->Cyprian
Dzięx!
->Atari-User
Podejrzewam, że masz więcej ciekawych sprzętów ;)
Ten ze zdjęcia również działa. Właśnie zrzucam schemat...
Pozdrawiam
tOri
edit: literówki
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Posty przez tOri
->Cyprian
Dzięx!
->Atari-User
Podejrzewam, że masz więcej ciekawych sprzętów ;)
Ten ze zdjęcia również działa. Właśnie zrzucam schemat...
Pozdrawiam
tOri
edit: literówki
Cześć,
Nawiązałem trochę kontaktów poszukując sprzętu do odtwarzania. Dzięki czietzowi z Atari-Forum udało mi się otrzymać od Markusa z atari-home.de interface SCSI firmy ICD, który wygląda na najwcześniejszą wersję interfejsu Advantage SCSI, czyli AdSCSI. Odtworzyłem zawartość dwóch zabezpieczonych układów GAL i obecnie odtwarzam schemat, żeby na jego podstawie zaprojektować nową PCB. Jak wszystko skończę, przebrnę przez etap montażu i testów, i klon zadziała bezbłędnie - opublikuję dokumentację na www. Cały czas próbuję znaleźć interfejsy AdSCSI i AdSCSI Plus. Jest jeszcze taki wynalazek jak ICD AdSCSI Micro, ale nie widziałem tego sprzętu z układami GAL16V8 produkcji ST Micro - co jest dla mnie istotne. Na razie sprawa "zawisła", choć odezwał się jeden człowiek - jakieś światełko w tym tunelu zabłysło. Temat drążę ponieważ jest trochę tych interfejsów do naprawienia. Mimo schodzenia z urządzeń SCSI myślę, że warto to skończyć w pełnym wymiarze :)
Pozdrawiam
tOri
-> Cyprian - takie pomysły najlepiej realizować w obudowie RACK - serio piszę. Nie ma co się upychać po standardach z innych światów...Trzeba wszystko przemyśleć i tyle
Pozdrawiam
Mam jeszcze możliwość złożenia dwóch sztuk Sack AT-speed. Ode mnie już więcej tych emu nie będzie tak jak i AT-once. To w zasadzie ostatnia "okazja". Zainteresowanych zapraszam do wysłania email.
Cena gotowego, sprawdzonego emulatora wraz z podstawką prec. DIP64 to 230zł + 14,69 paczkomat A
pozdrawiam
tOri
edit:
P.S. cietz z Atari-Forum zmontował patcha dla software AT-Speed 2.23 pozwalającego na pracę emulatora również z dyskami IDE - artykuł tutaj -> https://www.newtosworld.de/viewtopic.php?t=79
edit2:
Oferta zakończona
Cześć,
Mogę złożyć dwie sztuki klona AT-Once Plus. Już więcej nie będę ich montował. Wystarczy :)
Cena emulatora 320 złotych + paczkomat A (14,69zł)
W zestawie: emulator, podstawka DIP64
Oprogramowanie u mnie na www albo na Atarimania
Zainteresowanych proszę o kontakt na email.
Pozdrawiam
tOri
edit:
oferta zakończona
@t0ri, czy ty dostałeś PM ode mnie?
Nic nie dotarło do mnie. Zaczynam się bać PW ;)
Cześć,
Mam jeszcze możliwość złożenia dwóch sztuk Sack AT-speed. Ode mnie już więcej tych emu nie będzie tak jak i AT-once. To w zasadzie ostatnia "okazja". Zainteresowanych zapraszam do wysłania email.
Cena gotowego, sprawdzonego emulatora wraz z podstawką prec. DIP64 to 230zł + 14,69 paczkomat A
Pozdrawiam
tOri
edit:
Posiadam również oryginalny Sack's AT-Speed i w razie potrzeby również może zmienić właściciela :) zbieram na więcej poważniejszego sprzętu do prowadzenia badań...
-> Azbest - jeżeli nie znajdziesz używek SFP-SM - to trudno się mówi i jedzie dalej :) Potrzebuję źródła laserowego IR a takie SFP są całkiem dobre pod tym względem
pozdrawiam
-> Azbest - jasne - SFP dalej mnie interesują.
tOri
OK materiał z Meduzą. Dzięki.
->Gienek - no tak właśnie jest - krótko dane "wiszą" na zboczu. Dobrze je łapiesz - zboczem narastającym z inwertowanego phi2 na D-flopie. Można próbować ze zwykłym zatrzaskiem, ale takiej możliwości w GALu nie masz - tylko zbocze.
