51

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie miałem stacji 1050 ale CA2001 też tak robi, pierwszy przebieg formatuje a drugi przebieg sprawdza poprawność formatowania.

52

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może nie prościej ale bardziej fachowo, wystarczy zastosować bufory 74ls07 na sygnałach DATA IN, DATA OUT, COMMAND, tak jak jest to zrobione np w stacjach CA2001. Układy w technologi TTL nie mają zabezpieczeń przepięciowych i nie będą przy wyłączonym zasilaniu obciążać sygnałów DATA IN, DATA OUT, COMMAND.

53

(293 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z doświadczenia wiem, że szkoda czasu i sprzętu (napędu stacji dyskietek) na reanimacje dyskietek. Zwykle trwa to naście minut i jeśli nawet uda się sformatować to zapis danych na taką dyskietkę nie jest pewny.

54

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lopez napisał/a:

Tak jak pisze Mq, ja łączyłem ze sobą 1050 z sio2sd, sio2sd z klonami xf551 oraz xf551 z 1050 bez żadnych problemów, a w sumie do tego takie rozgałęzienie przydaje się najbardziej, więc żadne buforowanie raczej nie jest potrzebne.

Stacje właściwie nie obciążają szyn sio bo mają bufory, problem jest w moim wypadku z SDrive max, które z powodu braku przelotki musi być wpięte na koniec i powoduje spadki napięcia na szynie zasiania 5V a to powoduje spadek napięcia na sygnałach przesyłu danych które mają rezystory podciągające poziom wysoki brany z tych 5V (w realu jest ono bliskie 3V).

55

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No może sam rozgałęziacz z zasilaniem by dał rade. Ale przy szeregowym połączeniu 2 stacji i SDrive Max na końcu nie daje rady.

56

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niby tak, ale spróbuj podłączyć po dwóch stacjach dyskietek (każda na 1,2-1,5m kablu) SDrive Max. Już miałem kupić od Lotharka ale się doczytałem, że jego splitter SIO nie buforuje sygnałów.

57

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mi chodzi po głowie budowa rozdzielacz SIO z zasilaniem i buforowaniem podstawowych sygnałów. Ale nie mogę się zebrać do realizacji.

58

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tooloudtoowide napisał/a:

z tą obudową i płytą 1088XEL jest jeden zonk - złącze kartu jest za blisko brzegu, zdejmując górę obudowy i tak jest rant w szkielecie obudowy i trochę przeszkadza z wkładaniem kartów. Ale jak napisałeś - karty do 1088xel nie są czymś, na co się człowiek nastawia. Nie mniej - dla pełnej funkcjonalności chyba trzeba podciąć nieco szkielet w tym obszarze.

Masz racje, co do problemów z wsuwaniem kartrydży. Rozwiązałem ten problem za pomocą szlifierki kątowej i pilnika. Teraz po zdjęciu górnej obudowy można bez problemów włożyć kartrydż.  Ja jej nie zmieniam na inną, bo mi się podoba.

59

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tooloudtoowide napisał/a:

ja najpierw wsadziłem w:
https://www.morele.net/obudowa-chieftec … bop-639243.

Mam dokładnie w takiej samej obudowie. Nie nastawiam się na częste wkładanie cartridge więc nie wycinałem górnej pokrywy obudowy.

60

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nikt więcej nie zmontował i nie uruchomił płyty Atari 1088XEL?

61

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gratulacje z okazji wygranej aukcji.

62

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja nie neguje innych rozszerzeń RAM, ROM. Po prostu zwróciłem uwagę, że jak robi na swojej płycie miejsce na U1MB to by zrezygnował z montażu ROM i ROM basica, z którymi jak pisze ma problem bo z podstawkami mu się nie mieszczą. Rozszerzenie http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16572 zapowiada się fajnie, wszystko zależeć będzie od ceny no i uniwersalności, bo autor pisze, że chce montować je w postaci modułu w miejscu FREDDIE-go czyli odpada płyta bez FREDDIEGO czyli też płyta projektowana przez x_angel-a.

63

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

lopez napisał/a:

Dokładnie przełącznik OS'ów (IMHO powinien być już na płycie) + ram wystarcza, oczywiście pomijając funkcję podtrzymywania pamięci, której U1MB nie ma a być może nowe rozszerzenie będzie miało :)

Więc jak by nie patrzeć to U1MB nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16572

Powiem tak U1MB jest a to rozszerzenie się buduje, trzeba poczekać na gotowy produkt.

