51

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Starość nie radość :). Ludzie robią się marudni, dlatego jest taka sytuacja. Moim zdaniem nie jest źle i wystarczy pewne wypowiedzi ignorować. Szczerze mówiąc to lubię poczytać czasem takie zajadki, jak np. wykład TDC na atarionline (które zresztą również bardzo lubię), bo człowiek nabiera więcej dystansu do siebie kiedy obserwuje takie coś z pozycji osoby trzeciej. Najbardziej jednak rozwalił mnie gościu na jakimś forum (chyba commodorowskim), który zaczął jechać jakimś prawniczym językiem strasząc innego konsekwencjami. Tego tu na razie nie ma.

52

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No własnie, i do tego Dely'emu zaczął obraz skakać na TV przez mojego ST :) Ale nie o obraz tu chodzi tylko o to buczenie, które u Dely'ego słychać na moim ST jeszcze bardziej niż u mnie (mniej więcej tak, jak to jest na moim filmie).

Zaznaczam, że jak włączę grę i jest ciemne tło, to prawie wcale tego u mnie nie słychać.

Dzięki Dely za udostępnienie sprzętu do testu.

@Duddie: Wszystko wskazuje na to, że to ST, skoro na moim kablu Dely'ego ST śmiga cichutko, a mój nawet na Jego kablu buczy.

Wygrzebałem teraz płytę i podłączyłem bez obudowy i blach. Buczy jak spawarka.  Może coś z tym jest na rzeczy?

edit:
Ok, ze spawarką to fałszywy alarm. Okazuje się, że musi być podłączona klawiatura, bo tak to nawala jakby klawisz był wciskany z bardzo dużą częśtotliwością :)

53

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Rezystory 180 ohm wstawiłem w piny 16 i 20. Trudno dokładnie wyczuć, ale chyba nic się nie zmieniło. Sprawdziwłem ew. zwarcia między pinami i nic nie ma.
Przypomniałem sobie, że kiedyś robiłem kabel RGB do Playstation 1, i tam były kondensatory 220uF zamiast rezystorów na R,G,B i śmigało to pięknie. Może by tak tu przetestować takie rozwiązanie?

Oto film z tym dźwiękiem. Oczywiście jak to zwykle bywa najbardziej intensywny jest on na jasnym ekranie.

http://youtu.be/bFCBRSDg4Ww

No może aż tak bardzo go nie słychać, bo to nagrałem tuż przy głośniku telewizora.

Zazanczam, że na tym telewizorze odpalam różne inne kompy, kosole itp. i generalnie takich problemów nie ma.

@Dely: Miasto się zgadza :). "Mój rejon" to Zamłynie.

54

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Myślę , że tak. Wieczorem postaram się to jakoś nagrać jeśli to nie rozwiąże problemu.

55

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ok, ale ponieważ będę musiał podjechać do sklepu po te rezystory bo nie mam ich w zapasie, to może sugerowałbyś coś od razu zakupić dodatkowo, jakby to nic nie zmieniło?

56

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Proszę bardzo

PunBB bbcode test

57

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Duddie napisał/a:

Buczenie na CRT czy jakimkolwiek innym nie jest rzeczą normalną. Najczęściej winny jest przenoszący się na linię audio sygnał synchronizacji pionowej - ma amplitudę bardzo wysoką, stąd na kilkumetrowym kabelku bez problemu przechodzi przez pojemność między przewodem audio a VSYNC.
Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka. :)


@Duddie:  A możesz mniej tajemniczo? :)

58

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Oryginalną stację wyregulowałem. Była jakaś niedokładność w pozycji górnej głowicy względem dolnej. Wyregulowałem to na oko i w zasadzie za pierwszym razem poszło dobrze, czyli stacja czyta i formatuje jak trzeba. Nie wiem czy jest jakiś soft do takiej regulacji jak na amidze, ale póki co działa więc nie narzekam.

Temat stacji można uznać za zakończony, dzięki wszystkim za pomoc i sugestie.

