Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 28 z 59)
Poza jedną przesyłką zgubioną przez Pocztę Polską (w systemie PP, widniała jako doręczona, dotarła 2 miesiące po rzekomym jej doręczeniu i wyglądała, jakby coś po niej przejechało), przesyłki z JLCPCB dochodziły do mnie nawet w czasie lock-down'u w czasie nie dłuższym niż 30 dni, najtańszą przesyłką. Płytki też produkowali w max. 3 dni (oczywiście, zielone, 2-stronne, 1-warstwowe, bez złoceń).
TOS 1.02 i 1.2 to jedna i ta sama wersja. Emulacja myszy to Alt+kursory i Insert jako LPM.
Wylutowałem górną podstawkę (do której miałem włożyć Shifter), skróciłem piny od spodu (które miały wchodzić w podstawkę Shiftera na płycie), wcisnąłem te piny na Shiftera i je przylutowałem do niego:
Teraz zauważyłem, że są pewne różnice między modułami nakładanymi na MMU - jeden ma dłuższe piny, drugi krótsze. Krótsze są lepsze - płytka mniej odstaje (dłuższych nie da się wcisnąć do końca) i łatwiej ją nałożyć. Ta płytka z dłuższymi pinami ma pamięci HY5118160JC-70, czyli FPM 1k refresh 70ns, a ta z krótszymi - TMS418169ADZ-60, czyli... EDO 1k refresh 60ns.
Nie wiem jakiego topnika używasz, ale ciężko go domyć... polecam Ci ten:
https://allegro.pl/oferta/topnik-flux-w … 9024735638
Natomiast do lutowania SMD, naprawdę rewelacyjną sprawą jest pasta lutownicza:
https://allegro.pl/oferta/pasta-lutowni … 5033012930
Do jednego i drugiego potrzeba jest jeszcze igła dozownicza.
Dałoby się to zrobić niżej - wpuszczając podstawkę i piny w płytkę, ale chyba i tak byłoby za wysoko.
Rozszerzenie od artik-wroc dziś do mnie dotarło i już siedzi w STf:
Zależało mi na pozostawieniu oryginalnych blach ekranujących, więc ostatecznie zdemontowałem podstawkę na adapterze Shiftera i próbowałem ją zakładać na układ (w tym celu wymieniłem też podstawkę Shiftera na płycie na precyzyjną), niestety piny w podstawce adaptera w ogóle nie sprężynują, tylko od razu się wyginają i nie udało mi się w ten sposób uzyskać dobrego styku. Ostatecznie je skróciłem i nalutowałem adapter na układ Shiftera. Na adapter nakleiłem kawałek grubej folii PET i udało się zamknąć puszkę ekranującą Shiftera.
Wbudowany RAM odłączyłem poprzez odcięcie mu zasilanie (wylutowanie dławika). Nie jest to może najbardziej elegancka metoda (niezasilane układy pozostają na magistrali), ale Artur zapewniał, że działa i rzeczywiście działa.
...to już lepiej od razu do 1MB. Zwłaszcza że nie ma EMMU, a na tej płycie w prosty sposób zamiennika na GALu nie włoży.
Pamiętasz o trzymaniu klawisza Option podczas i chwilę po resecie (by wyłączyć BASIC)?
Tak, obraz 32MB miał 64MB, bo taką miałem kartę. Trzeba go obciąć, w praktyce wystarczy pierwsze 10 MB. Do nagrywania obrazów na kartę sugeruję używać HDD Raw Copy.
Najbardziej ciekawi mnie GLUE, MMU, MFP, DMA i ACIA, bo reszta jest do zdobycia praktycznie od ręki. Prawie na pewno padł też RAM.
Zabezpieczeń na płycie nie ma żadnych, więc wszystkie układy w technologii TTL "odparowały". Tylko radzieckie TTL-ki wytrzymywały 12V, zachodnie padają powyżej 7V. Układy w technologii NMOS/CMOS miały szanse przeżyć. Jedyna nadzieja w tym, że coś padło dostatecznie szybko, żeby zrobić zwarcie i wyłączyć zasilacz.
Dlatego właśnie zakładałem mniejsze partycje, żeby na końcu obrazu było trochę nieprzydzielonego miejsca, które bez szkody można obciąć.
Partycje do 32 MB można normalnym DOSowym FDISKiem zakładać, "czary" Putnika (albo BigDOS) potrzebne są tylko przy większych partycjach.
