Cześć,

Potrzebuję wykonać względnie prosty rysunek techniczny do wypalenia na Laser CNC z blachy o grubości 10mm.
Załączam szkic.  Bardzo proszę o pomoc. Pewnie bym się tego nauczył, ale to znowu zajmie mi trochę czasu, a wprawnemu użytkownikowi zajmie to kilka (naście) minut?

szkic

pozdrawiam
tOri

602

(210 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak ten adres jest prawidłowy. Nie wiem jak to jest z Peterem - po prostu różnie :)

tOri

edit:

P.S. najpierw trzeba zrobić na karcie partycje, a potem programem od Petera wrzucić na nią sterownik i zrobić ACTIVE. Odezwij się do mnie w tej sprawie jeszcze :)

603

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej,

Dowolny wtórnik emiterowy, ale możesz spróbować z samym potencjometrem montażowym aby obniżyć poziom sygnału wejściowego. Na przykład tak jak na rysunku, choć lepiej byłoby zastosować wtórnik emiterowy z wyjściem 75R. Trzeba spróbować :)

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10120&sownload=0

pozdrawiam
tOri

P.S. oczywiście przy zbyt niskim poziomie sygnału będzie coraz gorzej (braki koloru, zrywanie synchronizacji) Ale jak pamiętam - takie duchy na ekranie to zwykle był objaw niewłaściwych poziomów składowych sygnału wizyjnego (biel, czerń...) Na tym schemaciku jest widoczne prymitywne 'dopasowanie' 75R, na które podajesz regulowany sygnał video z Atari w kierunku framegrabbera.

UPDATE

Cześć,

Udało mi się ściągnąć firmware z trzech zabezpieczonych GALi. Posiedzę nad tym, posprawdzam i w efekcie końcowym pełna dokumentacja kolejnego remake powinna się pojawić za jakiś czas na mojej stronie.

Pozdrawiam
tOri

605

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra sugestia od Yolk

Trzeba mieć na uwadze, że taki konwerter to frame grabber, który oczywiście posiada wejściowy przetwornik analogowo-cyfrowy i to co jest "wyrzucane" przez HDMI faktycznie ma swoje źródło wyłącznie w jakości sygnału analogowego. Możliwe, że  jest to kwestia poziomów modulacji (chroma, luma, synchro) w sygnale wejściowym. Ja bym spróbował dać wtórnik emiterowy pomiędzy Atari i konwerter. Taki z możliwością regulacji poziomu sygnału wejściowego. To mi wygląda na jakieś rodzaju przesterowanie wejścia...

Pozdrawiam
tOri

606

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Acha...

607

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zulu jest następcą scsi2sd i bluescsi tak więc powinien być ekstremalnie kompatybilny i niezależny od sprzętu. Ale że nie korzystam to więcej nie powiem poza tym, że do tych sprzętów potrzebny jest porządny adapter acsi-scsi dla Atari, np. ICD AdSCSI ;-)

Pozdrawiam

608

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

drygol napisał/a:

Ostatnio taki post usmażyłem :)
Może się komuś przyda.
https://retrohax.net/shorts-diy-sio2pc-for-8-bit-atari/

Noooo... Ładne - nie powiem :) Mam trochę modułów na CH340G i może z takiego sobie w końcu wystrugam. Wtyczki SIO są bardzo fachowe.

Pozdrawiam
tOri

-> _tzok_ no to teraz będziesz sobie mógł go zrobić i może przy okazji jeszcze dla jakichś chętnych kilka sztuk, bo ja tego "nie obsłużę". Za małe moce, bo mam zapchane timesloty :)

Z waszych informacji wynika zaś, że będzie to normalnie działać z różnymi dyskami. No to super. Sprzęt będzie przydatny także w przyszłości. To mnie cieszy...

