koliduje z drugą.

888

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To może zdefiniuj ten problem, bo mnie nic o nim nie wiadomo. Wiadomo, że nie powinno się łączyć ze sobą styków złoconych z cynowanymi. Ale co jest złego w łączeniu niklu ze złotem?

889

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Lotharek
Pomyślę.

@Lt_Bri.
Wszystko zależy od rodzaju powłoki. Powłoka powstała w technologii zanurzeniowego złocenia na podłożu chemicznego niklu (ENIG) rzeczywiście jest dość słaba mechanicznie i nieszczególnie nadaje się do wielokrotnego, suwliwego łączenia/rozłączania z dużymi siłami. Niezależnie od tego, czy gniazdo jest złocone, czy niklowane. Jest też jednak w zasięgu możliwości położenie grubszej powłoki elektrolitycznego, twardego złota. I to już powinno w zupełności wystarczyć na kontakty krawędziowe. Jeśli zamówienie będzie wystarczająco duże, być może uda się wynegocjować takie pokrycie.
W Atari XL oryginalnie złocone były kontakty w gnieździe kartridża.

890

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@DELY
Trudno odmówić Ci jakiejś części racji. Taki już nasz los, atarowców, że z natury rzeczy skazani jesteśmy na korzystanie z trudno dostępnego, używanego sprzętu bez gwarancji. ;) Faktem niezaprzeczalnym jest za to, że dyski twarde psują się trochę częściej od reszty sprzętu. Twój pesymizm jest jednak o tyle przedwczesny, że dyski 2,5" ATA są ciągle produkowane i dostępne. Raczej nie powinny więc zniknąć za pół roku. Z drugiej strony prawdą jest też, że te nowe są dość drogie i dopuszczając wybór wyłącznie między nowymi nośnikami, Compact Flash-e wypadają znacznie korzystniej, nawet z przejściówką. Nie patrzyłem na sprawę od tej strony, z przyzwyczajenia uważając dyski 2,5" za równie dostępne, jak szyszki w lesie.
Rozwiązanie, jakie widzę, jest dość proste. Istnieją gotowe adaptery dopasowujące kartę CF do złącza dysku 2,5" bez kłopotania się o zasilanie. Oto dowód:
http://allegro.pl/cf-ide-44-pin-adapter … 92359.html

Ponadto, jeśli użytkownik zażyczy sobie wersję ze złączem 40-pin w rastrze 2,54mm, to taką otrzyma. Czy rozproszyłem Twoje zastrzeżenia? :)

O, widzę, że AS też znalazł taką przejściówkę. Sądzę, że powinny pasować. Są nawet tańsze, niż myślałem.

891

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Stryker
Wersji do XEGS raczej nie będzie z powodów wyłuszczonych przez Lotharka.

@Lotharek
Nie zastanawiałem się nad tym. Pomyślę.

892

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zapisy otwarte w oddzielnym topiku.
Dla osób bardzo niecierpliwych jest jeszcze jedna możliwość. Są do rozdysponowania 3 (słownie: trzy) egzemplarze prototypowe, montowane ręcznie, przeze mnie osobiście (choć na chwilę obecną zdążyłem zmontować tylko ten, co na zdjęciu, egzemplarza posiadanego przez Drac030 nie liczę). Reszta będzie gotowa jeszcze w tym tygodniu. Różnice w stosunku do seryjnych, poza sposobem montażu, są tylko w trzech szczegółach. Jeden taki, że seryjne prawdopodobnie będą miały złocone kontakty. Drugi taki, że w prototypie jeden z otworów mocujących do dysku jest przesunięty o 100mils (2,54mm), bo prawdopodobnie niepostrzeżenie "dokleił się" do elementu, który był przesuwany w trakcie projektowania o tę właśnie odległość. Innego wytłumaczenia nie znalazłem, bo rozmiary płytki i rozmieszczenie otworów było ustalane na samym początku i parę razy sprawdzane. Wielkiego znaczenia to zresztą nie ma, bo ten akurat otwór służy do mocowania rzadko spotykanych już dysków starszego typu, a generalnie do zamocowania dysku w zupełności wystarczą dwa otwory w przeciwległej linii, bo z tej sama listwa stykowa trzyma. Trzeci szczegół jest taki, że złącze przelotowe do cartridge będzie łączone z dwóch części (poza egzemplarzem ze zdjęcia, do którego wybebeszyłem własną płytę 800-ki) lub jednoczęściowe ale jednostronnie cięte, ewentualnie (na życzenie) będzie dosłane później, po dokonaniu zakupów do seryjnych płytek.
Myślałem o wystawieniu ich na Alledrogo, ale zlikwidowane zostały aukcje prywatne, więc może lepiej załatwić to tu na miejscu? Cena wywoławcza taka, jak podana dla płytek seryjnych. Koniec, powiedzmy, o północy z 24 na 25 marca. Trzy najwyższe oferty wygrywają. Wszyscy płacą cenę najniższej z tych trzech. Tak wydaje mi się lepiej niż według zasady "kto pierwszy, ten lepszy", ze względu na tych, co w tej chwili nie mogą być online. Czy to w porządku?

893

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Innuendo
Z Konradem już się umówiliśmy na jutro.

@Wieczór
Też jestem ciekaw, ale sam chyba nie sprawdzę.

@Lotharek
Przyczyną niedziałania komputera Innuendo było, pisząc ogólnie, niedopasowanie poziomu logicznego niektórych sygnałów. Co będzie w przypadku kompa Dely'ego - zobaczymy. Nie ma to nic wspólnego z O2 ani z CPU. Na temat MyIDE nic mi nie wiadomo. Z fv byłby problem, bo trzeba być płatnikiem. To bardzo ważne?

