51

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

zgadza się :) dokładnie to miałem na myśli pisząc "linia reset reaguje zarówno na przycisk reset jak i resetuje procesor, widać to to pinie np HALT który przechodzi do stanu wysokiego i na takim się zatrzymuje"
Czyli obie linie przy starcie na chwile przechodzą w stan niski, potem wracają do wysokiego. Przycisk reset na chwilę uruchamia stan niski. Wszystko wygląda prawidłowo, CPU na pewno nie jest zatrzymane.
Będę musiał jakim cudem sprawdzić rezonator, chyba po prostu przlutuje na chwilę sprawny z innej jednostki i pozostałe bramki ( nie zostało ich wiele ale czekam na podstawki)

52

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

perinoid napisał/a:

Sondą sprawdź chociaż zachowanie linii /RESET. Możesz też popatrzeć, czy masz aktywność na liniach adresowych - o ile dobrze pamiętam, to w ST przy błędzie procesor jest zatrzymywany i nie będzie próbował wystawiać adresów.

dokładnie, wyraziłem się niejasno - linia reset reaguje zarówno na przycisk reset jak i resetuje procesor, widać to to pinie np HALT który przechodzi do stanu wysokiego i na takim się zatrzymuje, czyli HALT nie jest wyzwalany (stan wysoki) jutro popatrze co pokazuje sonda na liniach adresowych procesora i ROMu

Przymierzam sie do odbudowy obudowy, Potrzeby by mi był sam grill od dlugiego ST, nie musi być cały, choć dobrze jakby był, w ostateczności starczy jakies25- 30% nieuszkodzonych szczebelków,jak ktoś coś ma to pisać smialo, rozważę każda propozycje.

54

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

ano racja, tak simy sprawne, testowane, wszystkie 4 sloty obsadzone, zasilacz sprawny testowany, Reset reaguje na reset, nie mam oscyloskopu, nie sprawdzę jak zachowują się linie adresowe ani rezonatory... no chyba że sonda logiczna jakoś tutaj pomoze

55

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Po przygodach z z STF tym razem trafił mi się STE, dokładnie ten sam problem czyli czarny ekran. Niestety nie mogę w 100% przenieś doświadczeń na  STE z powodu innego projektu płyty i oznaczeń na niej. Oto co udało mi się zdiagnozować
uszkodzone ROMY  - wymineione na orginalne 1.62 DE
Uszkodzony CPU - wymieniony

Pozatym sprawdziłem in na pewno są OK:

u100 CPU uszkodzony,wymieniony
u101 sprawny, sprawdzony w innym STE
u102 ROM HI uszkodzony, wymieniony
u103 ROM LO uszkodzony, wymieniony
u202 tl497 - sprawny
u205 tl497 - sprawny
u304 74ls74 - sprawny
u306 74ls74 - sprawny
u307 74ls244 - sprawny
u401 sprawny, sprawdzony w innym STE
u509 74ls244 - sprawny
u510 74ls244 - sprawny
u511 74ls373 - sprawny
u512 74ls244 - sprawny

Może  ktoś coś doradzi ?

edit
aha, mam cart diagnostyczny ale on też nie odpala na tej jednostce. Próbowałem podłączyć się pod serial używając modułu ttl ale coś mi nie gra (nie tylko na tej jednostce ale na innych też) Łącząć TX, RX I GND z modułu z pinem 2,3 i 7 portu Modem na ATARI, znika urządzenie USB i pojawia się jako "niezidentyfikowane". Nie wiem może trzeba przełączyć na 5V ?

56

(2 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

dzięki perinoid!
temat można zamknąć

Miałby ktoś ?

58

(1 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

do zamknięcia

59

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Kupie DMA :), jak ktoś ma zapraszam  do kontaktu.

60

(1 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jak w temacie. Potrzebny do odratowania tego biedaka
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=19397

wciaz aktualne

62

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Udało mi się uruchomić komputer. Winny był układ u51 (7404) . Niestety po wymianie na sprawny, TOS wciąż nie widzi dysków (FDD ani SATANa, dla potomnych informacja że komputer też bootuje bez U51).
No to chyba zostaje już tylko DMA :/
edit.
Wymiana DMA rozwiazala problem.Winne byly CPU, 7404, oraz DMA.

63

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

są sprawne, tll866 sam je rozpoznał i przetestował, dodatkowo sprawdziłem u68 (mam 2 chipowy TOS) i też jest ok.

64

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wylutowałem kości, wstawiłem podstawki dla potomnych,  sprawdziłem wszystkie 32 sztuki na innej działającej jednostce. Efekt mnie zaskoczył. Wszystkie są sprawne. Komputer wciąż wyświetla czarny obraz.

65

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Czy jest możliwe obsadzenie tylko połowy banku 0 , tak aby wystartował z 256kB RAM ?

66

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

brawo perinoid ! Procesor robił zwarcie, po jego wymianie wymianie, problem niskiego stanu został rozwiązany. Teraz na pinie 17 jest równiutko 5V.
Niestety komputer dalej wyświetla czarny obraz. I tu na ile znam życie poszedł zapewne RAM. Mam model z 32 kostkami przewlekanymi. Z tego co rozumiem są one poukładane w dwa banki 1 i 2 aby odłączyć je muszę podnieść rezystory 59,60,61 ab odłączyć bank 1 i 71,72,73 dla banku 2.
Czy komputer ruszy z samym bankiem 2 ? Albo  ewentualnie mogę podpiąc bank2 jako bank 1 ?

