No... Mieszasz (popatrz na pierwszy post, ostatni akapit). Loader w Ultimate to nie jest loader do SIO2SD tylko Side. Ale jeśli masz Side to możesz sobie na niego wgrać konfigurator do SDrive albo SIO2SD czy co tam masz i z rzeczonego Side ten konfigurator odpalać. Tylko to inna sprawa. Konfiguracja urządzeń SIO (SIO2SD, SDrive) jest totalnie inna od konfiguracji Side. I różna pomiędzy SIO2SD i SDrive też.

602

(21 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Stripping zrobiłeś?

603

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dowolną dioda o średnicy 3mm będzie dobra. Kolor możesz sobie dobrać wedle gustu. Obyś tylko gumki miał z oryginalnej.

No to tak. Przepraszam was, jednak moja wina. I muszę iść do optometrysty i w końcu zrobić sobie okulary. Otwór na stację był cięty. Obudowa, w związku z tym, najpewniej była malowana. Temat do zamknięcia tudzież wywalenia. Sorry za zawracanie głowy :-/

Wycięcie jest identyczne z falconowym. Równe, bez śladu ingerencji mechanicznej - jak z fabryki. Mi się kojarzy z prototypami obudów do Sparrow/FX-1, których fotki pokazywał @as... (bo one były właśnie ciemniejsze). Tylko pomalowane na kolor jak regularne ST.

Komputer jest na pewno składakiem, więc pomińmy kwestię końca produkcji. Właśnie go otworzyłem z przyczyn niezwiązanych z tematem ale przy tej okazji mogę napisać, że obudowa ma od środka wytłoczone oznaczenie C100953. Może to coś podpowie?

Powłoka jest na prawdę solidna, gruba i równiutka. Jednocześnie - jest ewidentna. No i to, że geometrycznie pasuje bardziej na Falcona niż na STF. Stąd moje pytanie.

Mam germańskie 520STf, ktore odratowałem z martwych (ostatni temat sprzed kilku dni). Dzisiaj objawiła się taka ciekawostka. Mianowicie... Góra obudowy jest inna niż wszystkie inne od STf jakie widziałem, bo zamiast standardowego wycięcia na stację atarowską (z krótkim czy długim Eject) jest duże, prostokątne wycięcie na zwykłą stację z PC. Jednocześnie zarysowanie pokazuje, że jest ona jakby... pomalowana bo spod zarysowania wyziera plastik o innym kolorze. Jednocześnie po pierwsze, badge jest w pełni standardowy, oryginalny oraz obudowa w środku też jest tak samo szara jak na zewnątrz. Jedynie patrząc na nią nie można stwierdzić, że była malowana bo pokrycie jest perfekcyjne i kompletne.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10578
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10579
I tu się pojawia naturalne pytanie: czy Atari pod koniec produkcji malowało swoje obudowy? Z wyglądu ta przypomina, wypisz-wymaluj, obudowę Falcona, jedynie ma inny kolor. Ale ten kolor to farba... Więc jak? Co sądzicie?

608

(245 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mi grał player z dyskietki od XXL-a. Ale nie działa spod SDX, jakby co.

SIO2SD nie można przeglądać z poziomu Ultimate. Tylko Side/2/3.
Natomiast jeśli masz SDrive Max to masz ekran i za jego pomocą możesz wszystko zmieniać.

Jest czkawka, jakby wirtualka z serwerem była wysłapowywana i trzeba czekać na ściągnięcie i ponowne przywrócenie.

611

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Odebrałem kości od @Mq (bardzo za nie dziękuję). Założyłem. Komp wstał natychmiast. Wniosek - albo kości z mojego kompletu, które wydawały się być sprawne, jednak takie nie były, albo niezbyt współdziałała kombinacja trzech kości oryginalnych 23256 z trzema EPROM-ami 27256. Może kwestia czasów dostępu - nie wiem.

W każdym razie temat zamknięty. Może teraz komp będzie chodził poprawnie trochę dłużej ;-)

612

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@Mq: O, bardzo chętnie. Napiszę na priv to się zgadamy dalej. Dziękuję.

613

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Oj, nie czytasz wątku... Popatrz na post #22 (http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 75#p307975)

Tak to wygląda. (na płycie z 16-ma kośćmi też)
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10576

skofrant napisał/a:

Perinoidzie a jeszcze pytanie do Ciebie za 100pkt...
ultimate1mb mieści ci się z dolnym ekranem? górny wiadomo trzeba zdjąć bo się nie zmieści, ale czy z dolnym Ci się mieści?

Czyli teoretyk ;-)

Co ma nie pasować, wszystko pasuje. Lotharek tak zrobił płytkę, żeby było dobrze. Jak chcesz, możesz ją sobie obrócić o 90 czy nawet 180 stopni ale nie ma potrzeby.

Ale... Ale przecież to wszytko działa i pasuje... Próbowałeś przymierzyć czy tylko teoretyzujesz? Bo ja tak mam zrobione i nic nie zawadza i w niczym nie przeszkadza.

617

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak, Wyczyściłem nogi tych kości dokładnie tak jak napisałeś. Zanim napisałem mój post. W wolnej chwili sprawdzę jeszcze pamięć bo wszystko mam w podstawkach aczkolwiek włożyłem prawie same nowiutkie kości. Ale może miałem pecha...

A oryginalne kości ROM mają oznaczenie 23256.

618

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam 1040STF, który już raz reanimowałem - wtedy się udało (wymieniona prawie cała pamięć, wymienione 4 kości logiki pomocniczej U22, U23, U26, U27) i komputer działał poprawnie (płyta z pamięciami na dole, TOS-em na 6-ciu kościach pod zasilaczem, w tym przypadku niemiecki 1.00). Trafił na półkę.

