751

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@montezuma: dodano do listy rzeczy do zrobienia.

752

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Edit: e, nie doczytałem, NVM :)

Gdyby ktoś chciał "podrzucać link", to może ten: http://atariki.krap.pl/index.php/Indus_ … Bwietlacza

753

(41 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak stwierdzili przedmówcy, zależy to od stacji.

1) w gołej LDW 2000/CA-2001: http://atariki.krap.pl/index.php/Progra … _i_CA-2001

2) w stacjach TOMS też się na pewno da, ale nie znam szczegółów. Jak wyżej, trzeba stacji wepchnąć kawałek programu (napisanego w asmie Z80), protokół jest inny niż w LDW/CA, ale zasada podobna.

3) w gołej 1050 można przesuwać głowicę komendą $23 (DIAG1): http://atariki.krap.pl/index.php/Lista_ … eracyjnych

754

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odgrzewam kotlet: napisał do mnie wczoraj człowiek ze skargą, że SysInfo pokazuje mu zły obraz w teście GTIA, natomiast poza tym żadnych zakłóceń w innych programach nie obserwuje. Przysłał mi fotkę ekranu, no i oczywiście, obraz jest niemal identyczny z tym, który mamy w Atariki, a który ma ilustrować "wadę typu drugiego".

Ponieważ (?) człowiek jest Niemcem, przysłał mi nawet nie jedną fotkę, ale całą dokumentację fotograficzną, wliczając to fotografię płyty głównej komputera. Jest to 800XL. Fotografia niezbyt wyraźna, ale wydaje mi się, że zdołałem odczytać datownik GTIA: 8442. Ponieważ drugie GTIA, o którym wiem, że prezentuje tę wadę, ma datownik 8722 i jest w XE, wyglądałoby, że ta wada nie pojawia się w jednej serii układów.

Człowiek napisał mi też, że wymienił w tym komputerze GTIA na inne i, uwaga, efekt nie ustąpił.

W związku z tym przyszło mi do głowy takie pytanie, na które może ktoś z elektroników byłby w stanie odpowiedzieć: może "wada typu drugiego" nie jest wadą samego układu, a jakąś wadą/usterką płyty głównej Atari?

Wyjaśniałoby to, dlaczego "wada" pojawia się w przypadku układów produkowanych w 1984 albo 1987 roku, oraz dlaczego nie ustępuje mimo wymiany układu (oczywiście jest możliwe, że człowiek miał dwa trafione GTIA, ale bo ja wiem ... ?).

755

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tyle razy o tym gadaliśmy, że powinno być jasne, że nie "w granicach Polski", i tez powinno być jasne, co moim zdaniem ma nam to dać i dlaczego chcemy/musimy próbować to osiągnąć. Nie słuchałeś, siadaj, dwa :P

Oczywiście, na nasze miejsce wleźli już Niemcy, nie przejmując się zupełnie, czyja to gierka i o co w niej chodzi: po prostu wykorzystali sytuację. Ciężko to będzie odkręcić latami, a wystarczyło dobrze podziałać przez parę miesięcy. Ale oczywiście, po wioskowych głupkach z PO nie można się spodziewać niczego poza kurczowym trzymaniem się koryta i myśleniem, że jak się zamknie oczy, to reszta świata ma ciemno.

756

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

syscall napisał/a:

Osobiscie uwazam ze kto zna historie powinien jak najdalej sie trzymac od Ukrainy.

Jak (niektórym ;) ) wiadomo, nie zgadzam się z tym poglądem, przeciwnie, niezależnie od tego, czyja to jest gierka, powinniśmy próbować upiec przy niej swoje półgęski, zamiast chować się w kiblu, jak chytra baba z Radomia.

PS. "Napuszczać narodu na Rosję" wcale nie trzeba, bo robi to skutecznie sama Rosja, jest to w jej (źle pojętym, ale pies im mordę lizał, póki sobie szkodzą, tym lepiej dla nas) interesie, żeby hodować w sobie kompleks oblężonej twierdzy. Jak pamiętam, od 1989 roku każdy kolejny rząd stawiał sobie za cel i gromko ogłaszał "polepszenie stosunków z Rosją", i ciągle spełzało to na niczym. Dlaczego, to jest jasne dla każdego, kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyna złych stosunków Rosji z sąsiadami znajduje się nie u tych sąsiadów, tylko w Moskwie.

PS.2. Bardzo mądrą sentencję przytoczył zaxxon, że nim gruby schudnie, to chudego diabli wezmą. Na miejscu Rosji - która w porównaniu nawet z samą UE, a co dopiero z tandemem UE+USA, jest zupełnie chuda, wziąłbym sobie tę sentencję głębiej do serca.

