826

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jarkeczek: otwórz tę partycję, na której dostajesz Unknown file system, pod Eddym (opcja Edit->Disk) i pokaż zawartość jej pierwszego sektora. Może być pierwsze 256 bajtów.

827

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

swinkamor12 napisał/a:

Info o tym że to VBXE jest wolniejsze od blitera w A500 jest niezwykle istotne.

No, spróbujmy. Wpisujemy w Google "A500 blitter timings" i wyskakuje takie coś:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=68708

Jest tam informacja (post 2), że wypełnienie 1 bitplanu 320x256 zajmuje blitterowi A500 czas równy wygenerowaniu 70 linii skaningowych:

320x256 single bitplane blitter fill takes about 70 scanlines if all DMA slots are free.

Proszę sprostować, jeśli się mylę, ale zakładam, że pojedynczy bitplan 320x256 to będzie 81920 bitów, czyli 10240 bajtów.

Wypełnienie takiego samego obszaru blitterowi VBXE zajmie 10240+23 cykle, a przy włączonym overlayu dwa razy tyle, czyli 20526 cykli, przy czym chodzi tu o cykle pracy blittera, a on pracuje z zegarem 14 MHz.

To jest równe 2566 cykli zegara CPU. Przy 114 takich cyklach na linię skaningową mamy wynik: 22,5 linii skaningowej.

Wychodziłoby, że blitter VBXE, nawet przy włączonym overlayu, jest ponad trzy razy szybszy od blittera A500.

Gdzieś się pomyliłem w obliczeniach?

828

(25 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nic dodać, nic ująć.

swinkamor12 napisał/a:

Jak komuś nie wystarcza Atari 8 bit, a chce iść po linii sprzętowej to się powinien zająć np A500 gdzie brakuje ludzi do roboty.

A, to o to chodzi. No jasne, już lecę.

@xxl: nie będę Cię tu edukował, po prostu poczekam.

xxl napisał/a:

palnales glupote

Nawet wiem, co będzie dalej: za jakiś czas (parę lat pewnie) zrozumiesz, jak to działa i o czym tu była mowa. I wtedy przybiegniesz na forum z "kolejnym epokowym odkryciem".

Tak po ludzku to Ci nawet współczuję.

Właśnie dowiodłeś, że:

a) nie rozumiesz prostych stwierdzeń na temat systemu Atari, nawet po dobie myślenia (co mnie nie dziwi: z Twoich występów na AAge wiadomo, że z angielskim u Ciebie jest b. krucho);

b) nie znasz się kompletnie na SIO, nie znasz protokołów, nie wiesz, do czego służą itd.;

c) nie rozumiesz dokumentacji od XL (w tym jej terminologii) i bierzesz swoje urojenia za rzeczywistość.

Jeśli chodzi o mnie, jestem usatysfakcjonowany. Proszę moderatora o nieusuwanie postów XXL-a z tego wątku, żebyśmy mogli się z nich śmiać w kułak, póki nam się nie znudzi. Dziękuję.

willy napisał/a:

The very next month after publication one of
Synertek's representatives wrote a letter to Micro swearing up and
down that there was no such project, never was such a project, and that
I'd made the whole thing up.

Chyba niezupełnie: przedstawiciel Synterteka napisał w tym liście, że był taki projekt, że było ileś takich próbnych specyfikacji, i że żadnej nie zrealizowano. Pewnie jedna z nich trafiła do tego pana.

xxl napisał/a:

w tych prostych slowach opisany jest proces jaki zachodzi np. po podlaczeniu interfejsu 850

Nie, to nie ten protokół. I nie ten sprzęt (850 jest do 400/800). Generalnie nie wiesz, o czym mówisz.

PS. Przemyśl "on-board applications".

834

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, w docach od OS-u nic się nie zmieniło. Instrukcji do 65C816 po polsku niestety nie znam.

835

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

jer, avast protestuje przy próbie wejścia na Twoją stronę przez podany link.

