826

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pod $D6xx siedzi TTP a pod $D7xx D-ROM

827

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ale pomysł jest, trzeba go zrealizować, wypróbować, opisać by potomni nie powiedzieli żeśmy spali. Co innego przyjęty standard a co innego działająca nowinka do późniejszych przemyśleń i rozbudowy, tym bardziej że to kilka elementów za grosze.

828

(52 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Bo jeżeli w czasie wgrywania system wykryje błąd to już dalej nie czyta pomimo że magnetofon kręci. Lub sam program na taśmie może być skopany i po wgraniu nie potrafi się uruchomić. Wykonuje sie skok w jakieś bliżej nieokreślone miejsce w pamięci i komputer "wisi"
No i nie wszystkie gry wgrywa loader z wykrzyknikiem

829

(52 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ano......... pierwsze co, to głowicę wymienić, bo ta co jest ma już dosyć.
Tym niezatrzymywaniem się magnetofonu nie przejmuj sie, nawet lepiej że tak jest, przynajmniej wgniotów na taśmie nie będzie Ci robić

830

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A poza tym.... głowica ma 20 lat i jak jej się przypatrzysz od czoła, tzn od tej strony od której taśma do niej przylega to po pierwsze zauważysz brązowy nalot. Należy go zmyć, np czystą benzyną i tamponikiem z waty. A po drugie zauważysz że czoło głowicy jest starte. Słowem głowica do wymiany, potem można kombinować co dalej......

831

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dawno, dawno temu na giełdzie zakupiłem stację dysków 1050. Sprzedającym był gość z Krakowa. Stacja ta zainstalowane miała TURBO które w Qmegu zgłaszało się literką 'H' Wszystko było dobrze do czasu gdy zachciało mi się rozrysować schemat. Sprawa nie była prosta bo moduł do tego zalepiony był jakiś twardym podobnym do betonu materiałem. Wyglądało to tak, jak gdyby całość włożona została do pudełka zapałek i zalana SUPER TWARDĄ  masą.
Z dołu wychodziły piny które wkładało się w podstawkę EPROM na płycie stacji, wychodziły  kabelki podłączone do płyty a na samej płycie dokonane było kilka przeróbek. To co udało się podpatrzeć mam opisane w swojej dokumentacji, jednak rozbiórka zalanego betonem modułu skończyła się niepowodzeniem, po prostu uszkodziłem to z prostego powodu. Połączenia w środku wykonane były baaaardzo cieniutkim przewodem. Jednak udało się wydobyć trzy układy scalone ze startymi oznaczeniami. Jeden to na pewno pamięć EPROM 2732, odczytałem jej zawartość, drugi to pamięć SRAM 6116 i trzeci 7400. Niektóre połączenia udało się odwzorować, ale połączenie 7400 tylko w części. Wygląda na to, że układ 7400 spełniał rolę dekodera adresów, ale.... odczytana pamięć EPROM rozpoczyna sie kodami: 251, 247, 239, 223, 51, 50, 52, 49, 82, 49, 246, 80, 63...... i kończy kodami 57, 56, 56, 32, 108, 166,0,89, 240, 249, 255. Najciekawsze jest to że odczytać można wpis: MAREK BOJARSKI 1988.
Niedawno w mojej CA 2001 montowałem system TURBO TYGRYS i przy okazji przewinęło się to nazwisko. A na dysku systemowym jest przerobiony DOS 2.9 z opisem SUPERDOS TURBO1050 NICHOLLS/TYGRYS
No i ....czy to co mam nie jest (nie było) TURBO TYGRYS-em dla stacji 1050 ? ? ?
Po latach wróciłem do tego co zepsułem, wszystkiego nie da się odtworzyć bo popsułem, ale część odtworzyłem.
Acha, z boku stacji były jeszcze dwa przełączniki sterujące WRITE PROTECT-em
Ktoś coś wie na temat tego TURBO.... ktoś może pomóc odtworzyć to ? Niebawem zamieszczę zawartość EPROM-ki + inne "zmartwychwstałe" połączenia.  I proszę nie kierować mnie do wątku TYGRYS dla CA2001 (LDW2000) zamieszczonym na tym forum, bo poczytałem wszystko (chyba że coś przeoczyłem). Chodzi mi o wiedzę na temat TURBO TYGRYS dla stacji 1050.

