51

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

@artik-wroc: Pewnie tak, mam repozytorium z pełną dokumentacją, ale nie jest publiczne jeszcze.
Mam do poprawy projekty PCB (wczoraj udało mi się poprawić jeden problem z przejściówką w schemacie i to przetestować na prototypie, muszę to przenieść jeszcze na projekt PCB).

Chcę zrobić player, na razie chyba DOO, bo format wydaje się prosty (lub VGM).

Źródła są w asmie, nie jest jakąś tam wielką filozofią, bo mam dump z rejestrów, ustawiam wyjście z zachowaniem timingów opl i tyle. Zrobiłem wersję z pisaniem bezpośrednio do sprzętu i z użyciem funkcji systemowych (,ale albo muszę timingi dostosować, albo to jest to za wolne jeszcze dokładnie nie wiem. Generalnie wywołanie funkcji psg ma spory narzut.). Nie podoba mi się opcja z czekaniem po zapisie do rejestrów, więc też będę chciał to jakoś zminimalizować.

52

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@hichal: ten read back tests, wskazuje że coś nie tak jest z odczytem (errors: many). Jaką masz dokładnie wersję układu DMA(U1)? Może trafiła Ci się jakaś wadliwa seria albo ten adapter hd jest jakiś lewy?
Miałem problemy z dyskiem w 520ST+, ale to był problem za starego TOSu (nie można było zrobić boot'a), ale nie coś takiego, że mam jakieś problemy z odczytem (gry PPery też mi się tak odpalają, tj. różnie). YAART też nie wykazuje mi żadnych problemów z pamięcią.

53

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Można: https://www.youtube.com/watch?v=RCumRqb-KzY

54

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

@tOri Tak własnie myślałem, żeby Ciebie zaczepić, bo zrobiłeś trochę cartów na 8-bit i ST. Gdyby powstało coś takiego jak obsługa z ST cart plus OPL3 lub OPL3 + SID to byłoby super.

Tutaj jest materiał o ewolucji FM-YAM, podoba mi się to co sobie wymyślili:
https://www.youtube.com/watch?v=pmTTvUplLhI&list=PLP26ZYnLb5EX_XZMC16RuaOAKjaxEzsxv&index=5&ab_channel=MrMousefromXeNTaX

Jeszcze jakby było fire & forget, w sensie nie byłoby trzeba czekać po wysłaniu komend do OPL'a (obecnie traci się trochę czasu CPU na czekanie między zapisami do rejestrów, żeby OPL 'zaskoczył').

Tak w ramach ciekawostki kod do wersji cartridge jest gotowy (w wersji interfejsu "czytam, ale tak właściwie piszę do ROM ;)"), bo Daniel Illgen (Insane) zrobił kiedyś we własnym zakresie opl2 na cartridge, ale nie zrobił schematu, może jak go ładnie poproszę to zrobi.

55

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Trudno powiedzieć. Nie jestem inżynierem od sprzętu. Wywnioskowałem tylko, że "coś może się stać i lepiej nie ryzykować". Gdybym wiedział jak to zmitygować w jakiś sposób to na pewno umieścił bym jakieś zabezpieczenie na adapterze. Żaden zwykły użytkownik nie będzie pod rozszerzenie specjalnie modyfikował komputera, to bez sensu.

56

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Nie ma niczego innego co by dało się podłączyć do STk'a.
Potrzebny jest prosty adapter, port drukarki ST/Falcon nie jest w 100% kompatybilny z PC i brakuje niektórych sygnałów, więc trzeba kombinować.
Np. w ST brakuje drutów, żeby przełączać między trybem OPL2, a OPL3, ale można to obejść podłączając się pod 5V na sztywno.

Jest też jedna sp**** na sygnale /BUSY, który używam niezgodnie z przeznaczeniem (jako output), ale dotyczy to starszych STków (np. krótkich, kwestia słabych pull up'ów, ijor z af powiedział, że bez wymiany opornika 1kOhm na np 3,3kOhm lepiej tego adaptera nie podłączać). Generalnie od Megi ST w górę jest mniej ryzykownie, bo na liniach jest pull up 3,3kOhm. Jakby co to się nie znam, cytuje ekspertów od sprzętu.

Może powstanie OPL2/3 na kartridż jak na innych platformach. Podoba mi się FM-YAM z komody, więc takie urządzenie na ST byłoby fajne.

57

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

6! Udało mi się podłączyć OPL3LPT (OPL2LPT też powinno działać) do dużego Atari. Trochę to trwało, wielkim elektronikiem nie jestem.

Tutaj krótki sampel:
https://youtu.be/j3emNvrAVwA

Jak sfinalizuję adaptery to pewnie je opublikuję, na razie mam jeden dość poważny problemik natury sprzętowej, który może uda mi się rozwiązać.

Endżoj lub nie,
P.

58

(188 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

@nowy80: Muzyka na falconie była odtwarzana z zewnętrznego modułu midi (GM) czy z wyjść Falcona? Jeżeli nie, to trochę czasu procka jest zżerane na miksowanie audio, więc wykręciłoby się więcej fpsów no i jakość muzyki jest taka jak w oryginale. Pozatym na RGB wszystko wygląda i chodzi lepiej (nie ma napisane czy video jest z rgb czy vga).

@laoo: http://www.leonik.net/dml/sec_bm.py. Jest to wersja Beta, jest cała lista rzeczy do poprawienia, może zostanie to zrobione, może nie. Kompilacja z c to wersje dooma Patrice Mandina (PMDoom). Możesz sobie porównać i wysnuć jakieś lepsze wnioski.

59

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Gamex PPery wg. mnie jest rip offem ULS'a D-BUG. Z hd driverem zawsze pomaga opcja uruchomienia go z minimalną ilością pamięci. Jest chyba jakiś combos klawiaturowy przy boocie komputera.