Jakiś czas temu potrzebowałem sprawdzić coś (konkretnie Tikusa). Wziąłem maszynę, podłączyłem i - nic. Nie działa. Dzisiaj zdjąłem ją ponownie w celu sprawdzenia, co sie mogło zadziać. Podociskałem wszystko co się dało. Komputer ruszył ale wypluwał 11 bombek - czyli błąd "Line 1111 Emulator", jeśli dobrze to rozumiem. Postanowiłem sprawdzić jak siedzi TOS, bo on był problematyczny. I zobaczyłem coś dziwnego - po wyjęciu kostki U6 (środkowy dolny bank), komputer zaczął próbować zabootować się z dyskietki. Normalnie próbował odczytać stację, coś tam wczytywał po czym robił boot loop. Wkładam kość - 11 bomb. Wyjmuję - próba bootu. \

No to zacząłem sprawdzać TOS. Ściągnąłem obraz z sieci, pociąłem go sobie na kawałki - to na początek. Potem za pomocą T-68 zacząłem odczytywać kości. Poprawnie przeczytały się U2, U5 i U7 (zawartość identyczna jak odpowiadające im bajty w obrazie z sieci). Kości U3, U4 i U6 niestety nie chciały się poprawnie odczytać - program zgłaszał niezgodność pinów na innych pinach jak jedynka. Uznałem, że te kości padły. Miałem niestety tylko 3 EPROMY M27C256B dlatego zamiast zaprogramować coś nowszego, postanowiłem nagrać tylko kostki uszkodzone z tego zestawu. Co też uczyniłem. Po ich włożeniu zachowanie kompa się zmieniło na tyle, że teraz ciągle wyświetla mi 4 bomby (czyli "Illegal instruction") i tego już nie umiem przeskoczyć. Mam cart diagnostyczny ale on nie chce wystartować - mam albo czarny ekran,

Macie może jakąś podpowiedź, co mogło się jeszcze popsuć/ Generalnie trochę dziwi mnie ten pad kości TOS-u przez samo leżenie bo to w końcu są kości robione w fabryce a nie wypalane na programatorze.

hichal napisał/a:

Muszę przyznać, że TOM 2 dużo lepiej sobie radzi, choć nie jest idealny

Jego podstawową wadą jest wielkość. Nie wchodzi pod klawiaturę ST a w innych przypadkach bardzo wystaje z gniazda. A żeby używać na kablu - dziękuję.

Niestety, nie wiem, czemu tak ci Tikus działa. Napisz do Lotharka najlepiej.

Nie będę ukrywał, że ja też wolę MouSTer-a chociaż też nie jest idealny - np. konieczność zmiany trybu pracy przez plik za pomocą PC-ta jest upierdliwa.

Ale oczywiście zmieniałeś tryb pracy przy podłączaniu do różnych komputerów?

621

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

Co do testów... Mam tu kilka większych setupów do zrobienia dla klientów, więc będzie okazja testować.

Nie ma to jak testy na produkcji ;-)

Co do obciążalności: czemu nie zrobisz tak, żeby wpuścić O2 na jedną bramkę bufora, potem z jej wyjścia na wejścia kolejnych 4-5 (czy ile tam trzeba) i ich wyjścia użyć potem jako sygnały dla wszystkiego co potrzebujesz? To oznacza, że nie używasz oryginalnego wyjścia BO2 do napędzenia żadnego elementu na płycie głównej, zastępujesz je sygnałem z kolejnego poziomu. Efekt:
1. Wyjście Sally jest obciążone wyłącznie jedną bramką na buforze.
2. Propagacje wszystkich sygnałów są takie same, bo wszystkie idą przez 2 poziomy.
3. Jeśli użyjesz szybkich bramek (F a może HCT - co tam będzie lepsze) to opóźnienie i tak będzie niższe niż zwykłego LS-a.
4. Jako bufor multiplikujący możesz użyć 74F07 (będzie 6 wyjść do dyspozycji) i może jeszcze skrócisz opóźnienie.
Rozważ to. Skoro i tak robisz płytkę, to nie trzymaj się sztywno pomysłu, żeby używać wyjścia z bazowego 7408 w sposób ortodoksyjny, nie musisz. i nie musisz się tak sztywno trzymać tego układu jako duplikatora - powiem więcej, to jest po prostu głupie, jeśli i tak całość będzie osobną płytką robioną do tego w innej technologii.

hichal napisał/a:

Na pewno dużym minusem jest brak konfiguracji microstep, tak jak to ma miejsce w mouSTerze.
Ale najważniejsza jest kiepska stabilność kursora myszy, trodno w cokolwiek trafić. Próby na 5 myszkach.
Albo np. w pionie przy bardzo wolnym posuwie myszy całkowity brak reakcji, za to w poziomie jest ok.
Uniwersalny Pad do PC/PS3 nierozpoznawalny.
No chyba, że są jakieś ustawienia, o których ja nie wiem.

Mam Tikusa i nie zauważyłem rzeczy o których piszesz. Wczesna przedprodukcyjna wersja rzeczywiście kiepsko działała z ST ale to zostało wyeliminowane. Specjalnie wyciągnąłem swoje STe i podpiąłem Tikusa - nie widzę problemu, działa jak należy. A mysza jest bezprzewodowa z marketu (tani badziew).

Co do padów to się nie wypowiadam bo nie używam.

Co z Tikusem jest nie tak?

Sprawdziłem na innym ze starą płytką (jeszcze 4MB) ale FW w wersji 0.5.92240af7 i tutaj rzeczywiście, wybieraczka wraca mi do głównego menu i muszę się ponownie przekopywać przez katalogi.

U mnie jest 0.5.7eb55adb więc chyba relatywnie stary. Dawno nie aktualizowałem.