64

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Bo jak do tej pory to było jedyne rozszerzenie nie robiące bałaganu w atarce w porównaniu do 4 które zastępuje (1MB RAM, XxROM, wersje Basic-a i SpartaDos). Obsługę znam tylko z 1088XEL, które ma trochę inny wsad. ale brak potrzeby wyłączania/włączania i trzymania Option przy wczytywaniu kolejnego programu/gry, wspiera turbo dla różnego rodzaju napędów dyskietek. Wspieranie obsługo BT.

65

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ta płyta proponowana przez Ciebie powinna się nazywać 65XE bo z tego co widzę na płycie jest tylko 64kB SRAM.

x_angel napisał/a:

Moim zdaniem jest, jeśli U1MB ma być jako opcja, a nie jako element konieczny do uruchomienia płyty.
Dzięki temu można poskładać płytę i mieć działające Atari, a potem dokładać kolejne moduły.
Powiem tylko tak: pewna osoba już mi pisała, że poległa na składaniu 1088XEL, bo wpi* już kupę kasy i nadal trzeba kupę kasy :)
Co do ramu, to możesz nie mieć racji:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16572

Co do 1088XLE masz racje tanie nie jest, swoje złożyłem poniżej 700pln nie licząc ceny 2szt dawców i nie montowałem VBXE.
Ciekawe ile szacujesz koszt wyprodukowania swojej płyty, płyta ma dość duże rozmiary?
Co do rozszerzenia RAM-u z cytowanego postu, to ciekawe ile będzie kosztować produkt finalny?

Ale to Twój projekt i od Ciebie zależy co będzie a czego nie będzie na płycie.

66

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy jest sens projektować miejsce na kości ROM i Basic skoro jest na płycie miejsce na U1MB, obecnie jedyne i słuszne rozszerzenie RAM i ROM. Przecież nikt nie będzie montował na tej płycie innego rozszerzenia RAM?

67

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Według mnie może to małe ale też mało wygodne w obsłudze w porównaniu ze zwykłym SIO2SD.

68

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapodaj zdjęcie uszkodzonych ścieżek żeby można było ocenić uszkodzenia. Jeszcze jak byś miał obudowę to zakryła by te uszkodzenia i można by było się pokusić o naprawę. Ja bym ją przeznaczył na dawce, może uratować "życie" innej atarce. Ostatnio miałem dylemat które atari poświęcić, bo potrzebowałem układy scalone do Atari1088XEL, trudna decyzja padło na 65XE i 800XE. Były w najgorszym stanie wizualnym 65 jak by ktoś ją wyciągnął z błota a 800XE oprócz Pokeya do 1088 uratowało 130 z uszkodzonym CPU.

69

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja wlutowałem samo gniazdo s-video bez RCA. Jak bym potrzebował mogę w tylnej ściance (maskownicy) wywiercić otwór i zamontować gniazdo RCA do montażu w otwór a podpiąć można je do gold-pin.

70

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Schemat i Rom do Atari 850 jest tutaj:
http://www.jsobola.atari8.info/dereatari/schematy.htm
i tutaj
http://ftp.pigwa.net/stuff/mirror/jsobola/schematy.htm
Układy scalone czyli mikroprocesor i porty widziałem na AliExpres.

71

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy ktoś z kolegów mógł by ze zdjęć dostępnych w necie odwzorować płytę Atari 850 i uruchomić produkcje PCB. Ceny fabrycznych interfejsów na portalach aukcyjnych osiągają wysokie ceny (dostępność w zasadzie tylko w USA). Wydaje mi się, że popyt na PCB sprzedawane jako kit lub same mogło by być opłacalne.

72

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bo Lopez nie podał w swoim wykazie tego GALa i już myślałem, że jest jakaś inna wersja tego kartridża.

OK

73

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A zaprogramowany GAL16V8 nie jest czasem potrzebny do tego kartridża?

74

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ma pośpiechu, wolę z pozłacanymi stykami.

75

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No  to czekam, jak by ktoś zamawiał PCB to ja chętny na 2szt.