26

(109 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Będzie to w końcu do kupienia albo chociaż ktoś zdradzi skąd jest brany zegar? Ja najlepszy efekt miałem na 74HCT273 i zegarze 14,19 MHz branym z pinu 1 układu FREDDIE ale nie było to idealne rozwiązanie.

To jest "binarna" kopia, nie ma źródeł firmware, nie ma źródeł softu, więc raczej nie ma mowy o przeróbkach.

To niezbyt wdzięczny TV do takich przeróbek, powstał chyba jeszcze przed erą S-Video. Z tego co widzę, tam sygnał Y/C nie występuje. Tor wejściowy jest na Composite, a AN5620X robi z niego B-Y i R-Y. Sygnał chromy 1Vpp (taki jak w Atari) jest na TP42.

Zasilacz oryginalny, czy zamiennik? Próbowałeś na innym?

Nie koniecznie całkowity pad, ale dane raczej są nie do uratowania.

Sterownik jest o tyle ważny, że było kilka różnych sterowników, które niestety nie były w 100% zgodne ze sobą. Dysk powinien obsługiwać autoboot i TOS1.04 nie jest tu problemem, albo bootsector uległ uszkodzeniu, albo dysk był używany z bardzo starym ST, który autobootu nie obsługiwał. Z mojego doświadczenie dyski MFM nie wytrzymują próby czasu i po takim okresie składowania wymagają ponownej inicjalizacji powierzchni (czyli tzw. formatowania niskopoziomowego). Jeśli chodzi o sam komputer, zwłaszcza przy długim kablu, to STe jest o wiele bardziej pewny, gdyż posiada buforowany port DMA.

Ikony dysków są zapisane w desktop.inf, jeśli TOS nie może odczytać tego pliku, to doda tylko ikonę C:, a pozostałe trzeba dodać ręcznie, z poziomu GEMu.
https://obrazki.elektroda.pl/3395589400_1710063020_thumb.jpg

Na takie coś (oryginalny adapter na MegaBus / PLCC) natrafiłem:
https://obrazki.elektroda.pl/9253080700_1708177526_thumb.jpg

https://www.ricardo.ch/de/a/vortex-aton … 235459694/

33

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak przeskalujesz na FullHD i zakodujesz H.265 to YT nie powinien za wiele mieszać. Jeśli używasz OBS i masz w miarę współczesną kartę nVidii to polecam sprzętowy kodek H.265 oferowany przez karty serii GTX i RTX.

34

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oscyloskop/analizator logiczny i popatrzyć co się dzieje na magistrali danych. Między ROM i RAM nie ma buforów, jeśli jedna linia jest przywarta...

35

(109 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak tam produkcja?

W grach to nie przeszkadza, jak się o tym nie wie to nawet tego nie widać, za to zero-lag robi robotę. No i cena <200zł.

Za pierwszym razem jak podłączałem to tych pasków albo nie było albo nie zauważyłem, muszę zobaczyć czy czasem to nie zależy od tego z czego zasilam konwerter.

Rzeczywiście na tym teście są poziome paski.

https://obrazki.elektroda.pl/3030210800_1706456524_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/5436708400_1706456526_thumb.jpg

Po lewej CVBS, po prawej Y/C.

Retro Scaler 2x jest wiernym klonem 1:1 Retro TINK 2x, zarówno jeśli chodzi o HW jak i o SW (v3.2), więc mało prawdopodobne jest aby robił cokolwiek inaczej. Żadnych pionowych linii nie zauważyłem.

Retro Scaler 2x przynajmniej ma realistyczną cenę, porządną obudowę i... wyłącznik ;) Ja to widzę tak, że autor oryginału grubo przesadził z ceną i został ukarany za swoją pazerność. Poza tym, o ile wiem, opracował to urządzenie ze wsparciem społeczności, a potem próbował go zamknąć i skomercjalizować.

Co do chińskich konwerterów - one się nadają do dem, czy "pracy", ale nie do grania. Mam dwa inne konwertery (Jeden RGB i jeden Composite/S-Video), które dają bardzo ładny obraz, ale wprowadzają też kilka ramek opóźnienia.

