551

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl: Narzekasz - raptem 10 sekund :)
@sun: myk nie działa z SC bo musisz skrolować cały wiersz; tak, RC_GR8 generuje drugie połówki.

552

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Potwierdzam. 10251 ramek PAL czyli 3:25.

Edit: Systemowy 9321 ramek czyli 3:06.

Edit 2: Ale robiłem test za pomocą UBI.

Faktycznie - ACE80 jest 2x szybszy! Ładny wynik.

553

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak może być ze względu na narzut związany z przełączaniem banków XRAM przy wywołaniach CIO w RC_GR8.
Ciekaw jestem jak wygląda test. Czy to pojedyncze znaki, czy dłuższe printy. Czy EOL-e, czy niebiałe znaki, czy tabulatory.
Ciekawostka - użyłem Dracowego UBI i efekt w załączniku. Dalej jest Atari 130XE z tą samą konfiguracją - sterownik SPARTA.SYS + SIO.SYS. 36457 :)

554

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

RC_GR8, jak już pisałem, siedzi sobie w XRAM, co powoduje że przy każdym wywołaniu CIO trzeba włączyć bank, wykonać kod, przywrócić konfigurację pamięci. To powoduje, że przy krótkich operacjach typu wysłanie jednego znaku na ekran, powstaje narzut wpływający na wydajność. ACE80 siedzi sobie w cartridge'u więc jest ciągle dostępne w pamięci komputera i nie trzeba niczego przełączać a tylko skoczyć do procedury obsługi. Tak więc nawet gdyby w RC_GR8 był identyczny kod co w ACE80, to RC_GR8 będzie działał wolniej. Przy pisaniu większych bloków tekstu to jest prawie niezauważalne, ale przy pojedynczych znakach już tak.
Z tego powodu wykorzystanie ACE80 we współpracy z SDX mogłoby być sensowne. Zalety carta stracimy przy użyciu Rapidusa, bo o ile XRAM będzie śmigał z pełną prędkością, o tyle dostęp do carta będzie spowalniany do zegara 1.77MHz.

Edit: RC_GR8 ma optymalizację przy zgrubnym scrollowaniu ekranu w pionie, bo zamiast przepisywać dane grafiki, to manipuluje adresami linii w Display List. Więc tu też będzie szybciej - nie wiem, jak się zachowuje ACE.

555

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

OK. Prędkości RC_GR8 nigdy nie sprawdzałem, choć to faktycznie ciekawe jak wypada na tle innych rozwiązań - choćby zwykłego systemowego E:.
A trochę już na boku - skoro ACE80 to jest cart, a z poziomu SDX można uruchomić zewnętrznego carta, to ciekaw jestem jak wygląda obraz takiego cartridge'a bo może i warto byłoby napisać sterownik dla SDX, żeby się cieszyć prędkością ACE80 i wykorzystać to że całe rozwiązanie nie musi siedzieć w RAM.
Ktoś dysponuje takim obrazem, który można byłoby sobie uruchomić na emulatorze?

556

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No dobrze. W moim odczuciu rzetelne porównanie powinno zawierać:
- nazwę i wersję DOS
- listę załadowanych sterowników (i jeśli to możliwe ich konfigurację)
- wynik polecenia MEM (lub zawartość komórek $2E5-$2E8)
- rodzaj komputera (ilość pamięci i jakiej)
- rodzaj sprzętu - czy to cartridge czy rozwiązanie programowe czy sprzętowe, jaki obszar zajmuje, czy to wymaga dodatkowej pamięci
- wynik ?FRE(0) jeśli już porównujemy ilość dostępnej pamięci z BASIC-a.

Piszesz:

xxl napisał/a:

i jeszcze taka wisienka truskawka na torcie:

? fre(0)

sdx i atari 130 + 80 znakow w wierszu: 24627 (na atari 65 nie dziala)
dos2 i atari 65 + 80 znakow w wierszu: 26193

i tyle jesli chodzi o propagande sukcesu sparty

i obwieszczasz wielki sukces prezentując to jako jedyny i niepodważalny wariant. No "XXL miażdży". A dość łatwo można wykazać, że to jest nieprawda, co łatwo sprawdzić na załączonym przeze mnie screenshocie. Widać na nim choćby zawartość CONFIG.SYS czyli jak jest skonfigurowane SDX i jakie są załadowane sterowniki. U Ciebie nie ma w zasadzie nic, dlatego pisałem że porównujesz niewiadomoco.

