26

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Taką metodą spokojnie dało się zastąpić PLS100 w c64.
A tu w zasadzie jest rejestr zatrzaskowy na wyjściu. Ostatecznie można by zastosować jakiś mikrokontroler np AVR lub nawet ARM.

27

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

większość napędów ma prędkość regulowaną, tyle, że przy nieodpowiedniej prędkości przy HD ścieżki nie wchodzą na siebie czy jakoś tak.

Praktycznie takich niema i nigdy nie było poza stosowanymi w apple II gdzie każda ścieżka była z inną prędkością , ale w nich stosowano zapis GCR który jest wyjątkowo odporny na wahania prędkości. Regulować prędkość to było łatwo jak do napędów stosowano silniki liniowe, a nie krokowe.
Ale te napędy przestały być produkowane gdzieś na poczatku lat 80-tych

28

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

http://www.pcguide.com/ref/fdd/formatSummary-c.html
W zapisie DD i HD obroty są te same 300 RPM

29

(57 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

toriman1 napisał/a:

Hias publikuje źródła ale nikt do tego raczej nie siądzie aby pod inne CPLD robić. Ja osobiście mogę ewentualnie zmontować kilka freezerów (tyle na ile mam układów) i kropka. I bez tego mam co robić :)

Tego CPLD najprawdopodobniej da się zamienić zwykłym EPROM-em i jedną TTL-ką, trzeba by tylko z czytać jego zawartość (z zaprogramowanego układu) programatorem do Epromów z małym adapterkiem ;)

30

(29 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor napisał/a:

A stacja jako taka HD? Mi pod moją starą karinką udawało się formatowanie na około 980KB (stacja 720KB, 3,5"). Stacja HD ma inne obroty i kiedyś mi Mariusz Geisler tłumaczył, że trzeba inny kwarc wsadzić - ale wtedy są kłopoty z wymianą danych między dyskietkami standardowa stacja a stacja

Stacja HD w PC ma zawsze te same obroty 300 RPM. Pojemność całkowita dyskietki wynosi 1MB -SD i 2 MB -w HD.
Tryb SD i HD przy kodowaniu MFM różnią się jedynie szybkością podawania danych 250/500 Kbit /s.
Ale jest jeszcze jeden tryb obsługiwany przez większość napędów (w zasadzie był chyba tylko używany w Japońskich PC - to tak zwany mode 3 ) prędkość zapisu jest taka sama jak w HD , ale prędkość obrotowa jest zwiększona do 360 RPM - dzięki temu pojemność całkowita dyskietki spada do 1,6 MB (ale wzrasta pewność zapisu) - może o ten tryb chodzi, a nie wymianę kwarcu ?
Bo jeśli tak to wystarczy odpowiednio skonfigurować napęd jeśli dostępne są zworki, niektóre kontrolery potrafią go włączyć automatycznie