526

(73 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ktoś wymyślił, TXG/MGX (czy jak mu tam) pisał do mnie kiedyś na priv, czy nie byłbym zainteresowany bankowanym OS ROM-em. Nie byłem i temat zmarł.

527

(73 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ale miejsca na kart jest tam tylko 8k, a to ma więcej (bo pakiet FP, bo kod "ładujący" itd.)

528

(73 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Są. U mnie na dysku :)

Wersja 1.1 ma jeszcze pewne problemy, do party postaram się wrzucić wersję 1.2, tylko ją jeszcze trochę potestuję.

529

(73 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zrobiłem tak:

1) wziąłem źródłówkę Atari BASIC-a (rev. C)

2) przeasemblowałem pod adresy $C000-CBFF i $E400-$F7FF

3) dorzuciłem FASTCHIP http://atariki.krap.pl/index.php/FASTCHIP#FASTCHIP

4) opakowałem niewielką porcją niezbędnego kodu inicjującego i temu podobnego.

Efekt: [BIEŻĄCY EFEKT PRZENIESIONO O PARĘ POSTÓW NIŻEJ]

U-BASIC (= Under ROM BASIC, znaczy). Jest to w sumie zwykły Atari BASIC, tylko że daje prawie 8k więcej pamięci na program. Prawie, bo w głównej pamięci musi jednak zająć od 111 do 155 bajtów nad memlo. Reszta aż do memtopu jest wolna: w teorii (czyli: bez DOS-u) można oczekiwać max. 45 kilo na program zamiast 37k. A pod DOS-em odpowiednio mniej.

A i przy okazji (dzięki szybszym procedurom FP) jest szybszy: gdzieś do 50-60% TBXL rozwinie. Taka chińska podróba TBXL trochę :)

Wymagania: 6502, 64k RAM-u. Chodzi pod SDX, MyDOS-em 4.50, bez DOS-u też.

Może się komu przyda.

PS. Starałem się też poprawić błąd nr 1 Atari BASIC-a http://atariki.krap.pl/index.php/Atari_ … tari_BASIC

W związku z tym, gdyby kto się tym bawił, proszę zwrócić uwagę, czy interpreter prawidłowo rozpoznaje składnię instrukcji DIM.

PS.2 Tak się to mniej więcej prezentuje (wersja 1.1):

http://drac030.krap.pl/ubasic.png

Memlo jest $101B.

EDIT:

Wersja 1.2 pod MyDOS-em:

http://drac030.krap.pl/mydos-ubi.png

Atari BASIC na tym samym konfigu:

http://drac030.krap.pl/mydos-ab.png

530

(22 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gra.

Co do rozszerzeń, ja mam jedną muzyczkę (której zresztą nie ma w Twoim archiwum) z rozszerzeniem "mus". Jest to plik bilinski.mus, "Dom w Dolinie Mgieł", podlinkowany tu kiedyś przez Jakuba Husaka.

Tak czy owak, nadanie rozszerzenia jest proste:

REN * *.MUS

(czy co tam)

i powinno być po sprawie...

531

(161 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

tebe napisał/a:

genialna, perfekcyjna i idealna

OMFG, owulacja na stojąco.

532

(140 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Oj tam, grunt, że tablica symboli pewno większa.

533

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Do tej pory najlepszym sposobem spłacenia własnych długów było oskubanie kogoś innego, czasami trzeba było to wymusić drogą militarną i stąd np. wojna w 1939 (Hitler nazaciągał kredytów, żeby zbudować swój socjalistyczny raj, więc musiał obrabować sąsiadów).

Skoro już o tym, ja sądzę, że dużo ciekawsze rzeczy dzieją się teraz. Tak zwany porządek jałtański odchodzi w niebyt na naszych oczach, w zasadzie już odszedł, tylko jeszcze nowy nie przyszedł, mamy okres przejściowy. Zgadywałbym, że w najbliższym czasie zostanie podjęta próba radykalnej przebudowy porządku w Europie, pod auspicjami (ładne słowo) USA. Jedną z pierwszych ofiar jest być może, tak sobie myślę, niczego ze swojej obecnej (nagle i niespodziewanie niełatwej) sytuacji nie rozumiejąca partia do tej pory rządząca w sporym kraju położonym w samym centrum geograficznym Europy. Ale może to przypadek.