757

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pokrywy na emulator też są w ofercie? Na pewno byłby duży popyt :P

758

(561 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja chcę trzy pokrywy na XE.

759

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@laoo: to, co napisałeś dość istotnie zmienia mój pogląd na sprawę, bo dotąd jakoś umykała mi informacja, że to menu jest już w zasadzie zaprogramowane, tylko jest z nim jakiś problem. Myślałem, że nic nie ma i trzeba wszystko pisać od nowa.

760

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pin: u mnie działa :)

@laoo: ale z jakiego powodu "nie działało"? Może wrzuć to do repozytorium, a nuż da się coś łatwo poprawić? Bo robienie drugi raz tej samej roboty jest faktycznie trochę bez sensu, natomiast doprowadzenie do kultury czegoś istniejącego może się okazać dużo łatwiejsze.

761

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na filmie jakoś bardzo widać, że program nie robi dwubuforowania :] Na monitorze to cokolwiek lepiej wygląda. Może to też zależy od obrazka. Osobiście polecałbym beau.bmp z drugiej paczki (acz to pewnie za ciemne).

EDIT: nie zgadzały mi się obliczenia z wynikami, więc pomierzyłem czasy drugi raz i dokładniej. Renderowanie 1 klatki:

a) bez VBXE: 1,68 ramki

b) z VBXE: 2,13 ramki

762

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mała aktualizacja, znalazłem błąd: niektóre obrazki po konwersji do 2 kolorów robiły się prawie zupełnie czarne. Okazało się, że to cała reszta jakoś wygląda dzięki zupełnemu przypadkowi. :)

Przy okazji wymieniłem plik diamond.bmp na lepszy i dorzuciłem do archiwum to i owo. Link powyżej.

763

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Parę osób w Głazach widziało już na Rapidusie u Pasia, jak to określił mazi, "patriotyczne demo": rotozoomer z motywem o widocznym charakterze państwowotwórczym.

Dodam, że pierwotnie ten a nie inny motyw został wybrany dlatego, że z kilkunastu różnych bitmap wyglądał najlepiej po redukcji do 2 kolorów. Ale szybko doszedłem do wniosku, że taki motyw jest równie dobry jak każdy inny, zwłaszcza że było akurat w okolicach 13 grudnia :)

Dzisiaj program postanowiłem doprowadzić do kultury tak, żeby się już nadawał do publicznej prezentacji. Oto on:

http://drac030.krap.pl/r3b.arc

Wymagania:

1) Atari

2) 65C816 (im szybciej taktowany, tym lepiej, powiedzmy, że 10 MHz i więcej jest zalecane)

3) 48k pamięci podstawowej + 64k "liniowej"

Opcjonalnie: VBXE

Program zawiera w sobie 256-kolorową bitmapę. Jeśli zostanie wykryte VBXE, włączany jest tryb low-res o rozdzielczości 128x96 i dalej wiadomo. Jeśli nie ma VBXE, program robi redukcję kolorów do 2 i prezentuje (dokładnie ten sam) efekt na ekranie 128x96 w dwóch kolorach (GR.6). Można wymusić pominięcie inicjowania VBXE przytrzymując klawisz Shift podczas startu r3.exe.

Dodatkowa featura polega na tym, że pod DOS XL, Real.DOS, SpartaDOS, SpartaDOS X programowi można w linii poleceń podać nazwę pliku BMP do rotowania (i zoomowania). Obrazek musi spełniać wymagania:

1) typ Windows bitmap (BMP)

2) rozmiar 256x256 pikseli

3) 8 bitów na piksel

4) brak kompresji

(jakby co: konwersje z np. IrfanView do 256x256x8bpp i zapisane jako BMP spełniają te warunki).

Powierzoną bitmapę program traktuje jak swoją, to znaczy, jeśli nie ma VBXE, dokonuje na niej brutalnej redukcji liczby kolorów do B/W. Jak wiadomo, nie zawsze to wychodzi, wiele zależy od obrazka. W każdym razie na bitmapie "domyślnej" algorytm działa dobrze, a wcale nie jest pod nią w żaden sposób rasowany. W archiwum jest przykładowy plik BMP, który też jako tako po tym wygląda (acz niewykluczone, że trzeba najpierw obejrzeć wersję full color, żeby widzieć, co to jest).

Dane techniczne:

1) rotowana bitmapa: 256x256 pikseli, 256 kolorów

2) okienko: 128x96, B/W lub 256 kolorów, zależnie od sprzętu

3) szybkość renderingu przy 20 MHz:

* b/w: ok. 2 ramek na klatkę

* 256 kolorów: ok. 2,5 ramek na klatkę

Zważywszy że w tym drugim wypadku pamięć obrazu jest 8x większa, a w obu jej szybkość wynosi 1,77 MHz, może nie jest to taki zły wynik.

