51

(348 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@As, nie widzę większych przeciwwskazań.

@Pin, gdybym miał kojfnąć, to przecież warto się przedtem jeszcze napić - szkoda resztę życia spędzać w ascezie ;)

52

(348 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na prośbę milionów użytkowników ;) (znalazłem kartkę z hasłem do forum i) wrzucam wersję testową Sparta Commandera 1.0.6.

Nowa wersja używa (załączonych w archiwum) sterowników wideo nie tylko do wyświetlania tekstu, ale również do skrolowania zawartości paneli. Dlatego, żeby ją uruchomić, wymieniamy np. stare drivery na nowe, robimy reboot i dopiero wtedy wymieniamy stary SCMAIN.OVL na nowy.

Sterowniki RC_VBXE i S_VBXE są dla VBXE, wybieramy sobie jeden z nich. RC_GR8 jest dla komputerów bez VBXE (ta wersja RC_GR8 jest już w opublikowanym parę tygodniu temu SDX Toolkicie, ale daję też tu na wszelki wypadek).

Na Rapidusie nie ma chyba większej różnicy w szybkości skrolowania, ale na niedopalonym Atari powinna być zauważalna.

Dodatkową featurą jest sortowanie katalogów przed wyświetleniem ich w panelach. Odpowiednie okienko wywołujemy wciskając CTRL/S. Informacja o (maksymalnej) liczbie wpisów do sortowania może się zmieniać w zależności od tego, ile pamięci program sobie znalazł na wczytanie katalogów, to będzie 178, 356 lub 712 wpisów. Posiadacze Rapidusów i Antonii mogą się - w przyszłości, kiedy pokaże się nowa wersja SpartaDOS-u - spodziewać 1424. Katalogi mające więcej wpisów niż pokazana w okienku (przy czym liczy się tu całkowita liczba wpisów, tych niewidocznych też) pozostaną nieposortowane.

Sortowanie katalogu mającego 700 wpisów może potrwać kilka sekund, co przy długich katalogach może być na dłuższą metę uciążliwe. Sposobów uniknięcia sortowania jest parę:

1) wyłączyć (Ctrl/S, a potem U i Return, najpierw dla jednego panelu, potem dla drugiego)

2) mieć w każdym katalogu po 1000 pustych wpisów :D

3) posortować katalog komendą SORTDIR - katalogi już posortowane nie są przez Sparta Commander sortowane ponownie (bo i po co).

To wszystko są beta wersje, więc może coś nie działać. Wtedy proszę zgłaszać jak i co.

53

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Musisz, niestety, uwzględnić, że twoja metoda najwyraźniej nie jest kompatybilna z istniejącymi sterownikami "E:" dla Atari. Musisz ją poprawić.

PS. Ponieważ gdzieś zginął mój post zamieszczony po poście nr 23, powtórzę zatem, że sobie pochlebiasz sądząc, że przekonywanie ciebie było moim celem. A "piszący mnie nie przekonali" to hit sam w sobie.

54

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

dely napisał/a:

proszę odnosić się wyłącznie do tematu wątku, a nie umiejętności pytającego

Odnoszę się wyłącznie do tematu wątku założonego i omówionego (w poście nr 1) przez OP, który zawsze wie wszystko najlepiej. Podtrzymuję, że temat jest żenujący, a żenada wynika z tego, że OP nie odrobił podstawowych lekcji z pierwszej klasy atarowskiej szkoły podstawowej.

xxl napisał/a:

wynika z tego, ze proponowane przez Ciebie rozwiazanie gr.0 z oknem to gr.0 bez okna i oprogramowanie wyswietlania we wlasnym zakresie :-)

ciekawa koncepcja ;-)

Bardzo ciekawa i odkrywcza, zważywszy że gr.0 to tryb mający jedno wielkie okno tekstowe. Myślenie ma kolosalną przyszłość.

Krótki napisał/a:

A co to jest, forum tylko dla elyty, na którym można poruszać wyłącznie tematy na poziomie elytarnym?

Faktycznie, rzecz jest bardzo elitarna (albo "elytarna", jeśli wolisz). Zwłaszcza jeśli "elyta" zaczyna dyskusję od odkrycia "błędu w OS, który uniemożliwia". Po prostu jeden guru teraz musi pouczyć drugiego guru o tym, co jest napisane w każdym podręczniku do BASIC-a, a co na dodatek (wbrew tym podręcznikom, bo wystarczy pomyśleć) da się rozwiązać bez żadnych trików.

Skoro "żenua" nie działa, może napiszę "gratuluję".

55

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Krótki napisał/a:

Weź się wreszcie uspokój.

Czemu niby mam "się uspokajać"? Topik jest na poziomie przedszkola, co widać po całości: OP nawet nie wie, że sposób z 703 (opisany chyba wszędzie, nawet u Miguta) zasadza się na tym, że mamy otwarte dwa kanały, że jak najbardziej da się to zrobić, że zestawy współrzędnych są oddzielne. I proponuje armatę na wróble.