Szkoda sobie robić wycieczki ad personam (co wcześniej zrobiłem), ale naprawdę mógłbyś być uczciwszy.

557

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spójrz na screenshota.

558

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Widzisz, naprawdę przykro się z Tobą dyskutuje bo stawiasz człowieka na pozycji wielbłąda, który musi udowadniać że nim nie jest.
Chcesz zrobić porównanie, to napisz rzetelny artykuł, wypunktuj uczciwie wady i zalety, a nie rób wrzutek intencjonalnie mających wykazać założoną przez Ciebie tezę. Tym bardziej, że często mijasz się z prawdą.

559

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl: Może byłbyś łaskaw podać jakieś szczegóły? Bierzesz Bóg wie jaką konfigurację i robisz porównanie Bóg wie czego. Propagandę, to z całym szacunkiem, uprawiasz Ty.
W załączniku shot z Atari 130XE. 27995.

560

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wielka szkoda. Nie przepadałem za rysunkami Henryka Jerzego Chmielewskiego, ale przeczytałem wszystkie Tytusy i cenię go za jego twórczość i kawałek mojego dzieciństwa. Kto jeszcze pozostał z tamtego pokolenia komiksiarzy? Zbigniew Kasprzak, Grzegorz Rosiński i Tadeusz Baranowski? Ktoś jeszcze? Wykruszają się powoli...

561

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To nie chodzi o przekonywanie nieprzekonanych, a o rzetelną informację. Parafrazując nieco słowa jednego z kolegów (z grupy) w innym wątku - brak reakcji powoduje, że @xxl-owa złośliwa propaganda wydaje się prawdziwa.

@Sikor: Przepraszam za drobny offtop w temacie, ale zszedłem na SDX+RC_GR8 w celach informacyjnych, a nie żeby kogokolwiek odwodzić od jego zamierzeń.

562

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To może czytelniej - w tym samym katalogu DRIVERS>SCRDRV dodatkowo:

ARC X CON
CON.SYS
CON 80

563

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zdaje się, że mówiłem że sterownik ładuje się do pamięci dodatkowej.

Edit: Na Atari 130XE sterownik się ładuje. Po rozpakowaniu i załadowaniu CON.SYS można przełączyć konsolę w tryb 80-kolumnowy za pomocą 

CON 80

Nie lubię tego sformułowania, ale jednak "u mnie działa". A Ty @xxl-u prawdopodobnie odpaliłeś SDX w konfiguracji Atari 800XL/Atari 65XE więc nie spodziewaj się, że sterownik ładowany do pamięci dodatkowej będzie bez niej działał.

Edit 2: Dodatkową zaletą RC_GR8 jest to, że na Rapidusie będzie działał z pełną prędkością Rapidusa. ACE80XL nie będzie bo jest na cartridge'u, do którego dostęp wymaga niestety synchronizacji z zegarem 1.77MHz.

564

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@xxl: Spieszę z pomocą, choć to wszystko jest opisane w SDX User Guide.

SDX nie musi mieć żadnej dyskietki do działania bo ma wbudowany dysk CAR:. Jednakowoż dyskietka ze sterownikiem RC_GR8 już jest i nazywa się SDX Toolkit - do pobrania ze strony SDX: http://sdx.atari8.info/index.php?show=e … ad_release
ARC jest standardowo dostępny na cartridge, więc wystarczy po uruchomieniu komputera przejść do odpowiedniego katalogu DRIVERS>SCRDRV i tam rozpakować sobie RC_GR8.ARC za pomocą:

CD DRIVERS>SCRDRV
ARC X RC_GR8

a potem załadować RC_GR8.SYS. Ten sterownik lokuje się głównie w pamięci dodatkowej, aby zaoszczędzić miejsce w pamięci podstawowej gdzie znajdują się w zasadzie tylko dlista, pamięć ekranu, tablice obsługi sterownika S: (i chyba E:) oraz procedury wywołujące główny trzon sterownika z pamięci dodatkowej. Czy to wada, czy zaleta, sam użytkownik niech rozsądzi.
Moim skromnym zdaniem fajnie jest gdy DOS pozwala na wykorzystanie pamięci dodatkowej do czegoś więcej niż zainstalowanie tam ramdysku. A SDX póki co jest jedynym systemem który na to pozwala.
Gorąco polecam zapoznanie się z możliwościami SDX których opis znajduje się w SDX User Guide http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.49/S … _Guide.pdf zanim zaczniecie go używać, gdyż znajdziecie tam naprawdę sporo informacji na podstawie których nie waham się uznać go za system wyjątkowy. SDX to znacznie więcej niż DOS.

Edit: SDX User Guide oczywiście a nie SDX Users Manual.

565

(71 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Sikor: Zdaje się, że powłoka MyDOS-owa w SDX jest odkąd pamiętam (od 2007).

Edit: Nazywa się to MyDUP i jest na dysku z toolkitem.

566

(54 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

sun napisał/a:

Przecież nie ma przymusu zakupu - jeszcze

Jak Lothar zostanie znacjonalizowany to będzie :)

Mnie się też idea zewnętrznego urządzenia dostępnego na półce w sklepie bardzo podoba. Szkoda, że z VBXE tak się nie da :/ Albo z Rapidusem.

567

(30 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Pozytywna wiadomość!

Demo Prototype wymaga 1MB.

569

(19 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na kartach Toriego jeszcze nie działają, ale wkrótce będą.

Edit: Mam na myśli VGMPlayer, bo STCPlayer i PSGPlayer działają z SONari, SIDPlayer z SIDari, a RADPlayer z YAMari.

570

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Fox:Może Ci to pomoże, ale ekran monitora CRT miał rozdzielczość 7296 dpi.

Edit: A jednak to 72 mi się dobrze kojarzyło: https://proline.pl/?n=lcd-rozmiar-rozdz … sc-piksela

571

(341 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ano nie zagra z racji na to, że w SoundBoard-dzie mamy:
- 32 niezależne kanały 8-bit
- 4 lub 8 MiB Audio RAM dla sampli
- sample signed/unsigned (konfigurowane)
- rozmiar pojedynczego sampla do 128 KiB
- częstotliwość odtwarzania sampla do 54 kHz regulowana 16-bit rejestrem
- 8-bit regulacja głośności kanału
- 8-bit panorama stereo dla każdego kanału
- stereofoniczne wyjście audio 24-bit
- możliwość generacji przerwania IRQ po odegraniu sampla

572

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@pajero: Chodzi o GRACTL (zwany też PMCNTL) pod adresem $D01D, bo on ma niewykorzystane bity których Sophia używa do swoich potrzeb, a nie o GTIACTL (PRIOR) pod $D01B.

573

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Bardzo fajne. Przypomina mi to trochę Amstrada, który pozwalał na takie hocki-klocki :)
Szykujesz jakiś system okienkowy?

574

(29 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@xxl: RC_GR8 robi to ładując fonta do pamięci, bo musi jeszcze przygotować sobie font w inwersie. Ale uwaga jak najbardziej słuszna - odpadłoby duplikowanie nibbla. Pewnie nie chciało mi się stawiać pikseli :)

Bardzo fajne. Zaimplementowałeś może pionowy scroll tekstowy za pomocą DL zamiast przepisywać ekran? Nie bardzo wiem jak to samo zrobić z poziomym. Chodzi mi o zgrubny scroll co znak. DL i pamięć ekranu jest wtedy poniżej $8000 co jest nie bardzo z rozszerzeniami Axlon i Rambo :(

Edit: Fonty 4x8 w wersji standard i international są załączone jako osobne pliki w paczce ze sterownikiem RC_GR8 w SDX.