51

(45 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Candle, ty tu pokpiwasz a sam doradzałeś sposób na podgrzewanie GTIA aby uzyskać opóźnienie w trybie G9:
http://www.atariage.com/forums/topic/13 … try1698843

52

(45 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Drac030, tak, wystarczyłby bardzo prosty układ, by uzyskać opóźnienie GTIA. Chodziło mi jednak o to co można "wycisnąć" bez żadnej modyfikacji. Nie ukrywam, że motywowała mnie zazdrość do komodorowców, którzy mają taki tryb, jaki uzyskałem, w standardzie.

53

(45 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Electron, szczerze mówiąc mi też nie podoba się "rozgrzewanie" układów. Ale kwoli ścisłości, rozgrzewamy tylko otaczające powietrze. Układy nagrzewają się same a robią to szybciej gdy trudniej im oddać własną temperaturę do powietrza. A feature z opoźnianiem GTIA jest taki a nie inny i już. Już wiele lat temu ktoś prowadził próby z opóźnianiem w trybie GTIA9. Ja postanowiłem zgłębić temat i przy okazji odkryłem, że mozna też opóźniać CSYNC. Uważam, że takie feature'y należy zbadać, udokumentować i zaprezentować w kilku prostych demach. Nawet jeśli pożytek z nich będzie niewielki. Wiadomo, że takich trybów opartych na "rozgrzanym" GTIA nie można użyć w prawdziwych demach, grach czy programach użytkowych i pozostaną one raczej ciekawostką. Jakkolwiek, można robić w tym grafiki i filmiki.

54

(45 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Oto dokończone demo trybu DGI oraz program rozgrzewająco-mierzący DGF INIT. DGF to cała rodzina trybów opartych na efekcie opóźnienia funkcji GTIA. Planuję proste demo również dla innych trybów z tej rodziny. W demie Knight naciśnij 1 lub 2 dla sub-obrazów, 3 dla obu w interlace - DGI, 4 lub 5 dla DGX (DGI + prawdziwy tv interlace Rybagsa).
Telewizor CRT oraz połączenie S-video mocno zalecane.
Najpierw trzeba uruchomić DGF INIT i rozgrzać układy graficzne. Przy użyciu suszarki można to osiągnąć już w 3 minuty.
Załączam źródła w madsie.
[edit] Zaktualizowałem pliki. [/edit]

55

(183 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Grzeniu, dzięki za sprawdzenie! Musze się jeszcze zastanowić. Ja patrzę na ładowanie binarek przede wszystkim pod kątem developmentu. Czyli wybieram/ustawiam binarkę raz, a potem wiele razy ją przekompilowuję i bootuję nią Atari. R5 jest do tego stworzony. Autor Aspeqta zupełnie o tym nie pomyślał. Trzeba przeciągać myszą binarkę do każdego bootowania. Cholernie irytujące, gdy robisz to co minutę.

56

(183 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Grzeniu, jeżeli odpowiedź na moje pytanie będzie twierdząca, to też wezmę 1. Bardzo zależy mi na bezpośrednim ładowaniu xexów programem R5 i od tego zależy moja decyzja. Możesz to sprawdzić? Jeżeli nie masz tego programiku, to mogę podesłać.

57

(183 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Grzeniu, czy możesz potwierdzić, że interface współpracuje z programami: R5 Electrona oraz AspeQt, jeżeli chodzi o bezpośrednie bootowanie xex'ów?

58

(86 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja też się na to piszę.

59

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cześć.
Na razie nic nowego. Życie przyciska mocno i nie daje szans na wolny czas.

60

(23 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Spoczywaj w pokoju Raster. Nie moge uwierzyć, że nasza pierwsza rozmowa kiedyś w Głuchołazach była ostatnią. Tak jak obiecałem wsparcie dla MultiJoya będzie.

61

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Electron: Jezeli masz podobny (choc lepszy) feature, to moze udaloby sie upchnac w rdzeniu rowniez funkcjonalnosc Daisy? Mamy tu jeden bit wlaczajacy/wylaczajacy umieszczony w rejestrze GRACTL ($D01D) jako bit 3. Jest on do zapisu i odczytu. 1 = Daisy wlaczone. Jezeli wlaczone oraz wartosc COLPF1 w przedziale 0-15 to kolor pikseli zapalonych jest odcieniem szarosci niezaleznie od barwy ustawionej w COLPF2. Jezeli wartosc w COLPF1 > 15 wtedy dzialanie standardowe czyli kolor piskeli zapalonych przybiera barwe z COLPF2. Ot cala funkcjonalnosc.

62

(74 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zaxon, przeciez mielismy na razie nie mowic...
Xxl, niestety musze cie troche rozczarowac. A skoro Zaxon zacytowal fragment mojego maila do nie niego, to ja posluze sie rowniez cytatem z tegoz samego.
"W obecnej postaci projekt Daisy umozliwia tylko czesciowa niezaleznosc barw. Tzn. jeden kolor moze byc dowolny a drugi tylko jednym z odcieni szarosci (to juz wystarcza do realizacji gier typu Dizzy!). Projekt zrobiony jest tylko teoretycznie, w postaci rownan logicznych (ale kompilujacych sie w Atmel WinCupl) i wymaga uzycia dwoch ukladow PAL/GAL 22V10.
Jest kilka niewiadomych (zwiazanych z timigiem GTIA), ktore wymagaja odpowiedzi i ewentualnej korekty rownan. Mam tez pomysl na realizacje calkowitej niezaleznosci barw ale to na pewno wymagac bedzie rozbudowy calego urzadzenia i nie ma pewnosci, ze to sie uda."

