476

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - włączenie przeplotu (ustawienie bitu w rejestrze) to jedna sprawa, a przełączanie obrazu co przerwanie - druga. Pierwsze wystarcza, żeby normalny obraz był generowany z przeplotem, a drugiego potrzeba do zwiększenia rozdzielczości pionowej. Teoretycznie w ogóle można byłoby zrezygnować z pierwszego (tzn. ustawić przeplot na stałe), bo wspólczesne monitory i telewizory LCD nie migoczą i tak czy owak uzupełniają brakujące linie, więc nie powinno być widać różnicy. W praktyce niewielkie pogorszenie jakości w kiepskich monitorach może się zdarzyć, więc możliwość wyłączenia przeplotu jest przydatna.

477

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ten zamysł jest przecież do zrealizowania. Wystarczy w obu tych Atarkach wstawić tę płytkę. Oczywiście przy założeniu, że rzeczywiście stanowi rozwiązanie problemu miksera.
Na czym polega trudność z urządzeniem zewnętrznym? Na tym, że trzeba by najpierw wydzielić sygnał synchronizacji. Potem odseparować zeń synchronizację pionową. Potem dołożyć zewnętrzny generator 3.54MHz i najlepiej jeszcze jakoś zsynchronizować go z wydzielonymi impulsami synchronizacji. Potem z samego sygnału wideo usunąć impulsy synchronizacji i zastąpić je nowo wytworzonymi. Wszystko to oczywiście da się zrobić, ale trzeba się babrać z sygnałem analogowym, zatem także liczyć się z pogorszeniem jakości, no i zapomnieć o rozszerzeniu możliwości graficznych.
Nie prościej jednak otworzyć Atarkę?

478

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PMCTL nie ma cienia, ale może mieć. Program, który miałby wykorzystywać sprajty i grafikę w trybie interlaced, musiałby taki cień sam sobie zrobić. HITCLR służy do kasowania kolizji, ale poprzez zapis do rejestru. Odczyt jest wolny. Wykorzystywanie adresów powyżej $D01F jest niby wykonalne, ale niechętnie.
Co z GTIA Fixerem - jeszcze nie rozważałem.

479

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do ustalenia. Można tak, można tak.

480

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rejestr PAL może być używany przez różne programy i wcale niekoniecznie nieużywane bity muszą być maskowane. Rejestr do odczytu pod adresem $D01E jest w ogóle nieużywany, więc powinien być zupełnie bezpieczny. Chyba, że o czymś nie wiem.

481

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

CONSOL byłby bardziej problematyczny, bo jest używany przez system do generowania dźwięku klawiszy i "trąbki" magnetofonu. Rejestru do odczytu w CONSOL umieścić się nie da.

482

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Fizyczna przystawka. Planowane rejestry:
1. Aktualna parzystość/nieparzystość pólobrazu - bit0 $D01E (tylko odczyt)
2. Tryb interlaced - prawdopodobnie bit7 CONSOL albo PMCTL (tylko zapis) - do ustalenia.

483

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Urządzenie dołączane z zewnątrz musiałoby być dużo bardziej skomplikowane, droższe i przydatne w zasadzie tylko dla jednej osoby. Wewnętrzne powinno rozwiązać Twój problem i - kto wie - może znaleźć także inne zastosowania? W XL i XEGS powinno zmieścić się obok VBXE. W XE jest nieco trudniej, bo musiałoby się zmieścić pod. Ale sądzę, że to możliwe.

484

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W związku z poszukiwaniem rozwiązania problemu Pinokia urodziło się nowe urządzenie, umożliwiające wytworzenie prawdziwego, zgodnego ze standardem PAL, trybu interlaced. Pozwoliłoby ono na proste generowanie stabilnego obrazu z podwójną rozdzielczością pionową. Od strony programistycznej wymaga tylko włączenia trybu przez jednorazowy zapis bitu w przestrzeni adresowej GTIA i przełączania w każdym przerwaniu VBLK adresu pamięci obrazu - na przemian linii parzystych i nieparzystych. W trybie tekstowym powinno dac się wyświetlić znaki w matrycy 8x16. Trzeba tylko stworzyć dwa generatory znaków i przełączać je naprzemiennie w CHBASE. Informacja o aktualnej parzystości/nieparzystości dostępna byłaby także w rejestrze GTIA.
Czy byłby ktoś zainteresowany takim urządzeniem, przy założeniu, że miałoby postać płytki 50x20mm z podstawką, wkładanej między GTIA a płytę głowną i kosztowało w granicach 80-100zł?

485

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zmontowałem układ dokładnie odwzorowujący sygnał synchronizacji nieparzystych półobrazów w standardzie PAL. Ale czy da się w ten sposób oszukać mikser - oto jest pytanie.

486

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tego akurat nie sprawdzałem, ale nie spodziewam się czegoś innego.