Tu jest plik z zawartością pamięci EPROM 2732 do tego systemu TURBO http://izi-creth.w.interia.pl/zenon/forum/tygr1050.atr

832

(52 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Magnetofon nie może czytać dalej jak gra sie cała wczytała i próbuje się uruchomić. Jak nie ma opcji w programie zatrzymaj silnik, to magnet nadal kręci i coś tam brzęczy z głośnika ale już cicho. Po tym poznasz że coś jest nie tak.
Prawidłowo nagrana taśma powinna mieć na początku sygnał pilota około 20 sekund, potem wgrywa się loader, powodujący pojawienie się wykrzyknika, potem znów jest sygnał pilota około 20 sekund i wgrywa się gra. Jak sie prawidłowo wgra to powinna się uruchomić a magnetofon powinien sie zatrzymać (to nie jest regułą) . Cały czas z głośnika słychać głośny o tym samym poziomie sygnał beeeep, beeeep. Jak w pewnym momencie jest słabszy to znaczy że nie odczytuje od tego momentu... coś sie pokaszaniło.
Raczej nic nie powinno wyskoczyć na ekran.... jak komputer się zawiesi to nic dalej się nie robi. Wyłączyć i od początku próbować....

833

(52 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Możesz próbować.... Nie wciska się OPTION jeżeli ma być aktywny BASIC. Większość gier wymaga by wciśnięte były zarówno START i OPTION przy załączeniu komputera. Jeżeli program jest skopany to nic nie pomoże, zawsze będzie sie zawieszać, a jeżeli to błąd innego rodzaju to można próbować. Zawsze możesz spróbować wgrać tak i tak, komputer na pewno od tego się nie zepsuje, najwyżej zawiesi się.

834

(52 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jak się wgrywa to cały czas dźwięk (beeeep, beeep....) powinien być o jednakowym natężeniu. Jeżeli w którymś momencie cichnie to dowód na to że przestało sie odczytywać... powodów może być sporo a jednym z nich jest tzw wgniot na taśmie. Jeżeli natomiast wczytało się do końca to jeżeli sam program gry nie jest popierniczony (w czasie wcześniejszego kopiowania tej gry na taśmę) to powinien się uruchomić. A wyskakujące paski mogą świadczyć o tym, że program się uruchomił ale "poszedł w mailiny" i ostatecznie komputer się zawiesił.
A tu masz test by sprawdzić czy działają klawisze START i OPTION.
10 PRINT PEEK (53279)
20 GOTO 10
Uruchom ten programik i potem naciskaj klawisze konsoli powinny pojawiać sie liczby zależne od klawisza który naciskasz.

835

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wejdź do działu... książki/instrukcje http://www.serious-dial.atari.pl/ jest tam instrukcja do TMD

836

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zmontowałem w CA2001, działa.
Drobna uwaga do schematu. Cięcie ścieżki obok opornika R5 na płycie stacji powoduje że wejście (pin6 U9 74138) pozostaje jako "wiszące" w powietrzu. Wymusza to stan logiczny "1" na tym wejściu i wszystko jest O.K. dekoder działa prawidłowo. Ale... prawidła montażu układów TTL wymagają by nieużywane wejścia NIE wisiały w powietrzu. Zatem.... wejście to można (należy) połączyć z +5V i sprawiedliwości stanie się zadość.
Jeszcze tylko montaż wspomnianego w instrukcji połączenia z przełącznikiem z tyłu stacji i  całość gotowa.
A co do kosztów, wyczytałem że to TURBO to około 3PLN a Toms Multi Drive niby takie drogie. Nic podobnego. TMD kosztuje też około 3PLN wykorzystując  pamięć EPROM 2764 z płyty stacji i stosując montaż na "pająka") tylko jest nieco więcej roboty.

