Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
Opcje wyszukiwania (Strona 24 z 49)
xxl:
Proszę bardzo. Zdjęcie w załączniku.
Atari w PAL (tak samo zresztą, jak w SECAM) nie zacznie wyświetlać 256 kolorów. Co najwyżej 240. Takie rzeczy to tylko w NTSC (ewentualnie z VBXE).
Willy:
Dałoby. Ale nie tak, jak to jest robione w analogowych dekoderach, czyli przez synchronizację generatora w dekoderze. To już sprawdzone - bez efektu. Będę próbował wykorzystać fazę burst jako dodatkową współrzędną do mapy kolorów. Ale mam wątpliwości, czy to wystarczy. Burst ma w przybliżeniu tę samą fazę, co kolory 1x i Fx (kto stwierdził, że GTIA generuje 256 kolorów?) i zmienia się w funkcji temperatury mniej niż inne. Realną kompensację temperatury dałoby dopiero, jak w analogówce, łączenie zawartości kolejnych linii. Ale to jest nie do przyjęcia z dwóch powodów. Po pierwsze - z powodu znacznego rozbudowania układu, aby przechować zawartość jednej linii. Po drugie - ważniejsze - zmniejszałoby rozdzielczość pionową i generowało artefakty, których właśnie chcę uniknąć.
Porównanie pionowych linii o szerokości jednego "cyklu koloru" 52h, w GR.7, na tym samym telewizorze. Pierwsze przez RGB, drugie - przez s-video.
AS... napisał/a:Extra!
-mule, muł....
A jak to się ma do vbxe?
Obecnie to vbxw "robi" ładny obraz... :) ?
Jeśli chodzi o samą jakość obrazu, to jest porównywalna. Jednak ograniczeń samego układu GTIA się nie przeskoczy. Nie da się, jak w VBXE, np. wyświetlić znaków w GR.0 w innym kolorze niż kolor tła, o innych ponadstandardowych możliwościach graficznych nie wspominając. To, co dało się uzyskać, to czysty i ostry obraz, pozbawiony artefaktów. No i paletę kolorów można stiuningować. :)
Pierwsze próby cyfrowej obróbki sygnału koloru generowanego przez GTIA PAL przyniosły efekty widoczne na zdjęciach. Kolory są czyste, krawędzie ostre, rozdzielczość pionowa koloru dwukrotnie wyższa niż z dekodera analogowego, dzięki niezależnemu dekodowaniu każdej linii (w dekoderze analogowym dekodowana jest suma dwóch kolejnych linii). Układ nie jest skomplikowany i, jak widać na ostatnim zdjęciu, mieści się na małej płytce. Znaczy - da się zrobić. Niestety, czas na łyżkę dziegciu - zgodnie z przewidywaniami, sygnał z GTIA jest silnie zależny od napięcia zasilającego (to akurat mały problem - da się je precyzyjnie stabilizować) ale przede wszystkim od temperatury i egzemplarza GTIA. Trudno powiedzieć, czy uda się to opanować. W tej chwili, po nagrzaniu, na danym GTIA, działa dość stabilnie.
Mnie też by się przydały, ale nic z tego nie wynika. Chińczycy zrobiliby 500 szt. O 100 gadać nie chcą. Wysłałem projekty do kilkunastu firm - bez efektu. Można by zrobić w Polsce, ale jedna folia kosztowałaby kilkadziesiąt złotych. Jak ktoś zna wykonawcę, który zrobi to za akceptowalną cenę, to ja chętnie projekty udostępnię.
"04.09.2013 - final samples approved. Injecttion form is perfect.
Production in RUN, ITEM NOT YET AVAILABLE"
Jakieś aktualne wieści? Parę sztuk by się przydało.
Jak Ci brakuje miejsca na dopałki, to na alledrogo widziałem obudowy do ST. Klawiatury też widziałem. Płyta do 130XE, trochę gimnastyki i miałbyś 1040XE :D
Istnieją jeszcze pamięci FRAM. Co prawda dość drogie, ale za to mające wszystkie cechy SRAM plus nieulotność bez bateryjki.
Na przykład:
http://www.cypress.com/?docID=48236
Ja do swojej lutownicy transformatorowej kupuję na Wolumenie groty metalizowane. Są znacznie trwalsze i generują znacznie mniejsze pole magnetyczne w miejscu lutowania:
A ten "sam sygnał luminancji" to na którym pinie ma występować, Twoim zdaniem?
ElWariato napisał/a:Ponadto wydaje mi się, że ktoś w nim grzebał ponieważ na każdej kości pamięci jest dolutowany kondensator 47pF pomiędzy 1-szą i 3-cią nóżką (na żadnym zdjęciu płyty głównej nie udało mi się znaleźć takich kondensatorków).
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie/wskazówki.
Zrób zdjęcie i wklej.
Płytka z modyfikacją będzie, jak obiecankowałem. Ale terminu, ZTCP nie podawałem chyba? Sprawa nie jest prosta, bo jeśli tam ma być przycisk i przełącznik, to w pierwszym rzędzie do rozwiązania są kwestie mechaniczne.
Płytki zmontowane i gotowe do wysyłki. Odpowiednie informacje pójdą na PM.
Płytki zmontowane i gotowe do wysyłki. Odpowiednie informacje pójdą na PM.
Niestety, na razie wieści brak.
Ma się dobrze. Pod warunkiem, że znajduje się bezpośrednio pod głównym POKEY-em.
Poczta tym razem wyjątkowo spsiała nie spisała się. Po dwóch miesiącach bezskutecznego czekania, powtórzeniu zamówienia, wczoraj wreszcie płytki nadeszły.
Jeszcze trochę czasu zejdzie na testy i powoli będą montowane.
Na twoim miejscu zamiast 4066 i LS04 wziąłbym 4053.
Zamierzasz przełączać w ten sposób sygnały video/RGB? Kluczami, które wprowadzają rezystancję szeregową rzędu setek omów, w dodatku silnie nieliniową, w dopasowany falowo obwód o impedancji 75 omów?
stRing napisał/a:@Simius: nie mam w zapasie OS Romu do XEGS. Tu napisali:
http://atariki.krap.pl/index.php/MMU
że możliwa jest podmianka ROMU tylko trzeba 2 układy zmienić, mam MMU i OS Rom z 800XL, czy mogę oba zamontować bez jakichś przeróbek i odginania nóg?
Bez przeróbek się nie da. Ale nie ma potrzeby. Akurat MMU i OS ROM są do odtworzenia. Trzeba odpowiednio zaprogramować GAL16V8 i EPROM 27C256, wymienić i z głowy.
Wsad do GAL w załączeniu.
willy napisał/a:Masz jak sprawdzić czy genrator kwarcowy chodzi ?
To akurat pewne. Czerwony obraz jest dowodem, że taktowanie jest prawidłowe.
Jeśli masz czerwony ekran, to nie masz po co ruszać 74LS74. Gdyby był uszkodzony, nie pracowałby generator częstotliwości nośnej PAL (4,43MHz) i obraz byłby monochromatyczny. Kwarc 14MHz też na pewno jest dobry. W następnej kolejności po CPU sprawdź OS ROM.
Znalezione posty [ 576 do 600 z 1,202 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.040 sekund, wykonano 36 zapytań