894

(70 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Otrzymałem już wstępną wycenę montażu, więc mogę podać cenę gotowego, uruchomionego interfejsu (180PLN + koszty wysyłki) i otworzyć listę chętnych. Minimalna liczba, przy jakiej w ogóle możliwe będzie wykonanie projektu, to 25 egzemplarzy. Zapisy będą trwały tak długo, aż zbierze się ta liczba, nie krócej jednak niż trzy tygodnie licząc od dziś. Gdyby jednak jakimś fortunnym zrządzeniem losu, którego całkiem przecież wykluczyć się nie da, wcześniej zebrali się chętni na 100 egzemplarzy, projekt wystartuje z tą chwilą, a kolejni zgłaszający się, będą zakwalifikowani do następnej serii.
Chętnym podane zostanie drogą e-mail konto, na które dokonają przedpłaty i będą oczekiwać na wykonanie urządzeń. Liczę, że w ciągu 30dni od otrzymania wpłat, przynajmniej w części umożliwiającej zakup komponentów, zacznę wysyłać gotowe interfejsy. Gdyby zdarzyły się jednak jakieś opóźnienia, niezwłocznie poinformuję o tym zainteresowanych.

MM: Wpisujemy TYLKO I WYŁĄCZNIE ilość zamawianych sztuk. Pozostałe posty będą kasowane - dyskusja tu.

895

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na razie jeszcze nie było u mnie - jakby to powiedzieć - listonosza. ;) Ale jak się tylko zgłosi, sprawdzimy.
Sprzętowej blokady zapisu zegara nie ma. Samo to, że żeby dostać się do jego rejestru, trzeba najpierw włączyć odpowiedni bit w PDVREG już znacznie utrudnia sprawę, a to zaledwie drobny ułamek tego, co trzeba wykonać, żeby skutecznie nafajdać w zegarze. Raczej nie powinno być problemu. Łatwiej chyba byłoby przeprogramować FLASH, bo też nie ma sprzętowej blokady, a tylko swoją własną, programową. Ale w wersji seryjnej prawdopodobnie na wszelki wypadek będzie przełącznik.

896

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Wieczór
Przyczynę naświetlę, ale jeszcze nie w tej chwili.

@Trub
Tak sobie teraz pomyślałem, że osobną kwestią jest implementacja komend SIO dla RTC w sterowniku, a osobną - driver do Sparty obsługujący te komendy. Ustal, co należy, z Drac030 i pisz.

@Pin
To prawda, że w 600XL płytka zachodzi o 4mm na gniazdo SIO. To jednak nie jest niedoróbka, bo przesunięcie gniazda PBI o te 4mm, tak żeby odsłonić SIO, spowodowałoby dla odmiany kolizję z gniazdem monitora w 800XL. Ponieważ 600XL jest rzadziej spotykany, musi zostać tak, jak jest. Kto planuje używać interfejsu z 600XL może obciąć wystające złącze XE.

897

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lotharek napisał/a:

działa z każdym kompem (oprócz delyego)

Gwoli sprawiedliwości, nie działał jeszcze z jednym komputerem, należącym do Innuendo i wyposażonym w VBXE. Ale przyczyna jest już ustalona, nie miała nic wspólnego z kalibracją i jest szansa, że i w przypadku kompa Dely'ego zadziała. Ze 130XE w wersji SECAM także testowaliśmy i wszystko działało jak należy.

Stanowczo dementuję :)  jakoby obsługiwana przez interfejs pojemność dysku była ograniczona do 16*32M. Przypominam, że sterownik wykorzystuje trzy, a nie dwa bajty na numer logicznego sektora, więc uwzględniając to, maksymalna pojemność jednej partycji wynosi nie 32MB a 8GB. Ograniczenie do 16MB lub 32MB na partycję wprowadza nie sam interfejs, tylko istniejące DOS-y.

898

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Parę dni temu za dysk 6,4GB (ten, co na zdjęciach), zapłaciłem 49zł. Na Alledrogo mają ich jeszcze prawie dwie setki:
http://allegro.pl/dysk-twardy-do-laptop … 56227.html
Nie jest to może specjalnie tanio, ale Compact Flash z przejściówką tańszy raczej nie będzie, a jak będzie to niedużo.
Adapter ze zdjęcia powyżej raczej nie będzie pasował, bo nie w tę stronę. I w ogóle jest niepotrzebny, bo jeśli ktoś zechce używać interfejsu z dyskiem 3,5", to można go podłączyć bezpośrednio do interfejsu, nie montując płytki przejściowej i wstawiając złącze szpilkowe 40-pin zamiast 44. Klient nasz pan.

899

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Aha. Patent, jak patent. Z możliwości, jakie już kiedyś wyliczałem, jest to chyba najkorzystniejsze. Zworki już wyjaśniłem. Na daty na scalakach, mówiąc szczerze, nawet nie zwróciłem uwagi. Pewnie dystrybutor miał duże zapasy. Tak, czy owak, cały czas produkcja trwa i scalaki są na wyciągnięcie ręki.

900

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie wykręcaj się, tylko pisz jasno i bez kłamstwa, co Cię w ten nastrój wpędza. :)
Rezystory zamiast zworek to moim zdaniem postęp, bo zworki zajmują więcej miejsca, a zwykle się ich wcale nie rusza. To można raz, od wielkiego dzwonu, przelutować sobie rezystor. Zmian w interfejsie, zmieniających w istotny sposób jego działanie, nie ma. Układy serii ACT/AC kupuję bez większych problemów.