526

(24 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Wobec braku innych propozycji, należy rozumieć, że Harenda + godz.16 zostały milcząco zaakceptowane. :)

527

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

willy napisał/a:

Nie będzie Ethernetu, będzie WiFi.

"Nie będzie kabaretu, będzie chór!"
(by Stanisław Anioł)

528

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pasiu napisał/a:

Po karcie spodziewałbym się posiadanie jakiejkolwiek pamięci rom. Na załączonych zdjęciach Weroniki takowej nie widzę.

Bo jej nie ma. Wychodzi więc na to, że jednak rozszerzenie? :)

529

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zenon/Dial napisał/a:

Dzięki. Z czytelnością schematów nie miałem żadnego problemu. Kilka zmian było, ale trudno mi teraz wymienić. Głównie w obrębie dekoderów adresowych.

530

(220 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pasiu napisał/a:

Wygląda to naprawdę profesjonalnie. Szacuneczek, zwłaszcza za zmieszczenie 4 ścieżek pomiędzy pinami proca :).
Co nie wyrabiało na wyższych częstotliwościach? Procek czy cpld?

Cztery ścieżki tylko dzięki temu, że nieużywane nóżki bez padów. :)
Nie wyrabia się CPLD. Ale są pewne widoki na to, że wyrobi się przynajmniej do 16MHz. To jeszcze sprawa otwarta.
Ściśle rzecz biorąc - wywala się wymiana danych z pamięcią, ale zwalić na pamięci, że zbyt wolne, byłoby dla nich trochę krzywdzące.

531

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak dla kogo. Konstruktor nie ma zbyt wiele wolnego czasu. :)

532

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można już pokusić się o zarys konkluzji. Na tę chwilę udało się w wystarczającym stopniu opanować niemal wszystkie problemy. Co najważniejsze, udało się uzyskać odpowiednio dokładną informację o bieżącej temperaturze rdzenia GTIA i dzięki temu skompensować dryft temperaturowy modulacji fazy i to bez uciekania się do pomiaru temperatury układu zewnętrznym czujnikiem, a jedynie korzystając z dostępnych sygnałów. Napięcia: zasilające i regulacyjne CADJ są precyzyjnie stabilizowane. Dzięki powyższym zabiegom, kolory są stabilne od razu po włączeniu, a urządzenie jest w pełni funkcjonalne.
Pozostał w zasadzie tylko jeden problem, niestety, poważnie utrudniający wykorzystanie przez innych użytkowników. Mapa kolorów musi być ustalana indywidualnie dla konkretnego egzemplarza GTIA, a bez przynajmniej 16-kanałowego, 50MHz analizatora logicznego raczej się tego nie zrobi. Wychodzi więc na to, że projekt nie doczeka się chyba komercyjnego finału.

533

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Poniżej schematy montażowe i schemat ideowy. Napięcie w punkcie A powinno się mieścić w granicach 2...3V. Zależy to od napięcia zasilacza i tolerancji elementów R1,R2,C1. Kondensatory C4 i C5 (od spodu płytki) są opcjonalne i normalnie nie montowane. Można przy ich pomocy, w razie potrzeby, zmieniać fazę sygnału na wyjściu o kilka ns do przodu (C5) lub do tyłu (C4). Zakres wartości 0...100pF.

534

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie sądzę, żeby modyfikacja pomogła na kłopoty z synchronizacją obrazu. Celem jest raczej poprawa stabilności systemu wyposażonemu w rozszerzenia. Jeśli są z tym problemy.

535

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeszcze odrobina cierpliwości. Dane do przelewu podam za parę dni.
Informacja dla Torimana: w testowym 130XE czas ustalania się częstotliwości systemowej wynosi ok. 6 ms. Od tego momentu PLL potrzebuje ok. 0,2 ms do złapania. Reset odpuszcza po kolejnych 55ms. Jak widać, zapas jest bardzo duży.