837

(16 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Mam. około południa Ci prześlę.

A można tak zrobić żeby data spłaty długu się oddalała ?

839

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

I o to chodzi by z klienta zrobić idiotę. Jest taki parametr jak PMPO, jak to działa nikt nie wie, nawet kosmici. Na tekturce napisane....MAX POWER PMPO 60W a w środku ohydny nawet nie stabilizowany zasilacz wtyczkowy 9V 600mA. Jak to ma dać 60W ? ? ? Wzmacniacz zbudowany na TEA2025. Działa, działa.... tylko kable muszą być odpowiednie

840

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To była alegoria by podkreślić jak bardzo w tyle są ci drudzy kolesie. Nie zaskoczyłeś?

841

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Lepiej bym tego nie ujął, tyle że Rosjanin wzbudza zaufanie a Polak nie. To cwaniactwo bardzo dobrze widać w filmie.. Jak rozpętałem II wojnę światową.

842

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kiedy mowa o pieniądzach, ludzie na zachodzie tracą wszelkie poczucie humoru.

843

(27 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

... E e... to zamęt wprowadza, Oko nie lubi takich skoków, tekst ma być jednolity wtedy łatwiej przyswajalny.

844

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po pojawieniu sie wersji 4.41 można było przeczytać że w EPROMce praktycznie nie ma już miejsca na kolejne modyfikacje programowe. po prostu pamięć jest zapełniona, więc pomyślało mi się że trzeba by dołożyć pamięci. Od razu o kolejne 128k. Zamiast EPROMki 27C1001 włoży się 27C2001 o pojemności 256k i reszta zależy od programistów.
Trzeba jednak przerobić moduł, zmiany są niewielki. Mam na myśli moduł jako kartridż, o wewnętrznej SPARCIE na końcu tekstu jest co nieco.
Więc tak, można by się posiłkować kolejnym bitem adresowym by sterowanie było możliwe, (na zasadzie użycia bitu A4) do sterowania połówkami modułu 128k jak jest to rozwiązane w ostatnich SPARTAch). Takie rozwiązanie skutkuje zajęciem kolejnych adresów w przestrzeni $D5xx co nie wydaje się być rozwiązaniem najlepszym.
Rzut oka na działanie rejestru sprzętowego SPARTY i dowiadujemy się że adresy powtarzają się gdy Sparta jest wyłączona lub gdy wyłączona jest równolegle z odłączonym dodatkowym modułem dołączonym do jej gniazda przelotowego. Rozbudowa dekodera adresowego pozwala wykorzystać te adresy.
Ze względu na prostotę dekodowania adresów wybór padł na adres $D5EF i $D5FF. poniżej zmiany których należy dokonać by to działało.
Pin 30 pamięci EPROM rozłączyć, (w tej chwili połączone są razem piny 30, 31, 32)
Zdemontować należy dodatkowy rejestr 74175 a w jego miejsce zamontować układ 7474. Połączenie pinów wygląda następująco.
Pin 1 i 13 dołączyć do pinu 1 istniejącego układu 74175 (RESET)
Do pinu 2 doprowadzić sygnał A4 (wejście D)
Pin 3 połączyć z pinem 9 istniejącego układu 74175 (wejście C)
Pin 4, 10, 14 połączyć z +5V (wejście SET i Vcc)
Pin 6 połączyć z pinem 2 pamięci EPROM (wyjście zanegowane, A16 EPROM)
Pin 7 połączyć z GND np pinem 8 układu 74175 (GND)
Pin 8 połączyć z pinem 30 EPROM (wyjście zanegowane, A17 EPROM)
Do pinu 12 doprowadzić sygnał A0 (wejście D)
Na układ 7402 nalutować układ 7420 łącząc piny 7-7 i 14-14
Połączenie układu 7420 wygląda tak....
Pin 1 połączyć z pinem 9 układu 74175
Do pinu 2 doprowadzić sygnał A3
Do pinu 4 doprowadzić sygnał A2
Do pinu 5 doprowadzić sygnał A1
Połączyć razem piny 6, 9, 10, 12, 13
Pin 8 połączyć z pinem 11 układu 7474 (wejście C)
Wszystko. Jak można zauważyć w dekodowaniu nie bierze udziału bit A4 który ma już swoje zastosowanie do wyboru połówek pamięci w wersji 128k. Teraz bitem przełączającym jest bit A0. Zatem mamy taką sytuację, wykonanie STA $D5FF lub STA $D5EF przełączy pamięć na górne 128k (w tym czasie SPARTA jest odłączona i odłączony jest moduł dołączony do gniazda przelotowego), a tam bit A4 dokonuje przełączeń jak dotychczas pomiędzy połówkami 64k. Powrót do dolnej połówki 128k następuje po wykonaniu STA $D5FE lub $D4EE i jak poprzednio SPARTA i dodatkowy moduł są odłączone, bit A4 zachowuje swoje działanie.
Takie rozwiązanie pozwala na używanie dotychczasowego sposobu sterowania SPARTĄ (mam nadzieję że nikt z programistów nie wpadł na wisielczy pomysł by używać innych adresów niż "dozwolone"), dodatkowo nie zajmuje  adresów na stronie $D5xx na której robi się coraz ciaśniej.
Powyższe jako prototyp wykonałem na module ATRAX i to działa, (pomijając fakt że nie ma profesjonalnego oprogramowania do obsługi tego). Jeżeli ktoś ma ochotę rozbudować swój moduł i zrobić jakieś testy, to proponuję odłączyć sygnał RD5 od styku modułu, wtedy SPARTA nie wystartuje, a przełączeń dodatkowego rejestru pod wyżej wymienionymi adresami można dokonać z poziomu BASICA.
Ważne! Podstawka pod pamięć EPROM została inaczej okablowana, więc nie można po tej przeróbce włożyć EPROM 27C512 i liczyć na to że SPARTA wystartuje. Pin 30 od tej pory to pin bitu A17 pamięci 27C2001 a nie pin do którego doprowadzone było zasilanie +5V. ! ! !
Co z wewnętrzną SPARTĄ 128k? Przeróbki dokonujemy w/g powyższego opisu, rozpoczynając od demontażu dodatkowego układu 74175..... Co prawda nie testowałem i nie przerabiałem wewnętrznej SPARTY 128k, przyglądając się schematowi wychodzi na to samo. Trzeba tylko wygospodarować miejsce gdzie ulokować układ 7420.
Połączeń dokonywałem KYNAREM i przeróbka zajęła mi pół godziny.
Pytania, wnioski.... propozycje, opinie.....

