51

(371 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jacques napisał/a:

Moim zdaniem dobrze, bo wtedy jakby cała dłoń trzyma carta a palcem wskazującym się naciska, także idealnie. Przetrenowane podczas zabaw z Final III i sprzętem "konkurencji" ;)

Chyba masz rację. Zobaczymy w praktyce. Tak czy siak, to dużo lepsze niż przycisk od góry.

52

(371 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Lotharek: widziałem obrazek SIDE II na Twojej stronie. Czy ten przycisk jest umieszczony aby po dobrej stronie karty ? (biorąc pod uwagę osoby praworęczne) .

53

(638 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tu trzeba z miłością, granatami.

54

(638 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

No, jesteśmy ciemnogród, nie idziemy z postępem, pojawiły się nielegale a my do nich bokiem.

55

(371 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

conrad napisał/a:

Czy są przewidziane jakieś zmiany w projekcie? Np. dodanie akumulatorka podtrzymującego pamięć zegara albo możliwość ustawienia odczytu pliku config.sys z karty CF bez flashowania romu side?


W kombinacji z Ultimate 1MB SIDE jest urządzeniem PBI, wówczas CONFIG.SYS może być bezpośrednio odczytany z partycji na karcie ....

Też się zgłaszam jako chętny na SIDE o ile przycisk będzie z tyłu :)

56

(638 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Bawcie się bawcie, ale chociaż oznaczajcie te programy (ups... zbiory bajtów) np. czerwonym paskiem, lub jakimś napisem o wymaganym C014806 na programie.

57

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xxl napisał/a:

nie neguje Twojego wyboru, dla mnie jednak jest nieporozumieniem poniewaz:

1.> Większość całodysków (atr-y) pięknie działa,

kluczowe jest slowo "wiekszosc"

2. sa to urzadzenia od siebie zalezne - trzeba miec obydwa zeby dzialalo

3. ultimate gryzie sie z mapram

4. side nie jest urzadzeniem pbi a bez wymiany rom komputera (lub posiadania jakiegos rozszerzenia ktore podmieni rom) nie dziala tak jak opisujesz

5. jesli chces porownywac zajetosc pamieci wez pod uwage takze pamiec od strony zero $0000-$0700 i powyzej $c000 do $ffff. poza tym sam loader to stanowczo za malo.

6. > I zrobiłeś pseudo-plikowość - takie "nie wiadomo co".

jak wejdziemy w szegoly nie obronisz tego stwierdzenia.

1. Spójrz do tyłu w tym wątku i zobaczmy, czy xbios zawsze działa ? Poza tym cały szmelc, który dłubie po pokeyu (np. energy zine, kto to wogole napisał ?) oczywiście, że nie będzie działać, to, że tak powiem cena, którą gotów jestem zapłacić. Dla takich rzeczy mogę odpalić sio2sd czy lepiej ape (bo xf551 to w piwni leży, nawet złodzieje nie chcieli zabrać).

2 i 4. To bez znaczenia. Urządzenia są niezależne, ultimate dodaje pbi dla side, ale nie o to chodzi. Możesz nie mieć ultimate a podłączone "bardziej typowe" urządzenie pbi i plomby z peweksu na wkrętach w kompie i nic to nie zmieni w tej dyskusji.

3. No weź przestań - chyba na odwrót ?

5. Jeżeli to problem to masz problem. A 0xc000-0xffff umiem ładować, naprawdę, nie muszę mieć xbiosa.

6. Hm. Jakie szczegóły ? Dzielenie włosa na czworo chyba ... Są pliki, które po przekopiowaniu na inny dysk / urządzenie / filesystem stają się bezużyteczne w sensie : nie można odpalić programu. Szukam xbiosa dla tej kombinacji: brak.

58

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Właśnie odpaliłem najnowszy (testowy jeszcze) konfig ultimate + side ze wsparciem dla PBI. To jest masakra jak to fajnie działa i jakie jest wygodne i szybkie - a przy tym jak najbardziej standardowe, bo przewidzieli to już twórcy kompa, tj boot z urządzeń nie serial-sio. Większość całodysków (atr-y) pięknie działa, o binarkach nie ma co wspominać bo to działało ładnie i bez PBI.

Jeżeli chodzi o zajętość pamięci, to Candle mówi, że memlo loadera binarek to jakieś 0xa00 i zejdzie jeszcze niżej. Sądzę, że utrzymał by to memlo (albo niewiele podniósł) również ze wsparciem D: dla odczytu fata.