Po prostu przeczytaj to zdanie ze zrozumieniem i w całości (a nie tylko do terminu "SIO"). Żadnej wielkości banner Ci tego nie zastąpi. Poza tym: czytaj dokumentację, znaj się na tym, o czym piszesz, nie garb się, nie trolluj itd.

xxl napisał/a:

"The new OS was designed for a new era of SIO "Plug n Play" devices to automatically load their device drivers and even on-board applications",

Nie rozumiesz zdań, które sam cytujesz: to zdanie opisuje właśnie mechanizm zaimplementowany w XL OS znany jako "procedury nowych urządzeń".

Amen do kwadratu.

laoo/ng napisał/a:

Jakieś dziwne przesłania, zamiany, dedykowane push/pull, szalone rotacje i nawet opcody na przerwania (BR1-BR5).

"Opcody na przerwania" to znane z Z80 restarty. Poza tym wrażenie dziwności potęgują mnemoniki, typu YPC = prześlij 16-bit Y do PC. Po ludzku to będzie "JMP (Y)". Albo "LAX" to będzie "LDA (X)", czyli w naszym zapisie "LDA $nn,X" (czyli 65C816 ma ten rozkaz, jeszcze na dodatek z przesunięciem). Tak samo rejestr Z to u nas rejestr D itp.

Oczywiście o żadnych nielegalach nie ma mowy. No i to jest SF, bo procesor miał powstać w 1979 roku, a nie powstał nigdy. Amen.

EDIT: poprawka.

Stare i nieprawda.

841

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To sobie wsadź, kto Ci nie daje?

842

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ta sekta zadowala się sama :P

Co do meritum, myślałem raczej o wykorzystaniu 6502 jako koprocesora dla 65C816, fakt że wolny, ale może coś tam w tle mógłby robić odciążając główne CPU.

843

(486 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

jak się oznacza pliki ATR do sekwencyjnej podmiany za pomocą przycisku? Po prostu zastanawiam się, czy jest na tę okazję jakiś bios w innej wersji.

Inny niż 1.3? Nie ma.

ATR-ów się póki co nie oznacza, rotowane są wszystkie, które są bieżąco podmontowane. Kierunek podmiany jest w stronę D1, czyli, jeśli układ wyjściowy jest taki:

D1 FOO.ATR
D2 BAR.ATR
D7 FOOBAR.ATR

to po wciśnięciu przycisku zmienia się na:

D1 BAR.ATR
D2 FOOBAR.ATR
D7 FOO.ATR

a po następnym:

D1 FOOBAR.ATR
D2 FOO.ATR
D7 BAR.ATR

Na dodatek montaż należy zrobić spod SDX, nie zrobiłem jeszcze tej możliwości do loadera IDE+. Miałem taki zamiar (i mam nadal), ale BIOS już krzyczał o wypuszczenie go z innych względów (aktualizacja obsługi APT ze zmianami, jakie zaszły w ciągu roku), ustąpiłem zatem pod presją.

844

(294 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sikor napisał/a:

RAMBO16?  - RAM Bankowany Obszar 16MB

Sprytne nawiązanie do Rambo, ale też trochę z tego powodu mylące. Poza tym raczej myślałem o jakimś zgrabnym terminie "technicznym" bardziej niż o nazwie handlowej.

Do tej pory mamy:

* pamięć rozszerzoną, w bankach po 16k, czyli ext(ended) RAM
* RAM "liniowy", zwany też high RAM-em - wszystko co 65C816 udostępnia ponad adresem $00FFFF.

Może po prostu bankowany high RAM? Mniej mi chodzi o fajność nazwy, bardziej o uniknięcie nieporozumień.