Pozdrawiam
tOri

edit:
P.S. Za jakiś czas prawdopodobnie dotrze do mnie również interface AdSCSI (bez plus), czyli bez zegara RTC na ID6 i może czegoś jeszcze. Taka ciut mniejsza wersja tego interfejsu. Mam nadzieję go również odtworzyć i potem udostępnić.

hej,

Dotarły do mnie karty Panther, ale widzę, że słabo mi to wyszło - nadadzą się jako sprawdzenie prototypowe - czy w ogóle to działa. Potem ewentualnie pomyślę co dalej. Problemem jest to, że pod zaślepką dla karty na Megabus w obudowie MegaST są od razu złącza DIN, co bardzo komplikuje sprawę. Karta Panther musi być sporo krótsza żeby zmieściła się przed DINami i tak zmontowana żeby ET4000 w poziomym slocie również się wpasowała w konstrukcję i nie zawadzała o koszyk na baterie zegara...

tOri

Dobrze wiedzieć z "pierwszej ręki"
Dzięki za info

tOri

Hejka,

Dzięki artik-wroc :)

Podejrzewam, że ten interface obsłuży także dyski SCSI2 i SCSI3 dołączane przez przejściówkę 80-68-50. Sam ma takie przejściówki - jeszcze tego nie próbowałem, choć gdzieś przeczytałem, że to działa. Szukałem do zakupienia same złącza do dysków żeby skopiować taką przejściówkę, ale na razie nie dałem rady znaleźć. Nie widziałem tego dosłownie nigdzie - chodzi o te specyficzne gniazda do dysków 80pin tak jak w serwerach. No i jak zauważył μicr0Bee są nowoczesne urządzenia SCSI, które można na luzie dołączać do Atari korzystając z tego interfejsu. A tak ogólnie - można zapakować całość w coś małego (jak Link2) i wsadzić na nowoczesną płytę Atari ST jako "kontroler" SCSI. Dlaczego by nie?

pozdrawiam
tOri

Dziękuję :) To jeszcze nie jest moje ostatnie słowo w tych klimatach ....

Cześć,

Z niekłamaną przyjemnością i też trochę dumą przedstawiam ukończony projekt odtworzenia kolejnego interfejsu firmy ICD - Advantage SCSI Plus ST (AdSCSI Plus). Po wielu perypetiach, sporej ilości czasu spędzonej nad tym sprzętem, zakończyłem tzw. "temat" zbudowaniem działającego klona w oparciu o odtworzony z dwóch oryginałów (!) schemat oraz odczytane wsady z pięciu zabezpieczonych układów GAL16V8.

Jak zawsze - oddaję wszystko za free. Proszę korzystać do woli :)

Strona z opisem znajduje się w sekcji Atari 16-bit na http://atari.myftp.org

Pozdrawiam
tOri

P.S. W drodze jest ICD AdSCSI Micro i najprawdopodobniej ICD Advantage SCSI (bez plusa, czyli ten "brat" mniejszy)
P.P.S. Mam poważny problem z gniazdami DB19F do tych interfejsów - po prostu już ich nie mam (miałem ostatnie z rozbiórki)

AdSCSI clone

edit: literówki

->sviru - bardzo dziękuję za zdjęcie. Jest to adapter ICD AdSCSI Plus w (późniejszej) wersji z komparatorem. Bardzo dobry interfejs :) Niestety - nie takiej wersji szukam obecnie. Interesuje mnie ICD ADVANTAGE SCSI - mniejszych rozmiarów i o trochę innych możliwościach.

Pozdrawiam
tOri

Hej,

Tak - jest tam złącze jak do floppy z tym, że idzie +5V,gnd,gnd,+5V i faktycznie podłączając do zasilacza od PC można zjarać interface napięciem +12V. Ja po prostu dam zwykłe dwa goldpiny oznaczone prawidłowo i tyle. Najprostsze rozwiązanie. Tego nie da się zjarać ponieważ pin od +12V zostawiłem niepodłączony - NC

edit:

a i jeszcze jedno - remake nie posiada otworów pod złącza ACSI na dłuższym boku. Ma tylko na krótszym. Te złącza to opcja, gdy wpasowujemy interface do różnych obudów.

