a bo po zdaniu "Wydaje mi się że liczba 25 sztuk została przekroczona" pomyslalem ze byla pula 25szt. na zapisy.
Ale jesli jednak mozna to dopisuje sie do pierwszego wydania :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Posty przez nosty
a bo po zdaniu "Wydaje mi się że liczba 25 sztuk została przekroczona" pomyslalem ze byla pula 25szt. na zapisy.
Ale jesli jednak mozna to dopisuje sie do pierwszego wydania :)
Cholera, low noise prosze bardzo, ale przegapilem pierwsze wydanie CARTRIDGA :(
W kazdym razie tez wpisuję się na liste rezerwową.
Jakby jeszcze byly, to ja bym sie pisal na 2szt.
Prosze dane do przelwu na prv jesli jeszcze aktualne.
dzieki
Ten! Dokladnie :) Ma inne oznaczenia bo te sprzedawane u nas to podobno byly podrobki Cheetah'a.
Nie zasmiecajmy juz wątku. Zaraz napisze na prv to sie dogadamy.
ooo bylbym niewymownie wdzieczny. Mam troche rozniastych joyow i nie tylko joyow na wymiane jakby co.
WOW! Ciekawe skąd ktos ma tyle roznych nówek. Niestety nie ma tu mojego kultowego joya z dolnym fire z pewexu :( Za taki nowy jak mialem dalbym 100zl od reki.
a dokladnie chodzi mi o ten (podobno w Polsce sprzedawali podrobki):
http://www.clive.nl/joysticks/joystick-cheetah-125
rączka po pewnym czasie sie polamala ale "kikucikiem" gralo sie jeszcze lepiej wiele wiele lat :)
No wlasnie, rozdzielczosc rozdzielczoscią ale ZX i CPC mają bardzo ograniczona paletę kolorow. W grach, ktore moga byc oczojebne sie sprawdzają, ale w takich, ktore wymagaja troche smaku kolorystycznego i klimatu Atari moze byc górą jesli wezmie sie za to dobry grafik.
cholera przegapilem zakonczenie tych aukcji :( a chcialem wydac troche kasy...
swoją droga jesli to byla tylko wyprzedaz duplikatow to wyobrazam sobie zgromadzoną kolekcję. moze jakies fotki w dziale "kolekcjonowanie"?
Ale niewazne. Jebie mnie to ;)
@syscall staramy sie tu utrzymywac jaki taki poziom wiec panuj troche nad słownictwem plis.
Mogles uzyc slowa "nieistotne" lub "pomijalne"...
;)
Yo,
Nowa gra na gumiaka: "Antiquity Jones" (2012). Platformówka.
Cholerka, czemu na ZX te calkiem zlozone gry pojawiaja sie z taka szybkoscia/iloscia/latwoscią? U nas 2, 3 takie na rok tu juz niezle. Maja o tyle silniejszą osobowo scene jesli chodzi o programistow/tworcow, czy duzo latwiej tworzy sie te gry?
Choc sam wiem ze czesc programistyczna to moze 30% tworzenia dobrej gry tego typu...
No zazdroszcze.
A wiec udalo sie doprowadzic projekt to sprzedaży :) Gratuluję!
Mialem okazję niecały rok temu w Szczecinie testowac prototyp i przyznam ze widzialem wtedy masę potencjalnych problemow dla tego projektu. Ciesze sie ze udalo sie je rozwiazac.
Gra jest nowatorska i chocby dlatego powinna odniesc sukces w zalewie kolejnych klonow angry birdsow.
Poki co niestety nie przetestuje bo nie jest kompatybilna z moim Galaxy mini. Ale zaraz namowie kogos z kolegow zeby sciagnal to obejrzę :)
<prywata>
@Seban, czy Twoj adres gmailowy jest nadal aktualny?
Odezwij sie do mnie na prv jak znajdziesz chwile plis.
</prywata>
Wersja NTSC jest opisana jako rzadka - zobacz ceny na eBayu, zawsze jest kilka wystawionych.
Wersja PAL jest warta zdecydowanie mniej. Sam mam taki - kupilem go za kilkanascie zl bodajze.