845

(294 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@voy: Trzeba byłoby sprawdzić, czy sterownik chodzi pod bieżąco publiczną wersją SDX, czyli 4.46. Chwilowo podrzuciłem go Twojemu bratu :)

846

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Miałem taki pomysł, ale może nie będzie takiej konieczności: Rapidus ma przecież drugi procesor na sobie, stare 6502, które można (w teorii, bo nikt jeszcze nie próbował) uruchomić pod kontrolą 65C816. Zasadniczo kusi mnie, żeby wypróbować, jak one współdziałają, ale chwilowo jeszcze do tego nie usiadłem.

847

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

DracOS chodzi gładko. Wywaliłem z niego tylko rzeczy, które są niepotrzebne bez starej karty F7. Tryb natywny jest spoko, mam już kilka programów, które w nim chodzą, i nie ma żadnych problemów.

Co do softu ZX, w teorii powinno chodzić wszystko. Ściągałem jakieś losowe gierki na 48k z World of Spectrum, konwertowałem na snapszoty *.Z80, zapuszczałem - i nie trafiło się nic, co by się jakoś spektakularnie wysypało bez istotnego powodu. Sypią się rzeczy, które wymagają 128k, gry, które mają muzyczkę na AY, oczywiście milczą, a gry, które zamalowują niepotrzebne partie ekranu atrybutami, wyglądają syfiasto (np. Trapdoor).

Atrybuty się zrobi atrybutami VBXE i ten ostatni problem zniknie.

Z innych problemów, bardziej zaawansowane muzyczki (np. Fairlight) brzmią strasznie, bo liczą na czasy wykonywania rozkazów te same, co w opisie Z80, co oczywiście na tym emulcu nie zachodzi - to nie jest w gruncie rzeczy emulator, tylko taki interpreter kodu maszynowego Z80, który traktuje jako rodzaj bytecode. Ale takie kawałki są zwykle tytułowe, po przejściu do gry już jest w porządku.

848

(294 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ming napisał/a:

Draco w przyplywie dobrych checi napisal ten emulator (bo trzeba miec niezle jaja, zeby po takim przyjeciu poswiecic wiecej swojego czasu na przekleta dopale)

Jak napisał Sikor, emulator został "napoczęty" jeszcze na F7, jakieś sześć czy siedem lat temu. Źródła ponownie wyciągnąłem w tym roku i zacząłem w nich dłubać, kiedy simius oddał mi mój stary komputer z 65C816 na pokładzie, ale z dodanym high RAM-em 2 MB (i bez turbo!). Było przy tym dużo funu, bo na 1,77 MHz cały emulec asembluje się chyba ze 25 minut, a z jaką szybkością działa, można sobie wyobrazić :) Przy okazji poprawiałem też różne błędy w asemblerku, który też napocząłem jeszcze na F7 (służył mi do asemblowania MultiBASIC-a, teraz można nim robić dużo więcej rzeczy).

Co do "przyjęcia", nie jestem taki wrażliwy. Dla mnie liczy się fun, jaki daje bawienie się nową zabawką, a nie to, co o tym sądzi publika. W trakcie wątku zresztą powstał następny program(ik) dla Rapidusa, mianowicie napisałem sterownik dla SDX, który wykorzystuje dodatkową pamięć bankowaną karty[1] do założenia ramdysku o pojemności 16 MB.

[1] nie mam dobrej nazwy na tę pamięć, nie jest to "RAM liniowy", tylko 4 banki pamięci po 4 MB, które można włączać w obszarze tegoż RAM-u liniowego.

849

(294 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Naturalnie. Ciekaw tylko jestem, co by ta i owa postać powiedziała dzisiaj, gdyby ktoś oto przyszedł i zaproponował wstawienie do Atari Intela 80186...

850

(294 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ming napisał/a:

to jakby daje do reki argumenty obu stronom, zarowno w kwestii nazewnictwa jak i mniemanologii co do nastepcy nieszczesnego 6502 THE SAINT. heh

Nie, gdyż: " If this is indeed what happened then perhaps Mensche bought the rights to "Lynda"-who knows" - człowiek nie wie.

@xxl: oszukuj się dalej, obserwuję to z przyjemnością.