domon napisał/a:no, ale tak piszą producenci na przeróżnych instrukcjach sprzętu. Tak naprawde to zalezy z jakim urządzeniem mamy do czynienia. a jak urządzenie ma plastikową obudowę:) ? np. UPS, monitor, drukarka ?
UPS - obowiązkowo wymaga uziemienia ochronnego, ze względu na baterie, których amperaż może nieźle przypalić; obwód od strony komputera jest połączony galwanicznie zerem z zerem zewnętrznym (!!!), powinna na tabliczce znamionowej podana być klasa urządzenia i wg tej klasy powinno się zastosować odpowiednie uziemienie
monitor - zależy od typu - LCD najczęściej mają zasilacz zewnętrzny, który do monitora dostarcza tylko "+" i "-", jeżeli wtyczka tego zasilacza jest z dziurą na bolec (czyli typowa "komputerowa" w CRT), to oznacza, że producent przewidział potrzebę uziemienia. jeżeli jest tylko typowa "radiowa" dwubolcowa, to z tyłu monitora przy jego tabliczce znamionowej powinien być symbol "kwadratu w kwadracie" centrycznych względem siebie; i tak można monitor uwalić, jeżeli nie pamięta się o tym, żeby go wyłączyć przed odpięciem kabla sygnałowego (wartość potencjału na masie kabla jest wartością potencjału masy komputera i wcale nie musi być to zero), a jak nie uwalić, to dać się "kopnąć" przy podłączaniu do innego (co mi się już parę razy przydarzyło i nie było przyjemne)
drukarka - tak jak w przypadku monitora i jego zasilacza - powinna standardowo mieć "kwadrat w kwadracie" - choćby z tego powodu, że usb (o ile jest na usb) jest z założenia galwanicznie separowany (zewnętrzna blaszka na łączu usb może, ale nie musi łaczyć do masy); drukarki na LPT powinny mieć obowiązkowo podłączenie do zasilania z zerem, chociażby przez zakres napięć na złączu (zdarzyło mi się być kopniętym przez pracującą głowicę drukarki igłowej - pierwszy raz widziałem przeskakującą niebieską iskrę ^^ ).
//EDIT: amperaż nie kopie, kopie napięcie, a zabija wysokie napięcie w połączeniu z prądem przemiennym o dużym amperażu...