Oto oficjalne ogłoszenie:
#Kod FujiNet jest tutaj w GitHub:
https://github.com/FujiNetWIFI/atariwifi
Strona Patreon tutaj:
https://www.patreon.com/user?u=8255002 (środki tutaj są wykorzystywane na pokrycie kosztów operacyjnych, takich jak koszty wysyłki tam i z powrotem).
Co to jest #FujiNet?
#FujiNet (dawniej znany pod #AtariWiFi) to karta sieciowa, która podłącza się do portu SIO (Peripheral) 8-bitowego systemu Atari. Obecnie (od Rev3) składa się z urządzenia NodeMCU 1.0 podłączonego do płytki interfejsu, które elektrycznie dołącza NodeMCU do magistrali SIO i zapewnia potrzebne złącza SIO.
Co on zapewnia?
#FujiNet ma zapewnić następującą funkcjonalność:
* "D:" Emulacja, do wirtualnego montażu, odczytu i zapisu obrazów dysków ATR na protokole zapożyczonym od społeczności Spectranet o nazwie TNFS.
* "R:" Emulacja, aby zapewnić wirtualny modem Wi-Fi do użytku z istniejącymi programami komunikacyjnymi takimi jak Ice-T, BobTerm, AMODEM i PLATOTERM.
* "P:" Emulacja, emulująca typowe typy drukarek, generująca dane wyjściowe PDF w locie do nowoczesnych drukarek.
* "N:" Nowe urządzenie do nawiązywania komunikacji TCP i UDP z innymi hostami, a także do sterowania adapterem (ustawianie konfiguracji, montowanie obrazów, itp.).
* Większa funkcjonalność, która będzie dostępna dzięki przyszłym aktualizacjom oprogramowania sprzętowego w trybie over-the-air (OTA), takim jak drukowanie IPP.
Kto może z niej korzystać?
Miejmy nadzieję, że wszyscy! Emulacja "D:" umożliwia natychmiastowe użycie nieużywanej obudowy do montowania dysków w sieci, niezależnie od tego, jaka sieć istnieje, np. lokalna, lub hosta internetowego. Kontroler "R:" pozwoli każdemu, kto chce zadzwonić na internetowe BBSy i usługi takie jak IRATA.ONLINE, natychmiast korzystać z urządzenia, a urządzenie "N:" pozwoli na napisanie zupełnie nowych programów, które mogą natywnie obsługiwać ruch sieciowy!
Kiedy będzie ono dostępne?
#FujiNet (od marca 2020) rozwija się szybko. Przeszliśmy od napisania wstępnych przypadków testowych w Arduino, do napisania finalnego firmware'u produkcyjnego w PLATFORM.IO, łącząc wszystkie poszczególne testy razem pod jednym firmware'em. Szacujemy, że mniej więcej reszta tego roku zostanie przeznaczona na debugowanie i udoskonalanie opisanego powyżej zestawu funkcji.
Ile to będzie kosztować?
Zbyt wcześnie, aby powiedzieć, ale biorąc pod uwagę, że jest on oparty na sprzęcie NodeMCU, a także biorąc pod uwagę, że płyta interfejsu jest w całości wypełniona pasywnymi komponentami, my (ci z nas, którzy pracują po stronie sprzętowej) oczekujemy, że koszt będzie tani, porównywalny do SDrive-MAX.
Gdzie znajduje się dokumentacja?
Na Githubie jest tworzona Wiki: https://github.com/FujiNetWIFI/atariwifi/wiki.
Czy są pokazy wideo?
A Tonne. Dosłownie zrobić Youtube wyszukiwania #FujiNet: https://www.youtube.com/results?search_query=%23fujinet&page=&utm_source=opensearch
Ostatni pokaz kodu łączonego: https://www.youtube.com/watch?v=9YVvK1DUmUE
Jak są udostępniane obrazy z dysku dla "D:" Emulacja?
Obrazy dyskowe są współdzielone za pomocą protokołu współdzielenia plików zwanego TNFS. Został on opracowany przez Dylana Smitha, człowieka, który opracował interfejs Spectranet dla ZX Spectrum. Zrozumiano, że protokoły takie jak NFS i SMB są o wiele za ciężkie do zaimplementowania na 8-bitowych mikrokomputerach, protokoły takie jak FTP i HTTP mają o wiele za dużo na głowie, a protokoły takie jak TFTP i BOOTP są zbyt proste. Tak więc opracowano ładne medium, które mapuje podstawowy system plików w prosty, łatwy do zaimplementowania protokół, który może być używany przez UDP lub TCP, który używa jednego połączenia.
Gdzie mogę dostać kopię tnfsd?
Serwer TNFSD można pobrać tutaj: http://spectrum.alioth.net/doc/index.php/TNFS_server , jest on dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux. Dostępny jest również kod źródłowy.
Czy informacja o protokole TNFS jest dostępna?
Absolutnie, jest on używany do implementacji firmware'u Arduino: http://spectrum.alioth.net/svn/filedeta … otocol.txt.
Jakie informacje specyficzne dla Atari są wykorzystywane do wdrażania oprogramowania sprzętowego?
@phaeron's excellent Altirra Hardware Reference Manual is being used for the SIO side of things: http://www.virtualdub.org/downloads/Altirra Hardware Reference Manual.pdf
Kto nad tym pracuje?
* @tschak909 pracujący nad Firmware
* @mozzwald pracujący nad Hardware i Firmware, pierwszy przeszedł obudowę.
* @jeffpiep pracujący nad Hardware i Firmware
* @Mr Robot pracujący nad sprzętem i obudową
* @Bill Lange Helping test.
* @48kRAM help test. === @48kRAM help test.
* @a8isa1 helping test with his own board/interface
* @ivop help test with his own board/interface
* Joe Decuir będzie miał wkrótce tablicę do testów.
Jak sprzęt jest wdrażany?
Sprzęt przeszedł kilka rewizji. Obecna wersja wykorzystuje mikrokontroler ESP32-WROOM, zamontowany na płytce, który zapewnia również pasywne układy SIO, gniazdo kart SD oraz układ USB, który może być użyty do zasilania urządzenia lub do programowania nowego firmware. #FujiNet może być zasilany albo z magistrali SIO, albo przez USB.