676

(127 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hehehe:-) To tylko dlatego, że jeszcze nie zacząłem lutować kartridży do Wiedźmina:-)
Tendencyjne:-)

677

(127 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja dorzucę tylko małe info: temat wysyłek będzie załatwiany mniej-więcej od połowy lipca, bo po pierwsze muszą minąć terminy premiery oficjalnej, a po drugie muszę wrócić z urlopu:-) Wcześniej Bocianu będzie miał na Lost Party pewną partię gotowych egzemplarzy. Wysyłki na terenie Polski paczkomatami, wysyłki zagraniczne do ustalenia, bo obecnie poczta robi syf i jaja różnorakie, więc trzeba to jakoś ogarnąć w zależności od krajów, do których będzie szła dana wysyłka.

678

(79 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Jak również przydało by się przywrócić na listach wątków kolumnę z ilością wyświetleń obok ilości odpowiedzi. Informacja ta była bardzo istotna dla wątkotwórcy w celu feedbacku czy jest zainteresowanie danym wątkiem czy nie, bo nieraz jest zainteresowanie i warto temat kontynuować pomimo braku odpowiedzi, a czasem przeciwnie.

679

(12 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No daje, że możesz sobie obrazek dla Atari narysować w excelu:-)
Sorry za żarcik, a tak serio, to bardzo mnie zaciekawiła koncepcja, że są jakieś formaty wspólne dla współczesnych pecetów i Atari. Niesłychane, że da się zapisać z excela plik w taki sposób, żeby go później otworzyć w programie na Atari z początku lat 80-tych. Dla mnie rewelacja (pomijając, że główny temat wątku z wyświetlaniem danych analitycznych też jest ciekawy).

680

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

No... ok... niech będzie.

681

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

No ale na Atari właśnie to dla mnie jest fajne, że każda gra, każdy program działa inaczej, po swojemu. Dźwięki "systemowe" też są różne w różnych programach i można się nimi nieraz zachwycić, a innym razem lepiej żeby ich nie było. Nie jestem zwolennikiem ujednolicania tzw. dźwięków systemowych, no może poza tym jednym przypadkiem, kiedy dla odczytu z magnetofonu jest pojedynczy, a dla zapisu podwójny, zawsze taki sam dźwięk i przynajmniej wiadomo od kilkudziesięciu lat co on oznacza jak się pojawi w programie.

682

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ale tak zapytam: po co to komu? Windowsa z tymi wszystkimi dźwiękami to ja mam na pececie.

683

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Kurde, chciałbym tak umieć miksować sample do RMT. Chociażby np. kilka dźwięków perkusyjnych gdyby zastąpić samplami, to by muzyczki były o niebo lepsze nieraz.

684

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To by było chyba fajne. Z miłą chęcią skorzystał bym z możliwości dodania sampli do RMT w jakiś przyjazny, prosty i wygodny sposób dla muzyka/użytkownika/programisty.

685

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Ok, fajnie:-)
Pytam, bo myślę w kontekście zrobienia np. gry, która była by w całości udźwiękowiona syntezą mowy. W sensie, że na każdym kroku masz jakieś gadanie, pojedyncze słowa właśnie. Np. odczytywanie wyniku punktów jak się zwiększa, albo każdorazowe tracenie energii w czasie zetknięcia z przeszkadzajką, albo nazwy mijanych obiektów, czy zbieranych przedmiotów. Słowem, żeby gra gadała coś ciągle, ale żeby nadal mogła być napisana na stockowe Atari.

686

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

xxl napisał/a:

program syntezy razem z tablicami zajmuje 3 strony pamieci co oznacza ze sama synteza miesci sie w 256 bajtach - mysle ze bardzo ok.

Bardzo bardzo ok. A ile zajmują dane tak wypowiadanego tekstu? Np. jak chcesz powiedzieć "xBios"?

687

(113 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To spróbuj wsadzić meksa, może będzie lepiej, bo tak jak mówię, te reguły wszystkie obserwowane dotyczą konkretnych płyt, a na innej płycie może być dokładnie na odwrót. Ja się przyzwyczaiłem do kaprysów małego Atari i lubię tę zabawę:-) To trzeba albo kochać, albo nienawidzić:-) Jutro pewnie dojdzie do Ciebie GTIA, to ciekaw jestem jakie będziesz miał efekty z nim.