Problem w ty, żeby to miało ręce i nogi, muszę fizycznie mieć kartę MMC/SD o takim rozmiarze.
Mam kartę 64 MB (ale nie wiem, czy działa) i 512 MB. Teoretycznie mogę zrobić partycje np. 2x 16 MB na karcie 512 MB i taki obraz będzie się dało wrzucić na kartę 32 MB, po prostu go ucinając.
Ta karta, która mi nie działa, nie działa całkowici, nie że są błędy, tylko w ogóle jej nie czyta. Prawdopodobnie nie obsługuje wymaganego trybu 8-bit DMA (a powinna).
On ma lutowane PLCC...
"Po pewnym czasie wszystko milknie. Na magistralach cisza, klawiatura przestaje wydawać dźwięki" Czy mam rozumieć, że początkowo wydaje dźwięki? Spróbuj zdobyć kartridż diagnostyczny albo DiagROM (może być jako kartridż, może być jako ROM).
Dziwne, że płyta w tej wersji ma 6 kości ROM i jednocześnie wlutowany U68... choć zwory są ustawione prawidłowo.
Masz oscyloskop? Co się dzieje na magistrali danych po resecie?
Moje 2 działające karty to:
Obie mają nadrukowany numer seryjny i napis MADE IN CHINA w jednej linii, na przedniej krawędzi karty.
Mam też jedną kartę Ultra II 1.0GB z nadrukiem na lewej krawędzi karty, w dwóch liniach i ona nie działa:
DMAfix w/g Exxos'a to pull-up 10kΩ do linii 5V na magistrali danych DMA. Nie mam rezystorów szeregowych na liniach danych po stronie ACSI-CF, bo nie bardzo jest na nie miejsce na płytce projektu Mq. Pisałem tylko, że w Megafile'ach one są. W płytce działającej na dłuższym kablu mam włączone zaporowo diody Shottky'ego (BAT46) przy liniach złącza karty CF.
Ciekawostka... ma dwa różne numery :/
C103253 REV.3
C103088 REV.5
O ile C103088 REV.2 to była po prostu C070789 REV.D z pamięciami SMT, to to jest jakiś dziwoląg.
Tak, STe ma bufory między układem DMA a portem ACSI, ST ma port ACSI "przypięty" bezpośrednio do linii DMA, równolegle z kontrolerem FDD.
Jaką masz płytę w tym ST, w którym nie działa?
C070523:
C070789:
Długi masz kabel ASCI? Max co mi na ST (nie e) działo to niecałe 30 cm. Jak karta nie widzi partycji to coś z nią nie tak (pewnie podróba). Z tego co zauważyłem, partycje są listowane w trybie PIO (bo wyświetlają się nawet na kartach bez obsługi wymaganego 8-bit DMA).
Tak, testowałem bez przeróbek - też działa, ale nie do końca ufam WinCUPLowi, co robi z pinem, który nie jest zdefiniowany.
Załączonego wsadu nie testowałem, ale on ma nieużywane piny jawnie zdefiniowane jako "floating". No i tym razem źródło w Opal'u, skompilowane GAL assemblerem od National Semiconductor.
Jakby ktoś potrzebował, to załączam obrazy kart w kompatybilnym formacie Atari/PC:
2GB : 4 partycje x 450 MB
4GB : 8 partycji x 450 MB
Na obu kartach na końcu jest ok 100 MB nieprzydzielonej przestrzeni. Karty mają różną rzeczywistą pojemność, więc lepiej, żeby na końcu nic nie było (w ten sposób można bezkarnie "uciąć" obraz). Do nagrywania obrazu na kartę polecam HDD Raw Copy Tool: https://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/
Testów STfm ciąg dalszy - to nie do końca kwestia zasilacza, choć na drugim było jeszcze gorzej, nie był w stanie odczytać zawartości większych katalogów. Problem tkwił w kablu ACSI... był za długi. STf nie ma buforów na porcie ACSI i kabel musi być naprawdę krótki. Na 30 cm kablu zrobionym z taśmy 20-żył, działa idealnie. Na 45 cm kablu zrobionym z przewodu SCART nie działa praktycznie wcale (choć diody trochę ratują sytuację). Na STe nie ma różnicy.
Znalezione posty [ 676 do 700 z 1,467 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.046 sekund, wykonano 25 zapytań