Pozdrawiam
Ja - zamiast się pchać w taką wielką płytę - jak napisałem wcześniej - zrobiłbym rack na iluś tam płytkach i byłoby gites-tenteges ;-) A upychanie tego może skutkować niestabilnością i innymi nieznanymi problemami. Kto zagwarantuje, że obecnie zaprojektowane przez mpattonm będą pracować stabilnie? Zanim się nie złoży i nie przetestuje - jest to niewiadoma. Wiem, ponieważ dwa razy nieoczekiwanie zrobiła mi się wtopa z 4-warstwową PCB dla AT-once. Zaprojektowałem w końcu 2-warstwową PCB i ta śmiga już jak należy. Można spodziewać się innych kłopotów - po prostu.
Acha - format karty to najlepiej tzw. eurocard - 160mm x 100 mm
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocard_ … uit_board)
Ale i tak się raczej w to bawił nie będę ;-) Mało czasu, mało czasu...
Pozdrawiam
Cześć,
Trzeba rzucić okiem na timingi 6502. Popularna książka str. 44 - http://atari.myftp.org/tekst_h/Mikropro … odzina.pdf
Wszystko będzie jasne. Adresy będą ważne na obu zboczach phi2. Dane wyłącznie na zboczu opadającym. Nie ma od tego odstępstw. Czas trwania danych po opadającym zboczu to ok. 30ns i to trzeba mieć na uwadze.
Pozdrawiam
edit: literówki
Cyprian - on już jest tak daleko z tym projektem. Że powinien dociągnąć go do końca :) Ale projekt zgasł...
Oj, miało być STe a napisało się Mega :) 386sx pasi do tego modelu bez problemu.
Wersję PLCC można by rozwiązać przy pomocy PCB "przelotki" z "wtyczką" PLCC68 i podstawkami PLCC68 oraz DIP. 16MHz trzeba by ogarnąć podwajaczem cyfrowym. Lepiej - moim zdaniem - byłoby ogarnąć 386sx w wersji MSTe.
Pozdrawiam
->Mq - ja też nie wyobrażam , ale da się :) Tyle, że się tego trochę boję. Co do pomyłek - to kwestia podejścia i "zorganizowania". Mam już wypracowane w miarę restrykcyjne podejście. Najgorzej, że to wszystko jest kwestią ilości czasu. No i nie dzwonimy każdego z każdym tylko uczciwie odhaczamy przedzwonione połączenia. Aby wszystko szło dobrze trzeba użyć kilku tricków związanych bezpośrednio z właściwościami przedzwaniarki.
Faktem jest, że po odtworzeniu prawidłowego schematu "z natury" na jego podstawie trzeba zaprojektować klona i przetestować. Dla Falcona zaryzykowałbym 4-warstwy (nie 6), a najbardziej mi się podoba zrobienie tego komputera tak jak kiedyś zrobili Atari ST w wersji rack - przemysłowej na iluś tam płytkach wtykanych w sloty. Tutaj już by nie było takiej słabej historii jak w oryginale i prawdopodobnie dałoby się ogarnąć to na zwykłych 2-warstwowych pcb. Oczywiście po dogłębnym przemyśleniu tejże koncepcji i z jakimiś dodatkowymi szykanami w stylu kompletnej szyny CPU na slotach, itp...
Obawiam się tego najbardziej ze względu na ilość czasu koniecznego do ogarnięcia takiego projektu...
Emulator dotarł, jest już zamontowany.
Pierwsze wrażenia:
- Emulowane PC ma niemiecką klawiaturę i nie da się tego zmienić (tzn. myślę że keyb.sys załatwi sprawę) :/
- Przy monochromatycznym monitorze nie da się jednocześnie mieć pogrubionego i odwróconego tekstu.
- W płytach z MC68000 na wysokości spacji, płytka się nie mieści, tzn. złożyć się da, ale pręży. O założeniu blach ekranujących nie ma co marzyć. Żeby się dało złożyć obudowę, musiałem usunąć tantalowy kondensator 100uF/6V.
- Prawie nie koliduje z rozszerzeniem 4MB od ARTIK-WROC.
- Emulator potrafi korzystać z BLiTTERa.
- Dyskietka startowa jest mocna niekompletna.
Fajne info :) Szybkie...
To DE z pewnością załatwi driver klawiatury. Zmontuj config i powinno hulać.
Myślę, że to może być kwestia zastosowanych przeze mnie goldpinów, że emu się nie mieści Oryginalny AT-once ma niższe o jakieś 1,5mm i niestety takich się raczej nie kupi.
Co do dyskietki - wydaje się, że jest to komplet software, ale tego nie wiemy ponieważ nie znamy oryginału.