845

(69 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Liczy się zasada a nie głupie 5PLN. Choć sprawa mnie nie dotyczy, wstyd mi za pojawiające się słówko... DIAL w negatywnym kontekście.

846

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

W gazecie wyczytałem wspomnienia/zwierzenia pewnej pani która opuściła ten kraj.... Pracowałam, płaciłam podatki i wszystko co trzeba. Dzięki temu starczało na utrzymanie potrzebujących i wszelkiej maści drani i wszelakiego elementu. Potem w trudnej sytuacji ja potrzebowałam pomocy, niestety dla mnie nie było zapomogi bo mi się nie należała zgodnie z prawem. I w końcówce....Żegnaj kochany kraju, jestem szczęśliwa że wyjechałam.
(Treść była trochę inna, gazeta sprzed około 3 lat, ale sens ten sam.)

847

(16 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Co znaczy.... będę dźwięczny ?

848

(20 odpowiedzi, napisanych Różne)

Mówisz filtry...... cholera, byle dobrze grały, bo jak wystąpi efekt ciągnięcia kota za ogon, to po imprezie

849

(20 odpowiedzi, napisanych Różne)

To mi śmierdzi wyzyskiem człowieka przez człowieka

850

(15 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wiać przez szczeliny że środek jest z Amigi obudowa z Atari. Płyta lekko przycięta i się zmieściło.