60

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

może nazwijmy rzeczy po imieniu, gość testuje te rzeczy tylko na swoich sterownikach. problemy z emutos pomijam, nie jest to niespodzianka i raczej nie oczekuję, że stare gry będą na nim działać 100% prawidłowo.

61

(51 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam 520st+ i generalnie większość "konwersji" PPera ma tego typu problemy (taki random i jeszcze zależy pewnie jak dana gra została napisana). Szczerze pokazywanie obrazków ze skanem pudełka / grafiki gry przed uruchomieniem gry to głupi pomysł. Funkcje do wyświetlania obrazków na pewno nie były testowane na wszystkich możliwych sprzętach / tosach / konfiguracjach.
Używam najnowszego hddrivera 11.01, 4mb ram  wlutowywany na płytę, tos 2.06 (pod Emutosem jest to samo), Lightning ST (USB+ IDE)/Cloudy (dual tos)/Storm(fast ram) + RTC. Yaartem, kartem diagnostycznym wszystko przechodzi. Pod Ultrasatanem podobnie. Mam zrobione wszystkie poprawki jakie można. Nowy zasilacz, wymienione kondensatory i zmienione drabinki rezystorowe. Wydaje mi się też, że na 520ST z Usatanem i tosem 1.04 uk odpalanie gier PPery wyglądało podobnie, na STe zresztą też.

Z jakiego to jest źródła? Kto to nagrywał?

Dzięki, fajny wywiad. Fajnie by było posłuchać sobie jakiegoś dema tego układu, z tego co widziałem to ktoś przejął jakiś prototyp(y) (Atari Museum)?

Alternatywnie wrzuć oryginalny zasilacz, mniej chrzanienia się.

65

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

LOL, I jeszcze żeby była wodoodporna, bo na moim ST stoi kwiatek i go często podlewam ;P... Obudowa super, ale przydałoby się jakieś wzmocnienie konstrukcji na środku.
artik-wroc: wrzuć jeszcze wersje czarny ABS, jestem ciekaw jak to wygląda.

dałbym 100pln.. Pzdr, P.

67

(5 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Brak trybu burst to największy fail jaki pamiętam, był z tym problem jeszcze w czasach jak mi się chciało na "to coś" pisać oprogramowanie, jeszcze przed spaleniem tego shitu. Bardziej martwi sygnalizowana wymiana CPLD na większe, żeby osiągnąć pełny zestaw funkcjonalności, bo to by oznaczało konieczność wyprodukowania nowego hardware'u. No i kod Didiera w 100% nie jest w pełni dostępny i też by wymagał poprawy, a API do obsługi kart to jest jeden wielki żart. Fajnie że to wypłynęło, ale już bardziej bym się cieszył na publikację oprogramowania ct60, bo też jest zwalone od dłuższego czasu i niestety błąd pojawia się tylko z ct60 i SV. Czuba już z tym nic nie zrobi. No i fajnie, bo nie mogę sobie zaktualizować tosu przez to..

@uicrobee ok, dzięki. Chyba poprawiłem to.

@uicr0Bee Udało mi się przywrócić pliki z backupu (nie jestem pewien czy wszystkie). Jakby były jeszcze jakieś uwagi dot. działania strony to z chęcią posłucham. Sam mam jakieś problemy z przerywaniem downloadu, co mnie trochę irytuje/niepokoi..

70

(21 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Jeżeli to będzie plug&play i współdziałało z dsp to biorę to w każdej ilości ;-).

@cyprian Na Twoim miejscu olałbym listing "Intern ST" i po prostu ściągnał pdf ST internals z najnowszej rewizji (zaktualizowaną wersję z blitterem). Tam jest listing bardziej aktualny, przynajmniej powinien być. https://archive.org/details/Atari_ST-In … 0/mode/2up

@uicroBee Zmieniałem serwer/hosting ostatnio i możliwe że są jakieś problemy. Umieściłem info, że na razie są problemy z plikami, muszę znaleść stary backup lub je ponownie wrzucić, bo te które są w jakiś sposób się uszkodziły na starym hostingu(nie rozumiem w ogóle jak coś takiego mogło się stać). Ogólnie mam wszystko na dysku, więc to jest kwestia czasu. Ostatnio nie mam za bardzo czasu zajmować się administracją www (wiecie, strona jest nonprofit, robiona w wolnym czasie za mój hajs, a teraz mam pilniejsze rzeczy ;)), więc jakiś czas to pewnie portrwa. W ogóle to rozważam wywalenie tego cmsa/wiki i zrobienie wszystkiego na stronie statycznej, ale to takie fantazje.

Intern ST to pirat "ST Internals" Data&Becker/Abacus, który jest 'biblią' cd funkcjonowania Atari ST. Problem jest w tym, że to jest jakaś stara wersja i na zachodzie wyszły nowsze, poprawione wersje. Dodatkowo polska wersja wygląda dosyć dziadowsko. GEM ST to prawdopodobnie pirat innej książki tego samego wydawnictwa pt. 'Atari ST Gem Programmer's Reference'. Zawartość to opis api i tyle.. Coś co powinno być dostarczone przez Atari za free, ale wtedy panowały inne zwyczaje co dzisiaj.
Obie książki są do ściągniecia w necie w wersji oryginalnej.

74

(80 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@kroll w czym ct63 jest lepsze od ct60e?

75

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

@sqward: jedynie GNU pth zostało sportowane (,ale czy działa? ;-)), https://freemint.github.io/sparemint/sp … devel.html. Ale GNU pth działa na poziomie userspace'a, nie kernela os'a. https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Portable_Threads. Ma niby emulację api pthreads (opcjonalną). To chyba jedyna opcja..