Życzę zadowolenia z tego emulatora. Może się kiedyś uda dorwać Vortex AT-ONCE 386SX i tego odtworzyć. Ktoś z Czech mi proponował, ale na razie muszę odpuścić takie historie bo mam coraz większe "tyły" :/
Pozdrawiam
P.S. przyglądałem się emulatorom 386sx. Tam jest również GAL, z pewnością zabezpieczony. Dałbym radę go ogarnąć a w konsekwencji odtworzyć i ten emulator kosztem oczywiście sporej ilości czasu.
AS - tam jest 6 warstw :)
No to mam nadzieję, że nie jedzie "na pewniaka" po schematach, bo może się mocno rozczarować...
Ja bym po prostu klonował Falcona i nawet nie w formacie do oryginalnej obudowy, ale to kwestia gustu.
Dopóki są dostępne chipy - da się zrobić. A przyszłośc to FPGA?
Hejka,
Mając dostęp do płyty 'martwego' Falcona i kupę czasu - dałbym radę rozkminić PCB. Osobiście musiałbym zweryfikować wszyściutkie połączenia, stworzyć prawidłowy schemat i od nowa zaprojektować płytę, ponieważ ścieżek nie da się tak po prostu prześledzić i odtworzyć. PCB byłaby po prostu podobna i tyle. Oczywiście to by się udało pod warunkiem, że ŻADNA przelotka nie byłaby trzaśnięta na tej płycie. Można by całość porównywać w trakcie z oryginalnym(?) schematem i nic by nie umknęło uwadze...
Nawet nie wiem ile czasu by to zajęło - trochę się boję o tym myśleć...
@saulot - no - straszne rzeczy się dzieją z tymi komputerami :/ wyrazy współczucia z tym Falconem - trochę żyje jednak mimo wszystko. Co do MegaSTe - o ile PAL/GAL nie są zabezpieczone - to nie ma problemu żeby ściągnąć konfigurację. Jeśli są zabezpieczone - to już jest droga pod górkę. O ile wiem - Atari nie zabezpieczało CPLD przed odczytem... DSP jeszcze powinny być osiągalne - jak napisał Cyprian - choćby na Ebay.
Pozdrawiam
edit: jak zwykle literówki...
Wracam do MagicSac+ i powoli będę montował i rozsyłał.
10. jury11. dragmar12. Cyprian13. TomekTRV14. Drygol x215. ansikora
Obudowa wystarczy by była 'rack'
A tak w ogóle ma ktoś Falcona w stanie martwym?
-> Dokładnie tak Cyprian - niedokładnie zrozumiałem wpis na forum - to koszt dwóch kompletów. Dzięki.
Drogo i to są same scalaki. Potworniejszym problemem jest PCB.
Ktoś próbuje ogarniać temat :) - https://github.com/salacpavel/F030NG.
Mając do dyspozycji płytę Falcona jest możliwe odtworzenie całkowicie prawidłowego schematu "z natury" mając do dyspozycji dużo (mnóstwo dużo) wolnego czasu zważywszy na to, że jest to PCB więcej niż 2 warstwowa.
edit: na podanym Githubie jest jakiś schemat Falcona, ale ja tym schematom nie wierzę. Po prostu.
-> Mq - śledziłem temat wspomniany przez Cypriana przez chwilę -> https://atari-forum.com/viewtopic.php?p=433756#p433756 człowiek pisze o ok. 1000$ za zestaw z Best Electronics
Zastanawiam się tylko - po jakiego grzyba zakupił dosłownie wszystko? Dla prawidłowego odtworzenia Falcona trzeba by ogarnąć custom chips:
C302096 IC CUSTOM AJAX FDD CNTRL 28PDP
C302829 IC CUSTOM VIDEL 120P QFP
C302995 IC CUSTOM COMBEL 208P QFP
C302996 IC CUSTOM SDMA 144P QFP
z GALi trzeba by wyrwać firmware o ile już nie jest dostępne do ściągnięcia
C302830 IC GAL16V8-12 DIP 20P ECLK
C302831 IC GAL16V8-12 DIP 20P UDS/LDS
C302832 IC GAL16V8-12 DIP 20P DSACK
C302833 IC GAL16V8-12 DIP 20P AS/BG
C302834 IC GAL20V8-12 DIP 24P DSP
mikroprocesor to zwykły MC68030 - jeszcze dostępny
C303001 IC 68LC030 132P QFP
Koszt profesjonalnego podejścia będzie olbrzymi. Nie wspominając nawet o kompletnym ReverseEngineering.
Odbudowa Falcona to duża sprawa... Gdyby zapiąć wszystko w FPGA 1:1 - byłoby super, ale to się nie uda ponieważ do tego potrzeba sporo mocy ludzkiej :)
atari.area forum » Posty przez tOri
Wygenerowano w 0.060 sekund, wykonano 18 zapytań