536

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka jest dostępna w trzech wersjach:
1. 65XE/130XE/800XLF/XEGS
2. 800XL
3. 600XL
Różnice wynikają z wykorzystania do buforowania sygnału Ø2 różnych bramek spośród 4 zawartych w układzie 74LS08.
Koszt gołej płytki bez elementów to 2,50zł. Potrzebne układy to 74HC4046APWR, NC7WZ14P6X i 3x 74HC1G08GW. Jeśli ktoś sobie życzy, mogę dołożyć do przesyłki za kolejne 2,50zł. Wysyłka listem poleconym priorytetowym bez względu na ilość - 6,50zł.

537

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytka prototypowa zmontowana. Oscylogramy przedstawiają sygnał Ø2 buforowany bramką 74LS08 i układem PLL 74HC4046
Obydwa zdjęte w komputerze 130XE bez rozszerzeń.

538

(6,129 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://www.ebay.com/itm/Atari-Home-Comp … 3a9bc8deb8

539

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gotowe bufory zero-delay faktycznie istnieją, ale są po pierwsze dość drogie, po drugie trudno dostępne (a już na napięcie 5V to duża rzadkość), a po trzecie są przeznaczone do znacznie wyższych częstotliwości niż potrzebne 1,77MHz.
Nie mierzyłem czasu zaskoku PLL, bo nie ma obawy, że nie zdąży. Nie ten rząd wielkości.

540

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

willy napisał/a:

Nie starczyło by zastosowanie samego szybkiego bufora np. 74LVC2G34 - większość producentów deklaruje czas opóźnienia dla zasilania 5V w granicach 0.5 do max 4ns ?

Półśrodek. Opóźnienie mniejsze, ale i tak zależne od obciążenia. Gdyby jeszcze obyło się bez płytki, to pół biedy. Ale jak już ma być płytka, to po co takie dziadowskie oszczędności na pięćdziesiąt groszy? :)

541

(32 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ogólnie znany jest problem opóźnienia sygnału Ø2 wprowadzanego przez zastosowany w A8 bufor 74LS08. Chociaż typowe opóźnienie, jakiego można się spodziewać po bramce LSTTL wynosi w zasadzie ok. 10ns, to okazuje się, że w praktyce, w komputerze bez żadnych rozszerzeń potrafi przekraczać 20ns, a z rozszerzeniami jeszcze więcej. Powoduje to często kłopoty ze stabilnością przy podłączaniu urządzeń wymagających zapisu, np. pamięci SRAM czy FLASH. Wbrew spotykanym czasem diagnozom, mechanizm niestabilności wynika nie tyle z przesunięcia opadającego zbocza Ø2 poza czas utrzymywania stabilnego stanu magistrali danych, co z wcześniejszej zmiany stanu magistrali adresowej. Skłania to do niezbyt poprawnej praktyki pobierania sygnału do rozszerzeń sprzed bufora albo innych wygibasów. Lepszym rozwiązaniem wydaje się radykalne pozbycie się problemu za pomocą bufora PLL o opóźnieniu bliskim zeru, odpornym w dodatku na zmiany obciążenia.
Układ wykonany według załączonego schematu powinien zapewnić zerowe opóźnienie z jitterem w granicach +/-2ns. W wolnej chwili zamierzam zrobić kilkadziesiąt prototypowych płytek zastępujących 74LS08. Jeśli ktoś by chciał się tym pobawić, zapraszam. Koszt gołej płytki nie powinien przekroczyć 3-4zł.

542

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

mgr_inz_rafal napisał/a:

Chciałbym zatem dopytać o dwie rzeczy:
1. Ten zwieracz w kontaktach 28 i 29 mogę sobie zostawić, czy też będzie przeszkadzał w jakimś innym obszarze?
2. Czy ten egzemplarz GTIA nada się do zamontowania VBXE (o ile wiem, oryginalne GTIA montuje się na płytce VBXE)?

1. Możesz sobie zostawić. Raczej nie będzie przeszkadzał
2. Sam z siebie na pewno tak. Ale czy ze zworą, tego nie jestem 100% pewny. Na płytce VBXE montuje się ANTIC, a to jego sygnał zegarowy jest modyfikowany w opisany sposób.

