->mayonez - jak czymś nie uderzysz albo nie będziesz szarpał za kable - nie powinno się nic dziać.

->mayonez

Tak - jest poważny problem, ponieważ z jakiegoś powodu wtyki i gniazda DSUB19 nie są produkowane od wielu lat i ciężko je znaleźć chyba, że ktoś zleci wyprodukowanie serii w jakiejś fabryce (co się zdarzało). Jeszcze bywają w prywatnych magazynkach części. Dlatego takie "protezy" są używane. Podobnie jest z dużymi wtykami DIN14 zastosowanymi m.in. w Atari ST jako złącze zewnętrznej stacji dyskietek.

->TMK - chodzi o ten plastik - to taki skrót myślowy dotyczący formy zewnętrznej. Dioda może być dowolna byle by na zewnątrz kształt był zgodny wzorniczo z resztą obudowy.

pozdrawiam

Cześć,

Nie jest błędem. Masa jest na kilku żyłach w taśmie. Oryginalny kabel jest ekranowany, a tutaj masz taśmę wieloprzewodową i nawet jak nie masz takiego połączenia - będzie działać, choć w takich rozwiązaniach szału nie ma. Oczywiście można użyć tutaj kabla ekranowanego - poziom ewentualnych zakłóceń będzie niższy. Jest wtedy więcej lutowania :)

Tak poza tym - podłączanie ekranu w kablach to temat na pracę magisterską :D

tOri

Cześć,

Dla potrzebujących - info wraz z plikami w formacie Gerber:

https://www.exxosforum.co.uk/forum/view … 822#p55822

DoG zaprojektował, zmontował i opisał "howto" samodzielną produkcję wtyczki DSUB 19pin do portu DMA Atari. Moim zdaniem - najsensowniejsze rozwiązania zarówno kątowe jak i proste.

Pozdrawiam

edit:
literówki

OK- mail poszedł.

Hej,

Biorę :)

Pozdrawiam
tOri

A szkoda...

Nie używam FB, więc nie zagłosuję, ale za to kibicuję :)

tOri

709

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

Poszło info na PW do ludzi z pierwszej części listy.

1. Cyprian - 1
2. dely - 1
3. uicr0Bee - 1
4. Mq - 1
5. artik-wroc - 1
6. Adam Klobukowski - 2
7. pancio-net - 1
8. dragmar - 1


Pozdrawiam
tOri

Hej,

Jak dla mnie - najbardziej pasuje wersja z 9 klawiszami (trochę jak ST ;) wzór XE, semigrafika na klawiszach jak arabica oraz zmiana leda POWER na prostokątną, kwadratową ewentualnie trójkątną - okrągła jest tu jak główka gwoździa - razi oko. To w zupełności byłoby OK i do reszty nie ma się co czepiać ponieważ design musi wynikać z układu oryginału płyty głównej. Jak Matej napisał - klawisze mogą być nawet w kolorystyce Falcona - to nie będzie przeszkadzało choć jasne są lepsze wizualnie.

Pozdrawiam
tOri

Diodę można "przeboleć" choć lepsza byłaby po prostu prostokątna albo kwadratowa (są przecież takie), ale brak semigrafiki w tym projekcie to faktycznie dosyć poważny brak - ergonomia leci w krzaki...Ale może docelowo będą.

Pozdrawiam

edit:

jak zwykle literówki

hej pajero, dzięki za zajawkę

Noooooo...

Powiem tak - człowiek jedzie na bogato i pochwalam to z całych sił. Na razie sie przyglądam.

Pozdrawiam
tOri

Cześć,

Próbowałem i nie daję z tym rady. Formatter dla Atari wywala mi błąd, gdy chcę sformatować dyskietkę w formacie Magic i w sumie teraz nie wiem co dalej :/

pozdrawiam

714

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

Mam nadzieję do niedzieli zmontować adaptery. Trochę mi elementy się spóźniły :)

1. Cyprian - 1
2. dely - 1
3. uicr0Bee - 1
4. Mq - 1
5. artik-wroc - 1
6. Adam Klobukowski - 2
7. pancio-net - 1
8. dragmar - 1

w kolejce na nową dostawę (z Chin idą PCB)

9. lukasz7x6 - 1
10. dynamike2010 - 1

Co zaś do https://
No cóż - jak mnie przyciśnie to coś tam będę robił w tymże kierunku :)

Pozdrawiam
tOri

715

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

O ile mój http serwer ma możliwość podpięcia certyfikatów - nie widzę takiej potrzeby, ale może za jakiś czas z tym powalczę.

Dzięki za naprowadzenie na free certyfikatora :)

pozdrawiam

716

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

->lopez a przypadkiem nie próbujesz wejść protokołem https?