Tak mniej więcej będzie wyglądać nowa PCB interfejsu

AdSCSI

edit2:

jakoś mnie tak "naszło przy niedzieli" i częściowo polutowałem prototypową PCB, która w realu wygląda tak:

progress

nie wiem jeszcze czy w ogóle działa, ale prezentuje się nieźle - dużo scalaków, hehe... No i jest 100% problem ze złączami DB19F wlutowywanymi w PCB (zresztą ze wszystkimi DB19 jest problem)

tOri

Cześć,

W pierwszym dniu Nowego Roku chciałbym ogłosić, że udało mi się w końcu odtworzyć zawartość 5 zabezpieczonych układów GAL16V8 z tego urządzenia, co oczywiście umożliwi zbudowanie działającego klona. Jestem w trakcie jego budowy i gdy skończę - na pewno opublikuję wszystkie informacje na www.

Prace nad projektem były możliwe wyłącznie dzięki odważnym ludziom - użytkownikom Atari, którym bardzo dziękuję za udostępnienie sprzętu do badań oraz każdą inną pomoc w tym zakresie. Oto oni:

μicr0Bee - nasz kolega z forum Atari Area - http://www.atari.org.pl/forum/profile.php?id=2110
SoulBuster - użytkownik z USA poznany na forum Atari Age  - https://forums.atariage.com/profile/34424-soulbuster/
ZuluGula - nasz kolega z forum Atari-Area - http://www.atari.org.pl/forum/profile.php?id=4492

Chwała im za wsparcie!

Za jakiś czas zamieszczę dokumentację na www. Muszę jeszcze zbudować działający remake ;-) Co ciekawe - będzie to dotyczyło od razu dwóch wersji ICD AdSCSI Plus. Bez komparatora i z komparatorem z tym, że klon będzie już zawierał komparator - nie bez powodu ludzie z ICD wprowadzili tę zmianę w układzie, w późniejszych wersjach. Taka historia.

Pozdrawiam w 2023!

tOri

618

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Dla wszystkich :)

619

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

R.I.P

Krótko żył :(

Cześć,

W tzw. międzyczasie usiadłem i odtworzyłem schemat tegoż interfejsu. Ciekawy, jakoś taki bardzo prosty ;-) Słowem - ciekawostka - adapter internal zasilany z dysku (a dysk z Mega ST). Gdy będę miał czas na to - w Nowym Roku zajmę się odtworzeniem tego sprzętu do końca, czyli zrzut firmware z trzech GAL16V8 (oczywiście zabezpieczonych) oraz zaprojektowanie "od zera" nowej płytki.

Mam nadzieję niedługo zakończyć epopeję związaną z adapterem ICD AdSCSI Plus. Przydałoby się znaleźć ICD Advantage SCSI (taki nieduży) do odtworzenia - mam taki, ale nie na "słusznych" scalakach...

Adapter nie ma kontroli parzystości i obawiam się, że ma ograniczenie do 1GB. Coś za coś - prostota w zamian za okrojenie z funkcjonalności...

Pozdrawiam
tOri

edit:
literówki

Zdrowia dla Igi, gratulacje zwycięzcom!

tOri

Także się dołączyłem. Dzięki Mik, że motywujesz ludzi do pomocy.

Pozdrawiam
tOri

W naszem fachu zacięcie jest niezbędnym składnikiem osobistości :)
Dziękuję za uznanie i raczej nie przestanę dopóki tylko dam radę cokolwiek robić w miarę sensownego i pożytecznego. W zasadzie sam jestem ciekawy co dalej będzie bo w kilku kierunkach sytuacja jest dosyć rozwojowa...

Pozdrawiam

A ja cały czas coś gmeram przy panterze ;-)

Miło mi, że się choć trochę spodobało :) Dzięki!

Ta "akcja" z programatorem jest jaskrawym przykładem na to jak ważny jest nieskrępowany dostęp do wszelkiej informacji. Masę życie tracimy na znalezienie zdawałoby się oczywistych rzeczy - schematów, programów i innych potrzebnych danych.