Już nie wspomnę o tym, że jeszcze prostszym rozwiązaniem jest po prostu mieć dwa zestawy współrzędnych w programie. Można wtedy mieć 1 kanał, a położenie i rozmiary okna dowolne.

Żenua.

MM [dely]: proszę odnosić się wyłącznie do tematu wątku, a nie umiejętności pytającego.

56

(318 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Posiadacze Rapidusa i IDE+ mogą być zainteresowani pluginem do BIOS-u IDE+ (co najmniej w wersji 1.4), który nieco dopala I/O :) Do ściągnięcia stąd: http://drac030.krap.pl/pl-acc-pliki.php

57

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Powiem tyle: LOL. "Sposób" faktycznie "krótszy" niż lda #4 / sta 703. Na dodatek z nielegalnymi skokami do OS-u, którym przedmówca nie umie się nawet posłużyć. Dely, ponawiam prośbę, skasuj tę żenadę.

58

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dely, rozmyśliłem się, niech ten topik jednak zostanie, na wieczną pamiątkę xxla programowania.

59

(26 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

then POKE 703 with four, in program mode. (In command mode, you will be returned to GR.0.) You won't be able to read the text in the window, but you will be able to write to it.

Obrazek poniżej, BASIC jest w command mode. Teraz LOCATE 2,21,A. Nie dość, że zadziała (czyli funkcja INPUT OS-u odczytała linijkę tekstu) to jeszcze w A będziemy mieli kod znaku znajdującego się na pozycji 2,21 (82, kod ASCII "R" z READY).

I ten temat jest w dziale "Programowanie", dely skasuj to.

60

(219 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

grzybson: ekstra, że się za to rzeczywiście wziąłeś :)

61

(72 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pin napisał/a:

No chyba, że jest możliwość przełączenia trybu z poziomu wpisu do RUNEXT .. próbowałem i nie działa :P

Trzeba byłoby to robić oddzielnym programem, bo kiedy RUNEXT wkracza do akcji, Sparta Commandera już nie ma w pamięci. No i cały czas pozostaje problem przywrócenia poprzednich ustawień po wyjściu z SEQ (czy dowolnego innego programu wymagającego 40 kolumn). Więc póki co chyba najprościej jest pamiętać o Shift :)

62

(72 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pin: XIO 25, ale ono ci go wyłączy trwale :) Potem trzeba byłoby włączać, przedtem jeszcze sprawdzić, czy był włączony poprzednio, trochę zabawy z tym jest. Łatwiej odpalić w 40-kol., jeśli tego program wymaga.

63

(72 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Fox napisał/a:
Pin napisał/a:

czy przy uruchomieniu SEQ istnieje możliwość na starcie programu wyłączać tryb 80 znaków (jeśli w systemie aktywny jest sterownik ekranu dla 80 znaków).

Jak to się robi?

Da się, ale to nieco zawracania głowy: tryb 80-kol może być software'owy albo sprzętowy, więc trzeba go wyłączyć wywołaniem sterownika, wymuszenie GR.0 przez wektory pod $e400 włączy 40x24, ale tylko do chwili wyprowadzenia na ekran jakiegokolwiek znaku przez OS itd. Łatwiej jest (Pinokiowi) program po prostu uruchamiać w trybie 40-kolumnowym, Shift/Return pod Sparta Commanderem. Albo nazwać *.EXE, wtedy SC pyta, w jakim trybie odpalić.

Pin napisał/a:

* przy wyjściu do dos można by skasować zawartość ekranu. SC wówczas przy powrocie nie będzie czekać na "press any key"

Może wystarczy usunąć komunikat podczas ładowania SEQ?

SC produkuje ten komunikat, jeśli po załadowaniu powłoki przy wyjściu z programu kursor nie znajduje się w lewym, górnym rogu ekranu (CRSROW=0, CRSCOL=LMARGN).

64

(268 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja bym wziął dwie folie do sprężynkowych.

65

(56 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Poprawiłem różne duperelia, coś tam dodałem, zmieniłem nazwę, krótko mówiąc, jest wersja 1.1.

Poprzednio zapomniałem napisać, że jeśli ktoś ma Evie, można na programie wymusić skorzystanie z tamtejszego AY-greka. Trzeba tylko trzymać Select przy uruchamianiu.

Maksymalne memlo to $2800.

Szczęśliwego Nowego Roku.

66

(56 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Zlew napisał/a:

Tylko mam 2 zastrzeżenia:

- Obwiednia głośności emulatorka nawet nie próbuje się pokrywać z obwiednią AYgreka

To prawda. Po paru eksperymentach, żeby ją oddać bardziej dokładnie, a które okazały się nieudane (część instrumentów za cicha) po prostu to olałem.