67

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

U1 ma na pinach 1 i 3 stan niski. Pin 1 podciąga się do wysokiego przy naciśnięciu reset, pin 3 jest niski cały czas.
Drabinka RP7 jest sprawna, tzn pomiary pokazują 4,7k.
A jak mogę sprawdzić 556 (bo chyba 866 nie ma takiego IC )?

Mój 1040 STF nie bootuje, tzn wyświetla czarny obraz, stacja nie klika, świeci się jedynie dioda power.
Na 100% układy MMU, GLUE, Shifter oraz TOSY (obie kości) są sprawne (działają na innym egzemlparzu STFM).
Zaglądnąłem do service manuala dzięki czemu ustaliłem że na CPU HALT ma stan niski, BERR wysoki co zapewne tłumaczy brak obrazu.
Wylutowałem ukad U1 74ls05 sprawdziłem w progamatorze tl866II i pokazuje że jest sprawny.
Przycisk reset jest sprawny
Nie mam oscyloskopu, jedynie sondę logiczną dlatego nie mogę sprawdzić rezonatora

porównywałem pomiary do sprawnego STFM i zauważyłem że mam zwarcie na R8, tzn około 85ohm na układach wlutowanych w płytę, po podniesieniu jest 1k czyli sprawny. Ren sam rezystor w sprawnym egzemplarzu daje pomiar 85 po czym rośnie do 150ohm, domyśla się że za ten wzrost odpowiedzialny jest któryś kondensator. Nie mam jednak pewności czy to zjawisko jest w ogóle powiązane z moim problemem

Podobne problemy zazwyczaj miały źródło w uszkodzonym ramie. Mam całą mase tych małych kości pod PSU i zastanawiam się czy mógłbym jakoś sprawdzić uruchamiając tylko część tej  pamięci ?

Nie związane z problemem ale  klawiatura I PSU są sprawne, kabel wideo również.

69

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No to ja robię pierwszy krok (chyba że ktoś mnie ubiegł).
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 22#p309722

Jak w tytule, docelowo karta miała by posłużyć odtworzeniu tego projektu oraz przywróceniu jej Atarowskiej społeczności.
Ewentualnie jęli ktoś chciałby taką kartę użyczyć "ad maius bonum" proszę o kontakt z tOrim.

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 10#p309710

71

(88 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

To jak już zaczęliśmy zbaczać na VME i MSTE to może nieśmiało zaproponuję że (według mnie) najlepszym rozwiązaniem był by reverse-engineering oryginalnej karty VME na układzie ET4000 (one rzadko ale względnie regularnie pojawiają się na aukcjach).
Ponoć kilka lat temu pierwsze próby zostały poczynione (choć wiadomo brak czasu).
Dla dobra ludzkości bardzo chętnie takową kartę samodzielnie bym poskładał i potestował. Jestem też w stanie poświęcić swoją kartę ISA na układzie ET4000. Niestety, zaprojektowanie PCB to za wysokie progi jak na moje hobbystyczne nogi :)

72

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Z tego co pamiętam to w moich ST-kach to atari mieszało z doborem kości tzn zdarzało się iż kilka wyraźnie pochodziło z innej serii produkcyjnej. Domyślam się że być może chodziło o wersję jezykową, tzn kilka kości niezależnie od języka zawsze miało tą samą zawartość a inne dobierane były w zależności od potrzeb. Uważam że akurat ROM ma super nikłe szanse aby zdechnąć od leżenia na półce ale może warto zobaczyć czy te kości pochodzą z jedej serii produkcyjnej. Być może tłumaczyło by ich inną "odporność" na leżakowanie.
Jednak ja skłaniałbym się bardziej w strone sprawdzenia układu GLUE i ew. MMU bo to one spinają ROMy w całość. Może tam dochodzi do zwarcia na którejś lini, któe uszkodziło akurat te kości ?

73

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam bardzo podobną płytkę zainstalowaną w swoim STFM, jutro postaram się dosłać zdjęcia.

Jednak aż tak dobrze nie jest, u mnie zamiast dodatkowej płytki jest pająk, bardzo trudno to sensownie sfotografować.
Wrzucam kilka zdjęć dla referencji, w razie potrzeby mogę dosłać dokładniejsze. Do MMU idzie ten niebieski przewodzik z ostatniego zdjęcia, który potem łączy się z niebiesko/szarym od pajęczyny (połączenie widać na przedostatnim zdjęciu

To ja 1 szt.  Adapter zewnętrznej stacji Fdd tOri

75

(47 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Zatem chodzi o dekoder Tosu , urządzenie które odpowiednio przmapuje adresy w starszych STkach. Można je jakoś zdobyć osobno (najlepiej poskładać w domu)? Bo widziałem je w kombajnach z blitterem i IDE ale ja mam ultrasatana i miejsce na blitera w płycie.