63

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja mam w planach zrobienie takiego obrazu kontrolnego przy wykorzystaniu pełnego overscanu czyli tak na przynajmniej 288 linii w pionie. Istniejacy obrazek G2F ma oczywiście tylko 240 linii.
No ale to tylko plany. Termin realizacji nieokreślony.

P.S. Planuję również wersję w sprzętowym interlace czyli na 576 linii - tak jak we wzorcu Philipsa.

64

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No trudno. Mam już sygnał z AtariAge, że jednak są problemy w NTSC.

65

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chciałbym oficjalnie poinformawać o kolejnym dostępnym buildzie IK+. Tym razem zmian nie ma wiele. Niestety czas nie pozwolił na więcej.
Najnowsza wersja tym razem dostępna jest na stronie projektu w sekcji Downloads. W tej samej sekcji dostępna jest też muzyka do gry jako pliki bonusowe .sap i .xex.


Zmiany objęte przez build 0284:
1. Dodane dźwięki gongu i piłki (dla rundy z odbijaniem piłek).
2. Wprowadzona zgodność z systemem NTSC. Wymagało to zablokowania animacji (w tle) delfinów i ptaków lecących w parze jeżeli muzyka jest włączona.
3. Poprawione tempo muzyki (usunięte nieregularności istniejące w oryginalnym playerze na C64).
4. W handlerze klawiatury tymczasowo dodana obsługa klawiszy do testowania dźwięków (B, G, F).


Pełny opis klawiszy na stronie projektu.
Od ostatniej wersji doszły:
B - (tymczasowy) Uruchamia dźwięk piłki.
G - (tymczasowy) Uruchamia dźwięk gongu.
F - (tymczasowy) Zwiększa częstotliwość dźwięku gongu.
Zwracam uwagę na klawisz V w grze (od buildu 0270) - pogłaśnianie/ściszanie muzyki.


Sposób gry nadal się nie zmienił. Wciskając START przechodzimy do kolejnej rundy (o ile nie przekroczyliśmy 20000 punktów).
W trybie NTSC animacja zawodników jest wolniejsza. Wyłączenie muzyki nieco pomaga.


Bardzo prosiłbym o sprawdzenie, czy to działa na rzeczywistym komputerze NTSC, jeżeli ktoś takowy ma (Candle?).

66

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dzięki za zagrzewanie do pracy. :-)

67

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Yerzmyey: Wysłane.

Jacques: Na razie nie. Natłok spraw osobistych w ostatnich miesiącach spowodował całkowite wstrzymanie prac. Planuję jednak wrócić do projektu jesienią.

68

(11 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Mam opis kodu wynikowego tego programu. Jest to wynik mojej własnej deasemblacji. Nie jest wyczerpujący, ale może przyśpieszyć połapanie się w tym wszystkim. Mogę podesłać na priv.

69

(46 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Tak, dokładnie. Z tym, że cała sztuczka jest, powiedziałbym, nietrywialna i wymaga porządnego opisu, na który trzeba czasu. Kiedyś postaram się to zrobić. Póki co mogę podesłać kod, gdyby ktoś potrzebował pilnie.

70

(46 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl: Nie wiem czy ci to potrzebne ale można w sposób programowy zapewnić, żeby żadne NMI się nie zgubiło. Ja stosuję to w IK+.

71

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Simius: Gratulacje! Jesteś wielki.

xxl: Paski między przejściami jasności w GR.9 to jeszcze inny problem. Jest on prawdopodobnie spowodowany przez układ CD4050, przez który przechodzą sygnały LUM0-LUM3, a wynika z niesymetrii czasów propagacji (a właściwie czasów przejścia Output Transition Time tTHL i tTLH). Być może rozwiązaniem jest zastąpienie go przez nowszy układ 74HC4050, który jest szybszy i ma bardziej symetryczne czasy przejścia.

72

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Simius:
Teraz to lepiej wygląda, tyle że ten układ "leczy" objawy a nie przyczyny. Może wystarczyłoby wytworzyć lepszą wersję OSC z sygnału 14MHz przy pomocy tego co tu proponujesz?

73

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Simius:
Nie jestem pewien, czy ten układ cokolwiek pomoże. Impulsy na wejściu CLK przerzutników pojawiają się w rytm zboczy narastających i opadających sygnału Fo0 więc nieregularność związana ze współczynnikiem wypełnienia Fo0 innym niż 50% jest wciąż zachowana. Chyba że opierasz się na tym, że wsp. wyp. Fo0 jest znacznie lepszy niż OSC i to wystarcza.

74

(13 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeżeli będziemy mieć tylko jedną bad line na początku ekranu, to stracimy możliwość manipulacji bitem inwersu (5-ty kolor), co znacznie ograniczy zastosowania takiego trybu.

75

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Brawo Panowie! Efekt jest powalający.
Mam dwie uwagi.
1. Czy pasek po prawej stronie zdjęcia w demku OurSoftu pojawia się/znika w zależności od nagrzania GTIA? Czy może bramka na linii D0xx, o której wspominałem, coś tu zmienia?
2. Hires rzeczywiście wygląda niezbyt dobrze z uwagi na niesymetrię szerokości pikseli parzystych i nieparzystych. Czy ten problem pojawia się po dodaniu fixa czy jest niezależny? Jak napisał Simius, koniecznie trzebaby jeszcze poeksperymentować z regulacją współczynnkika wypełnienia sygnału OSC.