876

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tylko oni nie mają tam żadnych "dopałek" - prawie goła płyta. Jest stereo i jakiś emulator stacji.
Gdybym popełnił projekt płyty nie przewidując miejsca na "dopałki" to tak na prawdę po co? Oryginalnych płyt mamy dużo, nie psują się one za bardzo, więc bez sensu.
Jedyny sens jest taki, że byłoby to maksymalnie uniwersalne - można złożyć stock, można złożyć z dopałkami, wszystko pasuje bez lutowania kabelków i układania rozszerzeń "na kanapkę" itp.
Tak mi się wydaje...

Spoko, fajnie. Staram się działać sprawnie. Wasze dwie poszły wczoraj, dziś wysłałem pozostałe trzy, bo jedna ma iść za tydzień. Mam nadzieję, że nic nie pokićkałem w gratach, jakby co to pisać.

Pozdro!

Spoko, zrobię z nim oddzielny wątek z fotkami.
Cyprian: mam jeszcze myszkę, a nawet dwie.

I mam dwa interfejsy Eiffel do Atari Mega oraz ST/STe

Sorki za opóźnienie, zdjęcia poszły.
Paczki tez chyba już wszystkie dziś poszły, oprócz tej, która ma iść po 7 lutego.

880

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lemiel: nie ma sensu pakować się w ten Pokey MAX. Trzeba zrobić normalne podstawki pod dwa Pokeye - kto będzie chciał to zamontuje sobie jeden, a kto będzie chciał, to zamontuje dwa. A jak ktoś będzie chciał mieć Pokey MAX to sobie zamówi i też przecież może go zamontować. Ma być maksymalnie uniwersalnie i moim zdaniem to jest najbardziej uniwersalna opcja, która nie przekreśla żadnej z trzech, które wymieniłem.

ZuluGula: długo myślałem nad rozkładem elementów i tak mi wychodzi. Nie można dać U1MB wyżej, bo tam będzie sekcja zasilania, a po prawej tor video oraz sekcja audio.
Pod modułem U1MB nie ma wcale miejsca, bo moduł ten zawiera na swojej płytce wysokie elementy. Nie wciśniemy nic, może jakieś scalaki SMD ale nic więcej - żadnych klasycznych przewlekanych scalaków, a już tym bardziej w podstawkach.

Co do układów od spodu płyty - ja zakładam, że jednak większość układów będzie w podstawkach, więc nie wejdą od spodu.

Spoko, to jak MGor odstąpi XF-kę to uicroBee proszę o opłatę i dorzucam stację do paczki lopeza.
W takim razie MGor czy chcesz same carty do 2600?
Cyprian: poszukam i dam znać.

882

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle: Ty nie dowcipkuj, tylko podeślij w końcu tę specyfikację do VBXE :) Fast RAM masz na Rapidusie :)
lemiel: jeśli jest to otwarty projekt, są schematy i wsady, to można rozważyć. Daj link.
darpajdp: to nie o to chodzi, że ja chcę sobie zbudować 1088XEL, bo już sobie zbudowałem Atari ITX. Chodzi o płytę, która będzie pasowała do oryginalnej obudowy - takiego projektu jeszcze nie ma.
jer: można tak zrobić, ale moje założenie jest takie, że to ma być bez lutowania.
Sikor: tak, część drobnicy na pewno będzie w SMD, natomiast najwięcej miejsca zajmują tu "duże" scalaki, dodatkowo wokół czterech trzeba zostawić sporo miejsca.

Co do ceny, to ja nie wiem, czy ten projekt powstanie, czy nie zbraknie mi sił i czy nie polegnę na jakimś etapie. A dopiero jak powstanie to będzie widać, jaka będzie cena - ja się tam na jakieś dziwne zyski nie nastawiam, bardziej martwię się, abym się nie zniechęcił.

Nawet nie chodzi o to, że zasilanie z Atari jest niewystarczające, bardziej chodzi o to, że stację musimy włączyć jako pierwszą.
Spoko, starałem się opisać już o co chodzi z tym zasilaniem, jak ktoś ma pytania to niech pisze, bo ja taki słabowaty jestem w tłumaczeniu :)