Teraz xbios to dla mnie już całkowita pomyłka, niestety.
XXLu nie idź dalej tą drogą. Nie jesteś w stanie, nie będziesz chciał pisać i utrzymywać driverów do wszystkiego - xbios wyłoży się w każdej ciekawszej konfiguracji kompa. I zrobiłeś pseudo-plikowość - takie "nie wiadomo co".

59

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Oczywiście jump w DL nie jest za darmo - tworzy od razu jedną pustą linię, więc przyda się tylko w niektórych przypadkach. tak jak napisał Tebe - należy pilnować aby DL nie przekraczała granicy 1kB przez (najlepiej) umieszczenie jej pod stałym adresem.

60

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Widzisz XXL, ta utopia się już sypie, i nie wierzę, żeby jakaś ostateczna wersja cokolwiek tu zmieniała.
A ! I przede wszystkim nie masz szans na ostateczną wersję, bo wciąż będziesz musiał to zmieniać.

61

(320 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Nie mam zamiaru wdawać się w dłuższe polemiki w topiku do tego nie służącym, nie mam zamiaru też odpowiadać na tę zaczepkę - z grubsza chodzi o to, że nie używa się układów w elektronice w warunkach wykraczających poza specyfikacje. Koniec.

62

(320 odpowiedzi, napisanych Zloty)

XXL: dotyczy to idei generalnie i dobrze o tym wiesz, tylko powtarzasz swoją mantrę jak i ja swoją :)

63

(320 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Używanie nielegali jest nielegalne, każdy robi to na własne ryzyko, jeżeli praca nie zadziała na komputerze testowym to won i tyle.

Robiąc się coraz bardziej radykalny na stare lata napiszę jeszcze ...

Może to nieuczciwe porównanie, ale w pracy jak ktoś użyje nielegali i z tego powodu będzie coś źle działało "w polu" to dostanie w dupę za swoje i to porządnie. I mam wrażenie, że osoby, które babrają się elektroniką w większości będą miały takie samo zdanie. Zbieracze cartów mogą mieć inne zdanie, nie jest prawdą, że musimy być jedną wielką rodziną ha ha ha.

64

(16 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

eee tam, prowokacja.

Komp jest z 84 lub 85, freddiego nawet nie ma, daty na lutowanych scalakach <= 84 rok (z tego co zdołałem wypatrzeć) a jego "wady" opisane w pierwszym poście to dzielenie włosa na czworo delikatnie mówiąc.

65

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://www.c64scene.pl/viewforum.php?f= … a4a4a6f548

tam to sie dzieje! to jest życie! :)
   
a u nas co najwyzej przepychanki o xbios - nuda ;-)

66

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Problem w tym, że nowe gry będą pisane na bibliotekę która robi z atari takie ułomne commodore ;-) Nie będą za to działały na systemach, z których przy odrobinie dobrej woli i może nieco większej ilości pracy też by się odpaliły. Będą działały przez tylko SIO itp.

Jakby nam to wisiało to nie byłoby sprawy. Ale mi szkoda, bo XXL wypuszcza fajne gierki - więc krzyczę, choć to nic nie da, wiem.

jeżeli umówimy się, że program dla xbios to taki ATR z całodyskiem - to ok, nie będę się burzył - niech będzie jako loader do binariów. Jeżeli mówimy o plikach, kopiowaniu i filesystemach - no to sory, winetu - nie tędy droga, bo nie da się do wszystkiego napisać dobrych sterowników i jeszcze je później utrzymywać. Upierdliwość szybko wzrośnie do poziomu znacznie wyższego niż w tych strasznych DOSach.

A co do standardowego filesystemu dla atari - to ten standardowy wg XXL jest taką żenadą, że nie rozumiem, jak można chcieć go wspierać.

67

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tebe napisał/a:

w podobny sposób pewnie działają loadery odtwarzające sample podczas transmisji, własne przerwanie IRQ czy inna synchronizacja

To jest dobra zabawa, gdy program z założenia jest "całodyskiem" i używa (hardwarowej przynajmniej) części SIO, przez co na tym poziomie przynajmniej jest zgodny z systemem Atari i wiemy jak go ładować. Ale jest to przynajmniej zamknięta kapsułka, bez ambicji do robienia niepotrzebnych (bo nic nie dających) rewolucji.