534

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"Typowa tendencja" to żaden argument. Argumentem jest, że ta tendencja jest zła, a ściślej, nie zła sama w sobie, tylko prowadząca do niepożądanych skutków w innych dziedzinach życia (zachwianie proporcji pomiędzy populacją produkcyjną a nieprodukcyjną).

II RP była jaka była, ale nie była organizmem zjadającym finansowo własny ogon. Można się zastanawiać, kto jest bogatszy: osobnik A, który ma zarobioną przez siebie stówę w kieszeni i nic poza tym, czy osobnik B mający w kieszeni nominalnie tysiąc, w rzeczywistości będący zdewaluowaną taką samą stówą, ale za to mający też 20k długu, którego nie ma jak spłacić i nigdy nie spłaci, bo wydaje więcej niż zarabia.

Ten pierwszy będzie miał problem z przeżyciem tygodnia, ale żyje za swoje. Ten drugi żyje ponad stan i prędzej czy później padnie ofiarą wkurzonego wierzyciela.

Co do "mitologizacji", nie widzę nic takiego. Widzę (i to mocno spóźnioną) kompensację po 50 latach czarnej propagandy komunistów, z ciągłym "dzieleniem zapałki na czworo"("i też się zapalała", jak głosiła znana szydera z tego) i tym podobnymi bzdurami.

535

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

marekp napisał/a:

OK. Żeby zakończyć swój wątek w tym wątku chcę tylko napisać,że nie wierzę u ukryte miliardy na wyciągnięcie ręki. Takich po prostu niema. Dlatego nie mam powodu nie wierzyć w wyliczenia i prognozy ZUS oraz - prawie niemożliwe do ustalenia - prognozy budżetu państwa. Tu nie ma cudów (poza niepodziewanymi złożami gazu/ropy/złota itp).Tu potrzebna jest żmudna praca reformatorska na całe lata. Żeby zbilansować budżet trzeba by zarówno ciąć koszty i ograniczać wydatki jak i zapewne jeszcze bardziej podnieść podatki. Takie działania obróciły by już nie część,ale _całe_ społeczeństwo przeciwko rządowi.

"Pracę reformatorską na całe lata" też trzeba od czegoś zacząć. System, który się nie bilansuje, nie ma prawa na dłuższą metę działać, a na cudowną mannę z nieba (złoża gazu itd.) nie można liczyć. Ten system jest już wielkim ciężarem dla wszystkich, a podniesienie podatków, żeby go zbilansować, pogrąży go jeszcze bardziej.

Więc niby sytuacja jest bez wyjścia, choćby nie wiem jak się wytężał, co stawia pod znakiem zapytania ową "pracę reformatorską na całe lata", bo na to trzeba mieć pomysł. Ale jest jedno "ale": żeby utrzymać x emerytów, trzeba mieć x*n płacących na nich składki. Tymczasem gołym okiem widać, że ta proporcja zmienia się w złym kierunku, bo ludzie nie chcą mieć dzieci. Dlaczego nie chcą, tu pewnie jest multum różnych przyczyn, ale domyślam się, że jedną z nich jest koszt utrzymania takowych. Ten koszt to koszt życia, a na niego składają się, zapewne, różne podatki i parapodatki, mające na celu utrzymanie m.in. systemu emerytalnego (zanim ktoś się przyczepi: do "parapodatków" zaliczam też składkę na ZUS).

Tu mogę zauważyć, że dzisiaj jedno-dwoje dzieci to jest "problem", a przed II wojną w rodzinach było ich po pięcioro i więcej. Ciekawe, nie?

Wszystko więc sprowadza się do demografii, ale też dobrze byłoby, żeby rząd, jeśli już pożycza pieniądze, nie zajmował się urządzaniem za nie balu na Titanicu. Napisałeś, jaki procent budżetu stanowią dopłaty do ZUS. A jaki procent tego budżetu stanowią odsetki od zaciągniętych długów?

http://www.dlug-publiczny.pl/

536

(3 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Na razie AS jest pierwszy w kolejce :)

537

(50 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Ja chętnie.

538

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

@seban:

no pozwoliłem odnieść się do Ciebie, ponieważ zwróciłeś mi kiedyś uwagę gdy się wywnętrzyłem przy okazji innego wątku, chodziło o to że powiedziałem o parę słów za dużo niż powinienem, gdyż uważałeś że nie miałem ku temu żadnych powodów.