543

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten sam GTIA na innej płycie działa dobrze. Jednak po podgrzaniu do ok. 100°C wada ujawnia się i powoli zanika w miarę stygnięcia. Egzemplarz ANTIC-a ma znaczenie, co widać przy dodatkowym, pojemnościowym obciążeniu sygnału FO0. Z niektórymi wada się pojawia, z innymi nie. Wygląda więc na to, że do jej ujawnienia potrzeba sprzyjających okoliczności, a zamiana z GTIA z innego komputera może wystarczyć, żeby oba działały prawidłowo.

544

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lemiel napisał/a:

Tak samo można przetestować z gtia fixerem?

Można spróbować, ale sensu wielkiego nie widzę.

545

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

Tymczasem dostałem potwierdzenie od w/w człowieka, że oba datowniki w GTIA, które sprawdzał, to 8442 - i oba egzemplarze wykazują wadę. Twój nie, a zatem, jak zresztą napisałeś w Atariki (dzięki!), "nie oznacza to, że wszystkie egzemplarze z tymi datownikami są wadliwe". No ale: dlaczego tak jest? Trzecia zmiana na produkcji?

Podobnych właściwości można się spodziewać w serii wyciętej z tego samego wafla. Jeśli w tym 42. tygodniu pocięli więcej niż jeden, to to już wystarczy, żeby zachowywały się inaczej.

A może wada ujawnia się bądź nie w zależności od jakichś warunków zewnętrznych?

Oczywiście, że może tak być. Ale na razie mamy za mało danych, żeby coś w tej materii ustalić.

546

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Skoro jeszcze nie wysłałeś, to wystarczy, jeśli sam sprawdzisz. Wyjmij GTIA z podstawki, lekko odegnij nóżkę 29, zewrzyj cienkim drucikiem kontakty 28 i 29 w podstawce i włóż GTIA z powrotem.
Na początku działa dobrze, bo jest zimny. W miarę nagrzewania mogą się zmieniać czasy propagacji i poziomy przełączania.

547

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyczyna wady ustalona, więc teraz parę słów o skutkach. Jak wiadomo, w trybach GTIA przesyłanie informacji jest dwufazowe, to znaczy, że informacja o danym pikselu jest przekazywana przez ANTIC w dwóch kolejnych "cyklach koloru". Najpierw bit2 (linia AN0) i bit3 (linia AN1), a potem odpowiednio bit0 i bit1. Ponieważ jeden "cykl koloru" za sprawą opóźnienia wypada z gry, dane interpretowane są błędnie. Po pierwsze - mieszają się ze sobą dane sąsiednich pikseli (młodsze bity pochodzą z następnego piksela), a po drugie - bit0 zamienia się miejscami z bit2, a bit3 z bit1. Liczba kolorów nie ulega przy tym zmianie, zmienia się tylko ich przyporządkowanie. Przykładowo w teście GTIA z SysInfo kolejne szesnaście pionowych pasów ma jasności: 0,4,8,12/13,1,5,9,13/14,2,6,10,14/15,3,7,11,15/12.

548

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjrzałem się jeszcze raz ostatnio zamieszczonym zdjęciom i przypomniałem sobie, że gdzieś miałem GTIA w takiej starej obudowie. Odszukałem go. Ma datę produkcji 8351 i opisaną wadę. Wada ujawnia się po ok. 30 sekundach od włączenia. Wygląda to tak, jakby  przyczyną było zbyt duże opóźnienie pomiędzy wejściem OSC a wyjściem FO0. Żeby to zwalczyć, wystarczy pozostawić w powietrzu wyjście FO0 z GTIA, a do wejścia FO0 ANTIC-a doprowadzić bezpośrednio sygnał OSC. Przynajmniej w posiadanym przeze mnie egzemplarzu to działa. Znalazłem też jeden GTIA z datą produkcji 8442 (taką samą, jak egzemplarz, o którym wspominał Drac030), ale nie wykazuje wady nawet po podgrzaniu do 100°C.

549

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak masz VBXE to chyba masz problem z głowy?

550

(116 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oscylator. W XL dostępny sygnał taktujący ma 3,54M. Przynajmniej dwa razy za mało.