@XXL - i Zenon i atariki podają to samo źródło problemu:
"Przyczyną jest fakt, że procedura SYSVBL (a ściślej: jej druga faza) zawiera kod sprawdzający zgodność stanu TRIG3 i jego cienia GINTLK ($03FA), i jeśli się nie zgadzają, zawiesza komputer. "
"Po wyjęciu cartridge’a z gniazda, najdalej po upływie 1/50 sekundy fakt ten zostanie wykryty poprzez porównanie zawartości TRIG3 i GINTLK które będą różne: TRIG3=0 natomiast GINTLK=1.
Wykryte nieprawidłowości spowodują albo zawieszenie się komputera, (...)"
Innych nie podają.
@jer - ale chodzi mi tylko o rząd wielkosci: 1ms, 10ms, 100ms? Wiem, ze jest to zmienne i zaleznie od uzytego obwodu do podtrzymania sygnalu reset w stanie niskim, dlatego liczylem na orientacyjna odpowiedz "z praktyki". Sam nie mam nawet oscyloskopu. Znalalzme opis ze schematem z którego wynikało ze w C64 jest to ustawione na 0.5s
@Candle - faktycznie robilem takie podchody. Dobrze mnie rozszyfrowales na podstawie pytan :) Ale wiesz, ze jak sie zacznie publicznie dyskutowac projekt to zazwyczaj nic dobrego z tego nie wynika - konkrety się rozmywają w offtopicach :/ Wolalem zadac konkretne pytania i pomyslec samemu.
Też początkowo obliczalem ze uC 50MHz da rade, a juz 100MHz będzie się nudził. Ale jak zaczałem analizowac specyfikację konkretnych uC to juz zrobilo sie mniej różowo. Tak szybkie procki to są wlasnie ARM zazwyczaj, mocno skomplikowane. Owszem mają DMA ale zazwyczaj nie pracujące z GPIO ktore moznaby podpiąć rownolegle pod szynę Atari tylko przeznaczone do transmisji danych z pamieci do USB albo SPI. I jak piszesz mało który ma spięte GPIO do szybkiej wewnętrznej szyny danych. Okazało się też, że mimo szybkości, reakcja na przerwanie i odlozenie rejestru procesora na stos to 7 a czasem 11 taktow. No isą na 3.3V a nie na 5V. To wszystko jest mocno zniechęcające, całość moze sie okazac niestabilna.
Ale chcialbym sobie nad tym tematem popracowac jeszcze troche samemu. To takie moje prywatne marzenie od lat i chciałbym je kiedys samemu zrealizowac. Ty masz swoich rewelacyjnych projektów całą masę, ja też chciałem mieć jakis swój ambitny i się na nim uczyć :) A za odpowiedzi na pytania jestem bardzo wdzięczny.
W poprzednim poście trochę namieszalem, pospieszylem sie z pytaniami, a potem jednak znalazlem sam odpowiedzi.
Ale teraz mam jeszcze jedno krotkie pytanie, na ktore odpowiedzi na pewno łatwo nie znajdę ;)
Jak szybko startuje Atari??
Każdy układ mikroprocesorowy potrzebuje chwili czasu na rozruch. Chodzi mi o czas w ms od włączenia zasilania do rozpoczęcia wykonania pierwszej instrukcji procedury zimnego startu przez procesor.
Nie potrafię znaleźć w 100% pewnych odpowiedzi jeszcze na kilka zagadnien. Sprawdzalem "Podstawowe procedury systemu operacyjnego" Zientary, ale juz np. schemat blokowy procedury RESET mnie rozwalił. No jak mozna napisac w algorytmie: "cartridge wyjęty lub włożony?" TAK/NIE :)
(EDITED: wczytałem się w asm i już rozumiem to sprawdzenie, które wydało mi się śmieszne. Nalezy to chyba czytać jako sprawdzenie "czy cartridge ZOSTAŁ wyjęty lub włożony?")
Więc po kolei:
1. (EDITED: pierwsze pytanie juz nieaktualne - źle zrozumialem tekst Zientary)
2. Czy włożenie lub wyjęcie carta ze slotu w czasie pracy Atari (poza ryzykiem czysto elektrycznym) nie spowoduje żadnych "efektow ubocznych" w pracy Atari jesli w obszarze pamieci mapowanym na carta nie ma kodu programu/DL/pamieci ekranu itp itd.?