59

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja sprawdzałem na starym PC z DOS'em. Wirtualnej maszyny nie mam nigdzie zainstalowanej. Mam emulator'a DOS'a (DOSBOX), ale w sumie nie korzystam z niego i tam formatowanie chyba w ogóle nie jest obsłużone.

60

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Przerobiłem jedną ze swoich stacji PeCetowych (SONY MFP-920) do ST i problemu ze stacją już nie ma. Potwierdza się więc to, że oryginalna stacja niedomaga. Do tego franca jedna ma problem akurat z tymi felernymi dwoma ostatnimi ścieżkami, co spowodowało powstanie moich ciekawych lecz bzdurnych teorii :). Jako ciekawostkę dodam, że wspomniany przez Jer'ego program 800.COM faktycznie potrafi pod dosem formatować dyskietki na 82 ścieżki 10 sektorów.

Teraz będę walczył z oryginalną stacją, aby ją przywrócić do poprawnego działania między innymi wg opisu z linka, który mi @bartek030 podałeś.

Pozostaje jeszcze sprawa buczenia.

61

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wygląda na to, że mam walniętą stacje w ST. Demo wywala się zawsze w tym samym momencie, mianowice jak pogram w tę niby platformówkę, wyjdę z niej i zaczyna sie wczytywać kolejna część, to gdy licznik dochodzi do "5" słychać stukot w stacji i to by było na tyle wczytywania. Na PC nagrywałem na dwóch stacjach, na kilku dyskietkach i objaw identyczny. Jak puszczę scan lub kopiowanie FastCopierem to dochodzi do 69 ścieżki i kończy (bez błędu), jakby tam właśnie był koniec danych.

Co właściwie się mogło zrypać? Przesunęły się głowice wględem siebie?

62

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

O widzisz. Dzięki, oby tylko się nie okazało, że potrzebuje STE :)

63

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Chodzi mi jeszcze po głowie sprawdzenie, czy zapisana danymi na full dyskietka 82 ścieżki cała się wczyta w ST. Można by jakieś pliki wkopiować PeCetem, ale do tego właśnie PeCetem trzeba by ją sformatować na te 82 ścieżki. Czyżby ten program 800.com dawał taką możliwość? Pomyślałem bowiem, iż nagrana F.Image gra 82-ścieżkowa może mi działać tylko dlatego, że ST przynajmniej w początkowej fazie gry nie korzysta z danych ostatnich ścieżek.

64

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

I podobnie jest u mnie. Jak coś się nie wczytuje to biorę kolejną dyskietkę i jest ok. pod warunkiem, że sformatuje ją Floppy Image. Natomiast niezależnie od dyskietki, jeśli formatuję ją za pomocą ST (FastCopy) to przy formatowaniu na 80 ścieżek nie ma żadnych problemów (można nawet o dziwo nagrać 82 ścieżki na PC i to bez włączonego formatowania), a jak sformatuję ST'kiem na 82 ścieżki, to na PC ZAWSZE wywala mi się na dwóch ostatnich.
Problem traktuję w tej chwili wyłącznie jako ciekawostkę, bo jak napisałem, F. Image z włączonym formatowaniem na tę chwilę nagrywa mi już na tyle dobrze, ze aż zadowalająco :) (większość dyskietek jest ok).

65

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Duddie: No ja go właśnie profilaktycznie podłączyłem od razu tylko od strony TV. Czyli jednak to nie to.

@bartek030: Nie upieram się :) Po prostu dla mnie to duża ciekawostka, dlaczego tak jest, choć na logiką powinno być inaczej.
Mam prośbę. Jeśli to możliwe, sformatuj dyskietkę na swoim ST na 82 ścieżki i potem za pomocą Floppy Image nagraj obraz (też 82 ścieżki) bez formatowania. Jeśli nie będziesz miał tych błędów na koniec nagrywania to zwyczajnie oznacza, że moja stacja w ST niedomaga, bo mało prawdopodobne, żeby wszystkie moje flopy PC były tak samo uwalone.