Tu się bez przerwy ktoś wywnętrza i nie sądzę (nie pamiętam już dobrze sytuacji, bo to było parę miesięcy temu), żeby akurat to spowodowało moją reakcję. Raczej zareagowałem na użyty przez Ciebie termin "mowa nienawiści". Zaskoczyłeś mnie tym, bo wg mnie jest to, jak już napisałem wyżej, na tyle rozmyte i nieostre, że użycie go w dyskusji z powodzeniem zastępuje przedszkolne "a ty jesteś głupi" w ramach ostatecznego argumentu rozstrzygającego każdy spór.

Jak w temacie, jest do wzięcia za darmo monitor Commodore 1084, o taki:

http://www.nightfallcrew.com/wp-content … g_3135.jpg

Widok z tyłu:

http://www.nightfallcrew.com/wp-content … g_3142.jpg

Zdjęcia nie przedstawiają tego egzemplarza, który jest do oddania.

Egzemplarz do oddania, charakterystyka:

1) WADY

a) nieco brudny; może nawet nieco bardziej niż nieco;
b) nieco sfatygowany (można to nawet nazwać zmaltretowaniem), np. nie ma z przodu klapki osłaniającej potencjometry;
c) lekko trafiony, tzn. czasami obraz lata, a z głośnika dobywają się dziwne odgłosy. Te objawy na ogół ustępują, kiedy monitor się porządnie rozgrzeje;
d) kineskop też ma już swoje lata.

2) ZALETY

a) sprzęt w ogóle działa i od biedy da się na nim pracować (sam to robiłem przez parę miesięcy, póki nie przywiozłem swojego 1085S);
b) obraz (przynajmniej z VBXE) jest bardzo ostry.
c) cena 0 złotych.

Myślę, że przy odrobinie starań monitor da się naprawić i doprowadzić do zadowalającego stanu technicznego.

Warunki odbioru:

a) obecna lokalizacja monitora: Warszawa-Bemowo
b) nie wysyłam pocztą/kurierem/itp.
c) nie dowożę
d) nie dopłacam w żaden sposób do tego interesu
e) przyjeżdżasz-zabierasz
f) przyjmuję darowizny (może być piwo) :D
g) uzgodnienia co do czasu akcji na priv.

DODATKOWE INFORMACJE:

Ostatnim użytkownikiem monitora jestem ja, ale pytania natury prawno-technicznej należy kierować do:

a) właściciela, którym jest Ajcek;
b) ostatniej osoby, która zaglądała do środka - jest nią Candle.

Nie ma jakiegoś specjalnego deadline'u na odbiór, monitor sobie stoi w kącie, nabiera kurzu, ale poza tym nikomu nie przeszkadza. Kiedy zacznie - poleci na śmietnik.

540

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie bardzo rozumiem, dlaczego akurat ja zostałem w tej sprawie wywołany do tablicy, ale niech będzie. :)

Wg mnie o "mowie nienawiści" można powiedzieć tylko tyle, że jest to "pojęcie" (duże słowo) zbyt nieostre, żeby poświęcać uwagę dyskursowi, w którym jest fundamentem argumentacji. Bo każdy sobie pod to może podłożyć co chce i nazwać w ten sposób co chce, próbując tym samym sprowadzić dyskurs na poziom czysto emocjonalny.

Zwłaszcza, "mową nienawiści" można nazwać każdą krytykę, nawet ściśle merytoryczną, licząc na to, że przyglądająca się publika nie umie odróżnić faktów od czyjejś oceny tych faktów, albo możliwej do weryfikacji treści od pełnego przymiotników wartościujących lania wody.

541

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

marekp napisał/a:

Prosz...
http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/Prog … 4-2018.pdf

Niecierpliwi, strona 17 ;-)

No ok, czyli to nie tylko emerytury i renty (i na pewno nie koszty dystrybucyjne), ale nawet w tym dziale nie wszystko się do końca domyka.

Fundusz emerytalny wydaje ~120 mld i to nawet jest tyle, ile wynika z przemnożenia liczby emerytów przez średnią emeryturę.

Ale fundusz rentowy powinien na oko wydawać ze 20 mld (1 mln rencistów * 1,5k * 12), a wydaje ok. 50 mld.

542

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

System marnuje pieniądze w sposób absolutnie spektakularny i stąd się biorą dziury.

Nie wierzę w to. Jeszcze bym to kupił, gdyby marnowali 6 mld, 60 mld to za dużo. To jest taka kupa kasy, że gdyby ZUS ją wydawał na upominki dla wszystkich swoich pracowników, to mógłby raz na dwa lata fundować każdemu ważący prawie 20 kilo kibel z 24-karatowego złota.