884

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zakładam nowy wątek, gdyż tamtego nie udało się wyodrębnić.
Przymierzyłem scalaki i rozszerzenia do płyty od 130XE i jak na razie wychodzi mi, że należałoby zastosować mniej więcej takie ułożenie scalaków jak na fotce:
https://obrazki.elektroda.pl/8729989100_1580681319_thumb.jpg
Po lewej mamy opcjonalne U1MB, pod nim Basic i OS ROM. Tutaj chciałbym zrobić te scalaki dokładnie pod modułem, a nie tak jak jest na fotce, ale gdy damy podstawki, to ROMy pójdą do góry, co uniemożliwi montaż U1MB. Nie można ich dać tak poniżej, jak są na fotce, bo nie wejdą pod klawiaturę jeśli damy podstawki. To trochę komplikuje sprawę, bo już na etapie lutowania płyty musielibyśmy się zdecydować, czy chcemy stock, czy U1MB, a ja bym jednak chciał, żeby można było najpierw złożyć stock, a potem na przykład zrobić upgrade. No ale to jeszcze do przemyślenia.
U1MB nie może być niżej, bo będzie zawadzać o klawiaturę.
Potem na środku mamy Antic i GTIA albo odwrotnie. Takie umiejscowienie powinno umożliwić montaż VBXE i Sophii. W miejscu modulatora standardowo możliwość montażu gniazda do Sophii.
Potem dalej na prawo PIA i dwa Pokeye.
Na górze mamy CPU, miejsce wkoło powinno wystarczyć na montaż Rapidusa. Nad prockiem SRAM - będzie węższy, ale nie miałem pod ręką takiego scalaka.
Czyli już wiemy, że Freddy wylatuje, tak samo DRAMy. Tak więc mamy albo stock, albo U1MB, albo trzecia opcja - powstaną rozszerzenia pamięci na SRAM.
Na dole pakujemy VICA i SIDA od Commodore i mamy ultymatywną maszynę 8-bit, która bije na głowę wszystko :) Taki żart oczywiście - pewnie będzie jeszcze masa małych scalaków, które też trzeba gdzieś włożyć.

Z założenia górny ekran wylatuje. Czy jest sens zostawiać dolny? Czy może jednak stawać na uszach i postarać się zrobić, aby wszedł górny?

Wydrukowałem plik brd z Eagle, miałem poprzymierzać do obudowy, ale nie zauważyłem, że w firmie gdzie drukowali, przeskalowali mi wydruk. A nie mam w domu drukarki A3 więc prace troszkę spowalniają.

Ogólnie, jeśli chodzi o założenia, to gadam z sensem, czy nie bardzo?

uicr0Bee: niestety zbrakło, na razie nikt nie zrezygnował.

Załączam fotkę, jak w moim zamyśle ma wyglądać kabelek do stacji:
https://obrazki.elektroda.pl/1389561500_1580670650_thumb.jpg

Załączam również pinout gniazd:
https://obrazki.elektroda.pl/4727460100_1580670771_thumb.jpg

Teraz proszę o wpłaty, kto nie dostał numeru konta i kwoty, to proszę pisać mi w mailu. W tym samym mailu proszę zamieścić dane do wysyłki (oraz pozostałe, o które prosiłem), ewentualnie numer paczkomatu.

Na razie mam dane do wysyłki Lopeza.

Będę się starał porobić dziś paczki, więc jeśli mają być jakieś zmiany, to proszę pisać na maila, to sprawdzę na bieżąco, bo tu może być zapchana skrzynka.

886

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Takie przysiadanie napięcia oraz fakt, że w zasilaczu przyspieszają wentylatory, może świadczyć o tym, że Atari pobiera sporo prądu - znacznie więcej niż powinno. A w takiej sytuacji coś będzie się grać. Tak jak jer mówi - najczęściej są to pamięci, ale trzeba posprawdzać też inne chipy.

Co potem dalej? Zależy jakie masz narzędzia i jaką wiedzą dysponujesz - nie napisałeś nic na ten temat.

Tak, zasilamy tylko jednym zasilaniem, nie dwa na raz :) Tak więc jeśli chcemy używać zwykłego kabelka SIO i jednocześnie zasilać stację przez DIN5, musimy zadbać o to, żeby zasilanie nie szło przez SIO. Możemy albo przeciąć ścieżkę na płycie, albo we wtyku SIO wysunąć pin, po którym idzie zasilanie. Dołączę fotki, jak polutowane mam to u siebie oraz pinout gniazd jak już będę w domu.
Ogólnie, to chyba najlepiej polutować to wszystko do wtyku DIN, tak jak było w zamyśle i nie kombinować :)

Szybko wyjaśniam - w stacji zastosowałem dwa gniazda - DIN5 oraz typowe SIO. A dlaczego? Dlatego, żeby oszczędzić jedno gniazdo SIO. Tak więc zamysł jest taki, że lutujemy sobie kabelek z wtykiem SIO od strony Atari oraz DIN5 od strony stacji. Do tego samego wtyku podlutowujemy zasilacz. Zrobię fotki w niedzielę. A jak chcemy, to wlutowujemy gniazdo SIO do stacji i mamy stację przelotową.
Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy jedno gniazdo SIO i jeden wtyk SIO, których dostępność wiemy jaka jest.