Zlew napisał/a:

Emulacja kombinacji tonu i obwiedni leży i kwiczy :D (ale widać że próbuje po rejestrach POKEYa)

Bo to w zasadzie nie jest emulator, tylko player do odgrywania plików PSG na Pokeyu, napisany mniej więcej wg założeń z postu nr 40. Jak wiadomo, w Pokeyu obwiedni nie ma, więc utwory przywiązujące do nich dużą wagę będą brzmiały przynajmniej dziwnie (a w skrajnym wypadku nie będą brzmiały wcale, tylko np. buczały, charczały albo zgoła fałszowały). Sorry, taki mamy klimat :)

Ogólnie plików PSG mam około pięćdziesięciu, z tego zupełną porażką są ze dwa, może trzy. Więc nie jest tak źle. Ale chętnie przyjmę dalsze.

67

(56 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Player się urodził. Wymagania: stereo Pokey + wiadro RAM-u. Mile widziana SpartaDOS X (ale pod MyDOS-em powinno też chodzić). Mile widziane 65C816, pamięć liniowa, HDD (bo pliki PSG długie są).

Pod innymi DOS-ami niż SDX program oczywiście nadpisze cały RAM-dysk, pod SDX użyje tylko tych banków, które nie są na nic zajęte. Żeby dane załadowało do High-RAM-u 65C816, trzeba włączyć DracOS.

Player nie jest najszybszy, co widać gołym okiem, ale wygląda, jakby spokojnie działał nawet na 6502/1,77 MHz. Pliki PSG muszą być z ZX Spectrum, czyli pod zegar 1,77 MHz dla AY-greka.

W paczce są trzy przykładowe pliki PSG, dwa wyciąłem skądś sam, jeden dostałem od mariuszaw.

Wesołych Świąt.

68

(1,652 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mogę powiedzieć przy okazji, że nowa wersja Evie (2.0) jest znacznie poprawiona. Co do AY nie ma co prawda zauważalnej (przeze mnie) różnicy, ale SID się polepszył bardzo.

69

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja się wprawdzie nie znam, ale z tego, co mi się obiło o uszy, problemem mogą być sygnały synchronizacji generowane przez Atari, nie wszystkie współczesne monitory (nawet CRT) je lubią. Sygnał CSYNC niestety chyba wychodzi z GTIA, zatem niczego się w tej kwestii "dolutować lub odlutować" nie da, można jedynie spróbować wymienić GTIA na wersję RGB, ale nie wiem, czy którakolwiek z dostępnych wersji (VBXE i Sophia) generuje własny sygnał CSYNC. W przypadku VBXE jestem dość pewien, że to nie zachodzi. Co do Sophii, nie mam pojęcia.

70

(1,652 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

:)

71

(1,652 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

...w sumie warto zauważyć, że w te gry mogą sobie spokojnie pograć na swoim sprzęcie również atarowcy, jeśli posiadają VBXE oraz 65c816 na pokładzie.

Draco030 pisze zajebisty emulator, jeśli mnie pamięć nie myli.

Sam 65C816 (np. Antonia) to trochę za mało, aczkolwiek nawet na Antonii da się od biedy w JSW (nie "Jastrzębska Spółka Węglowa" bynajmniej) pograć. Ale Rapidus daje radę, sam ściągam często z tego wątku binarki (ostatnio odkryłem, że softu na ZX 48k mam już 16 MB), żeby zobaczyć, czy działają, i na ogół właśnie to robią.

Dzięki, Yerzu, za zauważenie. Wiadomo, że emulator to ersatz, ale miło mi, że komuś działa :)

72

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

larek napisał/a:
drac030 napisał/a:

Natomiast magnetofon XC12 kosztował w Peweksie coś 15 dolarów.

Niestety był znacznie droższy - 48$

A może i nie ~15, ale ~50. Zawiodła mnie pamięć.

73

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ZbyniuR napisał/a:

Wiem że jedna z popularniejszych (i lepszych) stacji do Atarki to nie-Atarowska CA2001, ale jakoś nigdy nie skojarzyłem że XCA12 (na której jest słowo Atari) to też ich produkt

Istotnie, na XCA12 jest "słowo Atari", bo na obudowie magnetofonu napisano "for Atari computer":

http://atariki.krap.pl/index.php/XCA12

Popisowe manipulolo, nie wiem tylko, w jakim celu.

74

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przypomniało mi się, że w 1988 roku za interfejs do magnetofonu wołano cenę rzędu 1000-1500 (ówczesnych) złotych :) Natomiast magnetofon XC12 kosztował w Peweksie coś 15 dolarów.

75

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ZbyniuR napisał/a:

A swoją drogą ilu znacie posiadaczy Atarki (...) którzy mieli magnet innej firmy niż posiadany komputer?

Ja jednego, tzn. siebie. Bo początkowo miałem interfejs + zwykły magnetofon (zwykłym natomiast magnetofonem w tamtych czasach był magnetofon szpulowy).

Poza tym magnetofony do Atari wytwarzało LDW pod marką California Access (XCA12 i CA12). Mimo że nie znam ani jednego posiadacza Atarki, który miałby taki magnetofon, domyślam się mimo wszystko, że posiadaczem takowego był niejeden. I co teraz?