OSSC czy Medusa to już dużo droższe urządzenia. Zresztą OSSC akurat nie jest najlepszym wyborem dla źródeł innych niż RGB. Niewątpliwą ich zaletą jest jednak uniwersalność, no i OSSC jest w pełni Open HW/SW.

Ja ostatnio kupiłem RETRO Scaler 2x czyli RetroTINK2x Classic, no i jest różnica... ładne kolory, zero zakłóceń, obraz praktycznie jak z emulatora. Niestety nie mam nagrania z Atari...

Mam tylko obraz z takiego "wynalazku", który słynie wręcz z paskudnego obrazu, z którym mało co sobie w ogóle radzi:
https://www.youtube.com/watch?v=6uDLuUQGxoY

No i przede wszystkim na prawdę jest "zero-lag" i to na prawdę widać.

40

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Te z Allegro/eBay to zwykle grawer na grubym plastiku, pokrytym srebrną farbą. Ani trochę nie przypomina oryginału.

...a wracając do tematu, to w opcjach Altirry można odwrócić działanie przycisku Option przy starcie lub wymusić jego automatyczne "wciśnięcie" podczas restartu i po problemie ;) Podobnie zresztą można zrobić ze Start.

42

(95 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PiPico nie jest "5V tolerant", więc trochę jestem ciekawy jak to działa i jak długo to podziała...

...tak, ale jak się poprawi tor chromy, to jest jeszcze lepiej i to zarówno przez composite, jak i s-video. Przy czym NIE polecam "super video mod". Dużo lepsze rezultaty daje SXEVM: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17813

Ani Atari XL/XE ani C64 nie generują sygnału S-Video zgodnego ze współczesnymi standardami - poziom chromy jest dużo za wysoki, co często objawia rożnymi "wężykami" i "wzorkami" na powierzchniach o jednolitym kolorze. Problem dotyczy też Composite Video, ale tutaj TV i konwertery zwykle mają układ AGC (co w sumie wcale dobre nie jest, ale ten problem dobrze maskuje).

Na schemacie, ponad wszelką wątpliwość, jest kwarc 4MHz. Fizycznie kwarc ma oznaczenie C070791 4.000.

Karta katalogowa HD6301V1 wyjaśnia zaś wątpliwości odnośnie częstotliwości taktowania:
https://obrazki.elektroda.pl/4573303400_1702567570_thumb.jpg

Nie jestem z Wrocławia.

1. Wygląda na korozję styków podstawki (zapewne ROMu).
2. To normalne zachowanie, po wyłączeniu zasilania musisz odczekać ok 20-30 s przed kolejnym włączeniem.

Jak dobrze poszukać to można trafić na konwerter EURO-HDMI z obsługą S-Video (wtedy nie ma RGB). Trudno mi podać jakieś szczegóły, bo one nie mają żadnych sensownych oznaczeń i wszystkie wyglądają tak samo :/ Ja w każdym razie jeden taki "trafiłem".

48

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Najpierw wgrywasz eeprom_writer.hex i pozwala mu się uruchomić - to jest to co masz na filmie, jak skończy działanie, to masz wgrać (w ten sam sposób, z PC) sdrive.hex.

Tutaj nie ma "gołego" wsadu EPROMu, tylko jest wsad flash, który programuje EPROM. Po tym jak wykona swoją pracę, trzeba go zastąpić właściwym wsadem.

49

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Karty SD zawsze formatuję tym narzędziem:
https://www.sdcard.org/downloads/formatter/

peterkaczorowski napisał/a:

Wg książki o procesorach 6502, sygnał O2 powinien być obciążony max 1 TTL oraz max 130pF.

Sygnał Φ0 wchodzi do 6502, a nie z niego wychodzi, więc CPU nie ma nic do jego obciążalności. Wszystko zależy od tego co ten sygnał generuje. CPU w odniesieniu do sygnału wejściowego może mieć wymogi odnośnie poziomów napięć i szybkości narastania/opadania zboczy.