Jeśli nie zależy nam na przelotowości lub posiadamy splitter SIO, to można wlutować gniazdo SIO i sobie używać standardowego kabla SIO-SIO. Wtedy do stacji trzeba jakoś dostarczyć zasilanie, więc chyba najłatwiej będzie to zrobić przez DIN5.

Może i zrobiłem zamieszanie tym gniazdem DIN5, ale chodziło mi o to, żeby stacja była przelotowa i jednocześnie o oszczędność jednego gniazda SIO i jednego wtyku SIO.

"Tylko" znaleźć WD-ka i polutować sobie kabelek zasilająco-sygnałowy. Potrzebny będzie jeszcze wtyk DIN5 - kilka mam, więc będę dorzucał po kolei każdemu, aż się skończą.

Jak ktoś pisze PM, to i tak bardzo proszę wpisywać się w wątku, żeby nie zrobiło się zamieszanie.

Myszek prawdopodobnie mam więcej, poszukam - to tak w razie jakby co, bo na tę chwilę wszystkie trzy są już zaklepane. Poszukam dopiero w niedzielę, jak będę w domu.

Preferuję email jako formę kontaktu, bo tu mam wiecznie zapchaną skrzynkę.

Druki do wysyłki wypełniam przez sendit.pl a oni wymagają: imię nazwisko, adres, numer telefonu i email. Można też paczkomatem ale i tak te wszystkie dane są wymagane. To tak piszę informacyjnie, aby usprawnić wysyłki.

890

(29 odpowiedzi, napisanych Różne)

A nie zwróciłem uwagi :)
Ale tamte mają 328 i 327 punktów więc są na równi?

Spoko, pewnie w niedzielę lub poniedziałek będę ogarniał paczki, więc na razie proszę o deklaracje co komu i ile :)
Aaaaa i przypominam, że zostało mi jeszcze 6 klonów stacji XF551 do opchnięcia:
https://obrazki.elektroda.pl/4321343900_1580476348_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5783463800_1580476347_thumb.jpg
Stacje mają poblokowane czujniki gęstości, więc nie trzeba zaklejać pecetowych dyskietek, dorobiłem do nich tasiemki, dokupiłem wtyki SIO z drukarki 3D oraz zasilacze wtyczkowe 5V.
Tak więc to ostateczna okazja, cena 150zł (bez układu WD1772) i raczej nie będę już więcej zamawiał płytek do nich.

Jak to mówią - co za dużo, to niezdrowo. Straszną graciarnię mam i nazbierało mi się wszystkiego po kilka sztuk - może komuś coś wpadnie w oko.

A więc:
Myszki do Atari ST (pecetowe PS/2 z interfejsami) - 30zł za sztukę:
https://obrazki.elektroda.pl/4726334000_1580471891_thumb.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/8148528800_1580472124_thumb.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/3357767700_1580473223_thumb.jpg

Interfejsy CF-IDE według pomysłu Putnika. Dość problematyczne, działają tylko z kartami CF Sandisk, do tego "działają" to dość mocno powiedziane :)
Tu opisy walk na naszym forum:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15873

Sztuka nr 1 - zasilacz angielski - 50zł:
https://obrazki.elektroda.pl/6374506800_1580472366_thumb.jpg

Sztuka nr 2 - zasilacz angielski - 50zł:
https://obrazki.elektroda.pl/3464076000_1580472416_thumb.jpg

Sztuk nr 3 - do zasilania wymagana ładowarka od telefonu microUSB - 50zł:
https://obrazki.elektroda.pl/4150720500_1580472438_thumb.jpg
Tak to wygląda w środku po otwarciu obudowy i tak powinny wyglądać pozostałe dwie sztuki :)
https://obrazki.elektroda.pl/2137143800_1580472474_thumb.jpg

Sztuka nr 4 - potrzebna przejściówka CF-IDE, trzeba powycinać otwory w obudowie - 40zł:
https://obrazki.elektroda.pl/6148940000_1580472521_thumb.jpg

Sztuka nr 5 - sama elektronika (przetestowana OK) z kabelkiem ACSI - 30zł:
https://obrazki.elektroda.pl/4907428100_1580472598_thumb.jpg

Powyższe interfejsy są sprawdzone, normalnie widzą karty Sandiska, na moim testowym STE czytają normalnie, z zapisami to loteria - bardzo zależy od konkretnej karty.