688

(251 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

x_angel, do testów tego rodzaju co robisz, to wypal sobie dla zabawy i na próbę EmuTOS. On ma w sobie w standardzie wszelkie drivery i jak sobie kiedyś odpaliłem na moim c'tIDE, to nic nie trzeba było robić i od razu były widoczne wszelkie partycje. Pamiętam, że byłem pod wrażeniem i działało to wyśmienicie, EmuTOS to by było marzenie, tylko że nie działa na nim 90% gier, więc jest dla mnie właściwie kompletnym fiaskiem.

689

(113 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I z tego właśnie powodu śmiem twierdzić, że te wady niekoniecznie są wadami w sensie że GTIA jest zepsute, tylko po prostu mają zbyt duży rozrzut parametrów te GTIA, przez co w jednym kompie się lepiej zestroją w czasie, a w innym gorzej. Pozostałe układy też mają rozrzut. Jak się poryje po forach, to można np. znaleźć wątki o tym, że jakieś tam serie Sally robione w Meksyku powodują problemy. Tak się akurat złożyło, że to również testowałem i faktycznie meksykańskie Sally powodowały mi więcej problemów niż inne. W mojej ocenie najlepiej sprawuje się Sally UMC. Te układy były produkowane z tego co czytałem do Atari 7800, ale trafiłem na takowe również w ostatnich rewizjach płyt z końcówki produkcji 65XE/130XE. Ja w czasie kiedy to testowałem, to nie miałem dostępu do oscyloskopu, ale miałem rozszerzenie pamięci, które pokazywało błędne niektóre banki. Na meksykańskim Sally było ich najwięcej, a na UMC najmniej.

Edit: ale, żeby nie było, meksykański Sally przełożony do innej płyty śmigał jak złoto:-)

690

(113 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pewnie jest tak, że któryś z sygnałów przesunięty zbyt mocno w jedną stronę "psuje" GTIA, a przesunięty zbyt mocno w drugą stronę "psuje" rozszerzenie pamięci.
Np. zamiennik Sally wykonany przeze mnie z procesorem zwykłym 6502 wg schematu z Atari 800, na płytach 65XE bez ECI powoduje, że w GTIA przestaje działać poprawnie PMG i kolizje, ale na płytach z ECI działa wszystko poprawnie z tym zamiennikiem. To wskazuje, że projekt płyty się różni i jedna ma trochę inne sygnały niż druga.

691

(113 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak sobie przeanalizujesz sygnały, to zobaczysz, że w Atari sygnał RAS jest w zasadzie lekko opóźnionym sygnałem PHI2. Z racji wiecznych problemów z timingami we wszelkich rozszerzeniach pamięci, ludzie zawsze kombinują z przesuwaniem tych sygnałów, opóźnianiem itp. Jedną z metod jest wzięcie po prostu innego sygnału, który już jest przesunięty trochę przez Freddiego.
Niestety również to co opisujesz, że np. Antic lub GTIA na jednaj płycie działa tak, a na innej inaczej, jest związane z timingami. Jest dość spory rozrzut parametrów poszczególnych egzemplarzy scalaków Atari, i kiedyś FlashJazzCat pisał, że ma zawsze pod ręką po kilka scalaków i ich dobieranie do konkretnego egzemplarza Atari z konkretnym rozszerzeniem pamięci traktuje jako nierozłączną część uruchamiania rozszerzeń:-)
Robiłem z tym sporo eksperymentów na różnych płytach Atari i nieraz spotkałem się z tym, że trzeba było poprzekładać scalaki i wszystko wtedy śmigało. Zauważyłem też, że tzw. wadliwe GTIA nieraz przestają być wadliwe jak się je przełoży do innej płyty. Stąd mam podejrzenie, że te GTIA nie tyle są wadliwe, co po prostu mają rozrzut parametrów na tyle duży, że robi to problemy.
Przy uruchamianiu różnych rozszerzeń pamięci zauważyłem też, że nieraz bywa tak, że scalaki na zimnym komputerze inaczej pracują niż po rozgrzaniu. Można to zaobserwować zamrażając scalaki sprężonym powietrzem. Czasami wtedy np. zaczyna działać poprawnie rozszerzenie, które normalnie nie działa i na odwrót.
W moich eksperymentach z błędnymi bankami pamięci zauważyłem, że istotny jest dobór kombinacji egzemplarzy Sally, GTIA, Antic, Freddie, no i samej pamięci. Podmiana któregokolwiek puzzla powoduje nieznaczne zmiany timingów i delikatne przesunięcie poszczególnych sygnałów. Cały problem w tym, że nie ma buforów sygnałów i wszystko jest od wszystkiego zależne, bo najmniejsza zmiana wpływa na pojemności i wszystko się rozjeżdża. O ile nie ma to aż tak dużego znaczenia w gołym Atari, o tyle jak się cokolwiek dokłada, to już się potrafią robić jaja. W Atari ITX mamy znowu inny układ płyty, ścieżek, więc też napotykamy na jakieś tam nowe przypadłości.
To moja teoria wynikająca z obserwacji podczas grzebania w sprzętach, kto nie chce, nie musi się z nią zgadzać:-)

