526

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Mam 1040STF, który już raz reanimowałem - wtedy się udało (wymieniona prawie cała pamięć, wymienione 4 kości logiki pomocniczej U22, U23, U26, U27) i komputer działał poprawnie (płyta z pamięciami na dole, TOS-em na 6-ciu kościach pod zasilaczem, w tym przypadku niemiecki 1.00). Trafił na półkę.

Jakiś czas temu potrzebowałem sprawdzić coś (konkretnie Tikusa). Wziąłem maszynę, podłączyłem i - nic. Nie działa. Dzisiaj zdjąłem ją ponownie w celu sprawdzenia, co sie mogło zadziać. Podociskałem wszystko co się dało. Komputer ruszył ale wypluwał 11 bombek - czyli błąd "Line 1111 Emulator", jeśli dobrze to rozumiem. Postanowiłem sprawdzić jak siedzi TOS, bo on był problematyczny. I zobaczyłem coś dziwnego - po wyjęciu kostki U6 (środkowy dolny bank), komputer zaczął próbować zabootować się z dyskietki. Normalnie próbował odczytać stację, coś tam wczytywał po czym robił boot loop. Wkładam kość - 11 bomb. Wyjmuję - próba bootu. \

No to zacząłem sprawdzać TOS. Ściągnąłem obraz z sieci, pociąłem go sobie na kawałki - to na początek. Potem za pomocą T-68 zacząłem odczytywać kości. Poprawnie przeczytały się U2, U5 i U7 (zawartość identyczna jak odpowiadające im bajty w obrazie z sieci). Kości U3, U4 i U6 niestety nie chciały się poprawnie odczytać - program zgłaszał niezgodność pinów na innych pinach jak jedynka. Uznałem, że te kości padły. Miałem niestety tylko 3 EPROMY M27C256B dlatego zamiast zaprogramować coś nowszego, postanowiłem nagrać tylko kostki uszkodzone z tego zestawu. Co też uczyniłem. Po ich włożeniu zachowanie kompa się zmieniło na tyle, że teraz ciągle wyświetla mi 4 bomby (czyli "Illegal instruction") i tego już nie umiem przeskoczyć. Mam cart diagnostyczny ale on nie chce wystartować - mam albo czarny ekran,

Macie może jakąś podpowiedź, co mogło się jeszcze popsuć/ Generalnie trochę dziwi mnie ten pad kości TOS-u przez samo leżenie bo to w końcu są kości robione w fabryce a nie wypalane na programatorze.

hichal napisał/a:

Muszę przyznać, że TOM 2 dużo lepiej sobie radzi, choć nie jest idealny

Jego podstawową wadą jest wielkość. Nie wchodzi pod klawiaturę ST a w innych przypadkach bardzo wystaje z gniazda. A żeby używać na kablu - dziękuję.

Niestety, nie wiem, czemu tak ci Tikus działa. Napisz do Lotharka najlepiej.

Nie będę ukrywał, że ja też wolę MouSTer-a chociaż też nie jest idealny - np. konieczność zmiany trybu pracy przez plik za pomocą PC-ta jest upierdliwa.

Ale oczywiście zmieniałeś tryb pracy przy podłączaniu do różnych komputerów?

529

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

Co do testów... Mam tu kilka większych setupów do zrobienia dla klientów, więc będzie okazja testować.

Nie ma to jak testy na produkcji ;-)

Co do obciążalności: czemu nie zrobisz tak, żeby wpuścić O2 na jedną bramkę bufora, potem z jej wyjścia na wejścia kolejnych 4-5 (czy ile tam trzeba) i ich wyjścia użyć potem jako sygnały dla wszystkiego co potrzebujesz? To oznacza, że nie używasz oryginalnego wyjścia BO2 do napędzenia żadnego elementu na płycie głównej, zastępujesz je sygnałem z kolejnego poziomu. Efekt:
1. Wyjście Sally jest obciążone wyłącznie jedną bramką na buforze.
2. Propagacje wszystkich sygnałów są takie same, bo wszystkie idą przez 2 poziomy.
3. Jeśli użyjesz szybkich bramek (F a może HCT - co tam będzie lepsze) to opóźnienie i tak będzie niższe niż zwykłego LS-a.
4. Jako bufor multiplikujący możesz użyć 74F07 (będzie 6 wyjść do dyspozycji) i może jeszcze skrócisz opóźnienie.
Rozważ to. Skoro i tak robisz płytkę, to nie trzymaj się sztywno pomysłu, żeby używać wyjścia z bazowego 7408 w sposób ortodoksyjny, nie musisz. i nie musisz się tak sztywno trzymać tego układu jako duplikatora - powiem więcej, to jest po prostu głupie, jeśli i tak całość będzie osobną płytką robioną do tego w innej technologii.

hichal napisał/a:

Na pewno dużym minusem jest brak konfiguracji microstep, tak jak to ma miejsce w mouSTerze.
Ale najważniejsza jest kiepska stabilność kursora myszy, trodno w cokolwiek trafić. Próby na 5 myszkach.
Albo np. w pionie przy bardzo wolnym posuwie myszy całkowity brak reakcji, za to w poziomie jest ok.
Uniwersalny Pad do PC/PS3 nierozpoznawalny.
No chyba, że są jakieś ustawienia, o których ja nie wiem.

Mam Tikusa i nie zauważyłem rzeczy o których piszesz. Wczesna przedprodukcyjna wersja rzeczywiście kiepsko działała z ST ale to zostało wyeliminowane. Specjalnie wyciągnąłem swoje STe i podpiąłem Tikusa - nie widzę problemu, działa jak należy. A mysza jest bezprzewodowa z marketu (tani badziew).

Co do padów to się nie wypowiadam bo nie używam.