543

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

wieczor napisał/a:

Koszt utrzymania systemu dystrybucji? Nie wysyłasz tych pieniędzy bezpośrednio emerytom.

Tzn. przelew każdej renty czy emerytury kosztuje 833 złote? Chłopie...

A co do "kosztu utrzymania systemu": 60 mld rocznie to jest 5 mld miesięcznie. Innymi słowy, jeśli zatrudnisz pół miliona urzędników (albo powiedzmy w ogóle pracowników) z pensją po 5000 zł, to jeszcze zostanie ci 2,5 miliarda (miesięcznie!) na diamentowe wykałaczki i złoty papier toaletowy.

544

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ujmę to inaczej: jeśli przyjąć, że suma (owo 200 mld) podana przez Marka jest prawdziwa, to minuta obcowania z wujkiem Google i kalkulatorem ujawnia, że kwota przeznaczana na emerytury jest zupełnie przyzwoita. Co więcej, pozostaje całkiem przyzwoita (~2300 na głowę) przyjmując 140 mld. Przy takich wydatkach, o ile dobrze rozumiem, budżet ZUS by się bilansował?

Wieczne jęki o niedobór środków można byłoby objaśnić, gdyby w systemie było np. 5 mln rencistów pobierających po 1500 złotych renty miesięcznie. I faktycznie przeciętna renta podobno tyle wynosi. Tyle że rencistów jest około miliona. Liczymy:

1000000 rencistów * 1500 * 12 = 18 mld złotych (rocznie)

Z 200 mld zostaje więc 182 mld. Wyciągamy kalkulator:

182 mld / 5 mln / 12 = 3033,34 złote.

Tymczasem wujek Google mówi, że średnia emerytura w Polsce to około 2k. Gdzie się podziewa 60 mld złotych?

545

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

200 mld podzielić przez 5 mln (liczba emerytów) to 40 tysięcy. To podzielić przez 12 (liczba miesięcy) daje ~3300 złotych na głowę emeryta miesięcznie.

546

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

cpt. Misumaru Tenchi napisał/a:

niemal histeryczna wypowiedź Szechtera po zwycięstwie Dudy

Przemysł podagry.

547

(9,977 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

"Wszystko to za rządów PO i popierających partię cudownych, słonecznych Polaków, otwartych, tolerancyjnych, nowoczesnych, uśmiechniętych, przyjaznych, kochających życie." (c) Piotr Wielgucki aka Matka Kurka.

548

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

... z zacięciem historycznym. W przyszłym miesiącu nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukaże się to:

http://www.wuw.home.pl/ksiegarnia/produ … ts_id=5394

Traktat "O Donacji Konstantyna" w wydaniu dwujęzycznym (oryginał łaciński + przekład polski, bok w bok). W książce, o czym na stronie wydawnictwa zapomniano napisać, znajduje się również tekst samego Dekretu Konstantyna (czyli owej "Donacji"), wydany też dwujęzycznie (oryginał łaciński + przekład polski, bok w bok, j/w). Pod tekstem całości (na dole stron) jest 467 przypisów objaśniających m.in. trudniejsze miejsca, terminy, realia itp. i (mam nadzieję) ułatwiających lekturę. Ponadto indeksy i tym podobne rzeczy. Przedmowa nakreślająca tzw. tło historyczne autorstwa znanej mediewistki, prof. H. Manikowskiej.

Konterfektu autora nie przewidziano :P

549

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To że "tylko wersja D działa poprawnie z FDISK-iem FJC" to jest jakieś kompletne nieporozumienie. Działanie FDISK-a FJC zależy wyłącznie od BIOS-u (program nie manipuluje sprzętem, dzięki czemu może działać i na SIDE i na IDE+), a w rev. C i rev. D BIOS jest identycznie ten sam.

550

(18 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja to się dziwię, że dzisiaj rano słońce wzeszło, przecież wiadomo, że odsunięcie PO od władzy spowoduje automatyczną ruinę całego kosmosu. A już na pewno krowy przestaną się nieść i kury przestaną dawać mleko :P

EDIT: niektórzy już wczoraj, godzinę po ogłoszeniu exit polls, zobaczyli maszerujące die braunen Bataillonen. Bo wiadomo, że demokracja jest tylko wtedy, kiedy wygrywają swoi. Kiedy wygrywa ktoś inny, to jest fa-fa-fa-faszyzm.