487

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie sądzę, żeby tak było. Jak się wydaje, ANTIC nie przerywa odświeżania podczas resetu. Cały czas na linie adresowe są aktywne, podobnie jak sygnał REF. Zresztą w 800XL reset nie jest generowany przez uniwibrator w momencie puszczenia wciśniętego klawisza. Trwa tak długo, jak długo wciśnięty jest klawisz, więc wystarczyłoby go przytrzymać kilka sekund, żeby RAM stracił swoją zawartość, a jednak takie zjawisko nie występuje.

488

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Atari nie generuje impulsów wyrównawczych, które normalnie występują bezpośrednio przed i po impulsie synchronizacji pionowej i mają dwa razy mniejszą szerokość i dwa razy krótszy okres niż impulsy synchronizacji poziomej. W zasadzie w dość prosty sposób można by je wytworzyć, budując 16-bitowy licznik taktowany sygnałem zegarowym PHI2 i zerowany z początkiem impulsu synchronizacji pionowej. Wyjście licznika sterowałoby adresem odpowiednio zaprogramowanego EPROMu, a z wyjścia danych pobierałoby się (prawie) gotowy ciąg impulsów CSYNC. Jest tylko jeden problem - potrzeba kilku impulsów wyrównawczych PRZED synchronizacją pionową. Jeśli mamy do czynienia z normalnym obrazem, składającym się z 312 linii, to z góry wiadomo, przy jakim stanie licznika powinny się pojawić. Jeśli jednak w wyniku jakichś trików liczba linii w rastrze uległaby zmianie, układ by się posypał. I to jest pytanie do ekspertów od programowania ANTIC-a - czy znane są sztuczki zmieniające liczbę linii w rastrze? Ja na to odpowiedzieć nie potrafię.

489

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak coś mi wpadło do głowy. Mógłbyś zrobić jednolity, ciemnoniebieski ekran (80h) i nakręcić krótki filmik?

490

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można jeszcze włączyć przyzwoitej jakości oscyloskop i porównać burst w sygnale video z Atari, CPC, PSX i z dekodera TV ze standardem.
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/wspmu2/scb/a11/rys%20I-08.gif
Może jakieś wnioski z tego wypłyną. W Atari 130XE, które mam akurat pod ręką, burst ma amplitudę 500mVpp i szerokość 15 cykli, czyli ok. 3,4us i zaczyna się natychmiast za impulsem synchronizacji. Nie jest to dokładnie tak, jak trzeba, ale znowu nie wiadomo dokładnie, jakie faktyczne wymagania ma mikser.

491

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zdjęcie

492

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Według schematów Jera są takie same.

493

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak chcesz, możesz spróbować dokopać się do płyty i zmienić 3 elementy (R46, R51, R52 - numeracja wg 800XL). Na załączonych plikach masz schematy i przebiegi przed i po. Testowane tylko wirtualnie, więc 100% pewności nie ma, ale zgodność powinna być duża.

494

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Problemy z synchronizacją mogłyby być uzasadnione, bo sygnał video z Atari ma parametry mocno odbiegające od normy. Ale opisywane efekty nie bardzo do tego pasują. Oczywiście, łatwo to sprawdzić, doprowadzając sygnał do kultury przez zmianę kilku elementów na płycie Atari, ale prawdopodobieństwo, że to pomoże, szacuję może na 10%. Bardziej prawdopodobne jest to, że mikser spodziewa się obrazu z przeplotem, a Atari generuje bez przeplotu (nie wiem, jak CPC). Temu bym przypisywał przesuwanie się obrazu w górę i w dół o pół piksela.

495

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wydaje mi się, że warto mieć nieco większą odporność na prowokacje. I to wszystko.

496

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pragnę przypomnieć tym, ktorym wszystko się kojarzy, że Oświęcim to wcale niemałe miasto, liczące 40 tys. mieszkańców, w którym istnieje nie tylko największy w Europie pomnik niemieckiej, wyższej cywilizacji, ale także inne obiekty - zamek, kościoły, biblioteki, domy kultury etc. Jakby otworzyć jeszcze ośrodek wypoczynkowy, nic by w tym nie było złego, ani nawet politycznie niepoprawnego.
A jeśli koniecznie chcecie się oburzać, to może lepiej tym, że Niemcy zakwaterowali grupę uchodźców literalnie na terenie byłego KL Buchenwald.

497

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czcionka jest w porządku. Zbyt cienkie pionowe linie normalnej czcionki i zbyt szerokie w inwersie to zwykły efekt wąskiego pasma toru wideo, powodującego pochylenie zboczy i obniżenie amplitudy krótkich impulsów.

498

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęć przed przeróbką.

499

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

takron27 napisał/a:

Simius, co znaczy 'wszystko'? masz na myśli montaż całego układu -gtiafixer'a czy całe 130 jest do de?

Mam na myśli to, że ani wada typu 1 nie została wyeliminowana poprawnie (bo pasy są nie po kolei), ani hires nie wygląda tak, jak powinien. Niezależnie od tego, że w ogóle pasmo całego toru video jest za wąskie, co sprawia, że pionowe cienkie linie są za cienkie, nawet ze sprawnym komputerem.

500

(202 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zdjęcia wskazują na to, że wszystko działa źle. Proponowałbym starannie sprawdzić prawidłowość montażu całego układu.