Edit: o, wrzuciłeś zrzut z oscyloskopu. Zwróć uwagę jaki brzydki jest PHI2. To ma być prostokąt?:-) On właśnie taki jest, ogólnie syfiasty, dlatego między innymi są te różnorakie problemy. Dodatkowo PHI2 jest najważniejszym sygnałem w Atari, biega po całej płycie, i jest używany do wszelkich rozszerzeń, a także wyciągany na zewnątrz np. do kartridża. Te wszystkie dokładane do niego pojemności nie trzeba chyba mówić co robią z sygnałem, co pokazałeś na załączonym obrazku.

692

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

O faktycznie działa:-) xxl, skąd wiedziałeś, że trzeba nacisnąć klawisz 1?:-)

693

(62 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A ja to chciałem sobie zobaczyć co tu zachwalacie, ale z całego wątku ani jeden przykład mi się nie uruchamia pod Altirrą. Odpalam obeiksa i mam tylko pyknięcie w głośnikach i ciszę. W niektórych przykładach miga trochę biały pasek na ramkach... Altirra 3.90, wszystko inne pod nią mi działa.
Ma ktoś pomysła co to może oznaczać?

694

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Te wsporniki mają dziurę w środku, więc jak by co, to można coś tam wkręcić plastikowego, albo wkleić żeby wspornik wydłużyć w sposób trwały i stabilny.

695

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie mam ugiętej klawiatury. Jest prościutka.

696

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak poskładasz, to napisz jakie wrażenia z użytkowania. Zastanawiam się, czy na takich klawiszach będzie się dało coś szybko napisać.

697

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W sumie faktycznie są te dwa wsporniki, zapomniałem o nich, jakoś mi po głowie chodziło, że klawiatura się tylko opiera po bokach obudowy. Te wsporniki powinny wystarczająco podeprzeć płytkę i już nie będzie się na takich małych odległościach chyba wyginać.

Co do odstępu klawiatury od wsporników: spojrzałem właśnie w swoim XE bez ECI i u mnie się klawiatura na nich opiera poprawnie, nie ma żadnego odstępu. Może to kwestia jakichś serii produkcyjnych, modelu konkretnego, albo pojedynczych egzemplarzy?

698

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Trochę szkoda, że się nie udało czegoś tu wymyślić fajnego, ale z drugiej strony zrozumiałe: swoje oczekiwania spełniłeś, a to w końcu hobby, a nie praca przymusowa, więc czas lepiej poświęcić na dalsze zabawy tym co się lubi. Mnie ten temat też od dawna interesował, ale też nie mam czasu się tym bawić i leży, może kiedyś się za to wezmę, a może nie:-)

699

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Obawiam się czy nie będziesz musiał jakoś jednak usztywnić tej płyty pcb. Ona będzie dość duża i przy tej wielkości będzie się łatwo mogła uginać, a wręcz pęknąć pod naciskiem. Oczywiście jak nikt nie będzie walił obcasem mokasyna po klawiaturze, to się nie złamie płyta na pół, ale będą pracowały ścieżki i luty, co może powodować dość szybkie ich pęknięcia. Mogę się jednak mylić. Również czekam na relację z testów gotowca.

700

(113 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zapuść jeszcze XMST, musi dawać poprawne banki. Objawy wskazują jednak na problem z tą pamięcią, mogą to być problemy zakłóceniowo/timingowe. Nieraz XRAM pokazuje wszystko dobrze, a XMST nie, albo na odwrót - oba programy mają inne algorytmy testowania pamięci. Na koniec jak wszystko śmiga już dobrze, to warto puścić jeszcze na godzinkę PROG2, który testuje w kółko pamięć tymi samymi algorytmami co XMST.