EDITED: Na to tez znalazlem juz odpowiedz: w tekscie Zenona http://www.atarionline.pl/v01/index.php … =wynalazki
Nie mozna ot tak sobie wyjac carta z gniazda.
3. Sygnaly R4 i R5 wymuszają przełączenie odpowiednich 8kB obszarow adresowych z wewnętrznego RAM na szyne carta. Ale robią to czysto "elektrycznie" czyli układami cyfrowymi. Z opisu rejestru TRIG3 (http://atariki.krap.pl/index.php/Rejestry_GTIA) wyczytalem ze stan R5 "odkłada się" w tym rejestrze. Ten rejestr jest wykorzystywany w procedurze bootowania jako wskaźnik czy jest wlozony cart (u Zientary rozdział 2.3.1. Procedury rozpoznania cartridge'a i RAM").
Ale w ten sposob nie wykryje się carta wpiętego w obszar $8000-$9FFF (sygnalizowanego R4, bo R4 nie wpływa na rejestr TRIG3). Jak system to robi? Wiem, że testuje możliwość zapisu każdej strony pamięci, żeby w razie braku zapisu umieścić DL i pamięc obrazu gdzie indziej.
Z moich eksperymentow z RAM-CART'em Zenona pracującym na obszarze $8000-$9FFF (R4) wynika, ze Atari nie podejmie próby bootowania z carta (mimo prawidłowego nagłówka $9FFA-$9FFF) jeśli wykryje, że pamięć jest zapisywalna (ram-cart ustwiony w tryb ZAPIS).
Czy tak faktycznie jest i czy to samo dotyczy obszaru $A000-$BFFF (R5)? Czyli jesli system wykryje że jest tu pamięć zapisywalną RAM, to mimo że R5 będzie ustawione (a więc i rejestr TRIG3) to nie spróbuje poszukac nagłówka cartridga i wykonać z niego bootowania?
EDITED: znów znalazłem sam odpowiedz w książce Zientary: http://tajemnice.atari8.info/ksiazki/pp … utera.html
W pewnym momencie procedury RESET jest sprawdzane czy RAMSIZ>$B0, czyli czy powyżej adresu $B000 udało się testowo coś zapisać do pamięci. Jesli tak to NIE jest wywolywana inicjalizacja carta.
@Seban - wielkie dzieki, o to mi chodzilo. Chcialem miec po prostu pewnosc ze w czasie odswiezania DRAM przez Antic nogi S4 i S5 nie bedą sygnalizowaly na zewnątrz, ze Atari probuje czytac/pisac cos z obszaru pamieci mapowanej na carta. To mi wystarczy.
Jasne jest dla mnie ze Antic moze "legalnie" czytac z pamieci carta (ustawiajac celowo S4/S5 w stan niski) jesli jest w tym obszarze DL lub pamiec ekranu/duchow/fontow oraz ze moze odczytac cos stamtad jesli program sie wykrzaczy. Ale to jest "awaria" ktorej mozliwosc zawsze trzeba miec na względzie.
@epi, @syscall - chyba obaj macie na mysli odswiezanie pamieci dynamicznej 9 razy na linie jak to pokazal Candle na załączonych logach (swoją drogą znakomitych, dzieki!), tak?
Wiem ze w tym celu Antic haltuje CPU, ale co to wlasciwie znaczy "memory refresh"?
Antic adresuje całą pamięć Atari? Po kolei czy jak? Nawet otworzylem PDF'a kosci 4164, ale przyznam ze mimo ze kiedys odebralem wyksztalcenie elektroniczne nie rozumiem dalej jak to odswieżanie jest realizowane w Atari.
Zresztą moze nie musze wiedziec, a po prostu zle zadalem pytanie...
Bo mnie konkretnie obchodzi czy Antic w ramach tego "odswiezania" 9 razy na linię, bedzie adresowal szynę cartridga I JEDNOCZESNIE wpływał na sygnały S4 i/lub S5, jesli do Atari przypięty jest cart (czyli kiedy sygnaly R4 i/lub R5 są w stanie wysokim)?