Co z Tikusem jest nie tak?

Sprawdziłem na innym ze starą płytką (jeszcze 4MB) ale FW w wersji 0.5.92240af7 i tutaj rzeczywiście, wybieraczka wraca mi do głównego menu i muszę się ponownie przekopywać przez katalogi.

U mnie jest 0.5.7eb55adb więc chyba relatywnie stary. Dawno nie aktualizowałem.

Specjalnie sprawdziłem i jakoś nie zauważyłem, żeby po zamapowaniu pierwszego dysku wybieraczka wracała na początek. Została w tym samym miejscu. Drugi dysk mogłem zamapować od ręki.

535

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

Cześć!

Tak jak w temacie?  Czy ktoś ma 800XLF i może sprawdzić mi linię O2 (Sally nóżka 39), na układzie 74LS08 na której jest nóżce?

Noga 2.

536

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

4.55V jest OK, to stan wysoki więc RST działa, przynajmniej w stopniu potrzebnym do startu kompa. Klawiatura w tym momencie to sprawa drugorzędna.

537

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mq napisał/a:

Swoją drogą, kiedy Piotr powymieniał układy na odpowiedniki/zamienniki, kiedy nie ma już DRAM, nie ma Freddiego, nie ma Pokeya, nie ma PIA, nie ma GTIA,

... To czy to jest jeszcze Atari? ;-)
(sorki, nie mogłem się powstrzymać ;-D)

538

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I tu bym szukał winnego. Antic.

Ale na początek należy sprawdzić linię Reset bo możliwe, że tu jest problem jeszcze wcześniejszy i dlatego Antic nie startuje.

539

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ale to jest kwarc od video.bez niego nie ma obrazu. Ale nie rzutuje na Phi*.

skofrant napisał/a:

Wystarczy zestaw tych trzech bo każda ma po 64kb?

Potrzebujesz 4 sztuki, każda kostka ma 64K słów po 4 bity każde wiec potrzebujesz 2 kosci na 64KB po 8 bitów i drugie tyle na pamięć rozszerzoną.

541

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

agahes napisał/a:

A to ciekawe...cofa się przez bramkę LS08?

Co tu ci się cofa?
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10567

542

(39 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

peterkaczorowski napisał/a:

Brawo :)  Masz walniętego Freda ;)

Chyba ty ;-) To nie Freddie generuje zegar podstawowy, robi to Antic (z niego wychodzi Phi0, który potem jest powielany w CPU na Phi1 i Phi2). Freddie generuje zegar dla video.

premiero napisał/a:

Jak patrzę na schemat Soboli, to 6 noga freda nigdzie nie jest podłączona. A jeśli mówisz o 5 nodze (O2) to odpowiedź jest wyżej na wykresie (cisza).

Schematy Jera zawierają niestety trochę błędów, właśnie jeśli chodzi o zegary. Lepiej się podpierać schematami z dokumentacji Atari.

64Kb=8KB, jakby co.

Tenkosci z linku są do nowszych płyt. Nie napisałeś, że masz wersję z 16-ma kostkami. Popatrz na tej stronie na układy typu 4164.

544

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziękuję, @Sikor. Poczytam i zrobię. A obudową się zajmę... pewnie nigdy ;-)

545

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Idea w tym, żeby zupełnie ominąć 7408 a do O2 użyć wyłącznie 7407. Miałbyś taki sam czas propagacji i (!) 2 razy mniej wejść obciążonych (bo przecież w 7408 musisz obciażyć obydwa wejścia każdej bramki tym samym sygnałem). A skoro robisz do tego płytkę to różnica jest absolutnie żadna - ot, ścieżka przekierowana do drugiej podstawki zamiast pierwszej. Atari użyło 7408 zapewne dlatego, że był na płycie - dwie bramki są użyte jako prawilne AND, pozostałe użyto jako bufory. I z tego powodu ścieżka O2 do tej kości jest taka długa.

PS. Co z tego, że nie masz w domu 7407 - jak już robisz płytkę to zrób ją dobrze ;-)

546

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

skofrant napisał/a:

Atarynka działa jak ją właczam.Gry z catridzy śmigają bezproblemowo.
Nie wydaje mi się żeby był problem z zasilaczem...

To ja dodam jeszcze jeden czynnik - czy SDrive zdąża się zabootować? Jeśli dostaje prąd z komputera to po włączeniu może nie zdążyć. Jak ci wejdzie do Self Testu, wciśnij jeszcze raz Reset i przytrzymaj Option - jeśli mam rację to wtedy SDrive zadziała.

547

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ty generalnie nie widzisz przeciwwskazań, wiem ;-) Nie o to pytałem.

548

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Takie pytanie mi się nasunęło... Mam płytę 1200XL. Sprawną bo udało się ją naprawić. Oprócz zasilacza, nie mam do niej nic więcej - ani obudowy, ani klawiatury. Niestety. Ale mam luźne AKI-II-stereo i tak się właśnie zacząłem zastanawiać, czy dałoby się to do tej 1200-ki zaaplikować. Miałbym wtedy jakiś używalny komp NTSC (nie mam nic innego w tym systemie). Da się? Może zupełnym przypadkiem ktoś próbował? Jeśli nie to ja spróbuję ale jeśli miałbym wyważać już otwarte drzwi i się nie da to szkoda czasu.

549

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zasada jest taka, że zasilasz wyłącznie z jednego źródła - albo SIO, albo zewnętrznie. Nie wolno oba na raz bo spalisz komputer. Mój Max ma zasilanie zewnętrzne (USB).

550

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Użyj tego co masz. W zasadzie możesz pod tę nazwę podstawić dowolnego bootowalnego ATR-a. Chodzi wyłącznie o sprawdzenie, czy SDrive działa.