717

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dzięki no i powodzenia :)

tOri

718

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Cześć bastan

Rzuć okiem tam -> http://www.atari.8bitchip.info/stvid.php i jeśli tego nie widziałeś - poczytaj i może zrób tę modyfikację

pozdrawiam
tOri

Cześć,

-> pawel dogadaj się z Atari-Userem w kwestii jednej z dwóch PCB, ponieważ jedna już poszła "w ludzi"

pozdrawiam

720

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Hejka,

Strona działa jak najbardziej :) No - jak to nie działa? Sprawdziłem przez proxy oraz z sieci komórkowej.
Jeszcze nie zamieściłem tego projekciku - trochę zajęty jestem. Wczoraj wrzuciłem inne materiały.
Z tego co się orientuję - możliwe, iż x_angel będzie robił te adapterki? Zapytajcie go o to. Ja tylko dokończę
to co tutaj w wątku kolegom niejako obiecałem. Może za jakiś czas dorobię kilka sztuk, ale to może bo lepiej, gdy
zajmuję się odtwarzaniem kolejnych "zabawek" i innymi projektami niż tłuczeniem masówki ;-)

Nie planuję jakichś większych sprzedaży na Allegro czy gdziekolwiek. Jeżeli już to wyłącznie tutaj na Atari Area - kolegom Atarowcom o ile będzie co i czy będzie na to czas........:D

Pozdrawiam
tOri

Acha - czyli podwójnie na linię. Tak też się da :)

-> _tzok_ - napisałem o drabinkach 220R/330R - to są drabinki terminacyjne, gdzie te rezystory są połączone w formie dzielników pomiędzy + zasilania, linię szyny danych/adresów i masę. Tzw. dual resistor network

https://www.mouser.pl/datasheet/2/54/4100R-776985.pdf

Są różne, ale takich 220R/330R po prostu nie znalazłem nigdzie w tej formie niestety (SIL) bo DIL to mogłem chyba kupić (raczej drogo), więc zrobiłem je "na piechotę" :) Podejrzewam, że i tak mi to taniej wyszło niżbym je kupił jako gotowe...

edit:

myślę, że i takich można by użyć - po dwie sztuki - 220R oraz 330R odpowiednio połączone ze sobą i z liniami intefejsu

Cześć,

Dokumentacja już jest dostępna na www tutaj -> http://atari.myftp.org/icdadabd/icdadabd.html

Zapraszam

-> jury - niestety - nie będę robił tych interfejsów, ponieważ to pochłania bardzo dużo czasu ze względu na masę lutowania. Udostępniam całość dokumentacji dla chętnych, którzy mogliby budować klony nie przesadzając zbytnio z komercjalizacją przedsięwzięcia. Mam jeszcze trzy PCB, które mogę odstąpić po kosztach. Jak pisałem wyżej - mam nadzieję otrzymać z Francji kolejne wersje interfejsów ICD, a i może Pin znajdzie swój AdSCSI Plus, który mógłby posłużyć do odtworzenia.

Pozdrawiam

->Cyprian - osobiście podejrzewam, że taki ICD Link interface to właśnie wsadzony w jeden układ MACH cały taki interface albo podobny ( może być to AdSCSI) z obsługą komend rozszerzonych SCSI co umożliwia obsługę dużych dysków jak i np. CD-ROM - kwestia sterowników.

Ja się raczej w to nie będę bawił - bo dałoby się zapewne upchać - jednak kosztem sporej ilości czasu :)

Poza tym - namierzyłem interface ICD Micro - to taki gadżet przeznaczony kiedyś głównie dla komputerów MegaST. Za jakiś czas może dotrze do mnie z Kanady i wtedy go również odtworzę dla przyszłych pokoleń zwłaszcza, że istnieją przecież takie rozwiązania jak SCSI2SD, które korzystają z adapterów dla ST.

Pozdrawiam
tOri

edit:

to co mi się w tym rozwiązaniu ICD bardzo podoba - to zegar, który wisi na ID:6 i jest z automatu przez driver wykorzystywany do ustawiania zegara klawiatury ST. Super sprawa :D Jeśli DrCoolZic wyśle mi interface AdSCSI Plus - no to będzie super sprzęt do dalszej pracy na Atari...

Cześć,

Miło mi poinformować, że odrestaurowanie interfejsu ICD udało się w 100%. Klon (poprawiony trochę w stosunku do oryginału) działa tak jak oryginał. Oczywiście zegar na ID:6 również działa jak należy. Przygotowuję dokumentację do publikacji na www i za jakiś czas będzie dostępna - oczywiście za free - jak zawsze.

Rozpoczęcie i ukończenie tego projektu było możliwe dzięki użytkownikowi z Niemiec - Markus608 z forum atari-home.de oraz dużej pomocy w zorganizowaniu kontaktów - użytkownika Czietz z Atari-Forum.com. Tak więc widać, że nie tylko u nas są odważni ludzie na scenie Atari :-D

pozdrawiam
tOri

adapter restored