Ale xbios to mutant. Ze specyfiki działania zachowuje się jak sztywny całodysk, a mieni się być programem uniwersalnym do obsługi plików. Zdanie xxl-a "xbios bazuje na standardowym filesystemie" świadczy dla mnie o tym, że niestety XXL lekceważy rzeczywistość, która nie pasuje się do Jego pomysłów.

Zastanawiam się, czy osoby, które chcą tego używać chcą to robić dlatego, że jest lepsze, czy dlatego, że łatwiej przeczytać opis kilku funkcji xbiosa niż przekopywać się przez opisy CIO z różnych źródeł. Czyli po prostu lenistwo.

68

(111 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tworzenie dzieł, które stoją w poprzek do wszystkiego dobrego, co wymyślono na ten komputer do tej pory, nie jest chlubą niestety.

69

(161 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jacques napisał/a:

Tak, "wystarczy" - szczyt ergonomii ;). Przełączanie rdzenia jest średnio wygodne, lepiej byłoby to przełączać na ekranie tytułowym gry np.

Wystarczy po prostu "nie wykryć" rdzenia fx pomimo jego obecności i sprawa załatwiona, nie trzeba nic przełączać, konfigurować.

70

(161 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To "tak tak" znaczy, że nie mam nic przeciwko - niech po dogadaniu się z Candle Lotharek robi VBXE dla mas.

71

(161 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tak tak

72

(161 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wygląda świetnie, a wersja dla VBXE też bardzo mi się podoba, jest kolorowo ale nie jest za kolorowo - idealnie.

73

(12 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kynar - ilozację topimy lutownicą
Tefzel, mylony z kynarem - izolacja teflonowa, wręcz przeciwnie - usuwamy tylko mechanicznie.

Różnica na oko widoczna - kynar jest matowy, tefzel błyszczący.

74

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja to słyszałem, że się przez USB robi upgrade firmare.

Znalazłem też te firmare: jest tutaj : http://www.manta.home.pl/poland/en/aktualizacje.html

75

(259 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

jellonek napisał/a:

elc: mial byc dev-kit z egzamplowym corem, tj. jego zrodlami i? oczywiscie to twoj wybor by nie udostepniac zrodel (czyli niech zainteresowani pisza od zera). przy takim podejsciu czemu sie dziwisz?

Ale ja się nie dziwię że nikt nie ruszył tego na tym poziomie (rdzeniowym) - jest to mi zupełnie obojętne. Ja się dziwię, że przy otwartym systemie jakim jest vbxe ludzie nie potrafią rozwiązać prostych problemów i zapanować nad chaosem, który sami wytwarzają - a w wielu wypadkach wystarczyła by na przykład świadomość jaki rdzeń mam załadowany.

Sprawa nie jest trywialna, a ja nigdy nie powiedziałem, że teraz zalewam rdzeń betonem i już do końca świata się nic nie zmieni. W rdzeniu udostępniam np nr wersji do odczytu, z resztą należy sobie już radzić - na poziomie programisty i użytkownika. API FX (są źródła) wspiera rozpoznawanie wersji.

Poza tym nigdy nie obiecywałem źródeł do rdzenia FX i nigdy nie miałem zamiaru ich wypuszczać. Nie jest to potrzebne dla zrobienia samemu czegokolwiek a kursy hdl są wszędzie dostępne. Są za to dostępne źródła examplów dla FX.

jellonek napisał/a:

candle pisal od zera nie znajac twoich zrodel?

A nie wiem. Ma źródła od jakiegoś czasu i ma je gdzieś z tego co wiem, nie patrzył w nie (nie lubi Veriloga) tak jak i ja nie patrzę w jego (nie lubię VHDL). Jestem pewien, że nie potrzebuje ich do napisania czegokolwiek co by chciał.

jellonek napisał/a:

robiac sprzet, przynajmniej wie ktore linie fpga gdzie sa powyprowadzane.
oczywiscie (majac vbxe) samemu mozna to obczaic, ale takie rzeczy sie dokumentuje.

Schematy do wszystkich wersji vbxe są w paczkach, dostępne na sieci. (www.spiflash.org).

jellonek napisał/a:

wlasnie dlatego prosze by od samego poczatku nosty udostepnial zrodla...

Wybor Nostyego. Może gdy źródła będą w C to coś to komuś da. Może komuś podetrze to nosek i wyczyści pupę.


Przepraszam Nosty za zaśmiecanie, już kończę.