Możesz użyć małej baterii litowej (np. CR1620) ze stykami i przylutować ją bezpośrednio do chipa (z boku). Następnym razem będziesz ją wymieniał za 10-15 lat, więc nie będzie wielkim problemem, że do wymiany potrzebna będzie lutownica.

727

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To Zenerka 3V3... nie nadaje się.

Na pewno był też stosowany układ MCCS146818. DS1287 jest starszą wersją DS12887, są zamienne. Problemy mogą sprawiać wersje z A i + na końcu oznaczenia.

...można sobie zamówić i polutować samemu:
https://oshpark.com/shared_projects/NwcVatSK

Zacznij od sprawdzenia zasilania wzmacniaczy w torze audio (8,2 V oraz +/- 5 V). Podejrzewam, że będzie brakowało napięcia -5 V (nóżka 11 układu U507 - LF345).

730

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wiem, zauważyłem, że się z tymi masami sporo nagimnastykowałeś. Generalnie wypełnienie masą zostawiłem, przelotki też, tylko je przesunąłem. Tylko teraz trochę boję się zamawiać, ze względu na nieprzewidywalny czas dostawy, a znając moje szczęście, przesyłka przyjdzie dzień po tym, jak wyjadę na wakacje ;)

731

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...zwłaszcza na 130XE i TV LCD. Nawet bez żadnych przeróbek różnica na korzyść S-Video jest kolosalna.

732

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

No i to już nie wiesz czy/jak zadziała. Ten "mostek" jest cały ekranowany masami na poligonach, a ścieżki idą naprzemiennie po obu stronach pcb. To takie różne drobiazgi składające się na całość rozwiązania.

Z drugiej strony takie ekranowanie też może powodować problemy, bo wprowadza znaczące pojemności do obwodu. Mogę to połączyć taśmą, gdzie co 2-ga żyła będzie masą, na jedno wyjdzie. To stare rozszerzenie jest podłączane na taśmie i kynarach i działa, U1MB też jest na tasiemkach i wtykach emulacyjnych. Ekranowanie na PCB jest złem koniecznym i stosuje się je w ostateczności.

733

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...powinno wystarczyć użycie S-Video (w 130 XE jest i nie trzeba nic przerabiać, w 800 XL trzeba wstawiś jeden rezystor i kawałek kabelka), bo mi wygląda, że masz podłączone po Composite. Ten mod (jak ktoś bardzo chce go robić) można wykonać częściowo - pozostawiając modulator.

734

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Temat gerberów ogarnięty, ale jeszcze się zastanawiam czy zamawiać... zrobiłem wersję "nie całkiem bez kabli" (uciąłem ten "mostek").

735

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wygenerowałeś gerbery wprost z pliku BRD, czy coś tam zmieniałeś, żeby to wyszło jako 2 płytki?

736

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cieszę się, że mogłem pomóc.

737

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...a może sami załóżcie konto na PCBWay, wrzucajcie tam swoje projekty i zarabiajcie na nich. Choć z tym zarabianiem na PCBWay to bym nie przesadzał.

Ja się tylko powtórzę - albo trzymam projekt zamknięty, zajmuję się produkcją i dystrybucją, albo robię projekt otwarty i nie płaczę (a wręcz się cieszę), jak ktoś inny zacznie go produkować i sprzedawać. Wszystko zależy od tego czy zależy mi na kasie, czy na popularności mojego projektu... no i od tego czy w ogóle mam "zdolności produkcyjne". Bo jeśli zaprojektowałem, zrobiłem 10 czy 20 sztuk i dalej ani nie produkuję kolejnych, ani nie uwalniam projektu jako Open Hardware, to tego nie rozumiem :/ Sam nie zarabiam, ale komu innemu też nie dam zarobić, o co chodzi?

738

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

marpla napisał/a:

Płytki prosto z Chin, zamówiłem jak udostępniłeś projekt :) tez zielone najbardziej mi pasują :) Dzięki !

Zamawiałeś to jako jedną płytkę czy dwie? Bo projekt płytki narysowany jest dość "dziwnie" i parser JLCPCB nie widzi nawet rozmiaru płytki po jej wgraniu.

Została Ci jakaś płytka?

739

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kilkanaście minut zabawy w Fusion 360 i pierwszy model był gotowy. Niestety po wydrukowaniu (wydruk w najniższej jakości trwał ponad 2x dłużej niż przygotowanie projektu) okazał się minimalnie za wąski wewnątrz. Zaznaczam też, że zrobiłem go bez zatrzasków - do przykręcania na 2 śrubki. Zatrzaski są możliwe do wydrukowania, ale znacznie skomplikowałoby to wydruk (dużo suportu trzeba by drukować) no i przyznam, że nie mam za dużo wprawy w modelowaniu takich elementów. No i ten "kominek" jest prosty, a oryginał nieco zwężał się ku górze (ścianki miały przekrój trapezu).

740

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przysiągłbym, że gdzieś widziałem, ale na Thingiverse znalazłem tylko do 7800:
https://www.thingiverse.com/thing:2811946

Można wymodelować, to nie jest jakiś kosmicznie skomplikowany element.