Cartridge do Atari 2600 - 70zł:
https://obrazki.elektroda.pl/6707606400_1580472680_thumb.jpg
Cena za komplet 3szt, do tego dodatkowy GAL z bankowaniem F4. Na temat bankowania do poczytania tutaj:
http://www.classic-games.com/atari2600/bankswitch.html
W konsoli montujemy GALem do nas, Flashem do tyłu konsoli. Flash ma 256kb więc wsad pobrany z netu trzeba powielić w hex edytorze tak, aby zajął całą pamięć.

Zamiennik generatora 8.33MHz - 15zł:
https://obrazki.elektroda.pl/8872626300_1580472822_thumb.jpg

Płytki do Ramcarta S/XEGS - 6szt po 15zł za sztukę:
https://obrazki.elektroda.pl/8375168500_1580472854_thumb.jpg
Jakby ktoś nie wiedział, co to, opis tu:
http://raster.infos.cz/atari/hw/ramcart/ramcart.htm
Można też przerobić na cart z grami z pamięcią Flash:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3076370.html

Elektroniczny przełącznik sygnałów Euro/Scart - 50zł:
https://obrazki.elektroda.pl/9362467900_1580472970_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/4793477000_1580472975_thumb.jpg
Nie przełącza RGB, przynajmniej nie zadziałał mi z Amigą. Przełącza composite video - testowałem.

Manualny przełącznik Euro/Scart - 15zł:
https://obrazki.elektroda.pl/6600905300_1580473047_thumb.jpg
Wybaczcie, ale nie testowałem.

Na razie tyle, jak trochę dojdę do siebie, odgrzebię i ofotografuję jeszcze Atari 800XL oraz Commodore 64 z Jiffy dosem i SD2IEC

893

(29 odpowiedzi, napisanych Różne)

Macie tam dwa razy miejsce trzecie i brak miejsca czwartego.

894

(29 odpowiedzi, napisanych Różne)

Zostawiamy jak jest.
Przeoczyłem, że to nie nowa gra, ale nie zmienia to faktu, że podoba mi się i uplasowała się dość wysoko. Zaraz poniżej już lecą konwersje, więc nie ma co tu mieszać.

895

(29 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin: nie marudź :)
Było naprawdę wiele możliwości zdobycia tych cartów - jakieś zrobił Tori, sporo zrobił Mq i ja też kilka zrobiłem.
Można było kupić same płytki, gotowe carty, a nawet ode mnie można było dostać całe polutowane carty gratis.
Jak ktoś bardzo nie chciał, to nie ma :)

896

(63 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pin: wspomniałem o U35, bo goolash o nim pisał, potem wyedytował post.

goolash - zanim wylutujesz cokolwiek, puść jakieś memtesty. Nawet obszar podstawowy, ale potestuj. Potem jak wylutujesz MMMU i połączysz sygnały CASMAIN i CASBANK, to pamięci połączą się jakby "równolegle". Wtedy znów puść memtesty i zobacz, czy pojawi się uszkodzenie.

897

(63 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jeśli sterownik pamięci rozszerzonej jest problemem, to jego usunięcie powinno rozwiązać problem :)

Wylutuj go, wstaw zwory jak w oryginale. Masz układ U35?

Pamięci - tu może niech jer się wypowie. Może to nie będzie najbardziej profesjonalnie, ale jak podłączysz sygnały CASMAIN i CASBANK razem, to do prób powinno być w porządku.

898

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Być może. Ale cena dość niska jak na lutowanie takiej ilości przelotek :)
Tam jest jeszcze napis: Atari SIC by FMC - może ktoś kojarzy ksywę?

899

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To się może trochę kłócić z tym, nad czym prace rozpoczął Candle :)
Chodzi o cart S/XEGS, którego modyfikacji dokonałem, dzięki czemu obsługuje on większe niż 1Mbit pamięci.
Teraz jest możliwość zapakować kość 4Mbit, ale soft Creaxin1 tego nie wie, tak więc trzeba tworzyć cztery oddzielne wsady i łączyć je specjalnym programem. Po pierwsze jest to niewygodne, po drugie powoduje pewnie ograniczenia, po trzecie tracimy sporo miejsca.
I tak pomyślałem że może jeśli powstanie SIC! z obsługą większej pamięci, to Candle będzie również poprawiał soft do jego obsługi. To może by dopisał kawałek kodu, aby SIC Gen potrafił wygenerować także wsad dla zmodyfikowanego S/XEGS?

900

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ooooo to Candle pisał soft. No to już mogę zapomnieć o tym co mi chodziło po głowie... :)

Przy okazji - znajomy ostatnio takiego SIC!-a dostał gratis przy zakupie innych gratów. Ktoś poznaje swoje dzieło?