66

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No dobra, coraz częściej udaje mi się nagrać to tak, że działa. Co ciekawe jak na ST sformatuję dyskietkę na 80 ścieżek, to na PC można ją nagrać zarówno na 80 ścieżek jak i na 82 ścieżki bez formatowania, i to przechodzi, a próba nagrania 82 ścieżek na dyskietkę sformatowaną na ST na 82 ścieżki nigdy nie przechodzi. Brak tu logiki, ale tak właśnie jest. Nie widzę też różnicy w działaniu dyskietki nagranej po sformatowaniu w ST i w PC.  Można uznać, że to działa.

67

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

No fakt, argument z robieniem obrazu jest mocny i chyba nie do obalenia. Musiałbym jakoś zapisać całą dyskietkę na ST (równiez na ST sformatowaną) i sprawdzić to.

Ale z drugiej strony:

Nagrywam dyskietkę Floppy Image z formatowaniem. Cała leci jak talala bez błędów. Czasem ST ją nawet uruchomi.
Następnie tę samą dyskietkę (testowane na wielu) formatuję na ST na 82 cieżki, i robię obraz za pomocą Flopy Image. Ten dochodzi do 81 ścieżki, głowica stacji PC cichnie i wyskakują błędy.

Przypadek? Stacja ST źle formatuje dyskietkę? Dlaczego dzieje się to akurat po 80 ścieżce? Wszystkie moje stacje dziwnym trafem nie potrafią tego zapisać dobrze? Czeski film. Aczkolwiek z tego co napisałeś wynika, że Floppy Image musi potrafić zapisać te 82 sektory na większości (jeśli nie na wszystkich) stacjach PC, i tego się trzymajmy.

68

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Duddie:  A co z tym ekranem w kablu? Powinien być podłączony do ST i TV?

@bartek030: Zgadza się, to prosty program, który działa, ale jak widać albo mam dyskietki słabe, albo stację w ST, choć dyski nagrane do 80 ścieżek czyta bez zająknięcia. A to, że działa potwierdza choćby fakt, że coś tam udało się przenieść z 82 ścieżkami. Inna rzecz, że moim zdaniem te 2 ścieżki nie są tam, gdzie zrobiłby je ST. Są zagęszczone w obszarze, który obsługuje stacja PC, dlatego może być problem np. ze starymi dyskietkami. Przynajmniej tak wywnioskowałem z testów i z zachowania stacji. Oczywiście mogę się mylić.

No i jeszcze ta sprawa mocno grzejącego się zasilacza, co zaobserwowałem rozkręcająć kompa tuż po wyłączeniu. Czy to normalne? Zaznaczam, że sama obudowa ST jest tylko lekko ciepła w miejcu zasilacza.

69

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Floppy Image pokazuje ile jest ścieżek itp. Chyba, że to ściema. Przenoszę pojedyńcze gry, pomijając te z 11 sektorami. Te do 80 ścieżek smigają. Te powyżej nie. Ewidentnie widać, że dyskietka sformatowana w ST na 82 ścieżki zapisuje się na PC za pomocą Floppy Image (bez formatowania) tylko do 80 ścieżki, więc jest tu coś na rzeczy, że te stacje PC nie mogą tam zapisać. Inna rzecz, że moja stacja w ST ma "szeroki" przycisk, i może zwyczajnie nie radzi sobie z gęściejszym zapisem wykonanym przez formatowanie za pomocą Floppy Image.

70

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Widzę, że z tym przenoszeniem z PC nie jest tak łatwo. Był już o tym wątek, ale nic konkretnego z niego nie wynika. Widzę, że Floppy Image z formatowaniem zapisuje "niby" całą dyskietkę nawet powyżej 80 ścieżek, ale ST ma problemy z czytaniem tego (choć o dziwo czasem się udaje). Flop w ST raczej jest ok, bo dyskietki zapisane do 80 ścieżek czyta bez problemów. Jak sformatuję dyskietkę w ST na 82 ścieżki i zapuszczę Floppy Image bez formatowania, to niestety wysypuje się po 80 ścieżce. Sprawdziłem to na 7 flopach z przekroju wiekowego od 10 do 20 lat i nie znalazłem żadnego, który by to zapisał.