***

Na szybko coś takiego zrobiłem: https://www.thingiverse.com/thing:4538634

***

Wydrukowałem i naniosłem drobne poprawki, teraz powinno pasować z delikatnym luzem.
https://obrazki.elektroda.pl/7697375900_1594479560_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/8845153500_1594479572_thumb.jpg

741

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Widziałem gdzieś model 3D, można to wydrukować...

742

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No właśnie schematu nie ma :( jest tylko rysunek techniczny płyty, do zaprojektowania obudowy. Niestety o ile, większość portów można przetestować prostymi loop-backami, to do testu potu DMA jest potrzebna ta płytka.

***

...a nie, przepraszam, jest schemat: https://www.gossuin.be/images/schemasat … l-V1.0.pdf

743

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

...ja natomiast zacząłbym od zasilacza.

744

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kart diagnostyczny do testowania portów potrzebuje specjalnych kabli i płyty (karty) testowej:
http://www.best-electronics-ca.com/images/ST%20Test%20Kit%201111.jpg
http://www.best-electronics-ca.com/520_1040.htm

745

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

tytus napisał/a:

_tzok_ nie wiedzialem, ze zajmujesz sie sprzedaza takich kostek.

Bo nie zajmuję się sprzedażą... ale mam programator i zaprogramowanie EPROMów to żaden problem.

TOS 1.4 i 1.6 to ten sam TOS/GEMDOS, z tą różnicą, że ten drugi ma dodaną obsługę sprzętu charakterystycznego dla STe i ma inny adres bazowy.

746

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

A jak być dał jedną kość 70ns, a drugą 60ns? Pamiętam, że kiedyś tak się robiło, że gdy były kłopoty z pamięcią w atari dawało się inny typ kości, ale zazwyczaj podmieniało się jedną.

To już szamaństwo... dawało się inną, bo dawało się jaką się miało, kiedy zdobycie kompletu nowych graniczyło z niemożliwością, nie mówiąc o kosztach. Pamięci nie mogą być "za szybkie", szybsza pamięć będzie działała z wolniejszym taktowaniem, jedyne możliwe trudności, to wymagana minimalna szybkość narastania zboczy sygnałów sterujących i zegara. Kości się też "mieszało", bo niektóre za długo utrzymywały zawartość, po wyłączeniu zasilania, a wystarczy, że jeden bit się skasował (czyli znów były to względy ekonomiczne, a nie techniczne).

Kości używane w rozszerzeniu są 4-ro bitowe, to znaczy, że połówka bajtu jest "obsługiwana" przez jedną kość, a druga, przez drugą. Użycie kości o różnej szybkości, spowoduje, że połowa bajtu na magistrali pojawi się minimalnie szybciej, ale to bez znaczenia, bo odczyt jest synchroniczny, a zegar na tyle wolny, żeby pamięć 70 ns (a nawet 150 ns) spokojnie zdążyła ustabilizować stan wyjść. Te pamięci i tak są co najmniej 2x szybsze niż potrzeba i wystawiają stabilny stan wyjść na długo przed impulsem synchronizującym odczyt. Pamięci EDO dłużej utrzymują dane na wyjściu niż standardowe DRAMy/FPMy (a właściwie to mogą przyjąć adres w czasie cyklu odczytu). Pamięci EDO mogą zastępować FPM, w drugą stronę - nie.

Druga dyskietka, opisana jako "Master Diskette II", była fabrycznie czysta/pusta.

748

(40 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Klej na gorąco to nie jest najlepszy pomysł - w ciepły dzień będzie robił się miękki, poza tym nie zwiąże się dobrze z PLA. Lepszym pomysłem jest cyjanoakryl (tylko nie gdy wtyk jest w gnieździe) lub żywica epoksydowa (np. Poxipol). Piny są na tyle miękkie, że nawet jak zostaną krzywo osadzone w podstawie wtyku, to i tak dadzą się później łatwo wyprostować.

Jeśli piny się ruszały przy lutowaniu to albo grot był przykładany zbyt długo, albo miał zbyt wysoką temperaturę (sugeruję 290-330°C, za niska temperatura wydłuży czas lutowania). Warto odczekać między lutowaniem kolejnego pinu, aż poprzedni ostygnie, by ciepło się nie kumulowało. Można lutować wtyk włożony do gniazda, zawsze styki gniazda odbiorą trochę ciepła z pinów.

PLA mięknie w temperaturze ok. 60°C, natomiast płynie przy ok. 180°C.

749

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

sun napisał/a:

Jakiś dobry patent na wylutowaniu kości jak się nie ma hotair tylko zwykla stację?

Zalać cyną, tak żeby się wszystko zlało, do tego dużo topnika w żelu i grzać... ale może być ciężko. Plecionka się tu na wiele nie zda...

750

(56 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Moje STe jest dla mnie wystarczająco szybkie, ale ostatnio kolega z pracy dał mi A600... no i jej by się przydał jakiś akcelerator, bo jest koszmarnie wolna (CWB 68k na 2 MB CHIP RAM i MC68000 jest niezbyt zdatne do użytku) :/ niemniej ceny mnie zniechęcają :(