Bo jesli linie adresowe na zlaczu carta będą sie zmieniac w cyklach kiedy jest odswiezanie wewnętrznej pamieci dynamicznej, ale Antic nie bedzie ustawial S4 i S5 w stan niski to dla mnie tez ok.
@mono, dzieki zapomnialem o duszkac i fontach. Artka zaraz przeczytam.
Co do 3. - Chodzi mi jednak o jakies czasowo dluzsze wolne od Antica okresy niz "po prawej stronie ekranu" w kazdej linii. Stad moje pytanie o DLI i okresy kiedy kresone sa (na monitorze) niewyswietlane przez Antic linie scaningowe.
Jakies 1000 - 2000 cykli to juz by bylo cos.
I jeszcze jedno wazne pytanie:
Czy dobrze rozumiem ze Antic czyta dane z pamięci ekranu tylko kolejno tak jak je wyświetla? Tzn. jesli wiem (np na podstawie DLI) ze n-ta linia zostala juz narysowana w tej ramce, to mam pewnosc ze az do nastepnej ramki Antic na pewno nie sięgnie już do pamięci obrazu tej linii no bo nie ma po co?
O_o
Mam taki jeden i to "historyczny" bo kupiony kiedy Avalon wyprzedawal pare lat temu na allegro swoj sprzet Atari.
Zawsze wiedzialem, ze to hobby to bedzie dobry "trzeci filar" ;)
Ale nigdy nie patrzcie na cene żądaną! Te są często z kosmosu. Tylko cena osiągnięta jest jakimś wyznacznikiem wartości.
Widzę czasem na ebayu jak ktos uparcie po raz 10-ty wystawia towar za tę samą nierealną cenę, albo minimalnie obniżoną ale wciąż nierealną. Nie płaca za wystawianie, czy co?
Paradoksalnie takie działanie zmniejsza cene przedmiotu. Bo raz że towar wydaje się dostępny, a dwa że w opinii potencjalnych kupujących utrwala się jako mało pożądany skoro po raz n-ty nikt go nie chce kupić.
Nie mogę znaleźć odpowiedzi na dwa pytania:
1. Czy Antic czyta tylko DL i pamięć ekranu?
Jeśli inne obszary pamięci, to jakie konkretnie?
3. Czy są takie momenty kiedy Antic NA PEWNO nic nie czyta z pamięci?
Zaznaczam że nie chodzi mi o haltowanie 6502, bo jak gdzieś wyczytałem procek jest haltowany przez Antic również przy wysyłaniu sygnału odswieżającego pamięc dynamiczną. Chodzi mi o dostęp Antica do pamięci.
Na logikę biorąc Antic nie powinien nic czytać od wejścia do VBL aż do rozpoczęcia rysowania następnej ramki (tzw. powrót plamki).
Dodatkowo: w systemie PAL generowanych jest 312 lilnii scaningowych, a wyświetlanych przez antic max 240. Czyli przez okres (312-240)/312 = 23% ramki też Antic nie powinien się dobierać do pamięci?
Jak teraz wyznaczyć z poziomu programu te okresy kiedy pamięć jest "Antic free"? :)
a wiec jednak to robią... a ja caly czas myslalem ze ta strona to fejk :)
@epi, @jellonek - ale teraz wlasnie Wy przeklamujecie rzeczywistosc. Zenon przeciez nigdzie nie napisal ze to jest częstotliwosc dzielona /2. Po prostu uzyl takiego symblu na oznaczenie pinu na zlaczu carta. Rownie dobrze moglby napiac "DUPA+2", prawda?
Nawet opisal to tak: "F/2 - podstawowy sygnał zegarowy wyznaczający takt pracy procesora i pozostałych układów Atari."
Ja zadalem pytanie, aby sie upewnic czy to jest ten sam sygnal co taktowanie procesora i dostalem odpowiedz: czestotliwosc ta sama, ale faza i wypelnienie inne.
Dzieki.
atari.area forum » Posty przez nosty
Wygenerowano w 0.090 sekund, wykonano 17 zapytań