Wnioski:
- formatowanie przez Floppy Image prawdopodobnie zagęszcza zapis ścieżek, przez co mieści ich 82, ale ST ma problemy z czytaniem tej gęstości (choć jak pisałem, czasem się to udaje).
- formatowanie przez ST robi ładne 82 ścieżki bez błędów, ale niestety 2 ostatnie zapisuje poza zasięgiem głowicy stacji PC.

Ktoś w innym wątku napisał, że miał stację PC (bodajże Alps), która była w stanie zapisać te ścieżki powyżej 80-tej. Jaki to model?

Generalnie chyba musze to przenosić innym sposobem, dlatego wspomniałem o nagrywaniu obrazów na ST a nie PC. Ale czy to w ogóle jest możliwe?

Jak Wy to najprościej przenosicie?

71

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

pablozp napisał/a:

miałem  wiele lat male atari i amige (kiedys , kiedys). A teraz na probe kupilem atari st(e). No niestety MI D.PE URWAŁO !!!!

Chodziło mi o konkretny model (STF) i do tego niemiecki w stosunku np. do STE Kolegi (na którym wspomniany "Sleepwalker" już zapewne śmiga). Samo 16-bit Atari jako zagadnienie ogólne zapewne nieźle by mnie pochłonęło (i może pochłonie).

72

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Do tego momentu CRT, ale przeniosłem go do LCD i jest podobnie. W międzyczasie już go rozkręciłem, luty przy gnieździe wyglądały dobrze, ale wszystkie poprawiłem. Bez zmian. Przy okazji zaobserwowałem, że jakoś tak mocno nagrzewa się zasilacz, czego nie da się wyczuć przez obudowę. Na tyle mocno, że niektórych jego elementów w zasadzie nie da się dłużej przytrzymać. Czy to normalne?

Mam jeszcze jedną zagwozdke. Naturalnym wydawałoby się, żeby ekran przewodu był podłączony do TV i ST, a w każdym schemacie kabla jaki znalazłem tego połączenia nie było.  Może ktoś sprawdzi jak to powinno być w rzeczywistości?

73

(52 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Otóż napatoczył mi się w końcu ST za stosunkowo niewielką kwotę, więc zakupiłem sprzęt. Do tej pory poza chęcią go posiadania nie interesowałem się tym sprzętem. Kupiłem goły 1040STF. Monitora póki co nie zamierzam kupić, bo czasowo brak warunków lokalowych na to. Zresztą póki co nastawiam się głównie na gry, więc zrobiłem sobie kabelek RGB i całkiem nieźle to śmiga. Wiadomo, że 1040STf za przeproszeniem d... nie urywa, do tego jeszcze jest to wersja niemiecka, ale można by pomyśleć, że do grania by się nadało. Niestety kilka rozczarowań się pojawiło:
Po pierwsze jest jeden problem natury techniczo-serwisowej, mianowicie dźwięk ma wyraźne buczenie w tle.  Ponieważ chwilowe odłączenie owego kabelka RGB i podłączenie go ponownie powoduje, że na chwilę dźwięk cichnie (przez co i buczenie cichnie), i po ok. 20 sekundach wraca do pierwotnego poziomu obstawiam jakieś kondensatory. Może ktoś wie, które?
Po drugie najarałem się na grę, którą widziałem dawno temu w "Joysticku" (taki teleturniej lat 90-tych). Jest to "Sleepwalker". Jak już w końcu cudem nagrałem te 82 ścieżki za pomocą PC, to się okazało, że gra wymaga STE :) Da się to jakoś przeskoczyć?
Po trzecie to właśnie kłopoty z nagrywaniem dysków powyżej 80 ścieżek. Najlepiej, jakby te obrazy nagrywać na samym Atari. Jest do tego jakiś prosty tutorial?

dzięki

74

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odwróconego kartridża nie próbowałem, lecz z największą przyjemnością... nadal nie będę próbował. W końcu Commodore to taki Atari, tylko pisze się przez "C".

75

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

Na przykład wymień joystick z portu 1 na port 2 przy włączonym kompie... :P

Szczerze mówiąc notorycznie to robiłem z C64 i nie udało mi się żadnego uwalić w ten sposób.