Nie wątpię też, że da się to zrobić lepiej, zważywszy dema z ostatniego Forewera. Ja po prostu wygóglałem jakiś amigowski algorytm i zaaplikowałem go do 816.

EDIT: program działa też na Altirze, System->CPU Options->65C816 20 MHz (klik), System->Memory size->High Memory->4 MB (klik), System->Video->VBXE (klik)

EDIT 2: aktualizacja linku.

764

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na 1, trzeci od góry to Spektrum. Przedostatni C-64.

Na drugim ostatni, jak patrzę na te literki, to pewnie Mac.

765

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@as: darowizny chętnie przyjmuję, ale tu akurat to nie jest kwestia pieniędzy. :)

@willy: o ile ja rozumiem, to ma być konfigurator do karty, wywoływany przez naciśnięcie określonego klawisza przy reset, pozwalający z menu poprzestawiać różne jej parametry i zapisać je do flasha. Jest na to przeznaczone "nowe urządzenie" nr 0. Pewne rzeczy zostały już napisane przez laoo, który nie wiem dlaczego nie chce tego pociągnąć dalej.

Raczej żaden z języków wysokiego poziomu nie wchodzi tu w grę, ale też nie wydaje mi się, żeby dobremu koderowi robiło to różnicę.

766

(279 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Deklarowałem, że jeśli nikt inny się nie podejmie, ja napiszę ten firmware. Tyle że mam już pod opieką parę rzeczy, i branie na siebie kolejnej nie wróży dobrze dotrzymywaniu jakichkolwiek terminów :)

767

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

toriman1 napisał/a:

Przy zastosowaniu mikroprocesora jest to możliwe - jednakże mikroprocesor musiałby wykonywać ciągły polling rejestrów SID aby nie zostać zaskoczonym przez "niespodziwany odczyt" hehe).

A nie można wykorzystać patentu z YM/AY, że mamy specjalny rejestr, do którego program zapisuje nr rejestru I/O, który chce odczytać, a drugim rozkazem odczytuje z niego daną? To eliminuje problem "ciągłego pollingu", ale czy to przydatne, musiałby się np. mono wypowiedzieć.

768

(1,653 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przykład, poniekąd na czasie: http://drac030.krap.pl/wapniak-2012.flac

Tylko że z głośników monitora brzmi to inaczej, by nie rzec, że lepiej. I nie wiem, czy to mój pecet źle nagrywa, czy monitor "ulepsza" to, co idzie na głośniki...

769

(49 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ode mnie 30 PLN.

770

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie, kwestia inicjowania POKEY-a przez procedurę RESET. 400/800 inicjują zegar, oidp, na 64 kHz, a XL OS na 1,77 MHz, i stąd cały ambaras.

771

(126 odpowiedzi, napisanych Zloty)

@Sikor: czy mógłbyś umieścić na stronie adres party place w jakimś widocznym miejscu? "Mapka" jest jakaś mało czytelna. Dzięki!

772

(110 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Z mojego punktu widzenia, tryb chunky to tryb z indeksowaniem koloru.

Uhm. A dlaczego akurat indeksowanie koloru jest kluczowe?

773

(110 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Adam Klobukowski napisał/a:

Jeśli chodzi Ci o tryb Truecolor, to nie jest to to samo co chunky.

Hmm. Mógłbyś rozwinąć? O ile jeszcze w ogóle cokolwiek pamiętam, True Color Falcona to chyba dość dobry przykład na tryb chunky: 1 piksel opisany jest przez jedno, 16-bitowe słowo w pamięci obrazu. A taka organizacja obrazu stanowi przykład trybu chunky na en.wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Packed_pixel napisał/a:

In packed pixel or chunky framebuffer organization, the bits defining each pixel are grouped together. For example, if there are 16 bits per pixel, each pixel is represented in two consecutive (contiguous) 8-bit bytes in the framebuffer (a.k.a. screen buffer).

774

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Gdyby komuś chciało się z tym powalczyć: można łatwo zakwestionować listingi na podstawie tego, że nie pochodzą ze źródeł, lecz jest to twórczość własna któregoś z redagujących hasło. Zasada WP:NOR http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: … l_research

775

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hehe, no tak.

Tak a propos, widzę, że to już zniknęło, ale pl.wiki w artykule o 6502 był kiedyś przykładowy listing demonstrujący dzielenie na 6502: konkretnie była to procedura dzieląca zawartość akumulatora przez 2 przy użyciu wielokrotnego odejmowania. Do znalezienia w historii (rok 2010).